Hoppa till sidans innehåll

Almo-tipset hösten 2022 inför sista matchen

25 SEP 2022 19:47
Så blev det som det ska vara, spännande in i det sista. Sverige-matchen på tisdag kväll helt avgörande med 5 tippare inom 2 poäng. Vinnaren kammar hem 1 695 kr, övriga pristagare 1 271 kr, 848 kr resp. 424 kr.
  • Skapad: 25 SEP 2022 19:47

Almo- Upplands-Ekeby IF 1-1, Jomala IK - Almo/UEIF 2 7-0, Storvreta IK 2 - Almo 1-3, Almo - Harg Östhammar FF 1-2, Almo/UEIF 2 - Rimbo IF 2-6, Almo - Olands FF 2-3, Roslagbro IF 2 - Almo/UEIF 2  6-0, Almo - Funbo IF 1-6, Almo/UEIF 2 - Rånäs IF 2  2-0, Serbien - Sverige 4-1, Films SK - Almo 1-4

Plac.   Poäng   Sverige -Slovenien
1 Christina Söderberg, Uppsala 175   3-0
2 Robin Söderberg, Uppsala 174   1-1
3 Rune "Tjotta" Jansson, Hånsta Alunda 174   2-0
4 Åke Lydh, Österbybruk 173   2-0
5 Daniel Westergren, Uppsala 173   2-0
6 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 170   3-1
7 Tony Lundquist, Åkersberga 169   1-0
8 Kerstin Dreborg, Morkarla 167   2-0
9 Mats Johansson, Aspdal Alunda 166   1-0
10 Lars Johansson, Uppsala 166   2-0
11 Sören Karlsson, Hargshamn 165   2-0
12 Mattias Lindvall, Österbybruk 165   2-0
13 Tommy Pettersson, Alunda 165   2-0
14 Magnus Åhman, Borås 161   2-0
15 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 160   2-1
16 Erling Lövgren, Rasbo 160   2-0
17 IP Gänget Österbybruk 160   2-0
18 Marie Nyberg, Visby 159   1-0
19 Mjölk-Jonte, Onsby Alunda 158   1-1
20 Carl Silfverforsen, Alunda 156   2-1
21 Anton Söderberg, Uppsala 156   2-0
22 Ingrid Julia Anton S 156   1-1
23 Tommy Pettersson, Alunda 156   2-0
24 Per-Olov Ånöstam, Almunge 156   1-1
25 Ove Nyberg, Morkarla 155   2-1
26 Pia Nordling, Onsby Alunda 154   1-0
27 Alma Sandberg, Knaby Österbybruk 154   1-2
28 Carina Söderberg, Uppsala 154   2-0
29 Filip Holmgren, Gimo 154   3-0
30 Rune "Tjotta" Jansson, Hånsta Alunda 154   2-0
31 Daniel Westergren, Uppsala 153   2-0
32 Göran Larsson, Söderlövsta 152   1-2
33 Sören Karlsson, Hargshamn 151   2-0
34 Sune Johansson, Alunda 150   2-0
35 Alvar Gustavsson, Morkarla 150   2-1
36 Lars-Ove Olsson Östhammar 150   1-3
37 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 149   4-1
38 Alvar Gustavsson, Morkarla 149   2-0
39 Robin Söderberg, Uppsala 148   1-0
40 Håkan Ejneborn, Helsingborg 147   3-1
41 Alicia Ejneborn, Helsingborg 147   3-0
42 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 146   2-1
43 Bertil Johansson, Gimo 146   2-1
44 Gunilla Englund Larsson, Söderlövsta 145   2-1
45 Conny Thorén, Visby 145   1-1
46 Elis Thuré, Fors Gimo 145   2-0
47 Maj Gelinder, Alunda 144   2-3
48 Iris Engström, Gimo 144   3-1
49 Joel Andersson, Gimo 144   2-0
50 Ingrid Goldwitz, Uppsala 143   2-1
51 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 143   1-2
52 Rolf Nordin, Gimo 143   1-1
53 Erling Lövgren, Rasbo 143   2-1
54 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 142   3-1
55 Ove Nyberg, Morkarla 142   1-2
56 A-M Österberg, Alunda 141   1-0
57 Pirre 1, Bälinge 141   1-0
58 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 141   2-1
59 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 141   2-0
