Hoppa till sidans innehåll

Almo-tipset 2021 efter 10 matcher

08 SEP 2021 23:06
  • Skapad: 08 SEP 2021 23:06

Grekisk vinst och Whala gjorde ett ryck med att ensam i toppen plocka in 25 poäng. Magnus Åhman upp på tredje plats efter sin tredje raka 25-poängare, 2-1 taktiken har lönat sig!

Almo - IK Sirius FK 2 6-0, Gimo IF FK 2 - Almo/UEIF 2 8-1, Almo/UEIF 2 - Lokomotiv Uppsala FF 2-11, SK Wigör - Almo 0-6, Almo - Rasbo IK 2 5-1, Almo/UEIF 2 - Olands FF 2 5-1, Torpedo Kamrat BK - Almo 0-2, Sverige - Spanien 2-1, Almo - Knivsta IK 2 2-1, Grekland - Sverige 2-1

Plac.   Poäng
1 Andreas Wahlqvist, Svedden Gimo 161
2 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 149
3 Magnus Åhman, Borås 148
4 Anton Davidsson, Gimo Golvsta  144
5 Leif Söderberg, Uppsala 143
6 Joel Andersson, Gimo 141
7 Ove Nyberg, Morkarla 137
8 Rolf Nordin, Gimo 137
9 Anne-Maria Österberg, Alunda 136
10 Leif Söderberg, Uppsala 136
11 Kenneth Hägg, Gimo 135
12 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 133
13 Inga Alm, Alunda 132
14 Peter Jonsson, Skoby 132
15 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 132
16 Camilla Skyllerman, Morkarla 131
17 Magnus Åhman, Borås 131
18 Barnen Lindholm, Stavby Alunda 129
19 Pirre 1, Bälinge 129
20 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 128
21 Joel Andersson, Gimo 128
22 Gun Hägg, Gimo 128
23 Rolf Nordin, Gimo 127
24 Bertil Alm, Alunda 127
25 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 127
26 Roger Lamell, Alunda 126
27 Dick Mattsson, Alunda 125
28 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 125
29 Jonte Andersson, Onsby Alunda 124
30 Rosis Söderlundh, Skillinge 124
31 Staffan Wallin, Valde Gimo 123
32 Barbro Gustavsson, Morkarla 123
33 Erik Davidsson, Strömsbro Alunda 123
34 Alvar Gustavsson, Morkarla 123
35 Maria Åhman, Kilby Alunda 122
36 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 122
37 Inga Alm, Alunda 121
38 Kenneth Blom, Österbybruk 121
39 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 121
40 Bertil Alm, Alunda 121
41 Ove Lundin, Alunda 121
42 Stig Josefsson, Alunda 121
43 Zach Söderberg, Bälinge 120
44 Conny Pettersson, Fors Gimo 119
45 Lasse Karlsson, Bro Österbybruk 118
46 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 118
47 Åke Sundberg, Östhammar 118
48 Magnus Åhman, Borås 118
49 Birgitta Smith, Kungsbacka 117
50 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 117
51 Alicia Ejneborn, Helsingborg 117
52 Göran Gelinder, Alunda 116
53 Börje Krantz, Nyborg Alunda 116
54 Rolf Hjort, Uppsala 116
55 Syskonen Davidsson 2, Strömsbro 116
56 Alvar Gustavsson, Morkarla 116
57 Bertil Johansson, Gimo 115
58 Öjne Robertsson, Östhammar 115
59 Lasse Eriksson, Gimo 115
60 Gustaf Pettersson, Alunda 115
61 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 115
62 Gunilla Andersson, Gimo 114
63 Elvis Andersson Rud, Gimo 114
64 Bo Käll, Österbybruk 114
65 Ingrid Goldwitz, Uppsala 114
66 Martin Nyberg, Österbybruk 114
67 Anne-Maria Österberg, Alunda 114
68 Nour Åhman, Fors Gimo 114
69 Bitte I, Alunda 114
70 Melker Nyberg, Österbybruk 114
71 Håkan Ejneborn, Helsingborg 114
72 Pirre 2, Bälinge 113
73 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 113
74 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 113
75 Sylvia Ekström, Skarphärad Österbybruk 113
76 Magnus Segerlund, Skarpösby Alunda 113
77 Alva Lamell, Uppsala 113
78 Tony Lundquist, Åkersberga 113
79 Dick Mattsson, Alunda 112
80 Roger Andersson Rud, Gimo 112
81 Lars Johansson, Uppsala 111
82 Kristofer Norén, Golvsta Alunda 111
83 Mauri Holtari, Knutsbol Alunda 111
84 Familjen Gelinder, Alunda 110
85 Anne-Maria Österberg, Alunda 110
86 Peter Jonsson, Skoby 110
87 Roine Söderström, Flymyra Österbybruk 110
88 Lennart Pettersson, Österbybruk 110
89 Gun Lyd, Österbybruk 110
90 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  110
91 Erling Lövgren, Karby Uppsala 109
92 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 109
93 Thomas Ohlström, Österbybruk 109
94 Dennis Larsson, Österbybruk 109
