Hoppa till sidans innehåll

Almo-tipset hösten 2022 - slutställning

27 SEP 2022 23:19
Spänningen höll i sig ända till slutet. 1-1 mellan Sverige och Slovenien satte alla pristagarna. De satte även den första oavgjorda matchen på tipset så kryssen avgjorde.
  • Uppdaterad: 27 SEP 2022 23:19

Almo- Upplands-Ekeby IF 1-1, Jomala IK - Almo/UEIF 2 7-0, Storvreta IK 2 - Almo 1-3, Almo - Harg Östhammar FF 1-2, Almo/UEIF 2 - Rimbo IF 2-6, Almo - Olands FF 2-3, Roslagbro IF 2 - Almo/UEIF 2  6-0, Almo - Funbo IF 1-6, Almo/UEIF 2 - Rånäs IF 2  2-0, Serbien - Sverige 4-1, Films SK - Almo 1-4, Sverige - Slovenien 1-1

Nu skall de kontrollräknas innan vinstpengarna betalas ut. Tack alla för denna gång!

Plac.   Poäng      
1 Robin Söderberg, Uppsala 204   1 695 kr  
2 Mjölk-Jonte, Onsby Alunda 188   1 271 kr  
3 Ingrid Julia Anton S 186      848 kr Högsta 30 + 30 p
4 Per-Olov Ånöstam, Almunge 186      424 kr Högsta 30 + 23 p
5 Christina Söderberg, Uppsala 182      
6 Rune "Tjotta" Jansson, Hånsta Alunda 182      
7 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 181      
8 Åke Lydh, Österbybruk 181      
9 Daniel Westergren, Uppsala 181      
10 Tony Lundquist, Åkersberga 178      
11 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 178      
12 Mats Johansson, Aspdal Alunda 175      
13 Conny Thorén, Visby 175      
14 Kerstin Dreborg, Morkarla 175      
15 Lars Johansson, Uppsala 174      
16 Rolf Nordin, Gimo 173      
17 Sören Karlsson, Hargshamn 173      
18 Mattias Lindvall, Österbybruk 173      
19 Tommy Pettersson, Alunda 173      
20 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  171      
21 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 170      
22 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 169      
23 Magnus Åhman, Borås 169      
24 Erling Lövgren, Rasbo 168      
25 Marie Nyberg, Visby 168      
26 IP Gänget Österbybruk 168      
27 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 166      
28 Emilia Backholm, Uppsala 165      
29 Carl Silfverforsen, Alunda 165      
30 Anton Söderberg, Uppsala 164      
31 Ove Nyberg, Morkarla 164      
32 Tommy Pettersson, Alunda 164      
33 Pia Nordling, Onsby Alunda 163      
34 Alma Sandberg, Knaby Österbybruk 163      
35 Emma Engström, Gimo 162      
36 Carina Söderberg, Uppsala 162      
37 Rune "Tjotta" Jansson, Hånsta Alunda 162      
38 Daniel Westergren, Uppsala 161      
39 Filip Holmgren, Gimo 161      
40 Göran Larsson, Söderlövsta 161      
41 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 160      
42 Daniel Hasselström, Almunge 159      
43 Alvar Gustavsson, Morkarla 159      
44 Sören Karlsson, Hargshamn 159      
45 Dick Mattsson, Alunda 158      
46 Sune Johansson, Alunda 158      
47 Lars-Ove Olsson Östhammar 158      
48 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 157      
49 Alvar Gustavsson, Morkarla 157      
50 Robin Söderberg, Uppsala 157      
51 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 156      
52 Lars-Ove Olsson Östhammar 156      
53 Reino Wendin, Morkarla 156      
54 Håkan Ejneborn, Helsingborg 155      
55 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 155      
56 Bertil Johansson, Gimo 155      
57 Gunilla Englund Larsson, Söderlövsta 154      
58 Alicia Ejneborn, Helsingborg 154      
59 Elis Thuré, Fors Gimo 153      
60 Iris Engström, Gimo 152      
61 Ingrid Goldwitz, Uppsala 152      
62 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 152      
63 Joel Andersson, Gimo 152      
64 Erling Lövgren, Rasbo 152      
65 Maj Gelinder, Alunda 151      
66 Ove Nyberg, Morkarla 151      
67 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  150      
68 A-M Österberg, Alunda 150      
69 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 150      
70 Pirre 1, Bälinge 150      
71 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 150      
71 Camilla Skyllerman, Morkarla 149      
73 Bertil Johansson, Gimo 149      
