Hoppa till sidans innehåll

Almo-tipset 2020 efter 12 matcher

22 SEP 2020 14:50
  • Skapad: 22 SEP 2020 14:50

Christer ger sig inte så lätt, idag tippade han helt rätt

Så Ove får leva i spänning ännu en vecka, innan han vet hur långt poängen skall räcka.

Almo - Väddö 1-4, HÖFF 2 - Almo 0-0, Almo BK/Upplands-Ekeby IF 2 - Tierp City FC 2-4, Almo - Roslagsbro IF 2, 2-3, Rasbo IK 2 – Almo 6-1, Almo - Olands FF 1-2, Almo BK/Upplands-Ekeby IF 2 - IK Rex/GUSK 0-7, Sverige - Frankrike 0-1, Grisslehamns SK - Almo 2-2, Sverige - Portugal 0-2, Almo – IF Ferro 1-3, Almunge IK - Almo 2-0

Plac.   Poäng   Almo - GNIF 2
1 Ove Nyberg, Morkarla 204   1-2
2 Christer Ohlström, Österbybruk 200   0-3
3 Carina Söderberg, Uppsala 190   3-2
4 Sara Andersson, Onsby Alunda 187   3-1
5 Dan Collin, Alunda 186   2-3
6 Esther Lydh, Österbybruk 186   1-3
7 Pia Nordling, Onsby Alunda 183   3-0
8 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 182   4-1
9 Tommy Pettersson, Alunda 179   0-5
10 Marion Törnkvist, Österbybruk 179   0-2
11 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 178   1-1
12 Sven Ehrengren, Österbybruk 177   2-0
13 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 175   2-2
14 Alice Nyberg, Österbybruk     1-2
  Magnus Åhman, Borås 175   1-2
16 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 174   2-3
17 Daniel Hasselström, Almunge 174   3-0
18 Anton Söderberg, Uppsala 174   2-1
19 Marita Andersson, Morkarla 172   2-1
20 Pirre 1, Bälinge 171   1-2
21 Alicia Ejneborn, Helsingborg 170   2-4
22 Maria Lydh, Österbybruk 167   3-0
23 Ove Lundin, Alunda 166   1-0
24 Åke Lydh, Österbybruk 166   1-3
25 Mats Karlsson, Gimo 165   2-1
26 Julia Söderberg, Uppsala 165   2-2
27 Sören Karlsson, Norrlövsta Alunda 164   2-4
28 Elin Silfverforsen, Alunda 164   1-3
29 Jane Lövgren, Karby Uppsala 162   1-3
30 Roger Jonsér, Alunda 160   2-2
31 Håkan Ejneborn, Helsingborg 160   3-1
32 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 160   2-4
33 Roger Jonsér, Alunda 159   1-3
34 Anders Persson, Skarphärad Österbybruk 159   3-1
35 IP Gänget Österbybruk 159   3-1
36 Lisa Wikner, Helsingborg 159   3-0
37 Maivor Enevåg, Gimo 158   0-2
38 Anne-Maria Österberg, Alunda 158   2-1
39 Lasse Öhlén, Kungsbacka 158   2-3
40 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 158   2-2
41 Carina Hägg, Knutsbol Alunda 157   0-3
42 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 157   3-0
43 Lotta Ohlström, Österbybruk 157   3-2
44 Gullveg Klint, Valde Gimo 156   4-2
45 Jonte Andersson, Onsby Alunda 156   1-0
46 Magnus Åhman, Borås 156   3-1
47 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 156   4-1
48 Maj Gelinder, Alunda 156   2-3
49 Tommy Pettersson, Alunda 155   1-4
50 Nils Henriksson, Alunda 155   4-2
51 Alvar Gustavsson, Morkarla 155   2-1
52 Frissan, Gimo 155   2-2
53 Dennis Larsson, Österbybruk 154   0-1
54 Nils Henriksson, Alunda 154   2-1
55 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  154   1-1
56 Bitte I, Alunda 153   1-2
57 Ove Nyberg, Morkarla 153   3-1
58 Vanessa Karlsson, Gimo 153   1-0
59 Ellenor Karlsson, Gräsbo Österbybruk 153   3-2
60 Jonas Lantz, Björklinge 150   3-1
61 Bertil Tissier, Österbybruk 150   1-2
62 Moa Johansson, Sävja Uppsala 150   1-0
63 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 148   3-4
64 Gimo Värdshus 148   1-0
65 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 148   3-1
66 Anne-Maria Österberg, Alunda 148   2-0
67 Affe Söderqvist, Gimo 148   2-3
68 Alvar Gustavsson, Morkarla 148   2-2
69 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 147   2-2
70 Alvar Gustavsson, Morkarla 147   2-1
71 Lasse P 147   3-1
72 Liss-Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 147   1-4
73 Håkan Jansson, Lunda Alunda 147   1-2