60 Marina Käll, Österbybruk 141   2-0
61 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  141   1-1
62 Magnus Segerlund, Alunda 141   3-2
63 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 140   1-1
64 Kenneth Nordström, Gimo 140   3-1
65 Camilla Skyllerman, Morkarla 140   1-2
66 Martin Nyberg, Österbybruk 139   2-1
67 Tommy Pettersson, Alunda 139   3-0
68 Pia Westerlund, Öregrund 139   2-1
69 Tommy Pettersson, Alunda 139   3-1
70 Christer Hellgren, Österbybruk 138   3-1
71 Magnus Åhman, Borås 138   1-2
71 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 138   1-2
73 Colin Davidsson, Strömsbro Alunda 138   1-2
74 Anna & Mikael Lundgren, Hedesunda 138   3-0
74 Frissan, Gimo 138   3-0
76 Zach Söderberg, Bälinge 138   2-1
77 Maria Åhman, Kilby Alunda 137   3-0
78 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 137   3-0
79 Leif Mattsson, Morkarla 137   1-0
80 Lars Kentsson, Bohl Morkarla 137   2-1
81 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 137   2-2
82 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 136   1-1
83 Elin Silfverforsen, Alunda 136   2-3
84 Frissan, Gimo 136   3-1
85 Viktor Karlsson, Alunda 136   2-0
86 Wilmer Lindholm, Stavby Alunda 136   0-1
87 Pirre 2, Bälinge 136   2-1
88 Dick Mattsson, Alunda 135   2-1
89 Barnen Tranberg Mattsson,  Österbybruk 135   1-2
90 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 135   2-0
91 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 135   2-0
92 Emilia Backholm, Uppsala 135   1-1
93 Alwin Söderberg, Saltsjö-Boo 135   1-2
94 Malte Thuré, Fors Gimo 135   2-0
95 Lars-Ove Olsson Östhammar 135   1-2
96 Wiking Wendin, Morkarla 135   2-1
97 A-M Österberg, Alunda 134   1-0
98 Marita Andersson, Morkarla 134   2-1
99 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 134   2-1
100 Bo Käll, Österbybruk 134   1-0
101 Christina Söderberg, Uppsala 134   2-1
102 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 133   1-0
103 Reino Wendin, Morkarla 133   2-2
104 Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 133   2-1
105 Harry Sandberg, Åby Österbybruk 132   2-0
106 Stig Josefsson, Alunda 132   2-1
107 Johan Mårtensson, Alunda 132   2-0
108 Emma Engström, Gimo 132   1-1
109 Sune Johansson, Alunda 132   1-0
110 Joel Andersson, Gimo 132   2-1
111 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 131   2-0
112 Johan Åhlberg, Uppsala 130   1-0
113 Frissan, Gimo 130   3-1
114 Magnus Åhman, Borås 130   2-0
115 Julia Söderberg, Uppsala 130   1-0
116 Leif Söderberg, Uppsala 130   2-0
117 Daniel Hasselström, Almunge 129   1-1
118 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 129   3-0
119 Lotta Ohlström, Österbybruk 129   1-2
120 Peter Jonsson, Skoby Alunda 129   3-1
121 Nils Henriksson, Alunda 129   3-1
122 Barbro Gustavsson, Morkarla 129   3-2
123 Kristofer Norén, Golvsta Alunda 129   2-0
124 Melker Nyberg, Österbybruk 128   2-1
125 Dick Mattsson, Alunda 128   1-1
126 Börje Krantz, Nyborg Alunda 128   2-0
127 Mattias Nyberg, Morkarla 128   2-1
128 A-M Österberg, Alunda 128   2-0
129 Jimmy Mattsson, Gimo 128   1-2
130 August Sjöholm, Norrköping 127   3-1