74 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 149      
74 Marina Käll, Österbybruk 149      
76 Kenneth Nordström, Gimo 148      
77 Martin Nyberg, Österbybruk 148      
78 Pia Westerlund, Öregrund 148      
79 Magnus Segerlund, Alunda 148      
80 Magnus Åhman, Borås 147      
81 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 147      
82 Colin Davidsson, Strömsbro Alunda 147      
83 Zach Söderberg, Bälinge 147      
84 Tommy Pettersson, Alunda 147      
85 Eva Helen, Norrgärde Alunda 146      
86 Bo Käll, Österbybruk 146      
87 Lars Kentsson, Bohl Morkarla 146      
88 Göran Larsson, Söderlövsta 146      
89 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 146      
90 Christer Hellgren, Österbybruk 146      
91 Leif Mattsson, Morkarla 146      
92 Tommy Pettersson, Alunda 146      
93 Pirre 2, Bälinge 145      
94 Inga Alm, Alunda 145      
95 Wilmer Lindholm, Stavby Alunda 145      
96 Anna & Mikael Lundgren, Hedesunda 145      
97 Frissan, Gimo 145      
98 Birgitta Smith, Kungsbacka 144      
99 Gunilla Englund Larsson, Söderlövsta 144      
100 Barnen Tranberg Mattsson,  Österbybruk 144      
101 Alwin Söderberg, Saltsjö-Boo 144      
102 Lars-Ove Olsson Östhammar 144      
103 Dick Mattsson, Alunda 144      
104 Wiking Wendin, Morkarla 144      
105 Frissan, Gimo 144      
106 Viktor Karlsson, Alunda 144      
107 Maria Åhman, Kilby Alunda 144      
108 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 144      
109 Elin Silfverforsen, Alunda 143      
110 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 143      
111 Marita Andersson, Morkarla 143      
112 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 143      
113 Christina Söderberg, Uppsala 143      
114 A-M Österberg, Alunda 143      
115 Bo Käll, Österbybruk 143      
116 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 143      
117 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 143      
118 Malte Thuré, Fors Gimo 143      
119 Zeth Lindholm, Stavby Alunda 142      
120 Annelie Engström, Löddby Alunda 142      
121 Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 142      
122 Lotta Ohlström, Österbybruk 142      
123 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 142      
124 Stig Josefsson, Alunda 141      
125 Joel Andersson, Gimo 141      
126 Sune Johansson, Alunda 141      
127 Gun Hägg, Gimo 140      
128 Harry Sandberg, Åby Österbybruk 140      
129 Johan Mårtensson, Alunda 140      
130 Annelie Engström, Löddby Alunda 139      
131 Johan Åhlberg, Uppsala 139      
132 Julia Söderberg, Uppsala 139      
133 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 139      
134 Lotta Ohlström, Österbybruk 138      
135 Frissan, Gimo 138      
136 Magnus Åhman, Borås 138      
137 Leif Söderberg, Uppsala 138      
138 Jimmy Mattsson, Gimo 137      
139 Melker Nyberg, Österbybruk 137      
140 Mattias Nyberg, Morkarla 137      
141 Peter Jonsson, Skoby Alunda 137      
142 Nils Henriksson, Alunda 137      
143 Kristofer Norén, Golvsta Alunda 137      
144 Wiking Wendin, Morkarla 136      
145 Christina Wendin, Morkarla 136      
146 Bo Österberg, Kilby Alunda 136      
147 Gun Lyd, Österbybruk 136      
148 Gullveg Klint, Valde Gimo 136      
149 Linda Segerlund, Alunda 136      
150 Barbro Gustavsson, Morkarla 136      
151 Leif Hägglund, Alunda 136      
152 Börje Krantz, Nyborg Alunda 136      
153 A-M Österberg, Alunda 136      
154 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 136      
155 August Sjöholm, Norrköping 135      
156 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 135      
157 Jan Andersson, Östhammar 135      
158 Kenneth Hägg, Gimo 134      
159 Tony Lundquist, Åkersberga 134      
160 Christer Hellgren, Österbybruk 134      
161 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 133      
162 Camilla Etteborn, Alingsås 133      
163 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 133      