74 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 147   1-3
75 Pirre 2, Bälinge 146   2-1
76 Robert Nordström, Österbybruk 145   2-0
77 Bitte II, Alunda 145   2-1
78 Barbro Espeteg II, Västerås 144   2-1
79 Jonny Söderberg, Söderby Alunda 144   2-1
80 Martin Nyberg, Österbybruk 144   4-2
81 Bertil Johansson, Gimo 143   2-2
82 Milly Söderqvist,Gimo 143   3-1
83 Frissan, Gimo 143   3-1
84 Maineth Sandberg, Morkarla 143   3-0
85 Kenneth Blom, Österbybruk 142   4-2
86 Viktor Karlsson, Alunda 142   6-2
87 Christer Hellgren, Österbybruk 142   3-2
88 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 142   2-1
89 Traffen, Gimo 142   0-1
90 Majken Tranberg, Österbybruk 141   2-1
90 Vitas Andersson, Gimo 141   2-1
92 Roger Hedström, Gräsö 141   1-3
93 Erik Davidsson, Strömsbro Alunda 141   2-4
94 Viktor Andersson, Uppsala 140   2-2
95 Jan Franzén, Jönköping 140   2-0
96 Leif Söderberg, Uppsala 140   3-0
97 Inge Gustavsson, Gimo 140   3-1
98 Lars Åke Strömberg, Flymyra 140   2-5
99 Alf Björkman, Morkarla 140   3-3
100 Johan Åhman, Fors Gimo 139   2-2
101 Alfie Björkman, Morkarla 139   1-4
102 Mats Eriksson, Valde Gimo 139   0-2
103 Per Sandberg, Morkarla 139   1-2
104 Eva Andersson, Gimo 139   2-1
105 Lars Torgny Karlsson, Bro Österbybruk 139   3-1
106 Elin Söderqvist, Gimo 139   4-3
107 Kent II, Alunda Metropolen 138   1-2
108 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 138   1-2
109 Neo Mattsson Tranberg, Österbybruk 137   1-1
110 Bertil Johansson, Gimo 137   3-0
111 Stig Josefsson, Alunda 137   2-0
112 Farbror Alf, Morkarla 137   2-2
113 Rolf Nordin, Gimo 137   4-1
114 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 137   3-1
115 Zach Söderberg, Bälinge 137   1-2
116 Kent Espeteg, Västerås 137   2-2
117 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 136   1-5
118 Ingrid Goldwitz, Uppsala 136   2-1
119 Vera Nyberg, Visby 136   5-1
120 Jingis, Sydinge Alunda 136   0-0
121 Ulf Lundin, Morkarla 136   2-1
122 Thomas Ohlström, Österbybruk 136   3-0
123 Mattias Nyberg, Morkarla 135   2-3
124 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 135   3-1
125 Bo Käll, Österbybruk 135   5-2
126 Jacob Söderqvist, Uppsala 134   2-1
127 Elvis Andersson Rud, Gimo 134   4-2
128 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 134   1-4
129 Gottmar Karlsson, Morkarla 134   4-0
130 Marie Nyberg, Visby 134   1-2
131 Birgitta Smith, Kungsbacka 133   1-1
132 Barbro Espeteg I, Västerås 133   2-2
133 Elin Ivarsson, Linköping 133   2-1
134 Magne Orebrand, Uppsala 133   2-2
135 Alvar Gustavsson, Morkarla 133   4-1
136 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 133   3-1
137 Dick Mattsson, Alunda 133   2-3
138 Sofia Olsson, Uppsala 133   2-3
139 Adrian Söderqvist, Uppsala 133   0-1
140 Barbro Gustavsson, Morkarla 132   4-0
141 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  132   1-3
142 Mauri Holtari, Knutsbol Alunda 132   1-0
143 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 132   0-0
144 Elisabeth Sundberg, Östhammar 132   2-1
145 Ulla Pettersson, Fors Gimo 132   4-1
146 Alf Björkman, Morkarla 132   5-0
147 Rune "Tjotta", Hånsta 132   4-2
148 Conny Pettersson, Fors Gimo 131   3-1
149 Bertil Johansson, Gimo 131   3-1
150 Jonny Törnqvist, Brotorp Österbybruk 131   2-0
151 Susanne Persson, Ystad 131   1-1
152 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 130   2-0
153 Erling Lövgren, Karby Uppsala 130   2-2
154 Majken Gunnarsson, Alunda 130   3-2
155 Mattias Lindvall, Österbybruk 128   1-2
156 Barbro Gustavsson, Morkarla 128   3-2
157 Kenneth Hägg, Gimo 128   1-3
158 Anne-Maria Österberg, Alunda 128   2-1
159 Joel Andersson, Gimo 127   4-1
160 Åke Sundberg, Östhammar 127   1-2
161 Aron Åhman, Fors Gimo 127   5-3
