Hoppa till sidans innehåll

Almo-tipset 2020 - slutställning

27 SEP 2020 16:43
  • Uppdaterad: 27 SEP 2020 16:43

Så var då Almo-tipset för säsongen 2020 slut, och högst upp tronar Ove åter precis som han gjort det två gånger förut!!

Spurtade bäst gjorde Lars-Åke som slutade på plats tre, med tre matcher kvar låg han på 73 sedan var det ingen som med honom hängde me`.

Nu skall rättaren kolla kuponger och betala ut pengar en massa, där det mesta presic som förra året går till Oves extra pensions-kassa.

Och sedan tackar vi Er för denna speciella fotbolls-säsong, och hoppas vi ses även 2021 ännu en gång!

Almo - Väddö 1-4, HÖFF 2 - Almo 0-0, Almo BK/Upplands-Ekeby IF 2 - Tierp City FC 2-4, Almo - Roslagsbro IF 2, 2-3, Rasbo IK 2 – Almo 6-1, Almo - Olands FF 1-2, Almo BK/Upplands-Ekeby IF 2 - IK Rex/GUSK 0-7, Sverige - Frankrike 0-1, Grisslehamns SK - Almo 2-2, Sverige - Portugal 0-2, Almo – IF Ferro 1-3, Almunge IK - Almo 2-0, Almo - Gräsö Norrskedika IF 2 2-2

