Hoppa till sidans innehåll

Almo-tipset hösten 2022 efter 9 matcher

24 SEP 2022 19:21
"Tjotta" och Daniel upp i topp efter dagens bombsäkra 2-0 vinst mot Rånäs. Landskamperna kommer avgöra vart vinstpengarna går!
Ny tipstopp kommer vid midnatt för er som är vakna!
  • Skapad: 24 SEP 2022 19:21

Almo- Upplands-Ekeby IF 1-1, Jomala IK - Almo/UEIF 2 7-0, Storvreta IK 2 - Almo 1-3, Almo - Harg Östhammar FF 1-2, Almo/UEIF 2 - Rimbo IF 2-6, Almo - Olands FF 2-3, Roslagbro IF 2 - Almo/UEIF 2  6-0, Almo - Funbo IF 1-6, Almo/UEIF 2 - Rånäs IF 2  2-0

Plac.   Poäng
1 Rune "Tjotta" Jansson, Hånsta Alunda 148
2 Daniel Westergren, Uppsala 148
3 Kerstin Dreborg, Morkarla 144
4 Mats Johansson, Aspdal Alunda 143
5 Lars Johansson, Uppsala 141
6 Mattias Lindvall, Österbybruk 141
7 Christina Söderberg, Uppsala 140
8 Tommy Pettersson, Alunda 139
9 Marie Nyberg, Visby 138
10 Robin Söderberg, Uppsala 137
11 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 137
12 Magnus Åhman, Borås 137
13 Anton Söderberg, Uppsala 133
14 Mjölk-Jonte, Onsby Alunda 133
15 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 133
16 Iris Engström, Gimo 132
17 Alma Sandberg, Knaby Österbybruk 132
18 Tommy Pettersson, Alunda 132
19 Sören Karlsson, Hargshamn 131
20 Pia Nordling, Onsby Alunda 130
21 Åke Lydh, Österbybruk 130
22 Carina Söderberg, Uppsala 130
23 Daniel Westergren, Uppsala 129
24 Rune "Tjotta" Jansson, Hånsta Alunda 129
25 Göran Larsson, Söderlövsta 128
26 Lars-Ove Olsson Östhammar 126
27 Sune Johansson, Alunda 125
28 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 125
29 Tony Lundquist, Åkersberga 125
30 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 124
31 Ingrid Julia Anton S 124
32 Håkan Ejneborn, Helsingborg 124
33 Ove Nyberg, Morkarla 124
34 Alvar Gustavsson, Morkarla 123
35 IP Gänget Österbybruk 123
36 Barnen Tranberg Mattsson,  Österbybruk 123
37 Alicia Ejneborn, Helsingborg 123
38 Carl Silfverforsen, Alunda 122
39 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 122
40 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 122
41 Robin Söderberg, Uppsala 122
42 Per-Olov Ånöstam, Almunge 122
43 Joel Andersson, Gimo 121
44 Elis Thuré, Fors Gimo 121
45 Maj Gelinder, Alunda 120
46 Filip Holmgren, Gimo 120
47 Bertil Johansson, Gimo 120
48 Magnus Segerlund, Alunda 120
49 Harry Sandberg, Åby Österbybruk 119
50 Ove Nyberg, Morkarla 119
51 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 118
52 Pirre 1, Bälinge 118
53 Erling Lövgren, Rasbo 118
54 Alvar Gustavsson, Morkarla 118
55 Camilla Skyllerman, Morkarla 117
56 Colin Davidsson, Strömsbro Alunda 117
57 Erling Lövgren, Rasbo 117
58 Sören Karlsson, Hargshamn 117
59 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  117
60 Christina Wendin, Morkarla 116
61 Jan Andersson, Östhammar 116
62 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 116
63 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 116
64 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 115
65 Martin Nyberg, Österbybruk 115
66 Pia Westerlund, Öregrund 115
67 Emilia Backholm, Uppsala 114
68 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 114
69 Magnus Åhman, Borås 114
69 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 114
71 Bertil Johansson, Gimo 114
72 Gunilla Englund Larsson, Söderlövsta 114
73 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 114
