Hoppa till sidans innehåll

Almo-tipset 2020 efter 11 matcher

13 SEP 2020 20:57
  • Uppdaterad: 13 SEP 2020 20:57

Så var det bara två matcher av årets Almo-tips kvar, när Ove ett stadigt grepp om första priset tar.

Och att Almo förlorade igen vållande nog inte så mycket smärta, för Dan Collin som tappat två matcher som tippats med för mycket Sverige-hjärta.

Almo - Väddö 1-4, HÖFF 2 - Almo 0-0, Almo BK/Upplands-Ekeby IF 2 - Tierp City FC 2-4, Almo - Roslagsbro IF 2, 2-3, Rasbo IK 2 – Almo 6-1, Almo - Olands FF 1-2, Almo BK/Upplands-Ekeby IF 2 - IK Rex/GUSK 0-7, Sverige - Frankrike 0-1, Grisslehamns SK - Almo 2-2, Sverige - Portugal 0-2, Almo – IF Ferro 1-3

Plac.   Poäng
1 Ove Nyberg, Morkarla 187
2 Christer Ohlström, Österbybruk 175
3 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 172
4 Dan Collin, Alunda 168
5 Sara Andersson, Onsby Alunda 168
6 Alice Nyberg, Österbybruk  
  Magnus Åhman, Borås 168
8 Esther Lydh, Österbybruk 167
9 Marita Andersson, Morkarla 165
10 Carina Söderberg, Uppsala 165
11 Alicia Ejneborn, Helsingborg 164
12 Pia Nordling, Onsby Alunda 164
13 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 163
14 Tommy Pettersson, Alunda 161
15 Maria Lydh, Österbybruk 160
16 Sören Karlsson, Norrlövsta Alunda 159
17 Ove Lundin, Alunda 158
18 Sven Ehrengren, Österbybruk 158
19 Daniel Hasselström, Almunge 156
20 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 155
21 Anton Söderberg, Uppsala 155
22 Jane Lövgren, Karby Uppsala 154
23 Marion Törnkvist, Österbybruk 154
24 Lisa Wikner, Helsingborg 153
25 Håkan Ejneborn, Helsingborg 152
26 Pirre 1, Bälinge 152
27 Lasse Öhlén, Kungsbacka 152
28 Roger Jonsér, Alunda 151
29 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 151
30 Anders Persson, Skarphärad Österbybruk 151
31 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 150
32 Lotta Ohlström, Österbybruk 149
33 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 148
34 Tommy Pettersson, Alunda 147
35 Bitte I, Alunda 147
36 Frissan, Gimo 147
37 Elin Silfverforsen, Alunda 147
38 Julia Söderberg, Uppsala 146
39 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  146
40 Roger Jonsér, Alunda 143
41 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 143
42 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 142
43 Åke Lydh, Österbybruk 141
44 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 141
45 Mats Karlsson, Gimo 140
46 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 140
47 Maivor Enevåg, Gimo 140
48 IP Gänget Österbybruk 140
49 Anne-Maria Österberg, Alunda 139
50 Jonny Söderberg, Söderby Alunda 139
51 Maj Gelinder, Alunda 139
52 Nils Henriksson, Alunda 137
53 Barbro Espeteg II, Västerås 137
54 Gullveg Klint, Valde Gimo 137
55 Alvar Gustavsson, Morkarla 137
56 Jonte Andersson, Onsby Alunda 137
57 Traffen, Gimo 137
58 Nils Henriksson, Alunda 136
59 Milly Söderqvist,Gimo 136
60 Erik Davidsson, Strömsbro Alunda 136
61 Johan Åhman, Fors Gimo 135
62 Ove Nyberg, Morkarla 135
63 Leif Söderberg, Uppsala 135
64 Vanessa Karlsson, Gimo 134
65 Majken Tranberg, Österbybruk 134
65 Vitas Andersson, Gimo 134
67 Ellenor Karlsson, Gräsbo Österbybruk 134
68 Viktor Andersson, Uppsala 133
69 Jan Franzén, Jönköping 133
70 Roger Hedström, Gräsö 133
71 Carina Hägg, Knutsbol Alunda 132
