Hoppa till sidans innehåll

Tipstoppen våren 2018 efter 7 matcher

2018-06-01 22:55
  • Uppdaterad: 2018-06-01 23:02

Topptrion utökade genom att tippat 2-1 i kvällens match mot IF Ferro. Tredje raka hemmavinsten med 2-1 vilket gör att det blir många poäng med detta favoritresultat. Ledande Bertil har 5 x 25 poäng och 2 x 18 poäng. Imponerande!

Plac.   Poäng
1 Bertil Tissier, Österbybruk 161
2 Bo Käll, Österbybruk  
  Jonte Andersson, Onsby Alunda 151
4 Ove Nyberg, Morkarla 139
5 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 139
6 Dick Mattsson, Alunda  
  Malin Åhman, Uppsala 134
8 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 134
9 Majken Gunnarsson, Alunda 132
10 Ann Söderberg, Uppsala 131
11 Alexander Glavsjö, Karlstad 131
12 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 129
13 Bertil Tissier, Österbybruk 128
14 Magnus Åhman, Borås 128
15 Marita Andersson, Morkarla 127
16 Maria Åhman, Kilby Alunda 127
17 Birgitta Smith II,Kungsbacka 127
18 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda Alunda  
  Christina Söderberg, Uppsala 126
20 Neo Mattsson Tranberg  Österbybruk 125
21 Per Sandberg, Morkarla 125
22 Carola Gunnarsson, Happsta Alunda 125
23 Oliver Mattsson, Österbybruk  
  Wilmer Lindholm, Stavby Alunda  
  Zeth Lindholm, Stavby Alunda 124
26 Kent M II, Alunda 124
27 Anders Kjellin, Österbybruk 124
28 Saga Svedare, Alunda 124
29 Eva Andersson, Gimo  
  Håkan Jansson, Lunda Alunda 123
31 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 123
32 Bertil Alm, Alunda  
  Nils-Erik Holm, Tierp 123
34 Elin Silfverforsen, Alunda 122
35 Molly Nyberg, Österbybruk  
  Åke Lydh, Österbybruk 122
37 Ingrid Krantz, Skoby 122
38 Ida Nilsson, Gimo 122
39 Mats Johansson, Aspdal Alunda 122
40 Elin Söderqvist, Gimo 121
41 Laura Orebrand, Kilby Alunda 121
42 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 121
43 Mattias Nyberg, Morkarla 120
44 Kalle & Eva Mårtensson, Tollarp 120
45 Roger Wendin, Morkarla 120
46 Andreas Breidenskog, Alunda 119
47 Ann Söderberg, Uppsala 119
48 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 118
49 Rolf Lundgren, Uppsala 118
50 Tommy Pettersson, Alunda 118
51 Rune "Tjotta"Jansson, Hånsta Alunda 118
52 Camilla Skyllerman, Morkarla 118
53 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 117
54 Majken Tranberg, Österbybruk 117
54 Malin Åhman, Uppsala 117
54 Vitas Andersson, Gimo 117
57 Bitte Mattsson, Alunda 117
58 Maineth Sandberg, Morkarla 117
59 Kent M I, Alunda 117
60 Conny Thorén, Visby 117
61 Jessica Wendin, Morkarla 116
62 Jan Fondelius, Österbybruk 116
63 Staffan Wallin, Valde Gimo 116
64 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 116
65 Leif Söderberg, Uppsala 116
66 Daniel Hasselström, Almunge 116
67 Conny Pettersson, Fors Gimo 115
68 Erling Lövgren, Karby Uppsala 115
69 Jane Lövgren, Karby Uppsala 115
70 Lars-Erik Öhlén, Kungsbacka 115
71 Mats Eriksson, Valde Gimo 115
72 Christer Ohlström, Österbybruk 114
73 Lag i Han, Kungsbacka 114
74 Tomas Ericsson, Morkarla 114
75 Östen Ekström, Alunda 114
76 Doris Andersson, Gimo 113