Plac   Poäng    
1 Ove Nyberg, Morkarla 213   1 635 kr
2 Christer Ohlström, Österbybruk 207   1 226 kr
3 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 205      818 kr
4 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 201      409 kr
5 Carina Söderberg, Uppsala 199    
6 Julia Söderberg, Uppsala 195    
7 Dan Collin, Alunda 195    
8 Sara Andersson, Onsby Alunda 195    
9 Esther Lydh, Österbybruk 194    
10 Roger Jonsér, Alunda 190    
11 Pia Nordling, Onsby Alunda 190    
12 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 189    
13 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 188    
14 Marion Törnkvist, Österbybruk 187    
15 Frissan, Gimo 185    
16 Sven Ehrengren, Österbybruk 185    
17 Alice Nyberg, Österbybruk 184    
17 Magnus Åhman, Borås 184    
19 Tommy Pettersson, Alunda 184    
20 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 183    
21 Anton Söderberg, Uppsala 183    
22 Marita Andersson, Morkarla 181    
23 Daniel Hasselström, Almunge 181    
24 Pirre 1, Bälinge 180    
25 Alvar Gustavsson, Morkarla 178    
26 Alicia Ejneborn, Helsingborg 178    
27 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 177    
28 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  177    
29 Maria Lydh, Österbybruk 174    
30 Mats Karlsson, Gimo 174    
31 Åke Lydh, Österbybruk 174    
32 Ove Lundin, Alunda 173    
33 Bertil Johansson, Gimo 173    
34 Sören Karlsson, Norrlövsta Alunda 172    
35 Elin Silfverforsen, Alunda 172    
36 Viktor Andersson, Uppsala 170    
37 Jane Lövgren, Karby Uppsala 170    
38 Johan Åhman, Fors Gimo 169    
39 Håkan Ejneborn, Helsingborg 168    
40 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 168    
41 Roger Jonsér, Alunda 167    
42 Farbror Alf, Morkarla 167    
43 Kent Espeteg, Västerås 167    
44 Anne-Maria Österberg, Alunda 167    
45 Lasse Öhlén, Kungsbacka 167    
46 Anders Persson, Skarphärad Österbybruk 167    
47 IP Gänget Österbybruk 167    
48 Lotta Ohlström, Österbybruk 166    
49 Maivor Enevåg, Gimo 166    
50 Lisa Wikner, Helsingborg 166    
51 Maj Gelinder, Alunda 165    
52 Carina Hägg, Knutsbol Alunda 164    
53 Gullveg Klint, Valde Gimo 164    
54 Magnus Åhman, Borås 164    
55 Alvar Gustavsson, Morkarla 164    
56 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 164    
57 Barbro Espeteg I, Västerås 163    
58 Magne Orebrand, Uppsala 163    
59 Nils Henriksson, Alunda 163    
60 Nils Henriksson, Alunda 163    
61 Jonte Andersson, Onsby Alunda 163    
62 Alf Björkman, Morkarla 163    
63 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 163    
64 Bitte I, Alunda 162    
65 Tommy Pettersson, Alunda 162    
66 Ellenor Karlsson, Gräsbo Österbybruk 162    
67 Dennis Larsson, Österbybruk 161    
68 Ove Nyberg, Morkarla 161    
69 Erling Lövgren, Karby Uppsala 160    
70 Neo Mattsson Tranberg, Österbybruk 160    
71 Vanessa Karlsson, Gimo 160    
72 Bertil Tissier, Österbybruk 159    
73 Jonas Lantz, Björklinge 158    
74 Jingis, Sydinge Alunda 157    
75 Affe Söderqvist, Gimo 157    
76 Moa Johansson, Sävja Uppsala 157    
77 Leo Högberg Edberg, Uppsala 156    
78 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 156    
79 Alvar Gustavsson, Morkarla 156    
80 Anne-Maria Österberg, Alunda 156    
81 Birgitta Smith, Kungsbacka 156    
82 Håkan Jansson, Lunda Alunda 156    
83 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 155    
84 Gimo Värdshus 155    
85 Pirre 2, Bälinge 155    
86 Lasse P 155    
87 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 155    
88 Rosis Söderlundh, Skillinge 154    
89 Bitte II, Alunda 154    
90 Susanne Persson, Ystad 154    
91 Liss-Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 154    
92 Frissan, Gimo 153    
93 Robert Nordström, Österbybruk 153    
94 Barbro Espeteg II, Västerås 153    
95 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 153    
96 Jonny Söderberg, Söderby Alunda 153    
97 Kenneth Hägg, Gimo 152    
98 Martin Nyberg, Österbybruk 152    
99 Christer Hellgren, Österbybruk 151    
100 Milly Söderqvist,Gimo 151    
101 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 151    
102 Frissan, Gimo 151    
103 Magne Orebrand, Uppsala 150    
104 Kenneth Blom, Österbybruk 150    
105 Majken Tranberg, Österbybruk 150    
105 Vitas Andersson, Gimo 150    
107 Maineth Sandberg, Morkarla 150    
108 Roger Hedström, Gräsö 149    
109 Erik Davidsson, Strömsbro Alunda 149    
110 Traffen, Gimo 149    
111 Per Sandberg, Morkarla 148    
112 Eva Andersson, Gimo 148    
113 Malin Karlsson, Trönödal 148    
