Hoppa till sidans innehåll

Almo-tipset 2020 efter 10 matcher

08 SEP 2020 23:16
  • Uppdaterad: 08 SEP 2020 23:16

95, 49, 8, 5, 4, 2, 3 och nu placering som etta, gamla vinnaren Ove fick vänta 10 matcher i år för detta.

Sören som ny trea har haft några matcher med stora tapp, med kvällens 25:a saknas nu bara åtta poäng för att vara ikapp.

Almo - Väddö 1-4, HÖFF 2 - Almo 0-0, Almo BK/Upplands-Ekeby IF 2 - Tierp City FC 2-4, Almo - Roslagsbro IF 2, 2-3, Rasbo IK 2 – Almo 6-1, Almo - Olands FF 1-2, Almo BK/Upplands-Ekeby IF 2 - IK Rex/GUSK 0-7, Sverige - Frankrike 0-1, Grisslehamns SK - Almo 2-2, Sverige - Portugal 0-2

Plac.   Poäng
1 Ove Nyberg, Morkarla 162
2 Christer Ohlström, Österbybruk 158
3 Sören Karlsson, Norrlövsta Alunda 154
4 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 153
5 Tommy Pettersson, Alunda 153
6 Daniel Hasselström, Almunge 151
7 Sven Ehrengren, Österbybruk 151
8 Sara Andersson, Onsby Alunda 149
9 Alice Nyberg, Österbybruk  
  Magnus Åhman, Borås 149
11 Esther Lydh, Österbybruk 148
12 Anton Söderberg, Uppsala 147
13 Lisa Wikner, Helsingborg 147
14 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 146
15 Håkan Ejneborn, Helsingborg 146
16 Jane Lövgren, Karby Uppsala 146
17 Alicia Ejneborn, Helsingborg 145
18 Pirre 1, Bälinge 145
19 Pia Nordling, Onsby Alunda 145
20 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 144
21 Lasse Öhlén, Kungsbacka 144
22 Roger Jonsér, Alunda 143
23 Dan Collin, Alunda 143
24 Anders Persson, Skarphärad Österbybruk 143
25 Maria Lydh, Österbybruk 142
26 Tommy Pettersson, Alunda 141
27 Bitte I, Alunda 140
28 Marita Andersson, Morkarla 140
29 Carina Söderberg, Uppsala 140
30 Frissan, Gimo 140
31 Julia Söderberg, Uppsala 139
32 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 137
33 Marion Törnkvist, Österbybruk 137
34 Roger Jonsér, Alunda 136
35 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 136
36 Jonny Söderberg, Söderby Alunda 136
37 Åke Lydh, Österbybruk 135
38 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 134
39 Anne-Maria Österberg, Alunda 134
40 IP Gänget Österbybruk 134
41 Ove Lundin, Alunda 133
42 Mats Karlsson, Gimo 133
43 Nils Henriksson, Alunda 133
44 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 133
45 Maj Gelinder, Alunda 132
46 Nils Henriksson, Alunda 131
47 Gullveg Klint, Valde Gimo 131
48 Ove Nyberg, Morkarla 130
49 Barbro Espeteg II, Västerås 130
50 Leif Söderberg, Uppsala 130
51 Lotta Ohlström, Österbybruk 130
52 Erik Davidsson, Strömsbro Alunda 130
53 Alvar Gustavsson, Morkarla 129
54 Milly Söderqvist,Gimo 129
55 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 129
56 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  129
57 Johan Åhman, Fors Gimo 128
58 Vanessa Karlsson, Gimo 128
59 Elin Silfverforsen, Alunda 128
60 Viktor Andersson, Uppsala 127
61 Jan Franzén, Jönköping 127
62 Majken Tranberg, Österbybruk  
  Vitas Andersson, Gimo 127
64 Per Sandberg, Morkarla 127
65 Roger Hedström, Gräsö 127
66 Carina Hägg, Knutsbol Alunda 126
67 Neo Mattsson Tranberg, Österbybruk 126
68 Moa Johansson, Sävja Uppsala 126
69 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 125
70 Alvar Gustavsson, Morkarla 125
71 Magnus Åhman, Borås 125