77 Elvis Andersson Rud, Gimo 113
78 Marina Käll, Österbybruk 113
79 Peter Jonsson, Skoby 113
80 Phayong Iamtk Johansson, Morkarla 113
81 Pirre, Bälinge 113
82 Susanne Mårtensson, Källberga Alunda 113
83 Tuva Davidsson, Västerberga Rasbo 113
84 Bertil Tissier, Österbybruk 112
85 Dick Mattsson, Alunda 112
86 Gun Hägg, Gimo 112
87 Gunhild Andersson 2, Gimo 112
88 Kristina Andersson, Uppsala 112
89 Ove Lundin, Alunda 112
90 Siv Holmgren, Aspdal Alunda 112
91 Sofia Bäfve, Västerberga Rasbo 112
92 Susanne Mårtensson, Källberga 112
93 Viktoria Mårtensson, Alunda 112
94 Bertil Alm, Alunda 111
95 Carolina Svedare, Alunda 111
96 Inga Alm, Alunda 111
97 Inger Hägglund, Alunda 111
98 Joel Andersson, Morkarla 111
99 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 111
100 Sara Orebrand, Uppsala 111
101 Birgitta Mattsson, Gimo 110
102 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 110
103 Ingrid Söderberg, Kilby 110
104 Jonny Orebrand, Alunda 110
105 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 110
106 Ove Nyberg, Morkarla 110
107 Peter Jonsson, Skoby 110
108 Tova Johansson, Löddby Alunda 110
109 Victor Österberg, Kilby Alunda 110
110 Bertil Johansson, Gimo 109
111 Eric Lundin, Alunda 109
112 Lars-Olof Höglund, Skyndeln Alunda 109
113 Leif Mattsson, Morkarla 109
114 Thomas Grehn, Åstorp Alunda 109
115 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 109
116 Alvar Gustavsson, Morkarla 108
117 Dick Mattsson, Alunda 108
118 Erling Lövgren, Karby Uppsala 108
119 Jan Franzén, Jönköping 108
120 Julia Söderberg, Uppsala 108
121 Magne Wahlund, Österbybruk 108
122 Micke o Anna Liljeberg, Hedesunda 108
123 Olof Ahlén, Österbybruk 108
124 Sixten Tagerud, Morkarla 108
125 Andreas Wahlqvist, Gimo 107
126 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 107
127 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 107
128 Sara Andersson, Onsby Alunda 107
129 Sofie Mårtensson, Alunda 107
130 Anders Bergström, Gimo 106
131 Anne-Maria Österberg, Alunda 106
132 Classe Mårtensson, Klev Alunda 106
133 Elias Waterstedt, Uppsala 106
134 Erik Davidsson, Västerberga Rasbo 106
135 Jens Brundin, Rasbokil 106
136 Kristina Andersson, Uppsala 106
137 Lars Johansson, Uppsala 106
138 Lasse Öhlén, Kungsbacka 106
139 Lucas Skyllerman, Morkarla 106
140 Nova-Li Svensson, Österbybruk 106
141 Tobbe Söderlund, Alunda 106
142 Åsa Mårtensson, Alunda 106
143 Bertil Johansson, Gimo 105
144 Emelie Watierstedt, Uppsala 105
145 Kenneth Hägg, Gimo 105
146 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 105
147 L-G Andersson, Gimo 105
148 Mats Ekström, Gimo 105
149 Mats Fredriksson, Uppsala 105
150 Milo Svensson, Österbybruk 105
151 Stig Josefsson, Alunda 105
152 Åke Jakobsson, Östhammar 105
153 Östen Bernelind, Jönninge Alunda 105
154 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 104
155 Barbro Gustavsson, Morkarla 104
156 Ebba Davidsson, Golvsta Alunda 104
157 Elvira Tranberg, Österbybruk 104
158 Frissan, Gimo 104
159 Jenny Lydh, Uppsala 104
160 Jonte Andersson, Osnby Alunda 104
161 Krister Pettersson, Österbybruk 104
