Hoppa till sidans innehåll

Almo-tipset 2021 - slutställning

29 SEP 2021 10:49
  • Uppdaterad: 29 SEP 2021 10:49

Så har vi med hjälp av styrelsen tagit beslut på att avsluta årets Almo-tips med att räkna ställningen vid den avbrutna matchen som slutresultat oavsett vad Upplands Fotbollförbund kommer fram till när de tar sitt beslut en bit in i oktober.

Och stort GRATTIS till vinnarna som är trogna Almo-tippare och TACK till er alla andra och hoppas att Ni kommer igen 2022 då vi hoppas kunna genomföra en vanlig säsong med dubbla tips, vår och höst.

Almo - IK Sirius FK 2 6-0, Gimo IF FK 2 - Almo/UEIF 2 8-1, Almo/UEIF 2 - Lokomotiv Uppsala FF 2-11, SK Wigör - Almo 0-6, Almo - Rasbo IK 2 5-1, Almo/UEIF 2 - Olands FF 2 5-1, Torpedo Kamrat BK - Almo 0-2, Sverige - Spanien 2-1, Almo - Knivsta IK 2 2-1, Grekland - Sverige 2-1, Sigtuna IF FK - Almo 1-1, Almo -Uppsala IF Fotboll 2 4-1, Enköping City FC - Almo 2-7