72 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 125
73 Bertil Tissier, Österbybruk 124
74 Liss-Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 124
75 Dennis Larsson, Österbybruk 123
76 Lasse P 123
77 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 122
78 Affe Söderqvist, Gimo 122
79 Håkan Jansson, Lunda Alunda 122
80 Ingrid Goldwitz, Uppsala 122
81 Marie Nyberg, Visby 122
82 Gimo Värdshus 121
83 Alvar Gustavsson, Morkarla 121
84 Mattias Nyberg, Morkarla 121
85 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 121
86 Maineth Sandberg, Morkarla 121
87 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 120
88 Barbro Gustavsson, Morkarla 120
89 Ulla Pettersson, Fors Gimo 120
90 Pirre 2, Bälinge 120
91 Susanne Persson, Ystad 119
92 Viktor Karlsson, Alunda 118
93 Jonte Andersson, Onsby Alunda 118
94 Lars Åke Strömberg, Flymyra 118
95 Birgitta Smith, Kungsbacka 118
96 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 118
97 Alf Björkman, Morkarla 118
98 Jonas Lantz, Björklinge 118
99 Traffen, Gimo 118
100 Martin Nyberg, Österbybruk 118
101 Bertil Johansson, Gimo 117
102 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 117
103 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 116
104 Conny Pettersson, Fors Gimo 116
105 Frissan, Gimo 116
106 Anne-Maria Österberg, Alunda 116
107 Barbro Gustavsson, Morkarla 115
108 Maivor Enevåg, Gimo 115
109 Ellenor Karlsson, Gräsbo Österbybruk 115
110 Rolf Nordin, Gimo 114
111 Joel Andersson, Gimo 114
112 Eva Andersson, Gimo 114
113 Oliver Mattsson, Österbybruk 114
114 Vera Nyberg, Visby 114
115 Mattias Lindvall, Österbybruk 114
116 Bertil Johansson, Gimo 114
117 Bo Käll, Österbybruk 113
118 Alf Björkman, Morkarla 113
119 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 113
120 Stig Josefsson, Alunda 112
121 Zach Söderberg, Bälinge 112
122 Kenneth Blom, Österbybruk 112
123 Farbror Alf, Morkarla 112
124 Kent Espeteg, Västerås 112
125 Bitte II, Alunda 112
126 Lars Torgny Karlsson, Bro Österbybruk 112
127 Staffan Wallin, Valde Gimo 112
128 Ulf Lundin, Morkarla 112
129 Christer Hellgren, Österbybruk 111
130 Göran Karlsson, Morkarla 111
131 Thomas Ohlström, Österbybruk 111
132 Nellie Lydh, Österbybruk 111
133 Rosis Söderlundh, Skillinge 110
134 Dick Mattsson, Alunda 110
135 Börje Krantz, Nyborg Alunda 110
136 Kalle o Eva Mårtensson, Tollarp 110
137 Emmy Åhman, Fors Gimo 110
138 Håkan Davidsson, Aspdal Alunda 109
139 Lilla Onsby, Onsby Alunda 109
140 Lucas Skyllerman, Morkarla 109
141 Rosis Söderlundh, Skillinge 109
142 Majken Gunnarsson, Alunda 109
143 Jacob Söderqvist, Uppsala 109
144 Inge Gustavsson, Gimo 109
145 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 109
146 Elvis Andersson Rud, Gimo 109
147 Marie Nyberg, Österbybruk 109
148 Elin Ivarsson, Linköping 109
149 Elin Söderqvist, Gimo 108
150 Jonny Törnqvist, Brotorp Österbybruk 108
151 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 108
152 Robert Nordström, Österbybruk 108
153 Mats Eriksson, Valde Gimo 108
154 Magne Orebrand, Uppsala 107
155 Micke o Anna,Hedesunda 107
156 Frissan, Gimo 107
157 Team Mattsson, Alunda 107
158 Mauri Holtari, Knutsbol Alunda 107
159 Alvar Gustavsson, Morkarla 107
160 Rune "Tjotta", Hånsta 106
