Hoppa till sidans innehåll

Almo-tipset 2020 efter 8 matcher

05 SEP 2020 23:25
  • Skapad: 05 SEP 2020 23:25

Så var det spelat den åttonde rundan, och det är Christer som fortfarande håller undan.

Kvällens raket var Mats Karlsson från plats 73 till trettiofem, men det är en bra bit till att vandra om han pengar skall kunna räkna hem.

Almo - Väddö 1-4, HÖFF 2 - Almo 0-0, Almo BK/Upplands-Ekeby IF 2 - Tierp City FC 2-4, Almo - Roslagsbro IF 2, 2-3, Rasbo IK 2 – Almo 6-1, Almo - Olands FF 1-2, Almo BK/Upplands-Ekeby IF 2 - IK Rex/GUSK 0-7, Sverige - Frankrike 0-1

Plac.   Poäng
1 Christer Ohlström, Österbybruk 141
2 Ove Nyberg, Morkarla 134
3 Sven Ehrengren, Österbybruk 134
4 Jane Lövgren, Karby Uppsala 131
5 Dan Collin, Alunda 129
6 Tommy Pettersson, Alunda 126
7 Frissan, Gimo 124
8 Alice Nyberg, Österbybruk  
  Magnus Åhman, Borås 121
10 Esther Lydh, Österbybruk 121
11 Sara Andersson, Onsby Alunda 120
12 Sören Karlsson, Norrlövsta Alunda 120
13 Roger Jonsér, Alunda 119
14 Åke Lydh, Österbybruk 119
15 Lisa Wikner, Helsingborg 119
16 Håkan Ejneborn, Helsingborg 118
17 Anders Persson, Skarphärad Österbybruk 118
18 Lasse Öhlén, Kungsbacka 117
19 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 115
20 Pia Nordling, Onsby Alunda 114
21 Marita Andersson, Morkarla 113
22 Lotta Ohlström, Österbybruk 113
23 Julia Söderberg, Uppsala 113
24 Carina Söderberg, Uppsala 113
25 Alicia Ejneborn, Helsingborg 112
26 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  112
27 Roger Hedström, Gräsö 111
28 Marion Törnkvist, Österbybruk 111
29 Liss-Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 110
30 Jonny Söderberg, Söderby Alunda 109
31 Daniel Hasselström, Almunge 109
32 Bertil Tissier, Österbybruk 108
33 Anne-Maria Österberg, Alunda 108
34 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 108
35 Mats Karlsson, Gimo 107
36 Nils Henriksson, Alunda 107
37 Anton Söderberg, Uppsala 107
38 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 106
39 IP Gänget Österbybruk 106
40 Gimo Värdshus 105
41 Mattias Nyberg, Morkarla 105
42 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 105
43 Maria Lydh, Österbybruk 105
44 Lars Åke Strömberg, Flymyra 104
45 Traffen, Gimo 104
46 Maj Gelinder, Alunda 104
47 Ove Nyberg, Morkarla 103
48 Ulla Pettersson, Fors Gimo 103
49 Pirre 1, Bälinge 103
50 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 103
51 Martin Nyberg, Österbybruk 103
52 Erik Davidsson, Strömsbro Alunda 103
53 Barbro Espeteg II, Västerås 102
54 Vanessa Karlsson, Gimo 102
55 Alvar Gustavsson, Morkarla 102
56 Jonte Andersson, Onsby Alunda 101
57 Per Sandberg, Morkarla 100
58 Frissan, Gimo 100
59 Elin Silfverforsen, Alunda 100
60 Majken Tranberg, Österbybruk  
  Vitas Andersson, Gimo 99
62 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 99
63 Alf Björkman, Morkarla 99
64 Barbro Gustavsson, Morkarla 99
65 Lasse P 98
66 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 98
67 Gullveg Klint, Valde Gimo 98
68 Rolf Nordin, Gimo 98
69 Marie Nyberg, Visby 98
70 Moa Johansson, Sävja Uppsala 98
71 Ove Lundin, Alunda 97
72 Leif Söderberg, Uppsala 97
73 Alvar Gustavsson, Morkarla 97
74 Magnus Åhman, Borås 97
75 Håkan Jansson, Lunda Alunda 97
76 Göran Karlsson, Morkarla 97
77 Johan Åhman, Fors Gimo 96
78 Lars Torgny Karlsson, Bro Österbybruk 96
79 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 96
80 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 95
81 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 95
82 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 95
83 Thomas Ohlström, Österbybruk 95
84 Maineth Sandberg, Morkarla 95
85 Christer Hellgren, Österbybruk 95
86 Stig Josefsson, Alunda 95
87 Zach Söderberg, Bälinge 95
88 Roger Jonsér, Alunda 94
89 Susanne Persson, Ystad 94
90 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 94
91 Nils Henriksson, Alunda 94
92 Mats Eriksson, Valde Gimo 94
93 Ingrid Goldwitz, Uppsala 94
94 Tommy Pettersson, Alunda 93
95 Alvar Gustavsson, Morkarla 93
96 Kalle o Eva Mårtensson, Tollarp 93
97 Lilla Onsby, Onsby Alunda 93
98 Neo Mattsson Tranberg, Österbybruk 93
99 Jonny Törnqvist, Brotorp Österbybruk 93
100 Viktor Karlsson, Alunda 92
101 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 92
102 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 92
