Hoppa till sidans innehåll

Almo-tipset 2021 efter 12 matcher

19 SEP 2021 20:47
  • Skapad: 19 SEP 2021 20:47

Så var det bara en match kvar på årets tips. Enköping City AC borta på söndag och inför den matchen är det tre tippare som kan hamna överst och ta hem förstapriset. Lars-Erik vid oavgjort eller Enköpingsvinst med alla resultat utom 2-1, då vinner Anne-Marie. Vid Almo-vinst så är det Andreas som hamnar högst upp! Och många har fortfarande chansen till att få del av prispengarna som delas ut till de fyra första. I botten är Kungsbacka lika hårt förankrat som Leksand i SHL!!!!!

Almo - IK Sirius FK 2 6-0, Gimo IF FK 2 - Almo/UEIF 2 8-1, Almo/UEIF 2 - Lokomotiv Uppsala FF 2-11, SK Wigör - Almo 0-6, Almo - Rasbo IK 2 5-1, Almo/UEIF 2 - Olands FF 2 5-1, Torpedo Kamrat BK - Almo 0-2, Sverige - Spanien 2-1, Almo - Knivsta IK 2 2-1, Grekland - Sverige 2-1, Sigtuna IF FK - Almo 1-1, Almo -Uppsala IF Fotboll 2  4-1