161 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  106
162 Majken Gunnarsson, Alunda 106
163 Lovisa Karlsson, Gävle 106
164 Öjne Robertsson, Östhammar 106
165 Kerstin Persson, Gimo 105
166 Bertil Johansson, Gimo 105
167 Inger Hägglund, Alunda 105
168 Molly Nyberg, Österbybruk 105
169 Nina Charles, Österbybruk 105
170 Kristina Andersson, Uppsala 104
171 Pär Eriksson, Happsta Alunda 104
172 Bo Käll, Österbybruk 103
173 Anita Johansson, Syding ösby Alunda 103
174 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 103
175 Eva Hellgren, Österbybruk 103
176 Barbro Espeteg I, Västerås 102
177 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 102
178 Jöran Gelinder, Alunda 102
179 Börje Krantz, Nyborg Alunda 102
180 Tuva Davidsson, Strömsbro Alunda 102
181 Sofia Olsson, Uppsala 102
182 Kent I, Alunda 102
183 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 102
184 Anne-Maria Österberg, Alunda 102
185 Ove Lundin, Alunda 101
186 Birgitta Ånöstam, Fröjsta 101
187 Christina Söderberg, Uppsala 101
188 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 101
189 Inger Lydh, Österbybruk 101
190 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 100
191 Bertil Johansson, Gimo 100
192 Rolf Nordin, Gimo 100
193 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 100
194 Elisabeth Sundberg, Östhammar 100
195 Gottmar Karlsson, Morkarla 100
196 Kent II, Alunda Metropolen 100
197 Åke Sundberg, Östhammar 100
198 Thomas Ohlström, Österbybruk 100
199 Mjölk Jonte, Onsby Alunda 99
200 Carl Silfverforsen, Alunda 99
201 Camilla Etteborn, Alingsås 99
202 Lars-Erik Öhlén, Kungsbaka 99
203 Kenneth Hägg, Gimo 98
204 Mats Ekström, Gimo 98
205 Ann Söderberg, Uppsala 98
206 Ulf Lundin, Morkarla 98
207 Colin Davidsson, Strömsbro Alunda 98
208 Peter Jonsson, Skoby 98
209 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 98
210 Roger Lamell, Alunda 97
211 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 97
212 Kerstin Wallin-Robertsson, Östhammar 97
213 Nour Åhman, Fors Gimo 97
214 Sven-Åke Persson, Ystad 97
215 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 96
216 Håkan Jansson, Lunda Alunda 96
217 Gunilla Magnusson, Mangskog 96
218 Magne Orebrand, Uppsala 96
219 Joel Andersson, Gimo 96
220 Göran Gelinder, Alunda 96
221 Alfie Björkman, Morkarla 95
222 Lennart Pettersson, Österbybruk 95
223 Anne-Maria Österberg, Alunda 95
224 Wilmer Lindholm, Alunda 94
225 Kristina Andersson, Uppsala 94
226 Birgitta Smith, Kungsbacka 93
227 Marina Käll, Österbybruk 93
228 Mats Eriksson, Valde Gimo 93
229 Magnus Åhman, Borås 93
230 Alf Björkman, Morkarla 93
231 Jingis, Sydinge Alunda 93
232 Stig Josefsson, Alunda 92
233 Emilia Backholm, Uppsala 92
234 Gimo Värdshus 91
235 Laila Mathisen, Uppsala 91
236 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 91
237 Freja Broman, Gimo 91
238 Aron Åhman, Fors Gimo 91
239 Sissel Orebrand, Enköping 91
240 Adrian Söderqvist, Uppsala 91
241 Staffan Ekström, Morkarla 90
242 Leo Högberg Edberg, Uppsala 90
243 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 90
244 Kenneth Hägg, Gimo 90
245 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 90
246 Leif Hägglund, Alunda 89
247 Tony Lundquist, Åkersberga 89
248 Bertil Alm, Alunda 89
249 Christina Söderberg, Uppsala 89
250 Gun Hägg, Gimo 88
251 Gun Lyd, Österbybruk 88
252 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 88
253 Gunilla Andersson, Gimo 88
254 Elvira Tranberg, Österbybruk 87
255 Conny Thorén, Visby 87
256 Erling Lövgren, Karby Uppsala 87
257 Lars-Ove Olsson, Östhammar 87
258 Malin Karlsson, Trönödal 87
259 Agneta Blom, Österbybruk 87
260 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 87
261 Emma Sjöblom, Gimo 87
262 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 87
263 Alva Lamell, Alunda 86
264 Yordanos Mussie, Gimo 86
265 Erling Lövgren, Karby Uppsala 86
266 Svante Orebrand, Klev Alunda 85
267 Christer Hellgren, Österbybruk 85
268 Bertil Tissier, Österbybruk 85
269 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 84
270 Camilla Skyllerman, Morkarla 84
271 Zeth Lindholm, Stavby Alunda 84
272 Staffan Wallin, Valde Gimo 84
273 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 84
274 Marina Käll, Österbybruk 84
275 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 83
276 Tommy Ahlén, Uppsala 83
277 Inga Alm, Alunda 83
278 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 82
279 Chloe Mattsson, Österbybruk 82
280 Dick Mattsson, Alunda 82
281 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 82
282 Peter Jonsson, Skoby 82
283 Doris Andersson, Gimo 82
284 Åsa Sjöblom, Brotorp Österbybruk 82
285 Roger Andersson Rud, Gimo 81
286 Carola Gunnarsson, Happsta Alunda 81
287 Elin Sjöholm, Norrköping 80
288 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 80
289 Leif Söderberg, Uppsala 79
290 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 79
291 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 78
292 Magnus Åhman, Borås 78
293 Melker Nyberg, Österbybruk 78
294 Inge Gustavsson, Gimo 78
295 Lars Johansson, Uppsala 77
296 Hugo Nyberg, Visby 77
297 Kerstin Orebrand, Klev Alunda 77
298 Leo Högberg Edberg, Uppsala 77
299 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 77
300 Ove Nyberg, Morkarla 76
301 Maria Åhman, Kilby Alunda 76
302 Peter Jonsson, Skoby 76
303 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 76
304 Bo Käll, Österbybruk 76
305 Jonny Orebrand, Alunda 76
306 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 75
307 Mårten Orebrand, Falköping 75
308 Inga Alm, Alunda 74
309 Maria Åhman, Kilby Alunda 73
310 Lars-Ove Olsson, Östhammar 72
311 Alfie Björkman, Morkarla 72
312 Mats Eriksson, Valde Gimo 71
313 Arne Lamell, Gimo 71
314 Peter Jonsson, Skoby 67
315 Eva Hellgren, Österbybruk 67
316 Bertil Alm, Alunda 63
317 Jonny Gustavsson, Öregrund 62
318 Zoie Nyberg, Visby 62
319 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 60
320 Sissel Orebrand, Enköping 59
321 Bo Käll, Österbybruk 58
322 Linda Lamell, Alunda 58
323 Gun Hägg, Gimo 56
324 Elvis Karlsson, Gräsbo Österbybruk 56
325 Laura Orebrand, Kilby Alunda 55
326 Jonny Orebrand, Alunda 54

 

95 49 8 5 4 2 3
Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46703458707, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

 

 

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

 

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

 

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan

 

 

Upplands Dieselservice

Golvlandslaget