Tipstoppen våren 2018 efter 6 matcher - Almo BK - Fotboll - IdrottOnline Klubb
Hoppa till sidans innehåll

Tipstoppen våren 2018 efter 6 matcher

2018-05-25 22:34
  • Uppdaterad: 2018-05-25 22:46

I halvtid på tipset, sex matcher av tolv spelade och Hallsta-matchen utgår, leder Bertil Tissier med 10 poäng före ett gäng poänghungriga tippare. Hela 38 tippare prickade in vinsten med 1-2 mot Olands FF. Just 2-1 och 1-2 är favoritresultat och denna säsong har det dessutom varit många sådana resultat. En vecka till nästa match och då skall ni i toppen kontrollräknas. Stämmer inte dina poäng är det bara att höra av sig så kollar vi upp och rättar!

Plac.   Poäng
1 Bertil Tissier, Österbybruk 136
2 Bo Käll, Österbybruk  
  Jonte Andersson, Onsby Alunda 126
4 Ove Nyberg, Morkarla 121
5 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 120
6 Ann Söderberg, Uppsala 113
7 Alexander Glavsjö, Karlstad 113
8 Majken Gunnarsson, Alunda 113
9 Marita Andersson, Morkarla  
  Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 110
11 Magnus Åhman, Borås 110
12 Jessica Wendin, Morkarla 109
13 Dick Mattsson, Alunda 109
14 Majken Tranberg, Österbybruk  
  Malin Åhman, Uppsala  
  Malin Åhman, Uppsala  
  Vitas Andersson, Gimo 109
18 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala  
  Staffan Wallin, Valde Gimo 109
20 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 108
21 Maineth Sandberg, Morkarla 108
22 Maria Åhman, Kilby Alunda 108
23 Christina Söderberg, Uppsala 108
24 Neo Mattsson Tranberg  Österbybruk 107
25 Kent M II, Alunda 107
26 Mats Johansson, Aspdal Alunda  
  Tomas Ericsson, Morkarla 107
28 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda Alunda 107
29 Doris Andersson, Gimo 106
30 Oliver Mattsson, Österbybruk  
  Wilmer Lindholm, Stavby Alunda  
  Zeth Lindholm, Stavby Alunda 106
33 Phayong Iamtk Johansson, Morkarla 106
34 Per Sandberg, Morkarla 106
35 Östen Ekström, Alunda 106
36 Saga Svedare, Alunda 106
37 Gun Hägg, Gimo 105
38 Bertil Alm, Alunda  
  Nils-Erik Holm, Tierp 105
40 Tuva Davidsson, Västerberga Rasbo 105
41 Anders Kjellin, Österbybruk 105
42 Åke Lydh, Österbybruk 104
43 Eva Andersson, Gimo  
  Håkan Jansson, Lunda Alunda 104
45 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 104
46 Susanne Mårtensson, Källberga 104
47 Laura Orebrand, Kilby Alunda 104
48 Marina Käll, Österbybruk 104
49 Elin Silfverforsen, Alunda 103
50 Gunhild Andersson 2, Gimo  
  Molly Nyberg, Österbybruk 103
52 Bertil Tissier, Österbybruk 103
52 Victor Österberg, Kilby Alunda 103
54 Ingrid Krantz, Skoby 103
55 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 103
55 Tommy Pettersson, Alunda 103
57 Ida Nilsson, Gimo 103
58 Mattias Nyberg, Morkarla 102
59 Rolf Lundgren, Uppsala 102
60 Tova Johansson, Löddby Alunda 102
61 Leif Söderberg, Uppsala 102
62 Micke o Anna Liljeberg, Hedesunda 101
63 Andreas Breidenskog, Alunda 101
64 Roger Wendin, Morkarla 101
65 Magne Wahlund, Österbybruk 100
66 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 100
67 Ann Söderberg, Uppsala 100
68 Daniel Hasselström, Almunge 100
69 Carola Gunnarsson, Happsta Alunda 100
70 Conny Thorén, Visby 100
71 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 99
72 Sara Andersson, Onsby Alunda 99
73 Rune "Tjotta"Jansson, Hånsta Alunda 99
74 Camilla Skyllerman, Morkarla 99
74 Kent M I, Alunda 99
76 Bitte Mattsson, Alunda 98
77 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 98
78 Erling Lövgren, Karby Uppsala 98
79 Mats Eriksson, Valde Gimo 98
80 Lars-Erik Öhlén, Kungsbacka 97
81 Nils Henriksson, Alunda 97
82 Jane Lövgren, Karby Uppsala 97
83 Birgitta Smith II,Kungsbacka 96
84 Susanne Mårtensson, Källberga Alunda 96
85 Elin Söderqvist, Gimo 96
86 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 96
87 Christer Ohlström, Österbybruk 96
87 Emelie Watierstedt, Uppsala 96
87 Lag i Han, Kungsbacka 96
90 Thomas Engström, Gimo 96
91 Barbro Espeteg, Västerås 95
92 Elvis Andersson Rud, Gimo 95
93 Peter Jonsson, Skoby 95
94 Hans-Olof Lund, Österbybruk 95
95 Siv Holmgren, Aspdal Alunda 95
96 Bruno Berg, Gimo 95
97 Kalle & Eva Mårtensson, Tollarp 95
98 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 95
99 Ove Lundin, Alunda 94
100 Viktoria Mårtensson, Alunda 94
101 Bertil Alm, Alunda 94
102 Inger Hägglund, Alunda 94
103 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 94
