Hoppa till sidans innehåll

Almo-tipset 2020 efter första matchen

08 AUG 2020 20:00
Så var det äntligen igång, hela Sveriges Almo-tips. Från Ystad i söder till Trönödal i norr, från Visby i öster (kan vara att Östhammar ligger längre österut men det låter bättre med Visby) till Mangskog i väster.
  • Skapad: 08 AUG 2020 20:00

Ja det är tillåtet att använda Google Maps:). Inte att förglömma alla andra stora och små orter både inom och utanför Uppland. 

Och här är årets första Tipstopp!

Plac.   Poäng
1 Bo Käll, Österbybruk 25
1 Mats Karlsson, Gimo 25
1 Tommy Pettersson, Alunda 25
1 Tommy Pettersson, Alunda 25
1 Viktor Karlsson, Alunda 25
6 Alf Björkman, Morkarla 19
6 Alvar Gustavsson, Morkarla 19
6 Alvar Gustavsson, Morkarla 19
6 Anton Söderberg, Uppsala 19
6 Bo Käll, Österbybruk 19
6 Christina Söderberg, Uppsala 19
6 Dan Collin, Alunda 19
6 Daniel Hasselström, Almunge 19
6 Elin Söderqvist, Gimo 19
6 Frissan, Gimo 19
6 Gullveg Klint, Valde Gimo 19
6 Göran Karlsson, Morkarla 19
6 Hugo Nyberg, Visby 19
6 Jonny Söderberg, Söderby Alunda 19
6 Julia Söderberg, Uppsala 19
6 Jöran Gelinder, Alunda 19
6 Kristina Andersson, Uppsala 19
6 Maivor Enevåg, Gimo 19
6 Marita Andersson, Morkarla 19
6 Ove Lundin, Alunda 19
6 Ove Nyberg, Morkarla 19
6 Per Sandberg, Morkarla 19
6 Sven Ehrengren, Österbybruk 19
6 Sören Karlsson, Norrlövsta Alunda 19
30 Alf Björkman, Morkarla 18
30 Alice Nyberg, Österbybruk 18
30 Anders Persson, Skarphärad Österbybruk 18
30 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 18
30 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 18
30 Barbro Espeteg I, Västerås 18
30 Bertil Alm, Alunda 18
30 Bitte I, Alunda 18
30 Börje Krantz, Nyborg Alunda 18
30 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 18
30 Carl Silfverforsen, Alunda 18
30 Christer Hellgren, Österbybruk 18
30 Christer Ohlström, Österbybruk 18
30 Elin Silfverforsen, Alunda 18
30 Emma Sjöblom, Gimo 18
30 Esther Lydh, Österbybruk 18
30 Frissan, Gimo 18
30 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 18
30 Håkan Jansson, Lunda Alunda 18
30 IP Gänget Österbybruk 18
30 Jan Franzén, Jönköping 18
30 Jane Lövgren, Karby Uppsala 18
30 Jingis, Sydinge Alunda 18
30 Jonny Törnqvist, Brotorp Österbybruk 18
30 Jonte Andersson, Onsby Alunda 18
30 Kenneth Hägg, Gimo 18
30 Kent II, Alunda Metropolen 18
30 Kristina Andersson, Uppsala 18
30 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 18
30 Lars Åke Strömberg, Flymyra 18
30 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 18
30 Lasse P 18
30 Leo Högberg Edberg, Uppsala 18
30 Lilla Onsby, Onsby Alunda 18
30 Lotta Ohlström, Österbybruk 18
30 Magnus Åhman, Borås 18
30 Malin Karlsson, Trönödal 18
30 Maria Lydh, Österbybruk 18
30 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 18
30 Milly Söderqvist,Gimo 18
30 Moa Johansson, Sävja Uppsala 18
30 Molly Nyberg, Österbybruk 18
30 Nellie Lydh, Österbybruk 18
30 Nour Åhman, Fors Gimo 18
30 Pirre 2, Bälinge 18
30 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 18
30 Thomas Ohlström, Österbybruk 18
30 Tommy Ahlén, Uppsala 18
30 Ulf Lundin, Morkarla 18
79 Alicia Ejneborn, Helsingborg 17
79 Aron Åhman, Fors Gimo 17
79 Christina Söderberg, Uppsala 17
79 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 17
79 Lars Torgny Karlsson, Bro Österbybruk 17
79 Lasse Öhlén, Kungsbacka 17
79 Magnus Åhman, Borås 17
79 Pia Nordling, Onsby Alunda 17
87 Adrian Söderqvist, Uppsala 16
87 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  16
87 Dennis Larsson, Österbybruk 16
87 Marion Törnkvist, Österbybruk 16
87 Mauri Holtari, Knutsbol Alunda 16
87 Sara Andersson, Onsby Alunda 16
87 Traffen, Gimo 16
94 Yordanos Mussie, Gimo 16
94 Alf Björkman, Morkarla 7
94 Alvar Gustavsson, Morkarla 7
94 Alvar Gustavsson, Morkarla 7
94 Anita Johansson, Syding ösby Alunda 7
94 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  7
94 Barbro Gustavsson, Morkarla 7
94 Bertil Johansson, Gimo 7
94 Bertil Johansson, Gimo 7
94 Bertil Johansson, Gimo 7
94 Bo Käll, Österbybruk 7
94 Carola Gunnarsson, Happsta Alunda 7
94 Chloe Mattsson, Österbybruk 7
