Hoppa till sidans innehåll

Almo-tipset 2020 efter 5 matcher

23 AUG 2020 20:41
  • Skapad: 23 AUG 2020 20:41

Här kommer åter en ny tipstoppen lista, trots man efter dagens usla match tappade lite gnista.

Almoiten Frissan ligger nu ensam i topp, men efter jagar Dan och Ove som vi för snart får sätta stopp.

De har nämligen inte så många vinster för de svarta och gröna, det är sant även om det låter som en skröna.

Plac.   Poäng
1 Frissan, Gimo 94
2 Lasse Öhlén, Kungsbacka 88
3 Dan Collin, Alunda 86
4 Sven Ehrengren, Österbybruk 83
5 Ove Nyberg, Morkarla 83
6 Julia Söderberg, Uppsala 82
7 Christer Ohlström, Österbybruk 82
8 Frissan, Gimo 82
9 Jane Lövgren, Karby Uppsala 80
10 Sören Karlsson, Norrlövsta Alunda 79
11 Anders Persson, Skarphärad Österbybruk 79
12 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 79
13 Nils Henriksson, Alunda 78
14 Åke Lydh, Österbybruk 77
15 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 76
16 Lotta Ohlström, Österbybruk 74
17 Lars Åke Strömberg, Flymyra 74
18 Ulla Pettersson, Fors Gimo 73
19 Tommy Pettersson, Alunda 73
20 Kalle o Eva Mårtensson, Tollarp 73
21 Esther Lydh, Österbybruk 73
22 Marion Törnkvist, Österbybruk 73
23 Alf Björkman, Morkarla 72
24 Pia Nordling, Onsby Alunda 72
25 Sara Andersson, Onsby Alunda 72
26 Mats Karlsson, Gimo 71
27 Per Sandberg, Morkarla 71
28 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 70
29 Pirre 1, Bälinge 70
30 Lasse P 70
31 Roger Hedström, Gräsö 69
32 Carina Söderberg, Uppsala 69
33 Eva Andersson, Gimo 69
34 Börje Krantz, Nyborg Alunda 69
35 Roger Jonsér, Alunda 69
36 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 68
37 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 68
38 Lars Torgny Karlsson, Bro Österbybruk 68
39 Anne-Maria Österberg, Alunda 68
40 Daniel Hasselström, Almunge 68
41 Elin Silfverforsen, Alunda 68
42 Inger Lydh, Österbybruk 67
43 Barbro Espeteg I, Västerås 67
44 Barbro Gustavsson, Morkarla 67
45 Colin Davidsson, Strömsbro Alunda 67
46 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 67
47 Göran Karlsson, Morkarla 67
48 Lisa Wikner, Helsingborg 67
49 Sven-Åke Persson, Ystad 66
50 Anton Söderberg, Uppsala 66
51 Ellenor Karlsson, Gräsbo Österbybruk 66
52 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 66
53 Moa Johansson, Sävja Uppsala 66
54 Milly Söderqvist,Gimo 65
55 Susanne Persson, Ystad 64
56 Elin Söderqvist, Gimo 64
57 Nellie Lydh, Österbybruk 64
58 Traffen, Gimo 64
59 Alice Nyberg, Österbybruk 64
59 Magnus Åhman, Borås 64
61 Jonte Andersson, Onsby Alunda 64
62 Erik Davidsson, Strömsbro Alunda 64
63 Johan Åhman, Fors Gimo 63
64 Mattias Nyberg, Morkarla 63
65 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 63
66 Martin Nyberg, Österbybruk 63
67 Maj Gelinder, Alunda 63
68 Lilla Onsby, Onsby Alunda 63
69 Maria Lydh, Österbybruk 63
70 Roger Jonsér, Alunda 62
71 Micke o Anna,Hedesunda 62
72 Alf Björkman, Morkarla 62
73 Bo Käll, Österbybruk 61
74 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 61
75 Alf Björkman, Morkarla 61
76 Alicia Ejneborn, Helsingborg 61
77 Mauri Holtari, Knutsbol Alunda 61
78 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  61
79 Ove Nyberg, Morkarla 60
80 Eva Hellgren, Österbybruk 60
81 Inger Hägglund, Alunda 60
82 Bitte I, Alunda 60
83 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 58
84 Tommy Pettersson, Alunda 59
85 Birgitta Smith, Kungsbacka 58
85 Gimo Värdshus 58
87 Staffan Wallin, Valde Gimo 58
88 Liss-Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 58
89 Leif Söderberg, Uppsala 58
90 Håkan Ejneborn, Helsingborg 58
91 Viktor Karlsson, Alunda 57
92 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 57
93 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 57
94 Barbro Espeteg II, Västerås 57
95 Birgitta Ånöstam, Fröjsta 57
95 Camilla Etteborn, Alingsås 57
97 Bertil Johansson, Gimo 57
98 Christina Söderberg, Uppsala 57
99 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 57
100 Rolf Nordin, Gimo 57
101 Marie Nyberg, Visby 57
102 Marita Andersson, Morkarla 56
103 Jonny Söderberg, Söderby Alunda 56
104 Vanessa Karlsson, Gimo 56
105 Magnus Åhman, Borås 56
106 Ove Lundin, Alunda 56
107 Christer Hellgren, Österbybruk 56