95 Colin & Tuva Davidsson, Strömsbro Alunda 109
96 Elin Sjöholm, Norrköping 109
97 Mats Eriksson, Valde Gimo 109
98 Sture Åhlén, Alunda 108
99 Jenny Lydh, Uppsala 108
100 Alf Björkman, Morkarla 108
101 Leif Mattsson, Morkarla 108
102 Frissan, Gimo 107
103 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 107
104 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 107
105 Peter Jonsson, Skoby 106
106 Monica Johansson, Gimo 106
107 Karl-Gustav  Mårtensson, Tollarp 105
108 Mjölk Jonte, Onsby Alunda 105
109 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 105
110 Börje Krantz, Nyborg Alunda 104
111 Siv Holmgren, Aspdal Alunda 104
112 Flizan o Wille, Onsby Alunda 104
113 Agnes Lindholm, Svedden Gimo 104
114 Pia Westerlund, Öregrund 104
115 Lars Strömberg, Flymyra Österbybruk 103
116 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 103
117 Marie Nyberg, Österbybruk 103
118 Barnen Mattsson Tranberg, Österbybruk 102
119 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 102
120 Ebba Davidsson, Gimo Golvsta  102
121 Team Mattsson, Alunda 102
122 Inge Gustavsson, Gimo 102
123 Rune "Tjotta" Jansson, Hånsta 101
124 Lisa Wikner, Helsingborg 101
125 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 101
126 Carl Silfverforsen, Alunda 100
127 Jonas Lantz, Björklinge 100
128 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 100
129 Frissan, Gimo 99
130 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 99
131 Lotta Johansson, Gimo 99
132 Ove Nyberg, Morkarla 99
133 Vera Nyberg, Visby 99
134 Kerstin Wallin-Robertsson, Östhammar 98
135 Caroline Johansson, Gimo 98
136 Alf Björkman, Morkarla 98
137 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 98
138 Sara Andersson, Onsby Alunda 97
139 Janne Pettersson, Uppsala 97
140 Viktor Wikner, Uppsala 97
141 Niklas Eliardsson, Hargshamn 97
142 Jonny Orebrand, Alunda 97
143 Camilla Etteborn, Alingsås 97
144 Bertil Johansson, Gimo 97
145 Julia Söderberg, Uppsala 97
146 Barbro Gustavsson, Morkarla 96
147 Erling Lövgren, Karby Uppsala 96
148 Kent M I, Alunda 95
149 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 95
150 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 95
151 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 95
152 Lars Strömberg, Flymyra Österbybruk 95
153 Majken Gunnarsson, Alunda 95
154 Molly Nyberg, Österbybruk 95
155 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 95
156 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 94
157 Dino Storäng, Uppsala 94
158 Hugo Nyberg, Visby 94
159 Majken Gunnarsson, Alunda 94
160 Rosis Söderlundh, Skillinge 93
161 Ellenor Karlsson, Gräsbo Österbybruk 93
162 Mats Eriksson, Valde Gimo 93
163 Anne-Maria Österberg, Alunda 93
164 Tommy Pettersson, Alunda 93
165 Bo Käll, Österbybruk 93
166 Sune Johansson, Alunda 92
167 Kent M II, Alunda 92
168 Mårten Orebrand, Falköping 92
169 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  92
170 Bertil Johansson, Gimo 92
171 Zoie Nyberg, Visby 92
172 Maggan Larsson, Gimo 92
173 Carina Söderberg, Uppsala 92
174 Roger Hedström, Gräsö 92
175 Jimmy Werme, Uppsala 91
176 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 91
177 Marina Käll, Österbybruk 91
178 Doris Andersson, Gimo 90
179 Mats Johansson, Aspdal Alunda 89
180 Ulla Pettersson, Fors Gimo 89
181 Marianne Ånöstam, Almunge 89
182 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 89
183 Lovisa Karlsson, Norråsen Österbybruk 88
184 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 88
185 Alfie Björkman, Morkarla 88
186 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 88
187 Jane Lövgren, Karby Uppsala 87
188 Ove Lundin, Alunda 87
189 Magnus Åhman, Borås 87
190 Birgitta Ånöstam, Fröjsta Alunda 87
191 Inge Gustavsson, Gimo 87
192 Elisabeth Sundberg, Östhammar 86
193 Syskonen Davidsson 1, Strömsbro 86
194 Roger Hedström, Gräsö 86
195 Marina Käll, Österbybruk 85
196 Mattias Nyberg, Morkarla 85
197 Conny Thorén, Visby 85
198 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 85
199 Emmy Åhman, Fors Gimo 85