162 Leif Söderberg, Uppsala 104
163 Martin Johansson, Alunda 104
164 Nils Henriksson, Alunda 104
165 Per-Erik Pettersson, Östhammar 104
166 Per-Erik Pettersson, Östhammar 104
167 Perra Wallner, Kilby Fredsholm 104
168 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 104
169 Rolf Lydh, Österbybruk 104
170 Stig Josefsson, Alunda 104
171 Ulla Pettersson, Fors Gimo 104
172 Agneta Blom, Österbybruk 103
173 Alvar Gustavsson, Morkarla 103
174 Barbro Espeteg, Västerås 103
175 Diana Jettingstad, Morkarla 103
176 Hans-Olof Lund, Österbybruk 103
177 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 103
178 Martin Nyberg, Österbybruk 103
179 Niklas Eliardsson, Hargshamn 103
180 Olof Ahlén, Österbybruk 103
181 Stefan Watierstedt, Uppsala 103
182 Thomas Engström, Gimo 103
183 Bruno Berg, Gimo 102
184 Colin Davidsson, Västerberga Rasbo 102
185 Joel Andersson, Morkarla 102
186 Kristofer Mårtensson, Alunda 102
187 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 102
188 Marie Nyberg, Visby 102
189 Pernilla Lundgren, Österbybruk 102
190 Sofie Åhman, Hallstavik 102
191 Gunilla Andersson, Gimo 101
192 Jonny Orebrand, Alunda 101
193 L Mathisen, Danmarks-Vallby Uppsala 101
194 Staffan Johansson, Löddby Alunda 101
195 Stella Svensson, Österbybruk 101
196 Ulf Lundin, Morkarla 101
197 Yngve Eriksson, Karby Uppsala 101
198 Aron Åhman, Fors Gimo 100
199 Gunvi Bergström, Gimo 100
200 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 100
201 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 100
202 Kenneth Mattsson, Gimo 100
203 Majken Gunnarsson, Alunda 100
204 Mattias Ekman, Degerfors 100
205 Ronny Persson, Gimo 100
206 Seidy Åkerlöf, Gimo 100
207 Bo Österberg, Kilby Alunda 99
208 Börje Krantz, Nyborg Alunda 99
209 Iréne Nyberg, Morkarla 99
210 Joakim Petersson, Östhammar 99
211 Chloe Mattsson, Österbybruk 98
212 Ebba Österberg, Kilby Alunda 98
213 Gunilla Mattsson, Gimo 98
214 Hanna Davidsson, Golvsta Alunda 98
215 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 98
216 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 97
217 Birgitta Smith,Kungsbacka 97
218 Emmy Pettersson, Fors Gimo 97
219 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 97
220 Jakob Johansson, Hammarby Alunda 97
221 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 97
222 Kenneth Blom, Österbybruk 97
223 Martin Johansson, Alunda 97
224 Svante Orebrand, Klev Alunda 97
225 Tony Lundquist, Åkersberga 97
226 Östen Bernelind, Jönninge Alunda 97
227 Östen Ekström, Alunda 97
228 Affe Björkman, Morkarla 96
229 Bertil Johansson, Gimo 96
230 Bertil Johansson, Gimo 96
231 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 96
232 Christian Wendin,Morkarla 96
233 Ove Lundin, Alunda 96
234 Per-Erik Pettersson, Östhammar 96
235 Per-Erik Pettersson, Östhammar 96
236 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 96
237 Team Mattsson, Alunda 96
238 Tommy Pettersson, Alunda 96
239 Annica & Classe, Klev Alunda 95
240 Denise Johansson, Hammarby 95
241 Gustis 95
242 Jakob Johansson, Hammarby Alunda 95