Plac.   Poäng   Enköping - Almo
1 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 190   3-1
2 Andreas Wahlqvist, Svedden Gimo 188   1-3
3 Anne-Maria Österberg, Alunda 184   2-1
4 Magnus Åhman, Borås 175   2-1
5 Barbro Gustavsson, Morkarla 171   1-5
6 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 168   1-0
7 Leif Söderberg, Uppsala 168   0-5
8 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 167   1-2
9 Joel Andersson, Gimo 167   1-6
10 Rosis Söderlundh, Skillinge 166   2-2
11 Gun Hägg, Gimo 166   3-4
12 Ove Nyberg, Morkarla 164   1-2
13 Rolf Nordin, Gimo 164   4-1
14 Lasse Eriksson, Gimo 163   3-3
15 Kenneth Hägg, Gimo 163   2-3
16 Leif Söderberg, Uppsala 163   0-5
17 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 161   2-2
18 Ove Lundin, Alunda 160   1-2
19 Inga Alm, Alunda 159   0-2
20 Peter Jonsson, Skoby 159   2-1
21 Anton Davidsson, Gimo Golvsta  159   2-2
22 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 158   1-5
23 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 158   1-2
24 Magnus Åhman, Borås 158   0-2
25 Camilla Skyllerman, Morkarla 157   1-1
26 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 156   2-2
27 Barnen Lindholm, Stavby Alunda 156   1-2
28 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 155   1-1
29 Bertil Alm, Alunda 154   1-3
30 Dick Mattsson, Alunda 153   3-1
31 Rolf Nordin, Gimo 153   5-0
32 Joel Andersson, Gimo 153   0-5
33 Martin Nyberg, Österbybruk 151   4-1
34 Flizan o Wille, Onsby Alunda 150   1-1
35 Alvar Gustavsson, Morkarla 150   1-2
36 Maria Åhman, Kilby Alunda 149   1-0
37 Åke Sundberg, Östhammar 148   1-1
38 Kenneth Blom, Österbybruk 148   2-1
39 Stig Josefsson, Alunda 148   2-1
40 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 147   2-2
41 Bertil Alm, Alunda 147   0-4
42 Zach Söderberg, Bälinge 147   1-2
43 Erik Davidsson, Strömsbro Alunda 147   1-3
44 Börje Krantz, Nyborg Alunda 144   2-2
45 Syskonen Davidsson 2, Strömsbro 144   2-1
46 Pirre 1, Bälinge 144   1-2
47 Rune "Tjotta" Jansson, Hånsta 142   1-3
48 Göran Gelinder, Alunda 142   1-3
49 Rolf Hjort, Uppsala 142   0-1
50 Roger Lamell, Alunda 141   2-0
51 Elvis Andersson Rud, Gimo 141   1-2
51 Bo Käll, Österbybruk 141   1-2
53 Alvar Gustavsson, Morkarla 141   1-3
54 Ingrid Goldwitz, Uppsala 141   2-1
55 Frissan, Gimo 141   3-1
56 Gustaf Pettersson, Alunda 141   4-5
57 Sune Johansson, Alunda 140   1-2
58 Bitte I, Alunda 140   2-1
59 Lotta Johansson, Gimo 139   1-1
60 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 139   2-1
61 Magnus Segerlund, Skarpösby Alunda 139   2-2
62 Jonte Andersson, Onsby Alunda 139   2-1
63 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 139   1-1
64 Anne-Maria Österberg, Alunda 139   2-0
65 Sara Andersson, Onsby Alunda 138   2-3
66 Dick Mattsson, Alunda 138   3-1
67 Pirre 2, Bälinge 138   1-3
68 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 138   3-1
69 Peter Jonsson, Skoby 137   2-1
70 Inga Alm, Alunda 137   0-1
71 Mats Eriksson, Valde Gimo 137   1-1
72 Lars Johansson, Uppsala 137   1-2
73 Tony Lundquist, Åkersberga 137   1-0
74 Monica Johansson, Gimo 136   0-2
75 Carl Silfverforsen, Alunda 136   2-3
76 Staffan Wallin, Valde Gimo 136   2-2
77 Roine Söderström, Flymyra Österbybruk 136   1-1
78 Leif Mattsson, Morkarla 136   0-0
79 Elin Sjöholm, Norrköping 136   3-0
80 Lars Strömberg, Flymyra Österbybruk 136   3-1
81 Thomas Ohlström, Österbybruk 135   1-3
82 Anne-Maria Österberg, Alunda 135   3-1
83 Mårten Orebrand, Falköping 134   1-3
84 Kristofer Norén, Golvsta Alunda 134   4-1
85 Conny Pettersson, Fors Gimo 133   3-2
86 Karl-Gustav  Mårtensson, Tollarp 133   3-1
87 Peter Jonsson, Skoby 133   3-1
88 Alf Björkman, Morkarla 133   4-1
89 Julia Söderberg, Uppsala 133   3-1
90 Colin & Tuva Davidsson, Strömsbro Alunda 133   2-1
91 Marie Nyberg, Österbybruk 132   2-1
92 Magnus Åhman, Borås 132   2-1
93 Birgitta Smith, Kungsbacka 132   2-0
94 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 132   2-0
95 Lars Strömberg, Flymyra Österbybruk 131   3-1
96 Alicia Ejneborn, Helsingborg 130   1-3
97 Börje Krantz, Nyborg Alunda 130   2-2
98 Lasse Karlsson, Bro Österbybruk 130   3-2
99 Öjne Robertsson, Östhammar 130   1-2
100 Kerstin Orebrand, Klev Alunda 130   0-4
101 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 130   2-1
102 Pia Westerlund, Öregrund 130   3-1
103 Nour Åhman, Fors Gimo 129   2-0
104 Gunilla Andersson, Gimo 129   3-1
105 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 129   2-0
