Hoppa till sidans innehåll

Almo-tipset hösten 2022 efter 4 matcher

28 AUG 2022 21:01
Ännu en försmädlig 1-2 förlust, den 4;e i årets serie.
  • Skapad: 28 AUG 2022 21:01

Och återigen mot HÖFF vilket säkert gläder en Helsingborgare som annars mest ser Helsingborg i nedre delen av Allsvenskan! 

Almo- Upplands-Ekeby IF 1-1, Jomala IK - Almo/UEIF 2 7-0, Storvreta IK 2 - Almo 1-3, Almo - Harg Östhammar FF 1-2

Med orsak som anledning kommer nästa Tipstopp, efter Gimo-matchen, först på kvällen måndag 5 september.

Plac.   Poäng
1 Håkan Ejneborn, Helsingborg 86
2 Åke Lydh, Österbybruk 82
3 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 80
4 Kerstin Dreborg, Morkarla 80
5 Mats Johansson, Aspdal Alunda 78
6 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 77
7 Carl Silfverforsen, Alunda 77
8 Per-Olov Ånöstam, Almunge 76
9 Emilia Backholm, Uppsala 75
10 Mattias Lindvall, Österbybruk 75
11 Ove Nyberg, Morkarla 74
12 Christina Söderberg, Uppsala  
  Ingrid Julia Anton S 73
14 Robin Söderberg, Uppsala 73
15 Rune "Tjotta" Jansson, Hånsta Alunda 72
16 Alvar Gustavsson, Morkarla 72
17 Camilla Skyllerman, Morkarla 71
18 Daniel Westergren, Uppsala 70
19 Inger Lydh, Österbybruk 70
20 Leif Hägglund, Alunda 69
21 Maj Gelinder, Alunda 69
22 Iris Engström, Gimo 69
23 Peter Jonsson, Skoby Alunda 69
24 Dick Mattsson, Alunda  
  Ingrid Goldwitz, Uppsala 69
26 Mauri Holtari, Knutsbol Alunda 68
27 Alma Sandberg, Knaby Österbybruk 68
28 Colin Davidsson, Strömsbro Alunda  
  Lars Johansson, Uppsala  
  Maria Åhman, Kilby Alunda 68
31 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 68
32 Leif Mattsson, Morkarla 67
33 Christina Wendin, Morkarla 67
34 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 66
35 Alwin Söderberg, Saltsjö-Boo 66
36 Jan Andersson, Östhammar 66
37 Lars-Ove Olsson Östhammar 66
38 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 65
39 Susanne Mårtensson, Källberga Alunda 64
40 Daniel Hasselström, Almunge 64
41 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 64
42 Tommy Pettersson, Alunda 64
43 Sune Johansson, Alunda 63
44 Viktor Karlsson, Alunda 63
45 A-M Österberg, Alunda 62
46 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 62
47 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 61
48 Bertil Johansson, Gimo  
  Bertil Johansson, Gimo 61
50 Erik Lantz, Björklinge  
  Per Eriksson, Alunda 61
52 IP Gänget Österbybruk 61
53 Sören Karlsson, Hargshamn 61
54 Mjölk-Jonte, Onsby Alunda 60
55 Elin Silfverforsen, Alunda 60
56 Emma Engström, Gimo 59
57 Magnus Åhman, Borås 59
58 Anton Söderberg, Uppsala 58
59 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 58
60 Inga Alm, Alunda 58
61 Joel Andersson, Gimo 58
62 Filip Holmgren, Gimo 58
63 Pia Nordling, Onsby Alunda 57
64 Roger Lamell, Alunda 57
65 Elliot Johansson-Roos, Bjuv 57
66 Erling Lövgren, Rasbo 57
66 Team Mattsson, Alunda 57
68 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 56
68 Peter Jonsson, Skoby Alunda 56
70 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 56
71 Tommy Pettersson, Alunda 56
72 Bo Österberg, Kilby Alunda 55
73 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 55
74 Magnus Åhman, Borås 55
75 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 55
76 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 55
77 Pirre 1, Bälinge 55