72 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 132
73 Per Sandberg, Morkarla 132
74 Alf Björkman, Morkarla 132
75 Alvar Gustavsson, Morkarla 132
76 Moa Johansson, Sävja Uppsala 132
77 Neo Mattsson Tranberg, Österbybruk 131
78 Bertil Tissier, Österbybruk 131
79 Lars Torgny Karlsson, Bro Österbybruk 131
80 Lasse P 131
81 Magnus Åhman, Borås 131
82 Bo Käll, Österbybruk 130
83 Liss-Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 130
84 Gimo Värdshus 129
85 Affe Söderqvist, Gimo 129
86 Ingrid Goldwitz, Uppsala 129
87 Dennis Larsson, Österbybruk 129
88 Bitte II, Alunda 129
89 Alvar Gustavsson, Morkarla 129
90 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 129
91 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 128
92 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 128
93 Mattias Nyberg, Morkarla 128
94 Håkan Jansson, Lunda Alunda 128
95 Marie Nyberg, Visby 128
96 Sofia Olsson, Uppsala 127
97 Barbro Espeteg I, Västerås 127
98 Elvis Andersson Rud, Gimo 127
99 Pirre 2, Bälinge 127
100 Maineth Sandberg, Morkarla 127
101 Elin Ivarsson, Linköping 127
102 Robert Nordström, Österbybruk 126
103 Alf Björkman, Morkarla 126
104 Martin Nyberg, Österbybruk 126
105 Barbro Gustavsson, Morkarla 126
106 Bertil Johansson, Gimo 125
107 Elisabeth Sundberg, Östhammar 125
108 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 125
109 Jonas Lantz, Björklinge 125
110 Ulla Pettersson, Fors Gimo 125
111 Birgitta Smith, Kungsbacka 125
112 Susanne Persson, Ystad 125
113 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 124
114 Conny Pettersson, Fors Gimo 124
115 Lars Åke Strömberg, Flymyra 124
116 Frissan, Gimo 124
117 Viktor Karlsson, Alunda 124
118 Mauri Holtari, Knutsbol Alunda 124
119 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 124
120 Anne-Maria Österberg, Alunda 123
121 Eva Andersson, Gimo 122
122 Elin Söderqvist, Gimo 122
123 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 121
124 Barbro Gustavsson, Morkarla 121
125 Alfie Björkman, Morkarla 120
126 Joel Andersson, Gimo 120
127 Rolf Nordin, Gimo 120
128 Mattias Lindvall, Österbybruk 120
129 Kent II, Alunda Metropolen 119
130 Åke Sundberg, Östhammar 119
131 Stig Josefsson, Alunda 119
132 Farbror Alf, Morkarla 119
133 Oliver Mattsson, Österbybruk 119
134 Mjölk Jonte, Onsby Alunda 118
135 Jingis, Sydinge Alunda 118
136 Zach Söderberg, Bälinge 118
137 Kent Espeteg, Västerås 118
138 Staffan Wallin, Valde Gimo 118
139 Ulf Lundin, Morkarla 118
140 Thomas Ohlström, Österbybruk 118
141 Bertil Johansson, Gimo 118
142 Ulf Lundin, Morkarla 117
143 Rosis Söderlundh, Skillinge 117
144 Lilla Onsby, Onsby Alunda 117
145 Christer Hellgren, Österbybruk 117
146 Göran Karlsson, Morkarla 117
147 Kenneth Blom, Österbybruk 117
148 Vera Nyberg, Visby 117
149 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 117
150 Gottmar Karlsson, Morkarla 117
151 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 116
152 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 116
153 Majken Gunnarsson, Alunda 116
154 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 116
155 Dick Mattsson, Alunda 116
156 Börje Krantz, Nyborg Alunda 116
157 Rosis Söderlundh, Skillinge 116
158 Kalle o Eva Mårtensson, Tollarp 116
159 Team Mattsson, Alunda 115