131 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 127   2-0
132 Leif Hägglund, Alunda 127   1-0
133 Christina Wendin, Morkarla 127   1-2
134 Jan Andersson, Östhammar 127   2-0
135 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 127   1-1
136 Bo Österberg, Kilby Alunda 127   2-1
137 Gun Lyd, Österbybruk 127   2-1
138 Tony Lundquist, Åkersberga 126   2-0
139 Christer Hellgren, Österbybruk 126   2-0
140 Lars-Ove Olsson Östhammar 126   1-1
141 Bertil Johansson, Gimo 126   2-2
142 Kenneth Hägg, Gimo 125   2-1
143 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 125   3-1
144 Patrik Lantz, Uppsala 125   3-1
145 A-M Österberg, Alunda 125   2-0
146 Gräsbo Byggservice, Gräsbo Österbybruk 125   3-1
147 Camilla Etteborn, Alingsås 124   2-1
148 Siv Holmgren, Aspdal Alunda 124   2-0
149 Karl-Gustav Mårtensson, Tollarp 124   3-1
150 Gunilla Magnusson, Mangskog 124   3-0
151 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 124   3-1
152 Maggan Larsson, Gimo 123   2-1
153 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  123   1-3
154 Göran Larsson, Söderlövsta 123   2-2
155 Gunnar Holmgren, Gimo 123   4-1
156 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 123   2-2
157 Inga Alm, Alunda 122   2-2
158 Peter Jonsson, Skoby Alunda 122   2-1
159 Helena Jingåker, Andersbo Österbybruk 122   2-1
160 Kent Larsson, Bohl Morkarla 122   2-1
161 Tuva Davidsson, Strömsbro Alunda 122   2-0
162 Christer Ohlström, Österbybruk 122   2-0
163 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 122   2-0
164 Leif Söderberg, Uppsala 122   2-1
165 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 122   1-0
166 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 121   2-0
167 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 121   2-1
168 Per Eriksson, Alunda 121   2-1
169 Maria Thuré, Fors Gimo 121   2-1
170 Roger Lamell, Alunda 121   2-0
171 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 121   1-2
172 Peter Jonsson, Skoby Alunda 120   2-1
173 Marie Nyberg, Österbybruk 120   3-1
174 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  120   1-1
175 Mauri Holtari, Knutsbol Alunda 120   3-1
176 Susanne Mårtensson, Källberga Alunda 120   1-3
177 Sara Andersson, Onsby Alunda 120   2-1
178 Mats Ekberg, Uppsala 120   2-1
179 Lovisa Karlsson, Norråsen Österbybruk 120   1-0
180 Per-Olov Ånöstam, Almunge 120   2-1
181 Jöran Gelinder, Alunda 119   2-1
182 Jonte Andersson, Onsby Alunda 119   1-0
183 Team Mattsson, Alunda 119   2-1
184 Bitte II, Alunda 119   1-0
185 Elin Sjöholm, Norrköping 119   3-1
186 Mats Jansson, Skarphärad Österbybruk 119   2-1
187 Lotta Ohlström, Österbybruk 119   2-2
188 Ulf Lundin, Söderby Österbybruk 117   2-0
189 Erling Lövgren, Rasbo 117   2-1
190 Gullveg Klint, Valde Gimo 117   2-1
191 Gun Hägg, Gimo 117   2-2
192 Laila Mathisen, Uppsala 117   2-1
193 Christer Philipsson, Gimo 117   3-1
194 Inga Alm, Alunda 116   2-0
195 Eva Helen, Norrgärde Alunda 116   1-1
196 Barnen Lindholm, Stavby Alunda 116   2-1
197 Leif Hägglund, Alunda 116   2-1
198 Majken Gunnarsson, Alunda 116   3-1
199 Gustaf Pettersson, Alunda 116   5-1
200 Thomas Grehn, Gimo 116   2-1