114 Alf Björkman, Morkarla 148    
115 Inge Gustavsson, Gimo 148    
116 Viktor Karlsson, Alunda 148    
117 Jan Franzén, Jönköping 148    
118 Kent II, Alunda Metropolen 147    
119 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 147    
120 Stig Josefsson, Alunda 147    
121 Laila Mathisen, Uppsala 147    
122 Lars Åke Strömberg, Flymyra 147    
123 Lars Torgny Karlsson, Bro Österbybruk 147    
124 Mats Eriksson, Valde Gimo 147    
125 Leif Söderberg, Uppsala 147    
126 Zach Söderberg, Bälinge 146    
127 Alfie Björkman, Morkarla 146    
128 Eva Hellgren, Österbybruk 146    
129 Christer Hellgren, Österbybruk 146    
130 Elin Söderqvist, Gimo 146    
131 Ingrid Goldwitz, Uppsala 145    
132 Ulf Lundin, Morkarla 145    
133 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 145    
134 Stig Josefsson, Alunda 145    
135 Team Mattsson, Alunda 144    
136 Jöran Gelinder, Alunda 144    
137 Mattias Nyberg, Morkarla 144    
138 Rolf Nordin, Gimo 144    
139 Bertil Johansson, Gimo 144    
140 Marie Nyberg, Visby 143    
141 Jacob Söderqvist, Uppsala 143    
142 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 143    
143 Thomas Ohlström, Österbybruk 143    
144 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 142    
145 Elin Ivarsson, Linköping 142    
146 Dick Mattsson, Alunda 142    
147 Sofia Olsson, Uppsala 142    
148 Elvis Andersson Rud, Gimo 142    
149 Vera Nyberg, Visby 142    
150 Bo Käll, Österbybruk 142    
151 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 141    
152 Elisabeth Sundberg, Östhammar 141    
153 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 141    
154 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  140    
155 Alvar Gustavsson, Morkarla 140    
156 Rune "Tjotta", Hånsta 140    
157 Adrian Söderqvist, Uppsala 140    
158 Gottmar Karlsson, Morkarla 140    
159 Conny Pettersson, Fors Gimo 139    
160 Bertil Johansson, Gimo 139    
161 Majken Gunnarsson, Alunda 139    
162 Inger Lydh, Österbybruk 139    
163 Ulla Pettersson, Fors Gimo 139    
164 Mauri Holtari, Knutsbol Alunda 139    
165 Jonny Törnqvist, Brotorp Österbybruk 139    
166 Chloe Mattsson, Österbybruk 138    
167 Ove Lundin, Alunda 138    
168 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 138    
169 Barbro Gustavsson, Morkarla 138    
170 Mattias Lindvall, Österbybruk 137    
171 Anne-Maria Österberg, Alunda 137    
172 Doris Andersson, Gimo 137    
173 Tommy Ahlén, Uppsala 137    
174 Barbro Gustavsson, Morkarla 137    
175 Alf Björkman, Morkarla 137    
176 Åke Sundberg, Östhammar 136    
177 Kenneth Hägg, Gimo 136    
178 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 134    
179 Joel Andersson, Gimo 134    
180 Mjölk Jonte, Onsby Alunda 134    
181 Anne-Maria Österberg, Alunda 134    
182 Lilla Onsby, Onsby Alunda 133    
183 Peter Jonsson, Skoby 133    
184 Thomas Ohlström, Österbybruk 133    
185 Leif Hägglund, Alunda 133    
186 Marina Käll, Österbybruk 133    
187 Aron Åhman, Fors Gimo 133    
188 Oliver Mattsson, Österbybruk 133    
189 Majken Gunnarsson, Alunda 132    
190 Göran Karlsson, Morkarla 132    
191 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 132    
192 Staffan Wallin, Valde Gimo 132    
193 Kent I, Alunda 132    
194 Kalle o Eva Mårtensson, Tollarp 131    
195 Ulf Lundin, Morkarla 131    
196 Ann Söderberg, Uppsala 131    
197 Mats Ekström, Gimo 130    
198 Lars-Erik Öhlén, Kungsbaka 130    
199 Rolf Nordin, Gimo 130    
200 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 130    
201 Sissel Orebrand, Enköping 129    
202 Öjne Robertsson, Östhammar 129    
203 Micke o Anna,Hedesunda 129    
204 Börje Krantz, Nyborg Alunda 129    
205 Nellie Lydh, Österbybruk 129    
206 Rosis Söderlundh, Skillinge 129    
207 Lucas Skyllerman, Morkarla 128    
208 Marie Nyberg, Österbybruk 128    
209 Göran Gelinder, Alunda 128    
210 Emmy Åhman, Fors Gimo 128    
211 Roger Lamell, Alunda 128    
212 Svante Orebrand, Klev Alunda 127    
213 Maria Åhman, Kilby Alunda 127    
214 Marina Käll, Österbybruk 127    
215 Inger Hägglund, Alunda 127    
216 Molly Nyberg, Österbybruk 127    
217 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 126    
218 Bo Käll, Österbybruk 126    
219 Conny Thorén, Visby 126    
220 Staffan Ekström, Morkarla 126    
221 Kerstin Persson, Gimo 126    
222 Magnus Åhman, Borås 125    
223 Pär Eriksson, Happsta Alunda 125    
224 Lovisa Karlsson, Gävle 125    
225 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 125    
226 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 124    
227 Tuva Davidsson, Strömsbro Alunda 124    