200 Sune Johansson, Alunda 84
201 Marita Andersson, Morkarla 84
202 Leif Hägglund, Alunda 84
203 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 84
204 Johan Åhman, Fors Gimo 84
205 Alvin Söderberg, Saltsjö-Boo 84
206 Alice Nyberg, Österbybruk 83
207 Malin Karlsson, Trönödal 83
208 Christina Söderberg, Uppsala 83
209 Tomas Pettersson, Örbyhus 83
210 Eva Mårtensson, Tollarp 82
211 Kerstin Orebrand, Klev Alunda 82
212 Elin Silfverforsen, Alunda 82
213 Jan Franzén, Jönköping 82
214 Birgitta Ånöstam, Fröjsta Alunda 82
215 Christer Hellgren, Österbybruk 82
216 Kenneth Hägg, Gimo 82
217 L8 o Christer Ohlström, Österbybruk 82
218 Harriet Widén Åhman, Alunda 81
219 Milly Söderqvist,Gimo 81
220 Jacob Söderqvist, Uppsala 80
221 Staffan Wallin, Valde Gimo 80
222 Ulf Lundin, Morkarla 80
223 Eva Hellgren, Österbybruk 80
224 Pia Nordling, Onsby Alunda 80
225 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 80
226 Mats Eriksson, Valde Gimo 80
227 Stig Josefsson, Alunda 79
228 Inge Gustavsson, Gimo 79
229 Åke Lydh, Österbybruk 79
230 Staffan Wallin, Valde Gimo 79
231 Niklas Eliardsson, Hargshamn 78
232 Sune Johansson, Alunda 77
233 IP Gänget Österbybruk 77
234 Inger Hägglund, Alunda 76
235 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 76
236 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 76
237 Nils Henriksson, Alunda 76
238 Sivert Jingåker, Sydinge Alunda 76
239 Sara Andersson, Bälinge 75
240 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 75
241 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 75
242 Anders Persson, Skarphärad Österbybruk 74
243 Staffan Ekström, Morkarla 74
244 Sune Johansson, Alunda 73
245 Bitte II, Alunda 73
246 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 73
247 Gullveg Klint, Valde Gimo 73
248 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 73
249 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 72
250 Agneta Blom, Österbybruk 72
251 Lars-Görna Gelinder, Flymyra Österbybruk 72
252 Fredrik Lundin, Morkarla 72
253 Carina Hägg, Knutsbol Alunda 72
254 Jan Franzén, Jönköping 72
255 Elin Söderqvist, Gimo 72
256 Mats Jansson, Skarphärad Österbybruk 72
257 Ove Nyberg, Morkarla 71
258 Peter Jonsson, Skoby 71
259 Emilia Backholm, Uppsala 71
260 Fredrik Karlsson, Gimo 71
261 Christer Ohlström, Österbybruk 70
262 Marita Lundin, Morkarla 70
263 Mellanbror Mattsson, Morkarla 70
264 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 70
265 Nils Henriksson, Alunda 69
266 Marie Nyberg, Visby 69
267 Nils Åhman, Fors Gimo 69
268 Christer Hellgren, Österbybruk 68
269 Christina berggren, Alunda 68
270 Håkan Jansson, Lunda Alunda 68
271 Lotta Ohlström, Österbybruk 68
272 Mellanbror Mattsson, Morkarla 68
273 Jöran Gelinder, Alunda 68
274 Peter Lundgren, Tierp 67
275 Linda Segerlund, Skarpösby Alunda 67
276 Gun Hägg, Gimo 66
277 Maj Gelinder, Alunda 66
278 Erik Lydh, Uppsala 66
279 Rolf Hjort, Uppsala 65
280 Aron Åhman, Fors Gimo 65
281 Syskonen Davidsson 3, Strömsbro 63
282 Eva Hellgren, Österbybruk 63
283 Viktor Karlsson, Alunda 62
284 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 61
285 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 60
286 Christina Söderberg, Uppsala 59
287 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  59
288 Sofia Olsson, Uppsala 59
289 Frissan, Gimo 59
290 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 58
291 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 57
292 Anne-Marie Pettersson, Uppsala 56
293 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 56
294 Bertil Johansson, Gimo 56
295 P-O Ånöstam, Almunge 55
296 Lasse Öhlén, Kungsbacka 53
Skribent: Leif Söderberg
E-post: This is a mailto link

Intersport

 

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46703322283, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

 

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

 

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

 

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan

 

 

Upplands Dieselservice

Golvlandslaget