162 Mjölk Jonte, Onsby Alunda 126   2-0
163 Leo Högberg Edberg, Uppsala 126   2-2
164 Kent I, Alunda 126   4-0
165 Oliver Mattsson, Österbybruk 126   3-0
166 Anne-Maria Österberg, Alunda 126   2-0
167 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 125   2-1
168 Staffan Wallin, Valde Gimo 125   3-0
169 Leif Hägglund, Alunda 125   3-1
170 Lilla Onsby, Onsby Alunda 124   2-1
171 Göran Karlsson, Morkarla 124   3-1
172 Peter Jonsson, Skoby 124   2-1
173 Ann Söderberg, Uppsala 124   3-0
174 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 124   2-0
175 Thomas Ohlström, Österbybruk 124   2-1
176 Rosis Söderlundh, Skillinge 124   2-2
177 Nellie Lydh, Österbybruk 123   0-4
178 Majken Gunnarsson, Alunda 123   2-1
179 Kalle o Eva Mårtensson, Tollarp 123   3-1
180 Ulf Lundin, Morkarla 123   3-1
181 Frissan, Gimo 123   2-2
182 Lars-Erik Öhlén, Kungsbaka 123   4-1
183 Rolf Nordin, Gimo 123   4-1
184 Börje Krantz, Nyborg Alunda 122   4-1
185 Rosis Söderlundh, Skillinge 122   1-0
186 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 122   0-2
187 Mats Ekström, Gimo 122   3-1
188 Kenneth Hägg, Gimo 122   2-2
189 Micke o Anna,Hedesunda 121   3-1
190 Team Mattsson, Alunda 121   1-1
191 Marie Nyberg, Österbybruk 121   4-1
192 Roger Lamell, Alunda 121   3-0
193 Emmy Åhman, Fors Gimo 121   1-0
194 Jöran Gelinder, Alunda 121   1-1
195 Magne Orebrand, Uppsala 120   2-2
196 Öjne Robertsson, Östhammar 120   1-2
197 Göran Gelinder, Alunda 120   0-2
198 Inger Hägglund, Alunda 119   3-1
199 Lovisa Karlsson, Gävle 119   4-4
200 Kerstin Persson, Gimo 119   4-1
201 Molly Nyberg, Österbybruk 119   2-0
202 Lucas Skyllerman, Morkarla 119   2-1
203 Marina Käll, Österbybruk 118   2-3
204 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 118   5-2
205 Conny Thorén, Visby 118   3-1
206 Malin Karlsson, Trönödal 118   2-2
207 Alf Björkman, Morkarla 118   2-2
208 Pär Eriksson, Happsta Alunda 117   2-4
209 Stig Josefsson, Alunda 117   2-2
210 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 117   2-1
211 Staffan Ekström, Morkarla 117   3-2
212 Laila Mathisen, Uppsala 117   2-2
213 Bo Käll, Österbybruk 117   2-3
214 Magnus Åhman, Borås 117   1-3
215 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 116   2-0
216 Eva Hellgren, Österbybruk 116   2-2
217 Birgitta Ånöstam, Fröjsta 116   2-0
218 Tuva Davidsson, Strömsbro Alunda 116   3-1
219 Nina Charles, Österbybruk 116   3-1
220 Inger Lydh, Österbybruk 116   3-3
221 Christer Hellgren, Österbybruk 116   2-2
222 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 116   1-3
223 Börje Krantz, Nyborg Alunda 115   3-2
224 Ove Lundin, Alunda 115   3-3
225 Kristina Andersson, Uppsala 115   5-1
226 Camilla Etteborn, Alingsås 114   3-2
227 Carl Silfverforsen, Alunda 114   1-3
228 Bertil Johansson, Gimo 114   1-2
229 Christina Söderberg, Uppsala 114   3-2
230 Anita Johansson, Syding ösby Alunda 114   1-0
231 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 113   2-1
232 Erling Lövgren, Karby Uppsala 113   1-3
233 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 113   4-3
234 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 113   2-5
235 Gun Lyd, Österbybruk 113   3-0
236 Tony Lundquist, Åkersberga 113   2-1
237 Håkan Jansson, Lunda Alunda 112   3-1
238 Yordanos Mussie, Gimo 112   3-2
239 Staffan Wallin, Valde Gimo 111   3-1
240 Agneta Blom, Österbybruk 111   2-0
241 Kerstin Wallin-Robertsson, Östhammar 111   2-3
242 Elvira Tranberg, Österbybruk 111   2-1
243 Sven-Åke Persson, Ystad 111   3-1
244 Gunilla Magnusson, Mangskog 110   2-0
245 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 110   5-3
246 Marina Käll, Österbybruk 110   3-3
247 Colin Davidsson, Strömsbro Alunda 109   3-2
248 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 109   1-3