103 Alf Björkman, Morkarla 92
104 Milly Söderqvist,Gimo 92
105 Maivor Enevåg, Gimo 92
106 Micke o Anna,Hedesunda 91
107 Jonas Lantz, Björklinge 91
108 Ellenor Karlsson, Gräsbo Österbybruk 91
109 Bo Käll, Österbybruk 91
110 Bitte I, Alunda 91
111 Inger Hägglund, Alunda 90
112 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 90
113 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 90
114 Viktor Andersson, Uppsala 90
115 Anne-Maria Österberg, Alunda 90
116 Pirre 2, Bälinge 89
117 Kristina Andersson, Uppsala 89
118 Nellie Lydh, Österbybruk 89
119 Eva Hellgren, Österbybruk 89
120 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 89
121 Bo Käll, Österbybruk 88
122 Staffan Wallin, Valde Gimo 88
123 Birgitta Smith, Kungsbacka 87
124 Joel Andersson, Gimo 87
125 Oliver Mattsson, Österbybruk 87
126 Anne-Maria Österberg, Alunda 87
127 Kent Espeteg, Västerås 87
128 Barbro Espeteg I, Västerås 86
129 Christina Söderberg, Uppsala 86
130 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 86
131 Eva Andersson, Gimo 86
132 Camilla Etteborn, Alingsås 86
133 Dennis Larsson, Österbybruk 86
134 Mattias Lindvall, Österbybruk 86
135 Barbro Gustavsson, Morkarla 86
136 Anita Johansson, Syding ösby Alunda 86
137 Conny Pettersson, Fors Gimo 86
138 Ove Lundin, Alunda 85
139 Birgitta Ånöstam, Fröjsta 85
140 Farbror Alf, Morkarla 85
141 Elin Söderqvist, Gimo 85
142 Inger Lydh, Österbybruk 85
143 Sven-Åke Persson, Ystad 84
144 Dick Mattsson, Alunda 84
145 Rolf Nordin, Gimo 84
146 Kent II, Alunda Metropolen 84
147 Kenneth Blom, Österbybruk 84
148 Börje Krantz, Nyborg Alunda 84
149 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 84
150 Colin Davidsson, Strömsbro Alunda 84
151 Bertil Johansson, Gimo 83
152 Carl Silfverforsen, Alunda 83
153 Nour Åhman, Fors Gimo 83
154 Göran Gelinder, Alunda 82
155 Emmy Åhman, Fors Gimo 82
156 Inge Gustavsson, Gimo 82
157 Bertil Johansson, Gimo 82
158 Rosis Söderlundh, Skillinge 82
159 Majken Gunnarsson, Alunda 82
160 Mats Ekström, Gimo 82
161 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 82
162 Bitte II, Alunda 82
163 Jacob Söderqvist, Uppsala 82
164 Elin Ivarsson, Linköping 82
165 Lovisa Karlsson, Gävle 81
166 Roger Lamell, Alunda 81
167 Rosis Söderlundh, Skillinge 81
168 Majken Gunnarsson, Alunda 81
169 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  81
170 Mauri Holtari, Knutsbol Alunda 81
171 Alvar Gustavsson, Morkarla 81
172 Kenneth Hägg, Gimo 81
173 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 81
174 Molly Nyberg, Österbybruk 81
175 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 80
176 Affe Söderqvist, Gimo 80
177 Magne Orebrand, Uppsala 80
178 Lennart Pettersson, Österbybruk 80
179 Kristina Andersson, Uppsala 79
180 Ulf Lundin, Morkarla 79
181 Bertil Johansson, Gimo 79
182 Alf Björkman, Morkarla 79
183 Team Mattsson, Alunda 79
184 Jan Franzén, Jönköping 78
185 Mats Eriksson, Valde Gimo 78
186 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 78
187 Rune "Tjotta", Hånsta 78
188 Adrian Söderqvist, Uppsala 78
189 Marina Käll, Österbybruk 77
190 Börje Krantz, Nyborg Alunda 77
191 Magnus Åhman, Borås 77
192 Carina Hägg, Knutsbol Alunda 77
193 Jingis, Sydinge Alunda 77
194 Jöran Gelinder, Alunda 76
195 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 76
196 Christina Söderberg, Uppsala 75
197 Stig Josefsson, Alunda 75
198 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 75
199 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 75
200 Gimo Värdshus 74
201 Gottmar Karlsson, Morkarla 74
202 Öjne Robertsson, Östhammar 74
203 Vera Nyberg, Visby 74
204 Leif Hägglund, Alunda 74
205 Leo Högberg Edberg, Uppsala 74
206 Bertil Alm, Alunda 74
207 Staffan Ekström, Morkarla 73
208 Malin Karlsson, Trönödal 73
209 Marie Nyberg, Österbybruk 73
210 Elisabeth Sundberg, Östhammar 73
211 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 73
212 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 73
213 Thomas Ohlström, Österbybruk 72
214 Agneta Blom, Österbybruk 72
215 Mjölk Jonte, Onsby Alunda 72
216 Lars-Ove Olsson, Östhammar 72
217 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 72
218 Ann Söderberg, Uppsala 72
219 Lars-Erik Öhlén, Kungsbaka 72
220 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 71