108 Rolf Nordin, Gimo 56
109 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 55
110 Gullveg Klint, Valde Gimo 55
111 Pirre 2, Bälinge 55
112 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 55
113 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  55
114 Stig Josefsson, Alunda 55
115 Gimo Värdshus 55
116 Alvar Gustavsson, Morkarla 55
117 Jonny Törnqvist, Brotorp Österbybruk 55
118 Thomas Ohlström, Österbybruk 55
119 IP Gänget Österbybruk 55
120 Alvar Gustavsson, Morkarla 55
121 Carina Hägg, Knutsbol Alunda 55
122 Roger Lamell, Alunda 55
123 Håkan Jansson, Lunda Alunda 54
124 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 54
125 Christina Söderberg, Uppsala 54
126 Kent II, Alunda Metropolen 54
127 Kenneth Blom, Österbybruk 54
128 Majken Tranberg, Österbybruk 54
129 Vitas Andersson, Gimo 54
130 Ingrid Goldwitz, Uppsala 54
131 Jacob Söderqvist, Uppsala 54
132 Zach Söderberg, Bälinge 54
133 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 54
134 Molly Nyberg, Österbybruk 54
135 Maineth Sandberg, Morkarla 54
136 Maivor Enevåg, Gimo 53
137 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 53
138 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 53
139 Ove Lundin, Alunda 53
140 Affe Söderqvist, Gimo 53
141 Mats Ekström, Gimo 53
142 Tommy Ahlén, Uppsala 53
143 Jonas Lantz, Björklinge 53
144 Farbror Alf, Morkarla 53
145 Inge Gustavsson, Gimo 52
146 Carl Silfverforsen, Alunda 52
147 Börje Krantz, Nyborg Alunda 52
148 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 52
149 Robert Nordström, Österbybruk 52
150 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 52
151 Mats Eriksson, Valde Gimo 52
152 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 52
153 Agneta Blom, Österbybruk 52
154 Alvar Gustavsson, Morkarla 51
155 Mattias Lindvall, Österbybruk 51
156 Kenneth Hägg, Gimo 51
157 Nils Henriksson, Alunda 51
158 Anita Johansson, Syding ösby Alunda 51
159 Mjölk Jonte, Onsby Alunda 51
160 Neo Mattsson Tranberg, Österbybruk 51
161 Team Mattsson, Alunda 51
162 Anne-Maria Österberg, Alunda 51
163 Magnus Åhman, Borås 50
164 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 50
165 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 50
166 Frissan, Gimo 50
167 Dennis Larsson, Österbybruk 50
168 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 50
169 Jingis, Sydinge Alunda 50
170 Adrian Söderqvist, Uppsala 50
171 Bertil Tissier, Österbybruk 50
172 Jan Franzén, Jönköping 49
173 Viktor Andersson, Uppsala 48
174 Vera Nyberg, Visby 48
175 Nour Åhman, Fors Gimo 48
176 Aron Åhman, Fors Gimo 48
177 Peter Jonsson, Skoby 47
178 Marina Käll, Österbybruk 46
179 Gottmar Karlsson, Morkarla 46
180 Joel Andersson, Gimo 46
181 Gunilla Andersson, Gimo 46
182 Sissel Orebrand, Enköping 45
183 Birgitta Smith, Kungsbacka 45
184 Laila Mathisen, Uppsala 45
185 Kent Espeteg, Västerås 45
186 Inge Gustavsson, Gimo 45
187 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 45
188 Leif Söderberg, Uppsala 45
189 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 45
190 Magnus Åhman, Borås 44
191 Melker Nyberg, Österbybruk 44
192 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 44
193 Elisabeth Sundberg, Östhammar 44
194 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 44
195 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 44
196 Ulf Lundin, Morkarla 44
197 Bertil Johansson, Gimo 44
198 Jonny Orebrand, Alunda 44
199 Bertil Johansson, Gimo 44
200 Conny Pettersson, Fors Gimo 44
201 Pär Eriksson, Happsta Alunda 44
202 Staffan Ekström, Morkarla 44
203 Håkan Jansson, Lunda Alunda 43
204 Conny Thorén, Visby 43
205 Gun Lyd, Österbybruk 43
206 Magne Orebrand, Uppsala 43
207 Elvis Andersson Rud, Gimo 43
208 Åke Sundberg, Östhammar 43
209 Erling Lövgren, Karby Uppsala 43
210 Elvira Tranberg, Österbybruk 43
211 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 43
212 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 43
213 Jöran Gelinder, Alunda 43
214 Leif Hägglund, Alunda 43
215 Tuva Davidsson, Strömsbro Alunda 42
216 Stig Josefsson, Alunda 42
217 Ulf Lundin, Morkarla 42
218 Maria Åhman, Kilby Alunda 42
219 Erling Lövgren, Karby Uppsala 42