74 Zach Söderberg, Bälinge 114
75 Lars Kentsson, Bohl Morkarla 114
76 Patrik Lantz, Uppsala 113
77 Tommy Pettersson, Alunda 113
78 Elin Silfverforsen, Alunda 113
79 Pirre 2, Bälinge 113
80 Anna & Mikael Lundgren, Hedesunda 112
81 Frissan, Gimo 112
82 Malte Thuré, Fors Gimo 112
83 Maria Åhman, Kilby Alunda 112
84 Wilmer Lindholm, Stavby Alunda 112
85 Alwin Söderberg, Saltsjö-Boo 111
86 Wiking Wendin, Morkarla 111
87 Lars-Ove Olsson Östhammar 111
88 Maggan Larsson, Gimo 111
89 Frissan, Gimo 111
90 Viktor Karlsson, Alunda 111
91 Göran Larsson, Söderlövsta 111
92 Joel Andersson, Gimo 111
93 Marina Käll, Österbybruk 111
94 Susanne Mårtensson, Källberga Alunda 110
95 A-M Österberg, Alunda 110
96 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 110
97 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 110
98 Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 110
99 Conny Thorén, Visby 110
100 Reino Wendin, Morkarla 110
101 Kenneth Nordström, Gimo 110
102 Dick Mattsson, Alunda 110
103 Christina Söderberg, Uppsala 109
104 Emma Engström, Gimo 109
105 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 109
106 Team Mattsson, Alunda 108
107 Johan Mårtensson, Alunda 108
108 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 108
109 Mauri Holtari, Knutsbol Alunda 107
110 Stig Josefsson, Alunda 107
111 Frissan, Gimo 107
112 Magnus Åhman, Borås 107
113 Leif Söderberg, Uppsala 107
114 Ingrid Goldwitz, Uppsala 106
115 Julia Söderberg, Uppsala 106
116 Christer Hellgren, Österbybruk 106
117 Bitte II, Alunda 106
118 Bo Österberg, Kilby Alunda 105
119 Gun Lyd, Österbybruk 105
120 A-M Österberg, Alunda 105
121 Melker Nyberg, Österbybruk 104
122 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 104
123 Barbro Gustavsson, Morkarla 104
124 Susanne Mårtensson, Källberga Alunda 104
125 Thomas Grehn, Gimo 104
126 Kristofer Norén, Golvsta Alunda 104
127 Nils Henriksson, Alunda 104
128 Ulf Lundin, Söderby Österbybruk 104
129 Ylva Mårtensson, Alunda 104
130 Daniel Hasselström, Almunge 103
131 Bo Käll, Österbybruk 103
132 Mattias Nyberg, Morkarla 103
133 Dick Mattsson, Alunda 103
134 Håkan Westlund, Alunda 102
135 Leif Mattsson, Morkarla 102
136 Tommy Pettersson, Alunda 102
137 Jimmy Mattsson, Gimo 102
138 Inga Alm, Alunda 102
139 Lars-Ove Olsson Östhammar 102
140 August Sjöholm, Norrköping 102
141 Christer Hellgren, Österbybruk 102
142 Kenneth Hägg, Gimo 101
143 Karl-Gustav Mårtensson, Tollarp 101
144 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 101
145 A-M Österberg, Alunda 100
146 Rolf Nordin, Gimo 100
147 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 100
148 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 100
149 Gräsbo Byggservice, Gräsbo Österbybruk 100
150 Gunnar Holmgren, Gimo 100
151 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 100
152 Sara Andersson, Onsby Alunda 100
153 Kent I, Alunda 100
154 Othilia Engström, Gimo 100
155 Gunilla Magnusson, Mangskog 100
156 Camilla Etteborn, Alingsås 99
157 Gunilla Andersson, Gimo 99
158 Tuva Davidsson, Strömsbro Alunda 99
159 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 99
160 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  98
161 Marita Andersson, Morkarla 98
162 Lars Strömberg, Flymyra Österbybruk 98
163 Öjne Robertsson, Östhammar 98
164 Leif Hägglund, Alunda 97
165 Dennis Larsson, Österbybruk 97
166 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 97
167 Inga Alm, Alunda 97
168 Erik Lantz, Björklinge 97
169 Maria Thuré, Fors Gimo 97
170 Roger Lamell, Alunda 97
171 Inger Lydh, Österbybruk 97
172 Helena Jingåker, Andersbo Österbybruk 97
173 Leif Söderberg, Uppsala 97
174 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 97
175 Per-Olov Ånöstam, Almunge 97
176 Elliot Johansson-Roos, Bjuv 97
177 Christer Ohlström, Österbybruk 97
178 Sune Johansson, Alunda 97
179 Gun Hägg, Gimo 96
180 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 96
181 Marie Nyberg, Österbybruk 96
182 Lotta Ohlström, Österbybruk 96
183 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 96
184 Elin Sjöholm, Norrköping 96
185 Mats Jansson, Skarphärad Österbybruk 96
186 Bo Käll, Österbybruk 95
187 Peter Jonsson, Skoby Alunda 95
188 Maineth Sandberg, Knaby Österbybruk 95
189 Christer Philipsson, Gimo 95
190 Lars Strömberg, Flymyra Österbybruk 95
191 Lovisa Karlsson, Norråsen Österbybruk 95
192 Lovisa Lantz, Uppsala 94
193 Johan Åhlberg, Uppsala 94
194 Gullveg Klint, Valde Gimo 93
195 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 92
196 Lotta Ohlström, Österbybruk 92
197 Majken Gunnarsson, Alunda 92
198 Doris Andersson, Gimo 92
199 Siv Holmgren, Aspdal Alunda 92
200 Siv Morey, Örebro 92
201 Laila Mathisen, Uppsala 92
202 Birgitta Smith, Kungsbacka 92
203 Börje Krantz, Nyborg Alunda 91
204 Jonny Gustavsson, Öregrund 91
205 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 91
206 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 91
207 Peter Jonsson, Skoby Alunda 91
208 Elvis Andersson Rud, Gimo 91
209 Gustaf Pettersson, Alunda 91
210 L T Karlsson, Bro gård Österbybruk 91
211 Eva Helen, Norrgärde Alunda 91
212 A-M Österberg, Alunda 91
213 Marita Lundin, Söderby Österbybruk 91
214 Tony Lundquist, Åkersberga 91
215 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  90
216 Bertil Johansson, Gimo 90
217 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 90
218 Linda Segerlund, Alunda 90
219 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 90
220 Stig Josefsson, Alunda 89
221 Magnus Åhman, Borås 89
222 Charlie Ejneborn, Helsingborg 89
223 Ann Söderberg, Uppsala 89
224 Mats Ekberg, Uppsala 89
225 Per Sandberg, Knaby Österbybruk 89
226 Jonte Andersson, Onsby Alunda 88
227 Inger Hägglund, Alunda 88
228 Zeth Lindholm, Stavby Alunda 88
229 Jan Franzén, Jönköping 88
230 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 88
231 Bertil Johansson, Gimo 87
232 Bror Knut, Norråsen Österbybruk 87
233 Kent Larsson, Bohl Morkarla 87
234 Jöran Gelinder, Alunda 87
235 Åke Lydh, Österbybruk 87
236 Peter Lundgren, Tierp 87
237 Gun Lyd, Österbybruk 87
238 Lisa Wikner, Helsingborg 87
239 Staffan Wallin, Valde Gimo 87
240 Gullveg Klint, Valde Gimo 87
241 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 86
242 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 86
243 Susanne Wahlborg, Gimo 86
244 Jonas Värm, Alunda 86
245 Ove Thuré, Gimo 86
246 Agneta Blom, Österbybruk 86
247 Eva Andersson, Gimo 86
248 Peter Jonsson, Skoby Alunda 85
249 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 85
250 Bitte I, Alunda 85
251 Nils Henriksson, Alunda 85
252 Emil Elfsberg, Alunda 85
253 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 85
254 Per Eriksson, Alunda 84
255 Mats Ekström, Gimo 84
256 Majken Gunnarsson, Alunda 84
257 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 84
258 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 84
259 Erling Lövgren, Rasbo 83
260 Wiking Wendin, Morkarla 83
261 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  83
262 Rolf Nordin, Gimo 83
263 Harry Furniss, Alunda 83
264 Göran Karlsson, Morkarla 83
265 Rolf Nordin, Gimo 82
266 Jonny Orebrand, Alunda 82
267 Bo Österberg, Kilby Alunda 81
268 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 81
269 Barnen Lindholm, Stavby Alunda 80
270 Jesper Söderberg, Uppsala 80
271 Carina Hägg, Knutsbol Alunda 80
272 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 79
273 Camilla Gelinder, Alunda 79
274 Kenneth Hägg, Gimo 79
275 Kerstin Wallin-Robertsson, Östhammar 79
276 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 79
277 Leif Hägglund, Alunda 79
278 Rikard Lundberg, Uppsala 78
279 Gunilla Englund Larsson, Söderlövsta 78
280 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 78
281 Mats Eriksson, Valde Gimo 78
282 Tyra Levin, Östhammar 78
283 Eva Hellgren, Österbybruk 78
284 Ewa Oderhagen, Visteby Uppsala 78
285 Börje Krantz, Nyborg Alunda 77
286 Maria Åhman, Kilby Alunda 77
287 Eva Andersson, Gimo 77
288 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 77
289 Alf Björkman, Morkarla 77
290 Annelie Engström, Löddby Alunda 77
291 Staffan Ekström, Morkarla 77
292 Kenneth Blom, Österbybruk 77
293 Eva Helen, Norrgärde Alunda 77
294 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 76
295 Sara Andersson, Bälinge 76
296 Malin Karlsson, Trönödal 76
297 Mats Eriksson, Valde Gimo 76
298 Sebastian Andersson, Pålsmora Gimo 76
299 Eva Mårtensson, Tollarp 75
300 Ove Nyberg, Morkarla 75
301 Frissan, Gimo 75
302 Tage Sandberg, Åby Österbybruk 75
303 Staffan Wallin, Valde Gimo 75
304 Robert Etteborn, Alingsås 75
305 Annelie Engström, Löddby Alunda 74
306 Sylvia Ekström, Morkarla 74
307 Roger Andersson Rud, Gimo 73
308 Hugo Nyberg, Visby 72
309 Lasse Öhlén, Kungsbacka 72
310 Kerstin Persson, Gimo 72
311 Lena Pettersson, Roddarne Gimo 72
312 Anders Persson, Skarphärad Österbybruk 71
313 Göran Gelinder, Alunda 71
314 Kent II, Alunda 70
315 Johan Davidsson, Alunda 70
316 Alfie Björkman, Morkarla 70
317 Roger Wendin, Morkarla 70
318 Roger Wendin, Morkarla 69
319 Marina Käll, Österbybruk 68
320 Zoie Nyberg, Visby 67
321 Sune Nordström, Östhammar 66
322 Bertil Alm, Alunda 65
323 Roger Hedström, Gräsö 65
324 Roger Lamell, Alunda 65
325 Eva Hellgren, Österbybruk 65
326 Maggan Larsson, Gimo 65
327 Agneta Karlsson, Alunda 64
328 Bertil Alm, Alunda 64
329 Alice Nyberg, Österbybruk 62
330 Inger Hägglund, Alunda 62
331 Molly Nyberg, Österbybruk 60
332 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 60
333 Stefan Pettersson, Alunda 59
334 Marianne Ånöstam, Almunge 58
335 Gun Hägg, Gimo 58
336 Tilly Rut Sandberg, Knaby Österbybruk 57
337 Thomas Engström, Gimo 57
338 Gun Hägg, Gimo 56
339 Vera Nyberg, Visby 52
Skribent: Leif Söderberg
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46703322283, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

 

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

 

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

 

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan

 

 

Upplands Dieselservice

Golvlandslaget