221 Robert Nordström, Österbybruk 71
222 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 71
223 Conny Thorén, Visby 71
224 Magne Orebrand, Uppsala 71
225 Ulf Lundin, Morkarla 71
226 Pär Eriksson, Happsta Alunda 71
227 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 71
228 Erling Lövgren, Karby Uppsala 70
229 Elvira Tranberg, Österbybruk 70
230 Kerstin Wallin-Robertsson, Östhammar 70
231 Marina Käll, Österbybruk 70
232 Bertil Tissier, Österbybruk 70
233 Alva Lamell, Alunda 70
234 Kent I, Alunda 70
235 Bertil Johansson, Gimo 69
236 Tuva Davidsson, Strömsbro Alunda 69
237 Håkan Jansson, Lunda Alunda 69
238 Svante Orebrand, Klev Alunda 69
239 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 69
240 Frissan, Gimo 69
241 Staffan Wallin, Valde Gimo 69
242 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 69
243 Åke Sundberg, Östhammar 69
244 Emma Sjöblom, Gimo 69
245 Elvis Andersson Rud, Gimo 69
246 Gunilla Magnusson, Mangskog 69
247 Sofia Olsson, Uppsala 68
248 Nina Charles, Österbybruk 68
249 Camilla Skyllerman, Morkarla 68
250 Chloe Mattsson, Österbybruk 68
251 Wilmer Lindholm, Alunda 68
252 Joel Andersson, Gimo 68
253 Alfie Björkman, Morkarla 68
254 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 67
255 Lucas Skyllerman, Morkarla 67
256 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 67
257 Tommy Ahlén, Uppsala 67
258 Freja Broman, Gimo 67
259 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 67
260 Anne-Maria Österberg, Alunda 67
261 Dick Mattsson, Alunda 66
262 Bo Käll, Österbybruk 66
263 Peter Jonsson, Skoby 65
264 Aron Åhman, Fors Gimo 65
265 Kerstin Orebrand, Klev Alunda 64
266 Sissel Orebrand, Enköping 64
267 Inge Gustavsson, Gimo 64
268 Leif Söderberg, Uppsala 63
269 Laila Mathisen, Uppsala 63
270 Kenneth Hägg, Gimo 62
271 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 62
272 Jonny Orebrand, Alunda 62
273 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 62
274 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 62
275 Birgitta Smith, Kungsbacka 62
276 Hugo Nyberg, Visby 62
277 Magnus Åhman, Borås 62
278 Melker Nyberg, Österbybruk 62
279 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 62
280 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 62
281 Gunilla Andersson, Gimo 62
282 Gun Lyd, Österbybruk 61
283 Lars Johansson, Uppsala 61
284 Leo Högberg Edberg, Uppsala 61
285 Mårten Orebrand, Falköping 60
286 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 60
287 Maria Åhman, Kilby Alunda 60
288 Peter Jonsson, Skoby 60
289 Inga Alm, Alunda 59
290 Gun Hägg, Gimo 59
291 Erling Lövgren, Karby Uppsala 59
292 Inga Alm, Alunda 59
293 Peter Jonsson, Skoby 59
294 Christer Hellgren, Österbybruk 58
295 Maria Åhman, Kilby Alunda 58
296 Zeth Lindholm, Stavby Alunda 58
297 Emilia Backholm, Uppsala 58
298 Yordanos Mussie, Gimo 58
299 Alfie Björkman, Morkarla 58
300 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 58
301 Doris Andersson, Gimo 57
302 Arne Lamell, Gimo 56
303 Roger Andersson Rud, Gimo 56
304 Kerstin Persson, Gimo 56
305 Mats Eriksson, Valde Gimo 56
306 Tony Lundquist, Åkersberga 55
307 Lars-Ove Olsson, Östhammar 55
308 Carola Gunnarsson, Happsta Alunda 55
309 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 54
310 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 54
311 Elin Sjöholm, Norrköping 52
312 Eva Hellgren, Österbybruk 52
313 Peter Jonsson, Skoby 51
314 Ove Nyberg, Morkarla 48
315 Åsa Sjöblom, Brotorp Österbybruk 48
316 Bertil Alm, Alunda 47
317 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 46
318 Jonny Gustavsson, Öregrund 45
319 Sissel Orebrand, Enköping 45
320 Elvis Karlsson, Gräsbo Österbybruk 44
321 Bo Käll, Österbybruk 44
322 Linda Lamell, Alunda 44
323 Gun Hägg, Gimo 41
324 Laura Orebrand, Kilby Alunda 41
325 Jonny Orebrand, Alunda 38
326 Zoie Nyberg, Visby 36

 

 

 

Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

  Intersport

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46703458707, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

 

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

 

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

 

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan

 

 

Upplands Dieselservice

Golvlandslaget