Plac.   Poäng    
1 Andreas Wahlqvist, Svedden Gimo 203   1 480 kr
2 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 193   1 110 kr
3 Anne-Maria Österberg, Alunda 188      740 kr
4 Barbro Gustavsson, Morkarla 188      370 kr
5 Joel Andersson, Gimo 185    
6 Leif Söderberg, Uppsala 184    
7 Gun Hägg, Gimo 182    
8 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 181    
9 Magnus Åhman, Borås 179    
10 Kenneth Hägg, Gimo 179    
11 Leif Söderberg, Uppsala 179    
12 Ove Nyberg, Morkarla 178    
13 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 175    
14 Ove Lundin, Alunda 174    
15 Inga Alm, Alunda 172    
16 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 172    
17 Rosis Söderlundh, Skillinge 171    
18 Magnus Åhman, Borås 171    
19 Barnen Lindholm, Stavby Alunda 170    
20 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 170    
21 Bertil Alm, Alunda 169    
22 Joel Andersson, Gimo 169    
23 Lasse Eriksson, Gimo 168    
24 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 166    
25 Rolf Nordin, Gimo 166    
26 Anton Davidsson, Gimo Golvsta  164    
27 Alvar Gustavsson, Morkarla 164    
28 Peter Jonsson, Skoby 163    
29 Bertil Alm, Alunda 162    
30 Erik Davidsson, Strömsbro Alunda 162    
31 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 161    
32 Zach Söderberg, Bälinge 161    
33 Camilla Skyllerman, Morkarla 160    
34 Pirre 1, Bälinge 158    
35 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 158    
36 Göran Gelinder, Alunda 157    
37 Rune "Tjotta" Jansson, Hånsta 157    
38 Gustaf Pettersson, Alunda 157    
39 Dick Mattsson, Alunda 156    
40 Alvar Gustavsson, Morkarla 156    
41 Elvis Andersson Rud, Gimo 155    
41 Bo Käll, Österbybruk 155    
43 Sune Johansson, Alunda 154    
44 Sara Andersson, Onsby Alunda 154    
45 Rolf Hjort, Uppsala 154    
46 Flizan o Wille, Onsby Alunda 153    
47 Rolf Nordin, Gimo 153    
48 Martin Nyberg, Österbybruk 153    
49 Pirre 2, Bälinge 153    
50 Carl Silfverforsen, Alunda 152    
51 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 152    
52 Kenneth Blom, Österbybruk 152    
53 Stig Josefsson, Alunda 152    
54 Åke Sundberg, Östhammar 151    
55 Maria Åhman, Kilby Alunda 151    
56 Lars Johansson, Uppsala 151    
57 Thomas Ohlström, Österbybruk 150    
58 Inga Alm, Alunda 149    
59 Mårten Orebrand, Falköping 149    
60 Börje Krantz, Nyborg Alunda 149    
61 Monica Johansson, Gimo 149    
62 Syskonen Davidsson 2, Strömsbro 148    
63 Kerstin Orebrand, Klev Alunda 145    
64 Ingrid Goldwitz, Uppsala 145    
65 Alicia Ejneborn, Helsingborg 145    
66 Roger Lamell, Alunda 144    
67 Bitte I, Alunda 144    
68 Öjne Robertsson, Östhammar 144    
69 Magnus Segerlund, Skarpösby Alunda 144    
70 Frissan, Gimo 144    
71 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 143    
72 Jonte Andersson, Onsby Alunda 143    
73 Christina Söderberg, Uppsala 142    
74 Lotta Johansson, Gimo 142    
75 Team Mattsson, Alunda 142    
76 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 142    
77 Anne-Maria Österberg, Alunda 142    
78 Peter Jonsson, Skoby 141    
79 Dick Mattsson, Alunda 141    
80 Staffan Wallin, Valde Gimo 141    
81 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  141    
82 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 141    
83 Siv Holmgren, Aspdal Alunda 141    
84 Familjen Gelinder, Alunda 140    
85 Vera Nyberg, Visby 140    
86 Mats Eriksson, Valde Gimo 140    
87 Ove Lundin, Alunda 140    
88 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 139    
89 Lars Strömberg, Flymyra Österbybruk 139    
90 Roine Söderström, Flymyra Österbybruk 139    
91 Lennart Pettersson, Österbybruk 139    
92 Tony Lundquist, Åkersberga 139    
93 Elin Sjöholm, Norrköping 138    
94 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 138    
95 Erling Lövgren, Karby Uppsala 138    
96 Anne-Maria Österberg, Alunda 138    
97 Conny Pettersson, Fors Gimo 137    
98 Leif Mattsson, Morkarla 137    
99 Colin & Tuva Davidsson, Strömsbro Alunda 137    
100 Julia Söderberg, Uppsala 136    
101 Peter Jonsson, Skoby 136    
102 Kristofer Norén, Golvsta Alunda 136    
103 Marie Nyberg, Österbybruk 136    
104 Karl-Gustav  Mårtensson, Tollarp 136    
105 Magnus Åhman, Borås 136    
106 Alf Björkman, Morkarla 135    
107 Börje Krantz, Nyborg Alunda 135    
108 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 135    
109 Birgitta Smith, Kungsbacka 135    
110 Lasse Karlsson, Bro Österbybruk 134    
111 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 134    
112 Ebba Davidsson, Gimo Golvsta  134    
113 Lars Strömberg, Flymyra Österbybruk 134    
114 Maggan Larsson, Gimo 134    
115 Pia Westerlund, Öregrund 133    
116 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 133    
117 Zoie Nyberg, Visby 132    
118 Alvin Söderberg, Saltsjö-Boo 132    
119 Nour Åhman, Fors Gimo 132    
120 Gunilla Andersson, Gimo 132    
121 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 132    
122 Lovisa Karlsson, Norråsen Österbybruk 132    
123 Håkan Ejneborn, Helsingborg 132    
124 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 132    
125 Agnes Lindholm, Svedden Gimo 132    
126 Nils Åhman, Fors Gimo 131    
127 Alva Lamell, Uppsala 131    
128 Marina Käll, Österbybruk 130    
129 Bertil Johansson, Gimo 130    
130 Jonas Lantz, Björklinge 130    
131 Inge Gustavsson, Gimo 130    
132 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 130    
133 Gun Lyd, Österbybruk 130    
134 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 129    
135 Ove Nyberg, Morkarla 129    
136 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 128    
137 Sylvia Ekström, Skarphärad Österbybruk 128    
138 Roger Andersson Rud, Gimo 128    
139 Melker Nyberg, Österbybruk 128    
140 Marita Andersson, Morkarla 127    
141 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 127    
142 Caroline Johansson, Gimo 127    
143 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 127    
144 Erling Lövgren, Karby Uppsala 126    
145 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 126    
146 Dino Storäng, Uppsala 126    
147 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 126    
148 Camilla Etteborn, Alingsås 126    
149 Molly Nyberg, Österbybruk 126    
150 Jenny Lydh, Uppsala 126    
151 Marina Käll, Österbybruk 126    
152 Mats Eriksson, Valde Gimo 125    
153 Sture Åhlén, Alunda 125    