160 Magne Orebrand, Uppsala 115
161 Frissan, Gimo 115
162 Alvar Gustavsson, Morkarla 115
163 Lucas Skyllerman, Morkarla 115
164 Marie Nyberg, Österbybruk 115
165 Nellie Lydh, Österbybruk 115
166 Jacob Söderqvist, Uppsala 115
167 Inge Gustavsson, Gimo 115
168 Emmy Åhman, Fors Gimo 115
169 Öjne Robertsson, Östhammar 114
170 Mats Eriksson, Valde Gimo 114
171 Bertil Johansson, Gimo 113
172 Rune "Tjotta", Hånsta 113
173 Majken Gunnarsson, Alunda 113
174 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  113
175 Magne Orebrand, Uppsala 113
176 Micke o Anna,Hedesunda 113
177 Jonny Törnqvist, Brotorp Österbybruk 113
178 Erling Lövgren, Karby Uppsala 112
179 Kerstin Persson, Gimo 112
180 Molly Nyberg, Österbybruk 112
181 Bo Käll, Österbybruk 111
182 Inger Hägglund, Alunda 111
183 Lovisa Karlsson, Gävle 111
184 Magnus Åhman, Borås 111
185 Christer Hellgren, Österbybruk 110
186 Eva Hellgren, Österbybruk 110
187 Tuva Davidsson, Strömsbro Alunda 110
188 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 110
189 Marina Käll, Österbybruk 110
190 Pär Eriksson, Happsta Alunda 110
191 Nina Charles, Österbybruk 110
192 Kenneth Hägg, Gimo 109
193 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 109
194 Anne-Maria Österberg, Alunda 109
195 Staffan Ekström, Morkarla 109
196 Ove Lundin, Alunda 109
197 Kristina Andersson, Uppsala 109
198 Leif Hägglund, Alunda 108
199 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 108
200 Thomas Ohlström, Österbybruk 108
201 Birgitta Ånöstam, Fröjsta 108
202 Anita Johansson, Syding ösby Alunda 108
203 Inger Lydh, Österbybruk 108
204 Aron Åhman, Fors Gimo 108
205 Adrian Söderqvist, Uppsala 108
206 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 108
207 Börje Krantz, Nyborg Alunda 108
208 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 107
209 Bertil Johansson, Gimo 107
210 Jöran Gelinder, Alunda 107
211 Leo Högberg Edberg, Uppsala 107
212 Christina Söderberg, Uppsala 107
213 Kent I, Alunda 107
214 Camilla Etteborn, Alingsås 106
215 Rolf Nordin, Gimo 106
216 Carl Silfverforsen, Alunda 106
217 Kenneth Hägg, Gimo 105
218 Peter Jonsson, Skoby 105
219 Kerstin Wallin-Robertsson, Östhammar 105
220 Lars-Erik Öhlén, Kungsbaka 105
221 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 105
222 Ann Söderberg, Uppsala 105
223 Håkan Jansson, Lunda Alunda 104
224 Nour Åhman, Fors Gimo 104
225 Mats Ekström, Gimo 104
226 Colin Davidsson, Strömsbro Alunda 104
227 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 104
228 Sven-Åke Persson, Ystad 104
229 Marina Käll, Österbybruk 103
230 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 103
231 Joel Andersson, Gimo 103
232 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 102
233 Gunilla Magnusson, Mangskog 102
234 Göran Gelinder, Alunda 102
235 Roger Lamell, Alunda 102
236 Chloe Mattsson, Österbybruk 101
237 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 101
238 Lennart Pettersson, Österbybruk 101
239 Anne-Maria Österberg, Alunda 101
240 Doris Andersson, Gimo 100
241 Birgitta Smith, Kungsbacka 100
242 Alf Björkman, Morkarla 100
243 Wilmer Lindholm, Alunda 100
244 Laila Mathisen, Uppsala 99
245 Emilia Backholm, Uppsala 99
246 Gimo Värdshus 99
247 Sissel Orebrand, Enköping 99
248 Kristina Andersson, Uppsala 99
249 Stig Josefsson, Alunda 98