78 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 54
79 Alvar Gustavsson, Morkarla 54
80 Bror Knut, Norråsen Österbybruk 54
81 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 54
82 Kristofer Norén, Golvsta Alunda 54
83 Laila Mathisen, Uppsala 54
84 Lotta Ohlström, Österbybruk 54
85 Mattias Nyberg, Morkarla 54
86 Nils Henriksson, Alunda 54
87 Pirre 2, Bälinge 54
88 A-M Österberg, Alunda 53
89 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 53
90 Erling Lövgren, Rasbo 53
91 Gunilla Englund Larsson, Söderlövsta 53
92 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 53
93 Julia Söderberg, Uppsala 53
94 Per-Olov Ånöstam, Almunge 53
95 A-M Österberg, Alunda 52
96 Anna & Mikael Lundgren, Hedesunda 52
97 Dick Mattsson, Alunda 52
98 Frissan, Gimo 52
99 Gun Hägg, Gimo 52
100 Gun Lyd, Österbybruk 52
101 Göran Larsson, Söderlövsta 52
102 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 52
103 Jimmy Mattsson, Gimo 52
104 Joel Andersson, Gimo 52
105 Karl-Gustav Mårtensson, Tollarp 52
106 Kent I, Alunda 52
107 Kerstin Wallin-Robertsson, Östhammar 52
108 Majken Gunnarsson, Alunda 52
109 Sören Karlsson, Hargshamn 52
110 Agneta Blom, Österbybruk 51
111 Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 51
112 Pia Westerlund, Öregrund 51
113 Rune "Tjotta" Jansson, Hånsta Alunda 51
114 Tuva Davidsson, Strömsbro Alunda 51
115 Zach Söderberg, Bälinge 51
116 A-M Österberg, Alunda 50
117 Barnen Tranberg Mattsson,  Österbybruk 50
118 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 50
119 Bo Käll, Österbybruk 50
120 Frissan, Gimo 50
121 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 50
122 Mats Jansson, Skarphärad Österbybruk 50
123 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 50
124 Per Sandberg, Knaby Österbybruk 50
125 Alicia Ejneborn, Helsingborg 49
126 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  49
127 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 49
128 Eva Andersson, Gimo 49
129 Gräsbo Byggservice, Gräsbo Österbybruk 49
130 Jonny Gustavsson, Öregrund 49
131 Lisa Wikner, Helsingborg 49
132 Lovisa Karlsson, Norråsen Österbybruk 49
133 Magnus Segerlund, Alunda 49
134 Marita Andersson, Morkarla 49
135 Ove Nyberg, Morkarla 49
136 Peter Jonsson, Skoby Alunda 49
137 Wilmer Lindholm, Stavby Alunda 49
138 Öjne Robertsson, Östhammar 49
139 August Sjöholm, Norrköping 48
140 Birgitta Smith, Kungsbacka 48
141 Bitte II, Alunda 48
142 Bo Käll, Österbybruk 48
143 Christer Hellgren, Österbybruk 48
144 Christer Hellgren, Österbybruk 48
145 Daniel Westergren, Uppsala 48
146 Gullveg Klint, Valde Gimo 48
147 Göran Larsson, Söderlövsta 48
148 Harry Furniss, Alunda 48
149 Kenneth Nordström, Gimo 48
150 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 48
151 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 48
152 Linda Segerlund, Alunda 48
153 Marie Nyberg, Visby 48
154 Patrik Lantz, Uppsala 48
155 Susanne Wahlborg, Gimo 48
156 Bertil Johansson, Gimo 47
157 Conny Thorén, Visby 47
158 Dennis Larsson, Österbybruk 47
159 Lotta Ohlström, Österbybruk 47
160 Maggan Larsson, Gimo 47
161 Marina Käll, Österbybruk 47
162 Martin Nyberg, Österbybruk 47
163 Susanne Mårtensson, Källberga Alunda 47
164 Carina Söderberg, Uppsala 46
165 Elis Thuré, Fors Gimo 46
166 Lars-Ove Olsson Östhammar 46