106 Christina Söderberg, Uppsala 129   0-2
107 Siv Holmgren, Aspdal Alunda 129   0-1
108 Agnes Lindholm, Svedden Gimo 129   2-0
109 Lovisa Karlsson, Norråsen Österbybruk 129   1-1
110 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 129   3-1
111 Zoie Nyberg, Visby 128   2-1
112 Jonas Lantz, Björklinge 128   1-0
113 Vera Nyberg, Visby 128   0-1
114 Håkan Ejneborn, Helsingborg 128   3-2
115 Bertil Johansson, Gimo 127   3-1
116 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 127   0-0
117 Team Mattsson, Alunda 127   1-3
118 Alva Lamell, Uppsala 127   2-1
119 Inge Gustavsson, Gimo 127   3-1
120 Gun Lyd, Österbybruk 126   2-1
121 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  126   1-3
122 Familjen Gelinder, Alunda 126   1-2
123 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 126   2-1
124 Ove Nyberg, Morkarla 126   3-1
125 Ove Lundin, Alunda 126   1-2
126 Melker Nyberg, Österbybruk 126   4-1
127 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 126   1-1
128 Marina Käll, Österbybruk 125   2-2
129 Sylvia Ekström, Skarphärad Österbybruk 124   3-2
130 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 124   3-1
131 Mauri Holtari, Knutsbol Alunda 124   0-0
132 Lennart Pettersson, Österbybruk 124   1-3
133 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 123   2-3
134 Camilla Etteborn, Alingsås 123   1-1
135 Roger Andersson Rud, Gimo 123   3-3
136 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 122   2-1
137 Erling Lövgren, Karby Uppsala 122   2-1
138 Mats Eriksson, Valde Gimo 122   1-1
139 Erling Lövgren, Karby Uppsala 122   1-4
140 Birgitta Ånöstam, Fröjsta Alunda 122   1-0
141 Caroline Johansson, Gimo 122   3-3
142 Sture Åhlén, Alunda 121   2-1
143 Jenny Lydh, Uppsala 121   2-2
144 Dino Storäng, Uppsala 121   2-2
145 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 121   2-2
146 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 121   3-5
147 Dennis Larsson, Österbybruk 121   1-0
148 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 121   0-1
149 Mjölk Jonte, Onsby Alunda 120   1-1
150 Frissan, Gimo 120   2-2
151 Rosis Söderlundh, Skillinge 120   2-1
152 Bo Käll, Österbybruk 120   3-1
153 Alvin Söderberg, Saltsjö-Boo 120   0-1
154 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 120   1-1
155 Ebba Davidsson, Gimo Golvsta  118   2-3
156 Maggan Larsson, Gimo 118   1-4
157 Ellenor Karlsson, Gräsbo Österbybruk 118   1-1
158 Barnen Mattsson Tranberg, Österbybruk 117   2-1
159 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 116   2-0
160 Mats Johansson, Aspdal Alunda 116   1-1
161 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 116   3-0
162 Nils Åhman, Fors Gimo 116   1-3
163 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 115   2-1
164 Anders Persson, Skarphärad Österbybruk 115   3-1
165 Ulla Pettersson, Fors Gimo 115   3-3
166 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 115   0-1
167 Marina Käll, Österbybruk 114   0-1
168 Lisa Wikner, Helsingborg 114   4-1
169 Viktor Wikner, Uppsala 113   2-2
170 Alfie Björkman, Morkarla 113   3-2
171 Niklas Eliardsson, Hargshamn 112   2-0
172 Kerstin Wallin-Robertsson, Östhammar 112   2-1
173 Mattias Nyberg, Morkarla 112   2-1
174 Roger Hedström, Gräsö 112   2-2
175 Marita Andersson, Morkarla 111   2-3
176 Emmy Åhman, Fors Gimo 111   2-1
177 Molly Nyberg, Österbybruk 111   1-3
178 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 110   2-2
179 Elin Silfverforsen, Alunda 110   2-2
180 Majken Gunnarsson, Alunda 109   2-1
181 Barbro Gustavsson, Morkarla 109   2-2
182 Alf Björkman, Morkarla 109   4-1
183 Bertil Johansson, Gimo 109   3-1
184 Jonny Orebrand, Alunda 109   3-0
185 Eva Mårtensson, Tollarp 109   1-1
186 Majken Gunnarsson, Alunda 109   3-1
187 Anne-Maria Österberg, Alunda 108   2-0
188 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 108   2-0
189 Janne Pettersson, Uppsala 108   3-0
190 Sune Johansson, Alunda 107   1-1
191 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 106   2-1
192 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 106   2-2
193 Harriet Widén Åhman, Alunda 106   3-1
194 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  106   2-0
195 Kent M I, Alunda 106   2-0
196 Christer Hellgren, Österbybruk 106   3-1
197 Jacob Söderqvist, Uppsala 106   2-0
198 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 105   2-0
199 Kent M II, Alunda 105   1-3
200 Jimmy Werme, Uppsala 105   3-0
201 Doris Andersson, Gimo 105   2-3