249 Lennart Pettersson, Österbybruk 109   4-1
250 Nour Åhman, Fors Gimo 109   5-1
251 Lars-Ove Olsson, Östhammar 109   3-2
252 Joel Andersson, Gimo 109   5-1
253 Birgitta Smith, Kungsbacka 108   1-0
254 Peter Jonsson, Skoby 108   2-1
255 Chloe Mattsson, Österbybruk 108   2-2
256 Doris Andersson, Gimo 107   2-2
257 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 107   2-1
258 Tommy Ahlén, Uppsala 107   2-2
259 Emilia Backholm, Uppsala 106   2-4
260 Gimo Värdshus 106   3-2
261 Wilmer Lindholm, Alunda 106   3-1
262 Sissel Orebrand, Enköping 106   1-1
263 Kristina Andersson, Uppsala 106   4-0
264 Freja Broman, Gimo 105   3-2
265 Mats Eriksson, Valde Gimo 105   1-3
266 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 105   3-1
267 Magnus Åhman, Borås 104   2-1
268 Melker Nyberg, Österbybruk 104   2-1
269 Inge Gustavsson, Gimo 104   2-1
270 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 104   0-3
271 Bertil Alm, Alunda 103   2-1
272 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 102   2-1
273 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 102   3-0
274 Åsa Sjöblom, Brotorp Österbybruk 102   7-2
275 Gun Hägg, Gimo 101   2-1
276 Peter Jonsson, Skoby 101   3-1
277 Bo Käll, Österbybruk 101   4-0
278 Christina Söderberg, Uppsala 101   2-0
279 Kerstin Orebrand, Klev Alunda 101   4-2
280 Jonny Orebrand, Alunda 100   1-1
281 Gunilla Andersson, Gimo 100   4-2
282 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 99   4-0
283 Mårten Orebrand, Falköping 99   4-1
284 Zeth Lindholm, Stavby Alunda 98   3-1
285 Camilla Skyllerman, Morkarla 98   5-0
286 Bertil Tissier, Österbybruk 98   0-2
287 Arne Lamell, Gimo 98   4-2
288 Inga Alm, Alunda 98   1-0
289 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 97   2-1
290 Svante Orebrand, Klev Alunda 97   2-2
291 Maria Åhman, Kilby Alunda 97   2-2
292 Alva Lamell, Alunda 97   2-0
293 Emma Sjöblom, Gimo 97   6-2
294 Carola Gunnarsson, Happsta Alunda 96   3-2
295 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 96   1-2
296 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 94   3-2
297 Elin Sjöholm, Norrköping 94   3-0
298 Dick Mattsson, Alunda 93   3-1
299 Roger Andersson Rud, Gimo 93   5-0
300 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 93   1-1
301 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 92   2-0
302 Leo Högberg Edberg, Uppsala 92   3-1
303 Maria Åhman, Kilby Alunda 90   2-1
304 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 90   2-2
305 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 89   4-0
306 Leif Söderberg, Uppsala 89   4-1
307 Jonny Gustavsson, Öregrund 89   2-1
308 Lars Johansson, Uppsala 89   3-1
309 Inga Alm, Alunda 88   2-0
310 Alfie Björkman, Morkarla 88   3-0
311 Ove Nyberg, Morkarla 88   3-1
312 Hugo Nyberg, Visby 87   5-5
313 Mats Eriksson, Valde Gimo 85   2-3
314 Lars-Ove Olsson, Östhammar 84   3-1
315 Peter Jonsson, Skoby 83   2-2
316 Eva Hellgren, Österbybruk 82   1-2
317 Sissel Orebrand, Enköping 82   2-0
318 Laura Orebrand, Kilby Alunda 78   0-0
319 Bertil Alm, Alunda 77   3-1
320 Zoie Nyberg, Visby 74   0-0
321 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 71   5-1
322 Bo Käll, Österbybruk 70   3-1
323 Linda Lamell, Alunda 70   2-0
324 Elvis Karlsson, Gräsbo Österbybruk 68   7-1
325 Jonny Orebrand, Alunda 67   1-3
326 Gun Hägg, Gimo 65   6-2
Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

  Intersport

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46703458707, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

 

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

 

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

 

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan

 

 

Upplands Dieselservice

Golvlandslaget