228 Nina Charles, Österbybruk 124    
229 Börje Krantz, Nyborg Alunda 124    
230 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 124    
231 Birgitta Ånöstam, Fröjsta 124    
232 Jonny Orebrand, Alunda 123    
233 Bertil Johansson, Gimo 123    
234 Camilla Etteborn, Alingsås 123    
235 Christina Söderberg, Uppsala 123    
236 Carl Silfverforsen, Alunda 122    
237 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 122    
238 Tony Lundquist, Åkersberga 122    
239 Erling Lövgren, Karby Uppsala 121    
240 Yordanos Mussie, Gimo 121    
241 Kristina Andersson, Uppsala 121    
242 Anita Johansson, Syding ösby Alunda 121    
243 Elvira Tranberg, Österbybruk 120    
244 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 120    
245 Kerstin Wallin-Robertsson, Östhammar 120    
246 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 120    
247 Håkan Jansson, Lunda Alunda 120    
248 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 120    
249 Gun Lyd, Österbybruk 120    
250 Staffan Wallin, Valde Gimo 119    
251 Sven-Åke Persson, Ystad 119    
252 Agneta Blom, Österbybruk 119    
253 Colin Davidsson, Strömsbro Alunda 118    
254 Lars-Ove Olsson, Östhammar 118    
255 Gunilla Magnusson, Mangskog 118    
256 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 117    
257 Peter Jonsson, Skoby 117    
258 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 116    
259 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 116    
260 Lennart Pettersson, Österbybruk 116    
261 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 116    
262 Gimo Värdshus 115    
263 Nour Åhman, Fors Gimo 115    
264 Joel Andersson, Gimo 115    
265 Birgitta Smith, Kungsbacka 115    
266 Emilia Backholm, Uppsala 114    
267 Wilmer Lindholm, Alunda 114    
268 Freja Broman, Gimo 114    
269 Mats Eriksson, Valde Gimo 113    
270 Magnus Åhman, Borås 113    
271 Melker Nyberg, Österbybruk 113    
272 Inge Gustavsson, Gimo 113    
273 Peter Jonsson, Skoby 113    
274 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 113    
275 Bertil Alm, Alunda 112    
276 Kristina Andersson, Uppsala 112    
277 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 111    
278 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 111    
279 Gun Hägg, Gimo 110    
280 Peter Jonsson, Skoby 109    
281 Kerstin Orebrand, Klev Alunda 109    
282 Christina Söderberg, Uppsala 109    
283 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 109    
284 Gunilla Andersson, Gimo 108    
285 Åsa Sjöblom, Brotorp Österbybruk 107    
286 Bo Käll, Österbybruk 107    
287 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 106    
288 Zeth Lindholm, Stavby Alunda 106    
289 Mårten Orebrand, Falköping 106    
290 Arne Lamell, Gimo 106    
291 Hugo Nyberg, Visby 106    
292 Bertil Tissier, Österbybruk 106    
293 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 105    
294 Carola Gunnarsson, Happsta Alunda 105    
295 Inga Alm, Alunda 105    
296 Alva Lamell, Alunda 105    
297 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 105    
298 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 103    
299 Emma Sjöblom, Gimo 103    
300 Camilla Skyllerman, Morkarla 103    
301 Dick Mattsson, Alunda 101    
302 Elin Sjöholm, Norrköping 101    
303 Leo Högberg Edberg, Uppsala 100    
304 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 100    
305 Maria Åhman, Kilby Alunda 99    
306 Laura Orebrand, Kilby Alunda 99    
307 Jonny Gustavsson, Öregrund 98    
308 Roger Andersson Rud, Gimo 98    
309 Lars Johansson, Uppsala 97    
310 Ove Nyberg, Morkarla 96    
311 Leif Söderberg, Uppsala 96    
312 Inga Alm, Alunda 96    
313 Zoie Nyberg, Visby 95    
314 Alfie Björkman, Morkarla 95    
315 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 95    
316 Mats Eriksson, Valde Gimo 94    
317 Lars-Ove Olsson, Östhammar 92    
318 Eva Hellgren, Österbybruk 91    
319 Sissel Orebrand, Enköping 90    
320 Bertil Alm, Alunda 85    
321 Bo Käll, Österbybruk 78    
322 Linda Lamell, Alunda 78    
323 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 77    
324 Jonny Orebrand, Alunda 75    
325 Elvis Karlsson, Gräsbo Österbybruk 72    
326 Gun Hägg, Gimo 71    
Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46703458707, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

 

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

 

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

 

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan

 

 

Upplands Dieselservice

Golvlandslaget