164 Patrik Lantz, Uppsala 133      
165 Gräsbo Byggservice, Gräsbo Österbybruk 133      
166 A-M Österberg, Alunda 133      
167 Jesper Söderberg, Uppsala 132      
168 Maggan Larsson, Gimo 132      
169 Karl-Gustav Mårtensson, Tollarp 132      
170 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 132      
171 Siv Holmgren, Aspdal Alunda 132      
172 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  131      
173 Peter Jonsson, Skoby Alunda 131      
174 Helena Jingåker, Andersbo Österbybruk 131      
175 Kent Larsson, Bohl Morkarla 131      
176 Leif Söderberg, Uppsala 131      
177 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 131      
178 Gunilla Magnusson, Mangskog 131      
179 Bertil Johansson, Gimo 130      
180 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 130      
181 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 130      
182 Per Eriksson, Alunda 130      
183 Maria Thuré, Fors Gimo 130      
184 Gunnar Holmgren, Gimo 130      
185 Tuva Davidsson, Strömsbro Alunda 130      
186 Christer Ohlström, Österbybruk 130      
187 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 130      
188 Peter Jonsson, Skoby Alunda 129      
189 Sara Andersson, Onsby Alunda 129      
190 Mats Ekberg, Uppsala 129      
191 Per-Olov Ånöstam, Almunge 129      
192 Lovisa Karlsson, Norråsen Österbybruk 129      
193 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 129      
194 Roger Lamell, Alunda 129      
195 Susanne Mårtensson, Källberga Alunda 128      
196 Jöran Gelinder, Alunda 128      
197 Team Mattsson, Alunda 128      
198 Mats Jansson, Skarphärad Österbybruk 128      
199 Marie Nyberg, Österbybruk 128      
200 Mauri Holtari, Knutsbol Alunda 128      
201 Jonte Andersson, Onsby Alunda 128      
202 Bitte II, Alunda 128      
203 Elin Sjöholm, Norrköping 127      
204 Erling Lövgren, Rasbo 126      
205 Gullveg Klint, Valde Gimo 126      
206 Laila Mathisen, Uppsala 126      
207 Kent II, Alunda 125      
208 Barnen Lindholm, Stavby Alunda 125      
209 Leif Hägglund, Alunda 125      
210 Thomas Grehn, Gimo 125      
211 Christer Philipsson, Gimo 125      
212 Ulf Lundin, Söderby Österbybruk 125      
213 Lasse Öhlén, Kungsbacka 124      
214 Ylva Mårtensson, Alunda 124      
215 Majken Gunnarsson, Alunda 124      
216 Susanne Mårtensson, Källberga Alunda 124      
217 Inga Alm, Alunda 124      
218 Othilia Engström, Gimo 123      
219 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  123      
220 L T Karlsson, Bro gård Österbybruk 123      
221 Börje Krantz, Nyborg Alunda 123      
222 Jonny Gustavsson, Öregrund 123      
223 Magnus Åhman, Borås 122      
224 Gustaf Pettersson, Alunda 122      
225 Stig Josefsson, Alunda 122      
226 Charlie Ejneborn, Helsingborg 122      
227 Per Sandberg, Knaby Österbybruk 121      
228 Jan Franzén, Jönköping 121      
229 Inger Hägglund, Alunda 121      
230 Åke Lydh, Österbybruk 121      
231 Håkan Westlund, Alunda 121      
232 Mats Eriksson, Valde Gimo 121      
233 Siv Morey, Örebro 120      
234 Elliot Johansson-Roos, Bjuv 120      
235 Kent I, Alunda 120      
236 Gun Lyd, Österbybruk 120      
237 Jonas Värm, Alunda 120      
238 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 120      
239 Ann Söderberg, Uppsala 120      
240 Nils Henriksson, Alunda 119      
241 Gunilla Andersson, Gimo 119      
242 Ove Thuré, Gimo 119      
243 Lars Strömberg, Flymyra Österbybruk 119      
244 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 119      
245 Inger Lydh, Österbybruk 119      
246 Bror Knut, Norråsen Österbybruk 119      
247 Emil Elfsberg, Alunda 118      
248 Rolf Nordin, Gimo 118      
249 Majken Gunnarsson, Alunda 118      
250 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 118      
251 Staffan Wallin, Valde Gimo 118      
252 Hugo Nyberg, Visby 118      
253 Peter Lundgren, Tierp 118      
254 Lisa Wikner, Helsingborg 118      