202 Inger Hägglund, Alunda 105   3-1
203 Carina Söderberg, Uppsala 105   3-0
204 Mats Eriksson, Valde Gimo 105   2-1
205 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 105   3-4
206 Bertil Johansson, Gimo 104   4-0
207 Roger Hedström, Gräsö 104   1-1
208 Tommy Pettersson, Alunda 104   3-1
209 Marianne Ånöstam, Almunge 104   2-3
210 Hugo Nyberg, Visby 104   3-4
211 Staffan Ekström, Morkarla 103   2-3
212 Jane Lövgren, Karby Uppsala 102   3-1
213 Syskonen Davidsson 1, Strömsbro 101   3-1
214 Elisabeth Sundberg, Östhammar 100   0-0
215 Sune Johansson, Alunda 100   1-1
216 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 100   2-1
217 Magnus Åhman, Borås 100   2-0
218 Syskonen Davidsson 3, Strömsbro 99   3-2
219 Inge Gustavsson, Gimo 99   3-0
220 Conny Thorén, Visby 99   3-0
221 Bitte II, Alunda 99   0-2
222 Malin Karlsson, Trönödal 98   3-0
223 Leif Hägglund, Alunda 98   0-2
224 Sune Johansson, Alunda 98   1-0
225 Peter Jonsson, Skoby 98   2-1
226 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 98   2-0
227 Carina Hägg, Knutsbol Alunda 98   3-1
228 Birgitta Ånöstam, Fröjsta Alunda 97   2-0
229 Christina berggren, Alunda 97   1-2
230 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 97   2-0
231 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 97   3-1
232 Marie Nyberg, Visby 96   3-2
233 Maj Gelinder, Alunda 96   2-1
234 Mellanbror Mattsson, Morkarla 96   3-0
235 Jan Franzén, Jönköping 96   2-0
236 Kenneth Hägg, Gimo 96   3-1
237 Emilia Backholm, Uppsala 96   0-1
238 Pia Nordling, Onsby Alunda 95   3-1
239 Johan Åhman, Fors Gimo 95   3-0
240 Tomas Pettersson, Örbyhus 95   3-1
241 Milly Söderqvist,Gimo 95   3-1
242 Aron Åhman, Fors Gimo 94   4-1
243 L8 o Christer Ohlström, Österbybruk 94   3-0
244 Staffan Wallin, Valde Gimo 93   3-1
245 Eva Hellgren, Österbybruk 93   2-0
246 Jöran Gelinder, Alunda 93   5-1
247 Alice Nyberg, Österbybruk 93   2-3
248 Ulf Lundin, Morkarla 93   3-1
249 Stig Josefsson, Alunda 92   2-1
250 Staffan Wallin, Valde Gimo 92   2-1
251 Åke Lydh, Österbybruk 91   1-0
252 Inge Gustavsson, Gimo 91   3-0
253 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 91   3-2
254 IP Gänget Österbybruk 90   3-0
255 Niklas Eliardsson, Hargshamn 90   2-0
256 Frissan, Gimo 89   2-2
257 Lars-Görna Gelinder, Flymyra Österbybruk 88   1-2
258 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 88   2-1
259 Jan Franzén, Jönköping 87   2-1
260 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 87   3-1
261 Fredrik Lundin, Morkarla 87   1-0
262 Gullveg Klint, Valde Gimo 86   2-3
263 Elin Söderqvist, Gimo 86   2-4
264 Nils Henriksson, Alunda 86   6-1
265 Sivert Jingåker, Sydinge Alunda 85   6-2
266 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 85   3-1
267 Sara Andersson, Bälinge 85   3-2
268 Christina Söderberg, Uppsala 85   1-3
269 Mellanbror Mattsson, Morkarla 84   2-1
270 Fredrik Karlsson, Gimo 84   1-0
271 Agneta Blom, Österbybruk 84   2-2
272 Mats Jansson, Skarphärad Österbybruk 84   1-1
273 Ove Nyberg, Morkarla 83   4-1
274 Christer Ohlström, Österbybruk 83   4-1
275 Marita Lundin, Morkarla 83   2-0
276 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  83   1-1
277 Christer Hellgren, Österbybruk 82   3-0
278 Lotta Ohlström, Österbybruk 82   3-1
279 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 81   2-1
280 Nils Henriksson, Alunda 81   7-2
281 Linda Segerlund, Skarpösby Alunda 80   3-2
282 Håkan Jansson, Lunda Alunda 80   2-1
283 Gun Hägg, Gimo 80   4-0
284 Rolf Hjort, Uppsala 79   4-0
285 Peter Lundgren, Tierp 78   4-1
286 Erik Lydh, Uppsala 76   3-1
287 Eva Hellgren, Österbybruk 75   2-0
288 Sofia Olsson, Uppsala 74   2-2
289 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 74   3-1
290 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 74   3-1
291 Viktor Karlsson, Alunda 73   5-1
292 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 70   1-1
293 Bertil Johansson, Gimo 70   4-1
294 Anne-Marie Pettersson, Uppsala 70   2-2
295 P-O Ånöstam, Almunge 67   2-0
296 Lasse Öhlén, Kungsbacka 66   4-0
Skribent: Leif Söderberg
E-post: This is a mailto link

Intersport

 

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46703322283, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

 

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

 

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

 

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan

 

 

Upplands Dieselservice

Golvlandslaget