220 Barbro Gustavsson, Morkarla 42
221 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 42
222 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 42
223 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 42
224 Alva Lamell, Alunda 42
225 Lars-Ove Olsson, Östhammar 42
226 Freja Broman, Gimo 42
227 Dick Mattsson, Alunda 42
228 Majken Gunnarsson, Alunda 42
229 Lovisa Karlsson, Gävle 42
230 Rosis Söderlundh, Skillinge 42
231 Rosis Söderlundh, Skillinge 42
232 Hugo Nyberg, Visby 41
233 Yordanos Mussie, Gimo 41
234 Emmy Åhman, Fors Gimo 41
235 Sofia Olsson, Uppsala 41
236 Leo Högberg Edberg, Uppsala 41
237 Elin Ivarsson, Linköping 41
238 Malin Karlsson, Trönödal 41
239 Inga Alm, Alunda 41
240 Bo Käll, Österbybruk 41
241 Bertil Alm, Alunda 41
242 Maria Åhman, Kilby Alunda 41
243 Marie Nyberg, Österbybruk 41
244 Peter Jonsson, Skoby 41
245 Svante Orebrand, Klev Alunda 41
246 Majken Gunnarsson, Alunda 41
247 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 41
248 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 41
249 Göran Gelinder, Alunda 41
250 Kristina Andersson, Uppsala 41
251 Inga Alm, Alunda 41
252 Thomas Ohlström, Österbybruk 40
253 Gunilla Magnusson, Mangskog 40
254 Alfie Björkman, Morkarla 40
255 Camilla Skyllerman, Morkarla 40
256 Christer Hellgren, Österbybruk 40
257 Joel Andersson, Gimo 40
258 Magne Orebrand, Uppsala 40
259 Gun Hägg, Gimo 40
260 Marina Käll, Österbybruk 40
261 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 40
262 Staffan Wallin, Valde Gimo 40
263 Oliver Mattsson, Österbybruk 40
264 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 39
265 Bertil Johansson, Gimo 39
266 Lars-Erik Öhlén, Kungsbaka 39
267 Alfie Björkman, Morkarla 39
268 Dick Mattsson, Alunda 39
269 Mats Eriksson, Valde Gimo 39
270 Bo Käll, Österbybruk 39
271 Lennart Pettersson, Österbybruk 39
272 Lucas Skyllerman, Morkarla 39
273 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 39
274 Kerstin Persson, Gimo 39
275 Mats Eriksson, Valde Gimo 39
276 Kristina Andersson, Uppsala 38
277 Anne-Maria Österberg, Alunda 38
278 Leo Högberg Edberg, Uppsala 38
279 Emma Sjöblom, Gimo 38
280 Bitte II, Alunda 38
281 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 35
282 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 35
283 Chloe Mattsson, Österbybruk 34
284 Eva Hellgren, Österbybruk 34
285 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 34
286 Elin Sjöholm, Norrköping 34
287 Lars Johansson, Uppsala 32
288 Alvar Gustavsson, Morkarla 32
289 Mårten Orebrand, Falköping 32
290 Zeth Lindholm, Stavby Alunda 32
291 Peter Jonsson, Skoby 32
292 Kenneth Hägg, Gimo 32
293 Ann Söderberg, Uppsala 32
294 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 32
295 Peter Jonsson, Skoby 31
296 Carola Gunnarsson, Happsta Alunda 31
297 Kerstin Orebrand, Klev Alunda 31
298 Öjne Robertsson, Östhammar 31
299 Arne Lamell, Gimo 30
300 Doris Andersson, Gimo 30
301 Bertil Tissier, Österbybruk 30
302 Emilia Backholm, Uppsala 30
303 Åsa Sjöblom, Brotorp Österbybruk 30
304 Bo Käll, Österbybruk 29
305 Ove Nyberg, Morkarla 29
306 Anne-Maria Österberg, Alunda 29
307 Bertil Alm, Alunda 29
308 Roger Andersson Rud, Gimo 29
309 Kerstin Wallin-Robertsson, Östhammar 29
310 Rune "Tjotta", Hånsta 29
311 Linda Lamell, Alunda 29
312 Gun Hägg, Gimo 28
313 Kent I, Alunda 28
314 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 28
315 Nina Charles, Österbybruk 28
316 Lars-Ove Olsson, Östhammar 27
317 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 27
318 Jonny Gustavsson, Öregrund 27
319 Sissel Orebrand, Enköping 27
320 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 27
321 Wilmer Lindholm, Alunda 27
322 Tony Lundquist, Åkersberga 27
323 Zoie Nyberg, Visby 26
324 Laura Orebrand, Kilby Alunda 25
325 Elvis Karlsson, Gräsbo Österbybruk 24
326 Jonny Orebrand, Alunda 24
Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46703458707, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

 

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

 

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

 

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan

 

 

Upplands Dieselservice

Golvlandslaget