Hoppa till sidans innehåll

Almo-tipset våren 2022 inför sista matchen

28 JUN 2022 23:34
Spänningen är oliidlig som en känd TV-programledare sa en gång i tiden. I varje fall på tipset för de 3 i toppen som har olika vinnare i sista matchen!
  • Uppdaterad: 28 JUN 2022 23:34

De leder också med så pass många poäng så alla tre kommer att kamma hem tipspengar oavsett resultat i sista matchen. Inte ens en 25-poängare för fjärdeplacerade Ann-Marie räcker för att ta förstaplatsen från någon av de 3!!

Almo - Hallsta 1-1, Upplands-Ekeby IF - Almo 2-1, Harg Östhammar FF - Almo 2-1, Almo - Gimo IF FK 2-5, Sverige – Norge 1-2, Olands FF - Almo 3-5, Sverige - Serbien 0-1, Funbo IF - Almo 2-6, Norge -Sverige 3-2, Almo - Films SK 9-0, Almo/UEIF 2 - Väddö IF 2  3-11

Plac.   Poäng   Almo-Vattholma
1 Sören Karlsson, Hargshamn 172   1-1
2 Christina Söderberg, Uppsala 167   0-2
3 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 163   3-1
4 Anne-Maria Österberg, Alunda 153   3-0
5 Christer Ohlström, Österbybruk 151   2-0
6 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 150   0-3
7 Andreas Wahlqvist, Svedden Gimo 149   3-1
8 Julia Söderberg, Uppsala 148   1-3
9 Roger Jonsér, Alunda 148   0-3
10 Kristofer Norén, Golvsta Alunda 145   4-1
11 Dennis Larsson, Österbybruk 144   2-1
12 Alf Björkman, Morkarla 143   1-4
13 Mats Eriksson, Valde Gimo 142   2-0
14 Sören Karlsson, Hargshamn 142   2-2
15 Agnes Lindholm, Svedden Gimo 142   1-2
16 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 142   0-2
17 Ove Nyberg, Morkarla 141   1-3
18 Bertil Johansson, Gimo 140   1-1
19 Kevin Nilsson, Lundsvedja Östhammar 140   6-0
20 Barnen Mattsson Tranberg, Österbybruk 139   1-2
21 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 137   4-4
22 Vanessa Karlsson, Gimo 137   3-4
23 Anne-Maria Österberg, Alunda 137   4-1
24 Camilla Skyllerman, Morkarla 136   2-0
25 Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 135   1-3
26 Gun Hägg, Gimo 135   4-3
27 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  135   2-2
28 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 134   3-1
29 Nils Henriksson, Alunda 134   3-1
30 Johan Åhman, Fors Gimo 134   2-4
31 Ebba Österberg, Kilby Alunda 133   2-2
32 Agneta Blom, Österbybruk 133   2-2
33 Ingrid Julia Anton S 133   2-4
34 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 132   2-2
35 Christina Söderberg, Uppsala 132   1-3
36 Gunilla Andersson, Gimo 132   2-2
37 Dennis Larsson, Österbybruk 131   1-1
38 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 131   2-2
39 Peter Eklund, Östhammar 131   2-0
40 Magnus Åhman, Borås 131   1-2
41 Roger Andersson Rud, Gimo 131   1-4
42 Rune "Tjotta" Jansson, Hånsta Alunda 131   1-3
43 Rasmus Österberg, Kilby Alunda 130   1-4
44 Anton Söderberg, Uppsala 130   1-3
45 Maj Gelinder, Alunda 129   4-2
46 Camilla Gelinder, Alunda 129   3-3
47 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 129   2-1
48 Lasse Öhlén, Kungsbacka 129   3-1
49 Leif Mattsson, Morkarla 128   1-0
50 Sune Johansson, Alunda 128   2-2
51 Erling Lövgren, Karby Uppsala 128   2-1
52 Stig Josefsson, Alunda 127   1-3
53 Maria Åhman, Kilby Alunda 127   2-0
54 August Sjöholm, Norrköping 126   1-3
55 Marianne Ånöstam, Almunge 126   4-2
56 Nils Henriksson, Alunda 126   3-2
57 Erik Wahlqvist, Tierp 126   3-2
58 Alex Nilsson, Lundsvedja Alunda 126   1-3
59 Kenneth Hägg, Gimo 126   2-1
60 Ulla Pettersson, Fors Gimo 126   2-0
61 Dino Storäng, Uppsala 126   0-2
62 Tommy Pettersson, Alunda 125   0-4
63 Tommy Pettersson, Alunda 125   1-3
64 Zach Söderberg, Bälinge 125   1-1
65 Carina Hummelgård, Berkinge Lövstabruk 125   1-0
66 Victor Österberg, Kilby Alunda 125   2-1
67 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 125   1-3
68 Christer Hellgren, Österbybruk 125   2-0
69 Linda Pettersson, Alunda 124   0-3
70 Lars Åke Strömberg, Flymyra Österbybruk 124   2-1
71 Sara Andersson, Onsby Alunda 124   1-0
72 Bo Käll, Österbybruk 124   1-2
73 Maggan Larsson, Gimo 124   4-1
74 Ove Lundin, Alunda 124   1-1
75 Anne-Maria Österberg, Alunda 123   2-3
76 Jonas Österberg, Alunda 123   3-1
77 Dick Mattsson, Alunda 123   3-1
78 Lars Johansson, Uppsala 123   2-1
79 Gustaf Pettersson, Alunda 123   1-0
80 Milly Söderqvist,Gimo 123   3-1
81 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 123   2-0
82 Joel Andersson, Gimo 123   2-1
83 Leif Andersson, Rasbo Nyvla 122   2-2
84 Gunilla Englund Larsson, Söderlövsta 122   0-2
85 Pontus Orebrand, Östhammar 122   2-0
86 Bertil Johansson, Gimo 122   1-3
87 Mats Eriksson, Valde Gimo 122   1-2
88 Julia Nilsson, Lundsvedja Östhammar 121   2-2
89 Magnus Åhman, Borås 121   2-1
90 Anders Persson, Skarphärad Österbybruk 121   0-1
91 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 121   3-2
92 Pontus Orebrand, Östhammar 121   3-1
93 Lasse P 121   2-4
94 Robert Nilsson, Lundsvedja Östhammar 121   2-1
95 Barbro Gustavsson, Morkarla 121   2-1
96 Manfred Wendin, Morkarla 120   0-2
97 Dennis Larsson, Österbybruk 120   1-1
98 Helena Jingåker, Andersbo Österbybruk 120   3-1
99 Dick Mattsson, Alunda 120   2-1
100 Anne-Maria Österberg, Alunda 120   5-2
101 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 119   0-2
102 Daniel Westergren, Uppsala 119   2-2
103 Majken Gunnarsson, Alunda 119   2-1
104 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 118   1-4
105 Ove Lundin, Alunda 118   1-3
106 Magnus Åhman, Borås 117   3-1
107 Marita Andersson, Morkarla 117   2-3
108 Andreas Eriksson, Östhammar 117   1-3
109 Inger Hägglund, Alunda 117   2-1
110 Majken Gunnarsson, Alunda 116   2-1
111 Lovisa Lantz, Uppsala 116   3-2
112 Gustaf Pettersson, Alunda 116   2-0
113 Lovisa Karlsson, Norråsen Österbybruk 116   3-3
114 Gun Hägg, Gimo 116   6-0
115 Zoie Nyberg, Visby 116   4-5
116 Eva Hellgren, Österbybruk 116   2-1
117 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 115   1-1
118 Gun Lyd, Österbybruk 115   3-1
119 Ove Nyberg, Morkarla 115   2-1
120 Martin Nyberg, Österbybruk 115   1-3
121 Elin Söderqvist, Gimo 115   3-1
122 Nils-Åke Ekh,Mysslinge Alunda 114   3-2
123 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 114   2-3
124 Stig Josefsson, Alunda 114   1-2
125 Christian Wendin,Morkarla 114   2-3
126 Harriet Widén Åhman, Alunda 114   3-1
127 Mats Jansson, Skarphärad Österbybruk 114   1-1
128 Barnen Lindholm, Stavby Alunda 113   2-1
129 Pirre 2, Bälinge 113   1-1
130 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 113   3-0
131 Magnus Åhman, Borås 113   1-3
132 Tommy Pettersson, Alunda 113   1-4
133 Alvar Gustavsson, Morkarla 113   0-3
134 Bertil Johansson, Gimo 113   2-2
135 Freja Broman, Gimo 113   2-3
136 Barbro Gustavsson, Morkarla 113   3-2
137 Dick Mattsson, Alunda 113   3-1
138 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 112   1-3
139 Roger Lamell, Alunda 112   1-4
140 Alvar Gustavsson, Morkarla 112   1-4
141 Inga-Britt Knudsen, Mysslinge Alunda 112   3-2
142 Pia Westerlund, Öregrund 112   2-1
143 Kent II, Alunda 111   2-1
144 Leif Söderberg, Uppsala 111   3-1
145 Sune Johansson, Alunda 111   2-3
146 Lars-Ove Olsson Östhammar 111   1-3
147 Eva Andersson, Gimo 110   0-1
148 Kent Larsson, Morkarla 110   2-2
149 Helene Andreasson, Stånga 110   1-1
150 Leif Söderberg, Uppsala 110   2-1
151 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 110   2-0
152 Mattias Gunnarsson, Alunda 110   1-5
153 Viktor Karlsson, Alunda 110   1-4
154 Bitte I, Alunda 110   3-2
155 Jonny Orebrand, Alunda 109   1-0
156 Inge Gustavsson, Gimo 109   2-1
157 Lars-Ove Olsson Östhammar 109   1-4
158 Vera Nyberg, Visby 109   6-1
159 Wiking Wendin, Morkarla 109   2-3
160 Joel Andersson, Gimo 108   3-1
161 Thomas Ohlström, Österbybruk 108   2-2
162 Ture Sandberg, Morkarla 108   0-0
163 Peter Jonsson, Skoby 108   3-1
164 Olle Eriksson, Sydinge Alunda 108   3-3
165 Pirre 1, Bälinge 107   2-1
166 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 107   1-3
167 Susanne Wahlberg, Gimo 107   3-1
168 Per Eriksson, Alunda 107   2-3
169 Dick Mattsson, Alunda 107   3-0
170 Wiking Wendin, Morkarla 107   2-1
171 Elin Sjöholm, Norrköping 107   3-1
172 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 107   2-2
173 Maria Åhman, Kilby Alunda 107   2-1
174 Jane Lövgren, Karby Uppsala 106   1-2
175 Hugo Nyberg, Visby 106   2-3
176 Filip Mattsson, Hargshamn 106   4-1
177 Gunnar Holmgren, Gimo 106   3-0
178 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 106   2-1
179 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 106   2-0
180 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 106   1-1
181 Erika Hagström, Östhammar 106   0-4
182 Peter Jonsson, Skoby 105   2-2
183 Malin Karlsson, Trönödal 105   1-4
184 Carin Lund, Öregrund 105   1-0
185 Birgitta Smith, Kungsbacka 105   1-1
186 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 105   3-3
187 Daniel Westergren, Uppsala 105   2-3
188 Henrik "Pingen" Mattsson 105   1-0
189 Staffan Ekström, Morkarla 104   1-2
190 Alf Björkman, Morkarla 104   0-0
191 Karl-Gustav  Mårtensson, Tollarp 104   1-4
192 Marcus Nilsson, Lundsvedja Östhammar 104   5-2
193 Öjne Robertsson, Östhammar 104   3-1
194 Peter Lundgren, Tierp 103   0-3
195 Christer Hellgren, Österbybruk 103   1-0
196 Roger Hedström, Gräsö 103   0-0
197 Maria Nilsson, Lundsvedja Östhammar 103   2-0
198 Emil Elfsberg, Alunda 103   2-3
199 Siv Holmgren, Aspdal Alunda 103   2-4
200 Jonny Gustavsson, Öregrund 102   2-0
201 Jonte Andersson, Onsby Alunda 102   1-0
202 Jonny Orebrand, Alunda 102   1-1
203 Jacob Söderqvist, Uppsala 102   3-0
204 Siv Morey, Örebro 102   1-2
205 Inger Hägglund, Alunda 102   1-3
206 Carl Silfverforsen, Alunda 102   3-0
207 Per-Olov Ånöstam, Almunge 102   4-0
208 Bitte II, Alunda 102   2-1
209 Staffan Wallin, Valde Gimo 102   1-2
210 Dan Collin, Alunda 102   2-4
211 Olle Eriksson, Sydinge Alunda 102   3-1
212 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 102   1-0
213 Andreas Järvenpää, Österbybruk 101   1-2
214 Börje Krantz, Nyborg Alunda 101   2-1
215 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 101   4-0
216 Christer Philipsson, Gimo 101   5-1
217 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 101   4-1
218 Laila Mathisen, Uppsala 100   1-1
219 Fredda Karlsson, Gimo 100   2-1
220 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 100   2-1
221 Bertil Alm, Alunda 99   2-0
222 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  99   2-4
223 Börje Krantz, Nyborg Alunda 99   2-1
224 Sara Andersson, Bälinge 99   3-2
225 Marie Nyberg, Visby 99   2-3
226 Conny Thorén, Visby 99   2-0
227 Alva Lamell, Uppsala 99   2-0
228 Jessica Blixt Wendin, Morkarla 99   1-0
229 Christina Wendin, Morkarla 98   1-1
230 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 98   0-2
231 Ann Söderberg, Uppsala 98   2-5
232 Kerstin Wallin-Robertsson, Östhammar 98   2-1
233 Gullveg Klint, Valde Gimo 98   1-2
234 Andreas Bäckvall, Österbybruk 98   1-2
235 Marie Nyberg, Österbybruk 98   1-1
236 Peter Jonsson, Skoby 97   3-2
237 Fredrik Forsman, Almunge 97   3-3
238 Göran Larsson, Söderlövsta 97   2-2
239 Linda Lamell, Alunda 97   2-1
240 Erik Lantz, Björklinge 97   3-1
241 Team Mattsson, Alunda 97   3-2
242 Pontus Eriksson, Östhammar 97   2-1
243 Lotta Ohlström, Österbybruk 97   3-2
244 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 97   4-2
245 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 97   1-2
246 Kerstin Persson, Gimo 97   1-1
247 Bo Käll, Österbybruk 97   3-0
248 Inge Gustavsson, Gimo 96   2-1
249 Kenneth Hägg, Gimo 96   5-1
250 Elin Silfverforsen, Alunda 96   3-2
251 Peter Jonsson, Skoby 96   3-1
252 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 96   3-0
253 Leif Hägglund, Alunda 95   0-2
254 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 95   3-0
255 Doris Andersson, Gimo 95   1-2
256 Göran Gelinder, Alunda 95   2-0
257 Alfie Björkman, Morkarla 95   1-1
258 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 95   2-0
259 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 94   1-1
260 Ulf Lundin, Morkarla 94   2-3
261 IP Gänget Österbybruk 94   1-2
262 Mikael Davidsson, Golvsta Alunda 94   1-3
263 Dick Mattsson, Alunda 94   2-0
264 Ove Nyberg, Morkarla 94   3-1
265 Bertil Johansson, Gimo 94   2-3
266 Maggan Larsson, Gimo 94   3-2
267 Alf Thorén, Stånga 93   3-1
268 Urban Eriksson, Sandika Östhammar 93   0-0
269 Bertil Alm, Alunda 93   3-1
270 Kenneth Blom, Österbybruk 93   4-1
271 Mats Ekström, Gimo 93   1-3
272 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  93   4-1
273 Per Sandberg, Morkarla 93   2-2
274 Pia Nordling, Onsby Alunda 92   1-0
275 Roger Hedström, Gräsö 92   1-1
276 Maineth Sandberg, Morkarla 92   4-1
277 Eric Lundin, Alunda 91   1-3
278 Conny Pettersson, Fors Gimo 90   2-2
279 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 90   1-1
280 Susanne Mårtensson, Källberga Alunda 90   1-3
281 Elvis Andersson Rud, Gimo 90   1-2
282 Eva Mårtensson, Tollarp 90   4-2
283 Annelie Engström, Löddby Alunda 90   2-3
284 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 90   1-3
285 Mattias Nyberg, Morkarla 89   2-1
286 G Mattsson, Tranby Alunda 89   3-3
287 Molly Nyberg, Österbybruk 89   1-2
288 Elisabeth Sundberg, Östhammar 89   1-2
289 Åke Lydh, Österbybruk 89   2-0
290 Tony Lundquist, Åkersberga 88   3-0
291 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 88   3-2
292 Reino Wendin, Morkarla 88   3-1
293 Lennart Pettersson, Österbybruk 88   1-0
294 Alice Nyberg, Österbybruk 87   1-3
295 Britta Lindholm Elovsson, Uppsala 87   2-2
296 Ingrid Goldwitz, Uppsala 87   2-1
297 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 87   1-1
298 Mats Johansson, Aspdal Alunda 87   3-5
299 Roger Lamell, Alunda 86   1-2
300 Inga Alm, Alunda 86   2-1
301 Leif Hägglund, Alunda 86   1-3
302 Marina Käll, Österbybruk 86   2-3
303 Ester Pettersson, Alunda 86   2-2
304 Frissan, Gimo 86   2-2
305 Tommy Pettersson, Alunda 86   1-3
306 Eva Hellgren, Österbybruk 85   1-2
307 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 85   2-1
308 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 85   3-0
309 Eva Bengtsson, Uppsala 84   4-2
310 Marina Käll, Österbybruk 84   1-1
311 Anette Eriksson, Sandika Östhammar 83   1-1
312 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 83   3-2
313 Inger Lydh, Österbybruk 83   1-1
314 Elin Eriksson, Östhammar 83   3-1
315 Gullveg Klint, Valde Gimo 83   2-4
316 Kent I, Alunda 82   3-1
317 Rolf Nordin, Gimo 82   4-1
318 Göran Karlsson, Morkarla 82   1-3
319 Philip Eriksson, Uppsala 82   2-2
320 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 82   2-2
321 Peter Almqvist, Badgestein ÖSTERRIKE 81   3-0
322 Lars Åke Strömberg, Flymyra Österbybruk 81   3-2
323 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 81   3-1
324 Göran Gelinder, Alunda 80   1-1
325 Ulf Lundin, Morkarla 78   2-1
326 Roger Wendin, Morkarla 77   2-0
327 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 77   2-1
328 Jan Franzén, Jönköping 77   2-2
329 Melker Nyberg, Österbybruk 77   2-4
330 Roger Wendin, Morkarla 77   1-2
331 Inga Alm, Alunda 76   1-3
332 Camilla Etteborn, Alingsås 76   3-0
333 Susanne Mårtensson, Källberga Alunda 76   2-1
334 Anna & Mikael Liljeberg, Hedesunda 75   2-1
335 Frissan, Gimo 75   2-1
336 Kalle.Eva Mårtensson, Tollarp 75   2-1
337 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 75   2-0
338 Sylvia Ekström, Skarphärad Österbybruk 74   4-3
339 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 74   2-3
340 Åke Sundberg, Östhammar 71   2-1
341 L-G Andersson, Gimo 70   2-1
342 Jessica Almqvist, Badgestein ÖSTERRIKE 69   3-0
343 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 68   3-1
344 Wilmer Lindholm, Stavby Alunda 60   3-0
345 Staffan Wallin, Valde Gimo 59   3-3
Skribent: Leif Söderberg
E-post: This is a mailto link

 

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46703322283, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

 

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

 

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

 

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan

 

 

Upplands Dieselservice

Golvlandslaget