201 Bo Käll, Österbybruk 116   1-1
202 L T Karlsson, Bro gård Österbybruk 115   0-2
203 Lasse Öhlén, Kungsbacka 115   2-1
204 Susanne Mårtensson, Källberga Alunda 115   1-0
205 Siv Morey, Örebro 115   1-6
206 Jonny Gustavsson, Öregrund 115   2-0
207 Ylva Mårtensson, Alunda 115   2-1
208 Othilia Engström, Gimo 114   2-1
209 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  114   2-1
210 Börje Krantz, Nyborg Alunda 114   1-0
211 Charlie Ejneborn, Helsingborg 114   2-0
212 Birgitta Smith, Kungsbacka 114   1-1
213 Gunilla Englund Larsson, Söderlövsta 114   1-1
214 Stig Josefsson, Alunda 113   1-0
215 Åke Lydh, Österbybruk 113   3-1
216 Gullveg Klint, Valde Gimo 113   2-2
217 Magnus Åhman, Borås 113   2-1
218 Håkan Westlund, Alunda 113   3-1
219 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 113   1-1
220 Linda Segerlund, Alunda 113   2-2
221 Mats Eriksson, Valde Gimo 112   1-0
222 Per Sandberg, Knaby Österbybruk 112   2-1
223 Jonas Värm, Alunda 112   2-0
224 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 112   2-0
225 Gun Lyd, Österbybruk 112   3-1
226 Jan Franzén, Jönköping 112   2-1
227 Inger Hägglund, Alunda 112   2-1
228 Zeth Lindholm, Stavby Alunda 112   1-1
229 Annelie Engström, Löddby Alunda 112   1-1
230 Ann Söderberg, Uppsala 112   2-0
231 Elliot Johansson-Roos, Bjuv 111   2-1
232 Staffan Wallin, Valde Gimo 111   3-2
233 Lars Strömberg, Flymyra Österbybruk 111   3-1
234 Lisa Wikner, Helsingborg 111   3-0
235 Kent I, Alunda 111   2-1
236 Nils Henriksson, Alunda 110   2-1
237 Gunilla Andersson, Gimo 110   2-1
238 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 110   1-0
239 Inger Lydh, Österbybruk 110   1-0
240 Ove Thuré, Gimo 110   2-1
241 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 110   3-1
242 Bror Knut, Norråsen Österbybruk 110   1-0
243 Bitte I, Alunda 109   2-0
244 Rolf Nordin, Gimo 109   2-1
245 Öjne Robertsson, Östhammar 109   2-0
246 Emil Elfsberg, Alunda 109   1-2
247 Annelie Engström, Löddby Alunda 109   1-1
248 Peter Lundgren, Tierp 109   0-1
249 Majken Gunnarsson, Alunda 109   2-1
250 Mats Ekström, Gimo 108   3-1
251 Rolf Nordin, Gimo 108   2-1
252 Susanne Wahlborg, Gimo 108   2-1
253 Göran Gelinder, Alunda 107   2-0
254 Lars Strömberg, Flymyra Österbybruk 107   2-1
255 Dennis Larsson, Österbybruk 107   4-1
256 Erik Lantz, Björklinge 107   3-0
257 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 106   3-0
258 Wiking Wendin, Morkarla 106   1-1
259 Alfie Björkman, Morkarla 106   2-1
260 Bo Österberg, Kilby Alunda 106   1-0
261 Carina Hägg, Knutsbol Alunda 105   3-0
262 Doris Andersson, Gimo 105   2-1
263 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 105   1-0
264 Maineth Sandberg, Knaby Österbybruk 105   2-1
265 Elvis Andersson Rud, Gimo 104   2-0
266 Göran Karlsson, Morkarla 104   4-2
267 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 103   1-1
268 Kenneth Hägg, Gimo 103   2-0
269 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 103   2-1
270 Lovisa Lantz, Uppsala 103   2-0
271 Jesper Söderberg, Uppsala 102   1-1
272 Marita Lundin, Söderby Österbybruk 102   2-1
273 Bertil Johansson, Gimo 102   2-0