154 Frissan, Gimo 125    
155 Mauri Holtari, Knutsbol Alunda 125    
156 Rosis Söderlundh, Skillinge 124    
157 Birgitta Ånöstam, Fröjsta Alunda 124    
158 Mjölk Jonte, Onsby Alunda 123    
159 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 123    
160 Bo Käll, Österbybruk 123    
161 Dennis Larsson, Österbybruk 123    
162 Ellenor Karlsson, Gräsbo Österbybruk 121    
163 Barnen Mattsson Tranberg, Österbybruk 121    
164 Doris Andersson, Gimo 121    
165 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 121    
166 Kent M II, Alunda 120    
167 Marianne Ånöstam, Almunge 120    
168 Ulla Pettersson, Fors Gimo 120    
169 Hugo Nyberg, Visby 120    
170 Mats Johansson, Aspdal Alunda 119    
171 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 119    
172 Staffan Ekström, Morkarla 119    
173 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 119    
174 Viktor Wikner, Uppsala 118    
175 Anders Persson, Skarphärad Österbybruk 118    
176 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 118    
177 Roger Hedström, Gräsö 117    
178 Alfie Björkman, Morkarla 117    
179 Kerstin Wallin-Robertsson, Östhammar 116    
180 Mattias Nyberg, Morkarla 116    
181 Lisa Wikner, Helsingborg 116    
182 Emmy Åhman, Fors Gimo 115    
183 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 115    
184 Elin Silfverforsen, Alunda 115    
185 Niklas Eliardsson, Hargshamn 115    
186 Barbro Gustavsson, Morkarla 114    
187 Majken Gunnarsson, Alunda 113    
188 Eva Mårtensson, Tollarp 112    
189 Bertil Johansson, Gimo 112    
190 Majken Gunnarsson, Alunda 112    
191 Bitte II, Alunda 112    
192 Christina berggren, Alunda 111    
193 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 111    
194 Alf Björkman, Morkarla 111    
195 Leif Hägglund, Alunda 111    
196 Anne-Maria Österberg, Alunda 111    
197 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 111    
198 Jonny Orebrand, Alunda 111    
199 Sune Johansson, Alunda 110    
200 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 110    
201 Janne Pettersson, Uppsala 110    
202 Mats Eriksson, Valde Gimo 109    
203 Alice Nyberg, Österbybruk 109    
204 Harriet Widén Åhman, Alunda 109    
205 Christer Hellgren, Österbybruk 109    
206 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  109    
207 Kent M I, Alunda 109    
208 Jacob Söderqvist, Uppsala 109    
209 Inger Hägglund, Alunda 108    
210 Emilia Backholm, Uppsala 108    
211 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 108    
212 Roger Hedström, Gräsö 107    
213 Tommy Pettersson, Alunda 107    
214 Jimmy Werme, Uppsala 107    
215 Carina Söderberg, Uppsala 107    
216 Jane Lövgren, Karby Uppsala 105    
217 Bertil Johansson, Gimo 105    
218 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 104    
219 Syskonen Davidsson 1, Strömsbro 104    
220 Sune Johansson, Alunda 103    
221 Elin Söderqvist, Gimo 103    
222 Syskonen Davidsson 3, Strömsbro 103    
223 Magnus Åhman, Borås 103    
224 Lars-Görna Gelinder, Flymyra Österbybruk 102    
225 Peter Jonsson, Skoby 102    
226 Gullveg Klint, Valde Gimo 102    
227 Carina Hägg, Knutsbol Alunda 101    
228 Elisabeth Sundberg, Östhammar 101    
229 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 101    
230 Inge Gustavsson, Gimo 101    
231 Conny Thorén, Visby 101    
232 Christina Söderberg, Uppsala 100    
233 Maj Gelinder, Alunda 100    
234 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 100    
235 Marie Nyberg, Visby 100    
236 Sune Johansson, Alunda 100    
237 Birgitta Ånöstam, Fröjsta Alunda 100    
238 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 100    
239 Malin Karlsson, Trönödal 100    
240 Kenneth Hägg, Gimo 99    
241 Jan Franzén, Jönköping 99    
242 Pia Nordling, Onsby Alunda 98    
243 Tomas Pettersson, Örbyhus 98    
244 Milly Söderqvist,Gimo 98    
245 Mellanbror Mattsson, Morkarla 98    
246 Johan Åhman, Fors Gimo 97    
247 Stig Josefsson, Alunda 96    
248 Staffan Wallin, Valde Gimo 96    
249 Staffan Wallin, Valde Gimo 96    
250 Ulf Lundin, Morkarla 96    
251 Aron Åhman, Fors Gimo 96    
252 Eva Hellgren, Österbybruk 96    
253 L8 o Christer Ohlström, Österbybruk 96    
254 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 95    
255 Frissan, Gimo 94    
256 Jöran Gelinder, Alunda 94    
257 Åke Lydh, Österbybruk 93    
258 Niklas Eliardsson, Hargshamn 93    
259 Inge Gustavsson, Gimo 93    
260 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 92    
261 IP Gänget Österbybruk 92    
262 Jan Franzén, Jönköping 91    
263 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 90    
264 Agneta Blom, Österbybruk 89    
265 Sara Andersson, Bälinge 89    
266 Fredrik Lundin, Morkarla 89    
267 Mellanbror Mattsson, Morkarla 88    
268 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 88    
269 Mats Jansson, Skarphärad Österbybruk 87    
270 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  86    
271 Nils Henriksson, Alunda 86    
272 Sivert Jingåker, Sydinge Alunda 86    
273 Fredrik Karlsson, Gimo 86    
274 Marita Lundin, Morkarla 86    
275 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 85    
276 Lotta Ohlström, Österbybruk 85    
277 Ove Nyberg, Morkarla 85    
278 Christer Ohlström, Österbybruk 85    
279 Håkan Jansson, Lunda Alunda 84    
280 Linda Segerlund, Skarpösby Alunda 84    
281 Christer Hellgren, Österbybruk 84    
282 Nils Henriksson, Alunda 81    
283 Gun Hägg, Gimo 81    
284 Peter Lundgren, Tierp 80    
285 Rolf Hjort, Uppsala 80    
286 Sofia Olsson, Uppsala 79    
287 Erik Lydh, Uppsala 79    
288 Eva Hellgren, Österbybruk 78    
289 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 77    
290 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 77    
291 Anne-Marie Pettersson, Uppsala 75    
292 Viktor Karlsson, Alunda 74    
293 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 73    
294 Bertil Johansson, Gimo 72    
295 P-O Ånöstam, Almunge 70    
296 Lasse Öhlén, Kungsbacka 67    
Skribent: Leif Söderberg
E-post: This is a mailto link

Intersport

 

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46703322283, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

 

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

 

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

 

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan

 

 

Upplands Dieselservice

Golvlandslaget