250 Mats Eriksson, Valde Gimo 98
251 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 97
252 Freja Broman, Gimo 97
253 Gun Lyd, Österbybruk 96
254 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 96
255 Kerstin Orebrand, Klev Alunda 96
256 Tony Lundquist, Åkersberga 96
257 Bo Käll, Österbybruk 95
258 Bertil Alm, Alunda 95
259 Christina Söderberg, Uppsala 95
260 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 95
261 Elvira Tranberg, Österbybruk 94
262 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 94
263 Yordanos Mussie, Gimo 94
264 Erling Lövgren, Karby Uppsala 94
265 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 94
266 Emma Sjöblom, Gimo 94
267 Conny Thorén, Visby 93
268 Malin Karlsson, Trönödal 93
269 Gunilla Andersson, Gimo 93
270 Gun Hägg, Gimo 93
271 Staffan Wallin, Valde Gimo 92
272 Alva Lamell, Alunda 92
273 Lars-Ove Olsson, Östhammar 92
274 Agneta Blom, Österbybruk 92
275 Camilla Skyllerman, Morkarla 91
276 Inga Alm, Alunda 91
277 Svante Orebrand, Klev Alunda 91
278 Bertil Tissier, Österbybruk 91
279 Åsa Sjöblom, Brotorp Österbybruk 90
280 Zeth Lindholm, Stavby Alunda 90
281 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 89
282 Peter Jonsson, Skoby 89
283 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 89
284 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 89
285 Carola Gunnarsson, Happsta Alunda 88
286 Tommy Ahlén, Uppsala 88
287 Dick Mattsson, Alunda 87
288 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 86
289 Roger Andersson Rud, Gimo 86
290 Elin Sjöholm, Norrköping 86
291 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 86
292 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 86
293 Magnus Åhman, Borås 85
294 Melker Nyberg, Österbybruk 85
295 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 85
296 Inge Gustavsson, Gimo 85
297 Leo Högberg Edberg, Uppsala 84
298 Leif Söderberg, Uppsala 84
299 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 84
300 Maria Åhman, Kilby Alunda 83
301 Lars Johansson, Uppsala 83
302 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 82
303 Mårten Orebrand, Falköping 82
304 Ove Nyberg, Morkarla 82
305 Peter Jonsson, Skoby 82
306 Hugo Nyberg, Visby 82
307 Inga Alm, Alunda 81
308 Jonny Orebrand, Alunda 81
309 Alfie Björkman, Morkarla 80
310 Arne Lamell, Gimo 79
311 Maria Åhman, Kilby Alunda 79
312 Mats Eriksson, Valde Gimo 77
313 Lars-Ove Olsson, Östhammar 76
314 Peter Jonsson, Skoby 75
315 Eva Hellgren, Österbybruk 75
316 Jonny Gustavsson, Öregrund 70
317 Zoie Nyberg, Visby 70
318 Bertil Alm, Alunda 69
319 Sissel Orebrand, Enköping 65
320 Bo Käll, Österbybruk 64
321 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 64
322 Linda Lamell, Alunda 64
323 Elvis Karlsson, Gräsbo Österbybruk 61
324 Gun Hägg, Gimo 60
325 Laura Orebrand, Kilby Alunda 60
326 Jonny Orebrand, Alunda 59
Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

  Intersport

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46703458707, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

 

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

 

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

 

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan

 

 

Upplands Dieselservice

Golvlandslaget