255 Rolf Nordin, Gimo 117      
256 Susanne Wahlborg, Gimo 117      
257 Bitte I, Alunda 117      
258 Öjne Robertsson, Östhammar 117      
259 Lars Strömberg, Flymyra Österbybruk 116      
260 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 116      
261 Mats Ekström, Gimo 116      
262 Alfie Björkman, Morkarla 115      
263 Bo Österberg, Kilby Alunda 115      
264 Göran Gelinder, Alunda 115      
265 Doris Andersson, Gimo 114      
266 Maineth Sandberg, Knaby Österbybruk 114      
267 Camilla Gelinder, Alunda 114      
268 Dennis Larsson, Österbybruk 114      
269 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 114      
270 Erik Lantz, Björklinge 114      
271 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 113      
272 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 112      
273 Frissan, Gimo 112      
274 Elvis Andersson Rud, Gimo 112      
275 Carina Hägg, Knutsbol Alunda 112      
276 Marita Lundin, Söderby Österbybruk 111      
277 Kerstin Wallin-Robertsson, Östhammar 111      
278 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 111      
279 Kenneth Hägg, Gimo 111      
280 Lovisa Lantz, Uppsala 111      
281 Maggan Larsson, Gimo 110      
282 Alf Björkman, Morkarla 110      
283 Roger Lamell, Alunda 110      
284 Göran Karlsson, Morkarla 110      
285 Bertil Johansson, Gimo 110      
286 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 110      
287 Agneta Karlsson, Alunda 109      
288 Maria Åhman, Kilby Alunda 109      
289 Johan Davidsson, Alunda 108      
290 Kenneth Blom, Österbybruk 108      
291 Eva Hellgren, Österbybruk 108      
292 Eva Andersson, Gimo 108      
293 Malin Karlsson, Trönödal 108      
294 Sebastian Andersson, Pålsmora Gimo 108      
295 Rikard Lundberg, Uppsala 108      
296 Ove Nyberg, Morkarla 107      
297 Robert Etteborn, Alingsås 107      
298 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 107      
299 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 106      
300 Harry Furniss, Alunda 106      
301 Tage Sandberg, Åby Österbybruk 106      
302 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 105      
303 Agneta Blom, Österbybruk 105      
304 Sylvia Ekström, Morkarla 105      
305 Kerstin Persson, Gimo 104      
306 Anders Persson, Skarphärad Österbybruk 104      
307 Jonny Orebrand, Alunda 103      
308 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 102      
309 Marina Käll, Österbybruk 100      
310 Tyra Levin, Östhammar 99      
311 Bertil Alm, Alunda 99      
312 Mats Eriksson, Valde Gimo 99      
313 Eva Helen, Norrgärde Alunda 98      
314 Ewa Oderhagen, Visteby Uppsala 98      
315 Eva Andersson, Gimo 97      
316 Eva Hellgren, Österbybruk 97      
317 Staffan Ekström, Morkarla 97      
318 Zoie Nyberg, Visby 97      
319 Inger Hägglund, Alunda 96      
320 Bertil Alm, Alunda 96      
321 Sara Andersson, Bälinge 95      
322 Eva Mårtensson, Tollarp 94      
323 Staffan Wallin, Valde Gimo 94      
324 Vera Nyberg, Visby 93      
325 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 92      
326 Alice Nyberg, Österbybruk 92      
327 Molly Nyberg, Österbybruk 91      
328 Lena Pettersson, Roddarne Gimo 90      
329 Tilly Rut Sandberg, Knaby Österbybruk 90      
330 Roger Wendin, Morkarla 90      
331 Stefan Pettersson, Alunda 90      
332 Thomas Engström, Gimo 89      
333 Roger Wendin, Morkarla 89      
334 Roger Andersson Rud, Gimo 89      
335 Sune Nordström, Östhammar 88      
336 Gun Hägg, Gimo 88      
337 Gun Hägg, Gimo 86      
338 Roger Hedström, Gräsö 85      
339 Marianne Ånöstam, Almunge 76      
Skribent: Leif Söderberg
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46703322283, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

 

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

 

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

 

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan

 

 

Upplands Dieselservice

Golvlandslaget