94 Doris Andersson, Gimo 7
94 Elin Sjöholm, Norrköping 7
94 Elisabeth Sundberg, Östhammar 7
94 Elvira Tranberg, Österbybruk 7
94 Emmy Åhman, Fors Gimo 7
94 Erling Lövgren, Karby Uppsala 7
94 Frissan, Gimo 7
94 Gimo Värdshus 7
94 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 7
94 Gun Hägg, Gimo 7
94 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 7
94 Inga Alm, Alunda 7
94 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 7
94 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 7
94 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 7
94 Kalle o Eva Mårtensson, Tollarp 7
94 Kent Espeteg, Västerås 7
94 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 7
94 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 7
94 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 7
94 Leif Söderberg, Uppsala 7
94 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 7
94 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 7
94 Lisa Wikner, Helsingborg 7
94 Liss-Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 7
94 Magne Orebrand, Uppsala 7
94 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 7
94 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 7
94 Marie Nyberg, Österbybruk 7
94 Mats Eriksson, Valde Gimo 7
94 Mjölk Jonte, Onsby Alunda 7
94 Ove Lundin, Alunda 7
94 Peter Jonsson, Skoby 7
94 Peter Jonsson, Skoby 7
94 Roger Jonsér, Alunda 7
94 Roger Lamell, Alunda 7
94 Rosis Söderlundh, Skillinge 7
94 Sissel Orebrand, Enköping 7
94 Sissel Orebrand, Enköping 7
94 Sofia Olsson, Uppsala 7
94 Stig Josefsson, Alunda 7
94 Team Mattsson, Alunda 7
94 Thomas Ohlström, Österbybruk 7
94 Tuva Davidsson, Strömsbro Alunda 7
94 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 7
94 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 7
94 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 7
94 Zeth Lindholm, Stavby Alunda 7
155 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 6
155 Anne-Maria Österberg, Alunda 6
155 Anne-Maria Österberg, Alunda 6
155 Bertil Tissier, Österbybruk 6
155 Birgitta Smith, Kungsbacka 6
155 Birgitta Smith, Kungsbacka 6
155 Birgitta Ånöstam, Fröjsta 6
155 Bitte II, Alunda 6
155 Börje Krantz, Nyborg Alunda 6
155 Camilla Etteborn, Alingsås 6
155 Conny Thorén, Visby 6
155 Ellenor Karlsson, Gräsbo Österbybruk 6
155 Emilia Backholm, Uppsala 6
155 Erling Lövgren, Karby Uppsala 6
155 Eva Andersson, Gimo 6
155 Eva Hellgren, Österbybruk 6
155 Freja Broman, Gimo 6
155 Gimo Värdshus 6
155 Gottmar Karlsson, Morkarla 6
155 Gun Hägg, Gimo 6
155 Gun Lyd, Österbybruk 6
155 Gunilla Andersson, Gimo 6
155 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 6
155 Håkan Jansson, Lunda Alunda 6
155 Inga Alm, Alunda 6
155 Inge Gustavsson, Gimo 6
155 Inge Gustavsson, Gimo 6
155 Inger Hägglund, Alunda 6
155 Ingrid Goldwitz, Uppsala 6
155 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 6
155 Jacob Söderqvist, Uppsala 6
155 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 6
155 Joel Andersson, Gimo 6
155 Johan Åhman, Fors Gimo 6
155 Jonny Orebrand, Alunda 6
155 Kenneth Hägg, Gimo 6
155 Kent I, Alunda 6
155 Kerstin Orebrand, Klev Alunda 6
155 Kerstin Persson, Gimo 6
155 Kerstin Wallin-Robertsson, Östhammar 6
155 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 6
155 Laila Mathisen, Uppsala 6
155 Lars Johansson, Uppsala 6
155 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 6
155 Laura Orebrand, Kilby Alunda 6
155 Leif Hägglund, Alunda 6
155 Leif Söderberg, Uppsala 6
155 Lennart Pettersson, Österbybruk 6
155 Leo Högberg Edberg, Uppsala 6
155 Magne Orebrand, Uppsala 6
155 Magnus Åhman, Borås 6
155 Maineth Sandberg, Morkarla 6
155 Maj Gelinder, Alunda 6
155 Majken Gunnarsson, Alunda 6
155 Majken Tranberg, Österbybruk 6
155 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 6
155 Maria Åhman, Kilby Alunda 6
155 Maria Åhman, Kilby Alunda 6
155 Marie Nyberg, Visby 6
155 Marina Käll, Österbybruk 6
155 Mats Eriksson, Valde Gimo 6
155 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 6
155 Mattias Lindvall, Österbybruk 6
155 Mattias Nyberg, Morkarla 6
155 Melker Nyberg, Österbybruk 6