243 Krister Lövström, Gimo 95
244 Lars Grandin, Uppsala 95
245 Maj Gelinder, Alunda 95
246 Moa Johansson, Sävja Uppsala 95
247 Neo Mattsson Tranberg  Österbybruk 95
248 Annica Mårtensson, Klev Alunda 94
249 Barbro Gustavsson, Morkarla 94
250 Börje Krantz, Nyborg Alunda 94
251 Emma Sjöblom, Gimo 94
252 Jonny Eriksson, Hammarby 94
253 Linus Jäder, Källbergatorp Alunda 94
254 Mattias Jansson, Uppsala 94
255 Nils Henriksson, Alunda 94
256 Roger Andersson Ruud, Gimo 94
257 Sofie Mårtensson, Alunda 94
258 Christina Söderberg, Uppsala 93
259 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 93
260 Gun Lyd, Österbybruk 93
261 Inga Alm, Alunda 93
262 Jacob Söderqvist, Uppsala 93
263 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 93
264 Patrik Jansson, Öregrund 93
265 Rasmus Österberg, Kilby Alunda 93
266 Sofie Mårtensson, Alunda 93
267 Tilde Jäder, Källbergatorp 93
268 Aron Orebrand, Uppsala 92
269 Carl Silfverforsen, Alunda 92
270 Gunilla Magnusson, Mangskog 92
271 Hans Andersson, Alunda 92
272 Inga-Lill Kjettselberg, Morkarla 92
273 Janne Mårtensson, Källberga Alunda 92
274 Jenny Månsson, Gimo 92
275 Katrin Hållinder, Gimo 92
276 Peter Lundgren, Tierp 92
277 Pia Nordling, Onsby Alunda 92
278 Tage Sandberg, Morkarla 92
279 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 91
280 Anne-Maria Österberg, Alunda 91
281 Denise Johansson, Hammarby Alunda 91
282 Gunni Lantz, Skyndelstorp 91
283 Göte Åhman, Alunda 91
284 Jessica Wendin, Morkarla 91
285 Karin Orebrand, Uppsala 91
286 Nonno Andersson, Gimo 91
287 Sören Johansson, Hammarby Alunda 91
288 Anders Persson, Skarphärad 90
289 Bengt Wahlund, Lund 90
290 Bo Käll, Österbybruk 90
291 Jakob Johansson, Hammarby Alunda 90
292 Jörgen Lindström, Uppsala 90
293 Kent Johansson, Morkarla 90
294 Kerstin Orebrand, Klev Alunda 90
295 Peter Jonsson, Skoby 90
296 Ulla Söderqvist, Mysslinge 90
297 Anne-Maria Österberg, Alunda 89
298 Dan Collin, Alunda 89
299 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 89
300 Håkan Jansson, Lunda Alunda 89
301 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 89
302 Niklas Nilsson, Folkärna 89
303 Staffan Wallin, Valde Gimo 89
304 Anne-Maria Österberg, Alunda 88
305 Johan Åhman, Fors Gimo 88
306 Kent Holm, Gålarmora Lövstabruk 88
307 Lennart Storm, Gimo 88
308 Maria Åhman, Kilby Alunda 88
309 Olav Mattsson, Gimo 88
310 Fredrik Karlsson, Uppsala 87
311 Harriet Åhman, Alunda 87
312 Sara Andersson, Bälinge 87
313 Sture Åhlén, Alunda 87
314 Ulf Jettingstad, Morkarla 87
315 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 87
316 Alf Björkman, Morkarla 86
317 Anders Karlsson, Österbybruk 86
318 Börje Krantz, Nyborg Alunda 86
319 Elvira Tranberg, Österbybruk 86
320 Lillebror Björkman, Morkarla 86
321 Maivor Enevåg, Gimo 86
322 Margareta Larsson, Gimo 86
323 Pia Westerlund, Öregrund 86
324 Pär Eriksson, Happsta Alunda 86
325 Roger Hedström, Gräsö 86
326 Åke Jakobsson, Östhammar 86
327 Eva Bengtsson, Uppsala 85
328 Fredik Helén, Fastbol Alunda 85
329 Freja Broman, Gimo 85
330 Göran Gelinder, Alunda 85
331 Lasse Gelinder, Alunda 85