167 Tommy Pettersson, Alunda 46
168 Tony Lundquist, Åkersberga 46
169 Lovisa Lantz, Uppsala 45
170 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 45
171 Ulf Lundin, Söderby Österbybruk 45
172 Gun Lyd, Österbybruk 44
173 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 44
174 Mats Eriksson, Valde Gimo 44
175 Barnen Lindholm, Stavby Alunda 43
176 Doris Andersson, Gimo 43
177 Erling Lövgren, Rasbo 43
178 Frissan, Gimo 43
179 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 43
180 Jesper Söderberg, Uppsala 43
181 Kenneth Hägg, Gimo 43
182 Melker Nyberg, Österbybruk 43
183 Sara Andersson, Onsby Alunda 43
184 Siv Holmgren, Aspdal Alunda 43
185 Eva Andersson, Gimo 42
186 Gullveg Klint, Valde Gimo 42
187 Robin Söderberg, Uppsala 42
188 Alf Björkman, Morkarla 41
189 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 41
190 Gunilla Andersson, Gimo 41
191 Jan Franzén, Jönköping 41
192 Lars Kentsson, Bohl Morkarla 41
193 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 41
194 Malin Karlsson, Trönödal 41
195 Sune Johansson, Alunda 41
196 Bertil Johansson, Gimo 40
197 Carina Hägg, Knutsbol Alunda 40
198 Christer Philipsson, Gimo 40
199 Gunnar Holmgren, Gimo 40
200 Inga Alm, Alunda 40
201 Jonte Andersson, Onsby Alunda 40
202 L T Karlsson, Bro gård Österbybruk 40
203 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 40
204 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 40
205 Roger Hedström, Gräsö 40
206 Rolf Nordin, Gimo 40
207 Tony Lundquist, Åkersberga 40
208 Börje Krantz, Nyborg Alunda 39
209 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 39
210 Christina Söderberg, Uppsala 39
211 Eva Helen, Norrgärde Alunda 39
212 Gunilla Englund Larsson, Söderlövsta 39
213 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 39
214 Håkan Westlund, Alunda 39
215 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 39
216 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 39
217 Johan Mårtensson, Alunda 39
218 Johan Åhlberg, Uppsala 39
219 Lasse Öhlén, Kungsbacka 39
220 Malte Thuré, Fors Gimo 39
221 Maria Åhman, Kilby Alunda 39
222 Othilia Engström, Gimo 39
223 Sune Nordström, Östhammar 39
224 Tommy Pettersson, Alunda 39
225 Barbro Gustavsson, Morkarla 38
226 Bertil Alm, Alunda 38
227 Bertil Alm, Alunda 38
228 Charlie Ejneborn, Helsingborg 38
229 Frissan, Gimo 38
230 Helena Jingåker, Andersbo Österbybruk 38
231 Inger Hägglund, Alunda 38
232 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 38
233 Johan Davidsson, Alunda 38
234 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 38
235 Magnus Åhman, Borås 38
236 Magnus Åhman, Borås 38
237 Majken Gunnarsson, Alunda 38
238 Mats Ekberg, Uppsala 38
239 Nils Henriksson, Alunda 38
240 Robert Etteborn, Alingsås 38
241 Roger Lamell, Alunda 38
242 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 38
243 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 37
244 Bitte I, Alunda 37
245 Börje Krantz, Nyborg Alunda 37
246 Christer Ohlström, Österbybruk 37
247 Elin Sjöholm, Norrköping 37
248 Harry Sandberg, Åby Österbybruk 37
249 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 37
250 Kenneth Hägg, Gimo 37
251 Kent Larsson, Bohl Morkarla 37
252 Leif Söderberg, Uppsala 37
253 Maggan Larsson, Gimo 37
254 Mats Eriksson, Valde Gimo 37
255 Ove Nyberg, Morkarla 37
256 Sara Andersson, Bälinge 37
257 Staffan Wallin, Valde Gimo 37
258 Sylvia Ekström, Morkarla 37
259 Ylva Mårtensson, Alunda 37
260 Alfie Björkman, Morkarla 36
261 Hugo Nyberg, Visby 36
262 Jöran Gelinder, Alunda 36
263 Kent II, Alunda 36
264 Kerstin Persson, Gimo 36
265 Marina Käll, Österbybruk 36
266 Mats Ekström, Gimo 36
267 Rikard Lundberg, Uppsala 36
268 Roger Wendin, Morkarla 36
269 Vera Nyberg, Visby 36
270 Wiking Wendin, Morkarla 36
271 Zeth Lindholm, Stavby Alunda 36
272 Anders Persson, Skarphärad Österbybruk 35
273 Camilla Etteborn, Alingsås 35
274 Eva Hellgren, Österbybruk 35
275 Lars Strömberg, Flymyra Österbybruk 35
276 Lars Strömberg, Flymyra Österbybruk 35
277 Lars-Ove Olsson Östhammar 35
278 Leif Söderberg, Uppsala 35
279 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 35
280 Maria Thuré, Fors Gimo 35
281 Staffan Wallin, Valde Gimo 35
282 Thomas Grehn, Gimo 35
283 Bo Österberg, Kilby Alunda 34
284 Eva Mårtensson, Tollarp 34
285 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 34
286 Marie Nyberg, Österbybruk 34
287 Siv Morey, Örebro 34
288 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  33
289 Maineth Sandberg, Knaby Österbybruk 33
290 Reino Wendin, Morkarla 32
291 Jonas Värm, Alunda 30
292 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 28
293 Agneta Karlsson, Alunda 27
294 Alice Nyberg, Österbybruk 27
295 Ann Söderberg, Uppsala 27
296 Camilla Gelinder, Alunda 27
297 Elvis Andersson Rud, Gimo 27
298 Gun Hägg, Gimo 27
299 Sebastian Andersson, Pålsmora Gimo 27
300 Staffan Ekström, Morkarla 27
301 Annelie Engström, Löddby Alunda 26
302 Annelie Engström, Löddby Alunda 26
303 Ewa Oderhagen, Visteby Uppsala 26
304 Kenneth Blom, Österbybruk 26
305 Marianne Ånöstam, Almunge 26
306 Zoie Nyberg, Visby 26
307 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  25
308 Emil Elfsberg, Alunda 25
309 Eva Hellgren, Österbybruk 25
310 Gunilla Magnusson, Mangskog 25
311 Göran Gelinder, Alunda 25
312 Inger Hägglund, Alunda 25
313 Jonny Orebrand, Alunda 25
314 Lena Pettersson, Roddarne Gimo 25
315 Marita Lundin, Söderby Österbybruk 25
316 Molly Nyberg, Österbybruk 25
317 Peter Lundgren, Tierp 25
318 Rolf Nordin, Gimo 25
319 Stig Josefsson, Alunda 25
320 Stig Josefsson, Alunda 25
321 Åke Lydh, Österbybruk 25
322 Eva Helen, Norrgärde Alunda 24
323 Ove Thuré, Gimo 24
324 Roger Wendin, Morkarla 24
325 Rolf Nordin, Gimo 24
326 Stefan Pettersson, Alunda 24
327 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 24
328 Tage Sandberg, Åby Österbybruk 24
329 Tilly Rut Sandberg, Knaby Österbybruk 24
330 Wiking Wendin, Morkarla 24
331 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 24
332 Göran Karlsson, Morkarla 23
333 Leif Hägglund, Alunda 23
334 Thomas Engström, Gimo 23
335 Tyra Levin, Östhammar 23
336 Gustaf Pettersson, Alunda 21
337 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  19
338 Roger Andersson Rud, Gimo 19
339 Gun Hägg, Gimo 15

 

Skribent: Leif Söderberg
E-post: This is a mailto link

 

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46703322283, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

 

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

 

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

 

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan

 

 

Upplands Dieselservice

Golvlandslaget