274 Kerstin Wallin-Robertsson, Östhammar 102   2-1
275 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 102   2-0
276 Maria Åhman, Kilby Alunda 102   3-0
277 Agneta Karlsson, Alunda 101   3-1
278 Maggan Larsson, Gimo 101   2-1
279 Kenneth Blom, Österbybruk 101   3-2
280 Alf Björkman, Morkarla 101   2-1
281 Eva Hellgren, Österbybruk 101   3-2
282 Roger Lamell, Alunda 101   2-1
283 Sebastian Andersson, Pålsmora Gimo 101   3-0
284 Rikard Lundberg, Uppsala 101   3-0
285 Johan Davidsson, Alunda 100   3-1
286 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 100   3-0
287 Bertil Johansson, Gimo 100   1-1
288 Malin Karlsson, Trönödal 100   2-0
289 Eva Andersson, Gimo 99   1-0
290 Robert Etteborn, Alingsås 99   3-1
291 Ove Nyberg, Morkarla 98   2-1
292 Tage Sandberg, Åby Österbybruk 98   2-0
293 Sylvia Ekström, Morkarla 97   3-1
294 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 97   1-0
295 Hugo Nyberg, Visby 97   3-3
296 Harry Furniss, Alunda 97   1-0
297 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 96   2-1
298 Kerstin Persson, Gimo 96   3-1
299 Agneta Blom, Österbybruk 96   2-1
300 Kent II, Alunda 95   1-1
301 Anders Persson, Skarphärad Österbybruk 95   1-0
302 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 94   2-0
303 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 94    
304 Jonny Orebrand, Alunda 94   2-1
305 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 93   2-2
306 Tyra Levin, Östhammar 92   2-3
307 Mats Eriksson, Valde Gimo 91   2-0
308 Camilla Gelinder, Alunda 91   2-2
309 Zoie Nyberg, Visby 91   4-2
310 Marina Käll, Österbybruk 91   1-0
311 Staffan Ekström, Morkarla 90   3-2
312 Bertil Alm, Alunda 90   2-1
313 Frissan, Gimo 89   2-2
314 Eva Helen, Norrgärde Alunda 89   2-1
315 Ewa Oderhagen, Visteby Uppsala 89   1-0
316 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 88   2-2
317 Eva Hellgren, Österbybruk 88   2-1
318 Bertil Alm, Alunda 88   2-0
319 Eva Andersson, Gimo 88   1-2
320 Eva Mårtensson, Tollarp 87   3-2
321 Inger Hägglund, Alunda 87   2-1
322 Alice Nyberg, Österbybruk 86   4-2
323 Staffan Wallin, Valde Gimo 86   2-0
324 Sara Andersson, Bälinge 86   2-1
325 Tilly Rut Sandberg, Knaby Österbybruk 85   4-3
326 Vera Nyberg, Visby 85   1-3
327 Lena Pettersson, Roddarne Gimo 84   4-2
328 Molly Nyberg, Österbybruk 84   3-0
329 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 83   2-1
330 Roger Andersson Rud, Gimo 82   3-0
331 Roger Wendin, Morkarla 82   0-2
332 Roger Wendin, Morkarla 81   2-0
333 Stefan Pettersson, Alunda 81   1-0
334 Thomas Engström, Gimo 80   2-1
335 Sune Nordström, Östhammar 79   1-2
336 Gun Hägg, Gimo 79   1-0
337 Gun Hägg, Gimo 78   2-0
338 Roger Hedström, Gräsö 76   0-1
339 Marianne Ånöstam, Almunge 67   2-1
Skribent: Leif Söderberg
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46703322283, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

 

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

 

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

 

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan

 

 

Upplands Dieselservice

Golvlandslaget