332 Leif Hägglund, Alunda 85
333 Nour Åhman, Fors Gimo 85
334 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 84
335 Jenny Gunnarsson, Alunda 84
336 Lotta Ohlström, Österbybruk 84
337 Sonny Westerberg, Österbybruk 84
338 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 84
339 Sverker Brundin, Snesslinge Östhammar 84
340 Dennis Larsson, Österbybruk 83
341 Eva Helén, Norrgärde Alunda 83
342 Gerth Westerlund 2, Gimo 83
343 Malin Åhman, Uppsala 83
344 Othilia Engström, Gimo 83
345 Vera Nyberg, Visby 83
346 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 82
347 Björn Olsson, Haberga Alunda 82
348 Denise Johansson, Hammarby Alunda 82
349 Oliver Mattsson, Österbybruk 82
350 Jonny Söderberg, Söderby Alunda 81
351 Kerstin Persson, Gimo 81
352 Maj-Lis Bergström, Gimo 81
353 Tommy Pettersson, Alunda 81
354 Ulla Söderqvist, Mysslinge 81
355 Victor Strömberg, Gimo 81
356 Anton Davidsson, Golvsta Alunda 80
357 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 80
358 Gunhild Andersson 1, Gimo 80
359 Rolf Nordin, Gimo 80
360 Viktor Karlsson, Alunda 80
361 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 79
362 Inger Lydh, Österbybruk 79
363 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 78
364 Bitte II, Alunda 78
365 Chloé Mattsson, Österbybruk 78
366 Zoie Nyberg, Visby 78
367 Carl Oscar Walltin, Morkarla 77
368 Gerth Westerlund 1, Gimo 77
369 Gullveg Klint, Valde Gimo 77
370 Jimmy Hillberg, Lunda Alunda 77
371 Staffan Ekström, Morkarla 77
372 Allan Helén, Norrgärde Alunda 76
373 Wiking Wendin, Morkarla 76
374 Yvonne Wahlund, Lund 76
375 Bo Käll, Österbybruk 75
376 Thorbjörn Lundin, Alunda 75
377 Harri Lundgren, Happsta Alunda 74
378 Mikael Larsson, Alunda 74
379 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 73
380 Gunnar Holmgren, Gimo 73
381 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 73
382 Ulf Lundin, Morkarla 73
383 Bertil Johansson, Gimo 72
384 Erik Lydh, Uppsala 72
385 Erik Stark, Uppsala 72
386 Helena Jingåker, Andersbo Österbybruk 72
387 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 72
388 Anne-Maria Österberg, Alunda 70
389 Ivar Tagerud, Morkarla 68
390 Jöran Gelinder, Alunda 68
391 Marina Käll, Österbybruk 68
392 Mellanbror Mattsson, Morkarla 67
393 Alf Björkman, Morkarla 66
394 Emma Sjöblom, Gimo 65
395 Roine Söderström, Flymyra Österbybruk 65
396 Vanessa Karlsson, Uppsala 65
397 Frissan, Gimo 63
398 Stig Bergström, Gimo 63
399 Britt Andersson, Gillinge Alunda 62
400 Emma Engström, Gimo 62
401 Majken Tranberg, Österbybruk 62
402 Göran Söderqvist, Mysslinge 60
403 Ove Nyberg, Morkarla 60
404 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 59
405 Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 59
406 Madeleine Andersson, Östhammar 56
407 Therese Tagerud, Morkarla 56
408 Ove Nyberg, Morkarla 55
409 Torsten Jansson, Morkarla 50
410 Bo Käll, Österbybruk 50
Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46709652508, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

Vaxverkstan

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan