Hoppa till sidans innehåll

Almo-tipset våren 2022 - slutställning

29 JUN 2022 23:07
Vårens tips avgjordes tidigt men levde ända in i det sista.
  • Skapad: 29 JUN 2022 23:07

Tidig Vattholma-ledning gjorde att Christinas seger aldrig var hotad medan 4-priset avgjorde i 86:e då Linus reducerade vilket gjorde att Alf tog tredjeplatsen från Ritva som knuffades ner till en neslig femte plats.

Innan vinstlistan fastställs och vinsterna betalas ut skall givetvis kontrollrättning av vinstkupongerna ske. Grattis till er vinnare och lycka tilli höst för er övriga. Höstens kuponger är nu klara och kommer på hemsidan inom kort. Ett extra omnämnande till våra Österrikiska tippare som dock hamnade på plats 328 resp. 343.

Almo - Hallsta 1-1, Upplands-Ekeby IF - Almo 2-1, Harg Östhammar FF - Almo 2-1, Almo - Gimo IF FK 2-5, Sverige – Norge 1-2, Olands FF - Almo 3-5, Sverige - Serbien 0-1, Funbo IF - Almo 2-6, Norge -Sverige 3-2, Almo - Films SK 9-0, Almo/UEIF 2 - Väddö IF 2  3-11, Almo - Vattholma IF 2  1-4

Plac.   Poäng      
1 Christina Söderberg, Uppsala 184   1 725 kr  
2 Sören Karlsson, Hargshamn 179   1 294 kr  
3 Alf Björkman, Morkarla 168      863 kr Högsta 30  p
4 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 168      431 kr Högsta 25 + 23 p
5 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 168     Högsta 25 + 19 p
6 Julia Söderberg, Uppsala 167      
7 Roger Jonsér, Alunda 166      
8 Ove Nyberg, Morkarla 160      
9 Agnes Lindholm, Svedden Gimo 160      
10 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 159      
11 Anne-Maria Österberg, Alunda 157      
12 Barnen Mattsson Tranberg, Österbybruk 157      
13 Christer Ohlström, Österbybruk 156      
14 Roger Andersson Rud, Gimo 156      
15 Rasmus Österberg, Kilby Alunda 155      
16 Vanessa Karlsson, Gimo 155      
17 Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 154      
18 Andreas Wahlqvist, Svedden Gimo 154      
19 Johan Åhman, Fors Gimo 153      
20 Ingrid Julia Anton S 152      
21 Christina Söderberg, Uppsala 151      
22 Dennis Larsson, Österbybruk 150      
23 Rune "Tjotta" Jansson, Hånsta Alunda 150      
24 Sören Karlsson, Hargshamn 149      
25 Magnus Åhman, Borås 149      
26 Anton Söderberg, Uppsala 149      
27 Kristofer Norén, Golvsta Alunda 149      
28 Mats Eriksson, Valde Gimo 147      
29 Bertil Johansson, Gimo 147      
30 Stig Josefsson, Alunda 146      
31 August Sjöholm, Norrköping 145      
32 Alex Nilsson, Lundsvedja Alunda 145      
33 Tommy Pettersson, Alunda 144      
34 Tommy Pettersson, Alunda 144      
35 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 144      
36 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 144      
37 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 143      
38 Dino Storäng, Uppsala 143      
39 Linda Pettersson, Alunda 142      
40 Bo Käll, Österbybruk 142      
41 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  142      
42 Anne-Maria Österberg, Alunda 141      
43 Camilla Skyllerman, Morkarla 141      
44 Kevin Nilsson, Lundsvedja Östhammar 141      
45 Gun Hägg, Gimo 141      
46 Bertil Johansson, Gimo 141      
47 Anne-Maria Österberg, Alunda 141      
48 Ebba Österberg, Kilby Alunda 140      
49 Agneta Blom, Österbybruk 140      
50 Mats Eriksson, Valde Gimo 140      
51 Lasse P 140      
52 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 139      
53 Nils Henriksson, Alunda 139      
54 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 139      
55 Gunilla Englund Larsson, Söderlövsta 139      
56 Gunilla Andersson, Gimo 139      
57 Dennis Larsson, Österbybruk 138      
58 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 138      
59 Tommy Pettersson, Alunda 138      
60 Alvar Gustavsson, Morkarla 137      
61 Anders Persson, Skarphärad Österbybruk 137      
62 Manfred Wendin, Morkarla 137      
63 Roger Lamell, Alunda 137      
64 Ove Lundin, Alunda 137      
65 Peter Eklund, Östhammar 136      
66 Camilla Gelinder, Alunda 136      
67 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 136      
68 Andreas Eriksson, Östhammar 136      
69 Sune Johansson, Alunda 135      
70 Viktor Karlsson, Alunda 135      
71 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 135      
72 Marita Andersson, Morkarla 135      
73 Leif Mattsson, Morkarla 134      
74 Maj Gelinder, Alunda 134      
75 Erling Lövgren, Karby Uppsala 134      
76 Lars-Ove Olsson Östhammar 134      
77 Martin Nyberg, Österbybruk 134      
78 Lasse Öhlén, Kungsbacka 134      
79 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 132      
80 Magnus Åhman, Borås 132      
81 Stig Josefsson, Alunda 132      
82 Nils Henriksson, Alunda 132      
83 Christian Wendin,Morkarla 132      
84 Erik Wahlqvist, Tierp 132      
85 Zach Söderberg, Bälinge 132      
86 Kenneth Hägg, Gimo 132      
87 Maria Åhman, Kilby Alunda 132      
88 Zoie Nyberg, Visby 132      
89 Marianne Ånöstam, Almunge 131      
90 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 131      
91 Freja Broman, Gimo 131      
92 Carina Hummelgård, Berkinge Lövstabruk 131      
93 Ove Lundin, Alunda 131      
94 Victor Österberg, Kilby Alunda 131      
95 Ulla Pettersson, Fors Gimo 131      
96 Alvar Gustavsson, Morkarla 131      
97 Lars Åke Strömberg, Flymyra Österbybruk 130      
98 Malin Karlsson, Trönödal 130      
99 Sara Andersson, Onsby Alunda 130      
100 Lars-Ove Olsson Östhammar 130      
101 Christer Hellgren, Österbybruk 130      
102 Leif Andersson, Rasbo Nyvla 129      
103 Sune Johansson, Alunda 129      
104 Karl-Gustav  Mårtensson, Tollarp 129      
105 Lars Johansson, Uppsala 129      
106 Gustaf Pettersson, Alunda 129      
107 Mattias Gunnarsson, Alunda 129      
108 Joel Andersson, Gimo 129      
109 Julia Nilsson, Lundsvedja Östhammar 128      
110 Jonas Österberg, Alunda 128      
111 Dick Mattsson, Alunda 128      
112 Milly Söderqvist,Gimo 128      
113 Maggan Larsson, Gimo 128      
114 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 128      
115 Dennis Larsson, Österbybruk 127      
116 Magnus Åhman, Borås 127      
117 Robert Nilsson, Lundsvedja Östhammar 127      
118 Barbro Gustavsson, Morkarla 127      
119 Wiking Wendin, Morkarla 127      
120 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 127      
121 Pontus Orebrand, Östhammar 127      
122 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 126      
123 Dick Mattsson, Alunda 126      
124 Daniel Westergren, Uppsala 126      
125 Pontus Orebrand, Östhammar 126      
126 Eva Andersson, Gimo 126      
127 Majken Gunnarsson, Alunda 125      
128 Per Eriksson, Alunda 125      
129 Helena Jingåker, Andersbo Österbybruk 125      
130 Erika Hagström, Östhammar 125      
131 Jane Lövgren, Karby Uppsala 124      
132 Hugo Nyberg, Visby 124      
133 Anne-Maria Österberg, Alunda 124      
134 Inger Hägglund, Alunda 123      
135 Daniel Westergren, Uppsala 123      
136 Lovisa Karlsson, Norråsen Österbybruk 123      
137 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 122      
138 Staffan Ekström, Morkarla 122      
139 Majken Gunnarsson, Alunda 122      
140 Eva Hellgren, Österbybruk 122      
141 Siv Holmgren, Aspdal Alunda 122      
142 Magnus Åhman, Borås 122      
143 Lovisa Lantz, Uppsala 122      
144 Mats Jansson, Skarphärad Österbybruk 121      
145 Inger Hägglund, Alunda 121      
146 Ove Nyberg, Morkarla 121      
147 Emil Elfsberg, Alunda 121      
148 Dan Collin, Alunda 121      
149 Peter Lundgren, Tierp 121      
150 Gustaf Pettersson, Alunda 121      
151 Pirre 2, Bälinge 120      
152 Siv Morey, Örebro 120      
153 Staffan Wallin, Valde Gimo 120      
154 Bertil Johansson, Gimo 120      
155 Gun Lyd, Österbybruk 120      
156 Elin Söderqvist, Gimo 120      
157 Nils-Åke Ekh,Mysslinge Alunda 120      
158 Andreas Järvenpää, Österbybruk 119      
159 Barnen Lindholm, Stavby Alunda 119      
160 Harriet Widén Åhman, Alunda 119      
161 Barbro Gustavsson, Morkarla 119      
162 Pia Westerlund, Öregrund 118      
163 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  118      
164 Dick Mattsson, Alunda 118      
165 Inga-Britt Knudsen, Mysslinge Alunda 118      
166 Helene Andreasson, Stånga 117      
167 Kent II, Alunda 117      
168 Kent Larsson, Morkarla 117      
169 Marie Nyberg, Visby 117      
170 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 117      
171 Gun Hägg, Gimo 117      
172 Gullveg Klint, Valde Gimo 116      
173 Andreas Bäckvall, Österbybruk 116      
174 Leif Söderberg, Uppsala 116      
175 Ann Söderberg, Uppsala 116      
176 Leif Söderberg, Uppsala 116      
177 Bitte I, Alunda 116      
178 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 115      
179 Inge Gustavsson, Gimo 115      
180 Thomas Ohlström, Österbybruk 115      
181 Olle Eriksson, Sydinge Alunda 115      
182 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 115      
183 Jonny Orebrand, Alunda 115      
184 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 115      
185 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 114      
186 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 113      
187 Doris Andersson, Gimo 113      
188 Mikael Davidsson, Golvsta Alunda 113      
189 Pirre 1, Bälinge 113      
190 Wiking Wendin, Morkarla 113      
191 Maria Åhman, Kilby Alunda 113      
192 Joel Andersson, Gimo 113      
193 Peter Jonsson, Skoby 113      
194 Ture Sandberg, Morkarla 113      
195 Birgitta Smith, Kungsbacka 112      
196 IP Gänget Österbybruk 112      
197 Mats Ekström, Gimo 112      
198 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 112      
199 Peter Jonsson, Skoby 112      
200 Ulf Lundin, Morkarla 112      
201 Bertil Johansson, Gimo 112      
202 Susanne Wahlberg, Gimo 112      
203 Elin Sjöholm, Norrköping 112      
204 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 112      
205 Leif Hägglund, Alunda 112      
206 Vera Nyberg, Visby 111      
207 Carin Lund, Öregrund 111      
208 Henrik "Pingen" Mattsson 111      
209 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 111      
210 Dick Mattsson, Alunda 111      
211 Eric Lundin, Alunda 110      
212 Filip Mattsson, Hargshamn 110      
213 Gunnar Holmgren, Gimo 110      
214 Jonny Orebrand, Alunda 109      
215 Susanne Mårtensson, Källberga Alunda 109      
216 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 109      
217 Öjne Robertsson, Östhammar 109      
218 Alf Björkman, Morkarla 109      
219 Christer Hellgren, Österbybruk 109      
220 Elvis Andersson Rud, Gimo 108      
221 Bitte II, Alunda 108      
222 Annelie Engström, Löddby Alunda 108      
223 Marcus Nilsson, Lundsvedja Östhammar 108      
224 Roger Hedström, Gräsö 108      
225 Jonte Andersson, Onsby Alunda 108      
226 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 108      
227 Maria Nilsson, Lundsvedja Östhammar 108      
228 Laila Mathisen, Uppsala 107      
229 Molly Nyberg, Österbybruk 107      
230 Elisabeth Sundberg, Östhammar 107      
231 Börje Krantz, Nyborg Alunda 107      
232 Olle Eriksson, Sydinge Alunda 107      
233 Jonny Gustavsson, Öregrund 107      
234 Alice Nyberg, Österbybruk 106      
235 Fredda Karlsson, Gimo 106      
236 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 106      
237 Jacob Söderqvist, Uppsala 106      
238 Carl Silfverforsen, Alunda 106      
239 Christina Wendin, Morkarla 105      
240 Marie Nyberg, Österbybruk 105      
241 Leif Hägglund, Alunda 105      
242 Tommy Pettersson, Alunda 105      
243 Börje Krantz, Nyborg Alunda 105      
244 Sara Andersson, Bälinge 105      
245 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 105      
246 Jessica Blixt Wendin, Morkarla 105      
247 Per-Olov Ånöstam, Almunge 105      
248 Kerstin Persson, Gimo 104      
249 Roger Lamell, Alunda 104      
250 Kerstin Wallin-Robertsson, Östhammar 104      
251 Göran Larsson, Söderlövsta 104      
252 Marina Käll, Österbybruk 104      
253 Fredrik Forsman, Almunge 104      
254 Mats Johansson, Aspdal Alunda 104      
255 Christer Philipsson, Gimo 104      
256 Bertil Alm, Alunda 104      
257 Conny Thorén, Visby 104      
258 Alva Lamell, Uppsala 104      
259 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 104      
260 Eva Hellgren, Österbybruk 103      
261 Linda Lamell, Alunda 103      
262 Pontus Eriksson, Östhammar 103      
263 Peter Jonsson, Skoby 103      
264 Team Mattsson, Alunda 103      
265 Lotta Ohlström, Österbybruk 103      
266 Alfie Björkman, Morkarla 102      
267 Inge Gustavsson, Gimo 102      
268 Gullveg Klint, Valde Gimo 102      
269 Erik Lantz, Björklinge 102      
270 Elin Silfverforsen, Alunda 102      
271 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 102      
272 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 101      
273 Göran Karlsson, Morkarla 101      
274 Peter Jonsson, Skoby 101      
275 Bo Käll, Österbybruk 101      
276 Per Sandberg, Morkarla 100      
277 Maggan Larsson, Gimo 100      
278 Göran Gelinder, Alunda 100      
279 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 100      
280 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 100      
281 Roger Hedström, Gräsö 99      
282 Ove Nyberg, Morkarla 99      
283 Kenneth Hägg, Gimo 99      
284 Dick Mattsson, Alunda 99      
285 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 99      
286 Alf Thorén, Stånga 98      
287 Bertil Alm, Alunda 98      
288 Urban Eriksson, Sandika Östhammar 98      
289 Pia Nordling, Onsby Alunda 98      
290 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 97      
291 Conny Pettersson, Fors Gimo 97      
292 Kenneth Blom, Österbybruk 97      
293 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  97      
294 Melker Nyberg, Österbybruk 96      
295 G Mattsson, Tranby Alunda 96      
296 Maineth Sandberg, Morkarla 96      
297 Roger Wendin, Morkarla 95      
298 Inga Alm, Alunda 95      
299 Mattias Nyberg, Morkarla 95      
300 Eva Mårtensson, Tollarp 95      
301 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 94      
302 Britta Lindholm Elovsson, Uppsala 94      
303 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 94      
304 Lennart Pettersson, Österbybruk 94      
305 Åke Lydh, Österbybruk 94      
306 Ingrid Goldwitz, Uppsala 93      
307 Ester Pettersson, Alunda 93      
308 Frissan, Gimo 93      
309 Reino Wendin, Morkarla 93      
310 Inga Alm, Alunda 92      
311 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 92      
312 Tony Lundquist, Åkersberga 92      
313 Marina Käll, Österbybruk 91      
314 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 91      
315 Anette Eriksson, Sandika Östhammar 90      
316 Inger Lydh, Österbybruk 90      
317 Philip Eriksson, Uppsala 89      
318 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 89      
319 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 89      
320 Eva Bengtsson, Uppsala 89      
321 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 89      
322 Elin Eriksson, Östhammar 88      
323 Göran Gelinder, Alunda 87      
324 Kent I, Alunda 87      
325 Lars Åke Strömberg, Flymyra Österbybruk 87      
326 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 86      
327 Rolf Nordin, Gimo 86      
328 Peter Almqvist, Badgestein ÖSTERRIKE 85      
329 Ulf Lundin, Morkarla 84      
330 Jan Franzén, Jönköping 84      
331 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 83      
332 Susanne Mårtensson, Källberga Alunda 82      
333 Roger Wendin, Morkarla 82      
334 Anna & Mikael Liljeberg, Hedesunda 81      
335 Frissan, Gimo 81      
336 Kalle.Eva Mårtensson, Tollarp 81      
337 Sylvia Ekström, Skarphärad Österbybruk 80      
338 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 80      
339 Camilla Etteborn, Alingsås 80      
340 Åke Sundberg, Östhammar 77      
341 L-G Andersson, Gimo 76      
342 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 73      
343 Jessica Almqvist, Badgestein ÖSTERRIKE 73      
344 Staffan Wallin, Valde Gimo 66      
345 Wilmer Lindholm, Stavby Alunda 64      
Skribent: Leif Söderberg
E-post: This is a mailto link

 

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46703322283, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

 

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

 

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

 

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan

 

 

Upplands Dieselservice

Golvlandslaget