155 Micke o Anna, Hedesunda 6
155 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 6
155 Nils Henriksson, Alunda 6
155 Oliver Mattsson, Österbybruk 6
155 Ove Nyberg, Morkarla 6
155 Ove Nyberg, Morkarla 6
155 Peter Jonsson, Skoby 6
155 Pirre 1, Bälinge 6
155 Robert Nordström, Österbybruk 6
155 Roger Hedström, Gräsö 6
155 Rolf Nordin, Gimo 6
155 Rolf Nordin, Gimo 6
155 Rosis Söderlundh, Skillinge 6
155 Staffan Ekström, Morkarla 6
155 Stig Josefsson, Alunda 6
155 Tony Lundquist, Åkersberga 6
155 Ulla Pettersson, Fors Gimo 6
155 Vanessa Karlsson, Gimo 6
155 Vitas Andersson, Gimo 6
155 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 6
155 Zach Söderberg, Bälinge 6
155 Zoie Nyberg, Visby 6
155 Åke Lydh, Österbybruk 6
155 Åke Sundberg, Östhammar 6
155 Öjne Robertsson, Östhammar 6
245 Affe Söderqvist, Gimo 5
245 Agneta Blom, Österbybruk 5
245 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 5
245 Alfie Björkman, Morkarla 5
245 Alva Lamell, Alunda 5
245 Ann Söderberg, Uppsala 5
245 Anne-Maria Österberg, Alunda 5
245 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 5
245 Arne Lamell, Gimo 5
245 Barbro Gustavsson, Morkarla 5
245 Bertil Alm, Alunda 5
245 Bertil Johansson, Gimo 5
245 Bertil Tissier, Österbybruk 5
245 Bo Käll, Österbybruk 5
245 Camilla Skyllerman, Morkarla 5
245 Carina Hägg, Knutsbol Alunda 5
245 Carina Söderberg, Uppsala 5
245 Christer Hellgren, Österbybruk 5
245 Colin Davidsson, Strömsbro Alunda 5
245 Conny Pettersson, Fors Gimo 5
245 Dick Mattsson, Alunda 5
245 Dick Mattsson, Alunda 5
245 Elin Ivarsson, Linköping 5
245 Elvis Andersson Rud, Gimo 5
245 Erik Davidsson, Strömsbro Alunda 5
245 Eva Hellgren, Österbybruk 5
245 Farbror Alf, Morkarla 5
245 Gunilla Magnusson, Mangskog 5
245 Göran Gelinder, Alunda 5
245 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 5
245 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 5
245 Håkan Ejneborn, Helsingborg 5
245 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 5
245 Inger Lydh, Österbybruk 5
245 Joel Andersson, Gimo 5
245 Jonas Lantz, Björklinge 5
245 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 5
245 Jonny Orebrand, Alunda 5
245 Kenneth Blom, Österbybruk 5
245 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 5
245 Lars-Erik Öhlén, Kungsbaka 5
245 Lars-Ove Olsson, Östhammar 5
245 Linda Lamell, Alunda 5
245 Lucas Skyllerman, Morkarla 5
245 Magnus Åhman, Borås 5
245 Majken Gunnarsson, Alunda 5
245 Marina Käll, Österbybruk 5
245 Mats Ekström, Gimo 5
245 Mats Eriksson, Valde Gimo 5
245 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 5
245 Mårten Orebrand, Falköping 5
245 Nils Henriksson, Alunda 5
245 Nina Charles, Österbybruk 5
245 Peter Jonsson, Skoby 5
245 Pär Eriksson, Happsta Alunda 5
245 Roger Andersson Rud, Gimo 5
245 Roger Jonsér, Alunda 5
245 Rune "Tjotta", Hånsta 5
245 Staffan Wallin, Valde Gimo 5
245 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 5
245 Susanne Persson, Ystad 5
245 Svante Orebrand, Klev Alunda 5
245 Sven-Åke Persson, Ystad 5
245 Ulf Lundin, Morkarla 5
245 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 5
245 Viktor Andersson, Uppsala 5
245 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 5
245 Åsa Sjöblom, Brotorp Österbybruk 5
313 Anne-Maria Österberg, Alunda 4
313 Barbro Espeteg II, Västerås 4
313 Lars-Ove Olsson, Östhammar 4
313 Lovisa Karlsson, Gävle 4
313 Martin Nyberg, Österbybruk 4
313 Neo Mattsson Tranberg, Österbybruk 4
313 Staffan Wallin, Valde Gimo 4
313 Wilmer Lindholm, Alunda 4
321 Alfie Björkman, Morkarla 3
321 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 3
321 Elvis Karlsson, Gräsbo Österbybruk 3
321 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 3
321 Jonny Gustavsson, Öregrund 3
326 Vera Nyberg, Visby 2
Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46703458707, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

 

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

 

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

 

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan

 

 

Upplands Dieselservice

Golvlandslaget