104 Martin Nyberg, Österbybruk 94
105 Colin Davidsson, Västerberga Rasbo 94
106 Bertil Tissier, Österbybruk 93
107 Carolina Svedare, Alunda 93
108 Joel Andersson, Morkarla 93
109 Seidy Åkerlöf, Gimo 93
110 Stella Svensson, Österbybruk 93
111 Inga Alm, Alunda 92
112 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 92
113 Jonny Orebrand, Alunda 92
114 Jonny Orebrand, Alunda 92
115 Leif Söderberg, Uppsala 92
116 Anne-Maria Österberg, Alunda 91
117 Birgitta Mattsson, Gimo 91
118 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 91
119 Jan Fondelius, Österbybruk 91
120 Jan Franzén, Jönköping 91
121 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 91
122 Kenneth Mattsson, Gimo 91
123 Leif Mattsson, Morkarla 91
124 Lucas Skyllerman, Morkarla 91
125 Ove Nyberg, Morkarla 91
126 Alvar Gustavsson, Morkarla 90
127 Andreas Wahlqvist, Gimo 90
128 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 90
129 Bertil Johansson, Gimo 90
130 Conny Pettersson, Fors Gimo 90
131 Erling Lövgren, Karby Uppsala 90
132 Gunilla Mattsson, Gimo 90
133 Iréne Nyberg, Morkarla 90
134 Julia Söderberg, Uppsala 90
135 Lars-Olof Höglund, Skyndeln Alunda 90
136 Olof Ahlén, Österbybruk 90
137 Sofie Mårtensson, Alunda 90
138 Thomas Grehn, Åstorp Alunda 90
139 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 89
140 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 89
141 Bertil Johansson, Gimo 89
142 Dick Mattsson, Alunda 89
143 Sixten Tagerud, Morkarla 89
144 Åke Jakobsson, Östhammar 89
145 Erik Davidsson, Västerberga Rasbo 88
146 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 88
147 Kristina Andersson, Uppsala 88
148 Lars Grandin, Uppsala 88
149 Mats Fredriksson, Uppsala 88
150 Moa Johansson, Sävja Uppsala 88
151 Pirre, Bälinge 88
152 Åsa Mårtensson, Alunda 88
153 Barbro Gustavsson, Morkarla 87
154 Bertil Johansson, Gimo 87
155 Bertil Johansson, Gimo 87
156 Classe Mårtensson, Klev Alunda 87
157 Dick Mattsson, Alunda 87
158 Ebba Davidsson, Golvsta Alunda 87
159 Elias Waterstedt, Uppsala 87
160 Emma Sjöblom, Gimo 87
161 Jens Brundin, Rasbokil 87
162 Kristina Andersson, Uppsala 87
163 Lars Johansson, Uppsala 87
164 Lasse Öhlén, Kungsbacka 87
165 L-G Andersson, Gimo 87
166 Neo Mattsson Tranberg  Österbybruk 87
167 Nova-Li Svensson, Österbybruk 87
168 Per-Erik Pettersson, Östhammar 87
169 Per-Erik Pettersson, Östhammar 87
170 Perra Wallner, Kilby Fredsholm 87
171 Sofia Bäfve, Västerberga Rasbo 87
172 Stefan Watierstedt, Uppsala 87
173 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 87
174 Team Mattsson, Alunda 87
175 Tobbe Söderlund, Alunda 87
176 Ulla Pettersson, Fors Gimo 87
177 Östen Bernelind, Jönninge Alunda 87
178 Aron Åhman, Fors Gimo 86
179 Frissan, Gimo 86
180 Kenneth Hägg, Gimo 86
181 Krister Pettersson, Österbybruk 86
182 Kristofer Mårtensson, Alunda 86
183 Maj Gelinder, Alunda 86
184 Martin Johansson, Alunda 86
185 Mats Ekström, Gimo 86
186 Milo Svensson, Österbybruk 86
187 Per-Erik Pettersson, Östhammar 86
188 Per-Erik Pettersson, Östhammar 86
189 Peter Lundgren, Tierp 86
190 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 86
191 Rolf Lydh, Österbybruk 86
192 Sara Orebrand, Uppsala 86
193 Stig Josefsson, Alunda 86
194 Tilde Jäder, Källbergatorp 86
195 Agneta Blom, Österbybruk 85
196 Annica Mårtensson, Klev Alunda 85
197 Diana Jettingstad, Morkarla 85
198 Elvira Tranberg, Österbybruk 85
199 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 85
200 Ingrid Söderberg, Kilby 85
201 Janne Mårtensson, Källberga Alunda 85
202 Jonte Andersson, Osnby Alunda 85
203 Katrin Hållinder, Gimo 85
204 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 85
205 Nils Henriksson, Alunda 85
206 Olof Ahlén, Österbybruk 85
207 Pernilla Lundgren, Österbybruk 85
208 Peter Jonsson, Skoby 85
209 Pia Nordling, Onsby Alunda 85
210 Alvar Gustavsson, Morkarla 84
211 Eric Lundin, Alunda 84
212 Gunilla Magnusson, Mangskog 84
213 Jacob Söderqvist, Uppsala 84
214 Joel Andersson, Morkarla 84
215 L Mathisen, Danmarks-Vallby Uppsala 84
216 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 84
217 Niklas Eliardsson, Hargshamn 84
218 Tage Sandberg, Morkarla 84
219 Bo Käll, Österbybruk 83
220 Göte Åhman, Alunda 83
221 Hans Andersson, Alunda 83
222 Jenny Månsson, Gimo 83
223 Kent Johansson, Morkarla 83
224 Nonno Andersson, Gimo 83
225 Sofie Åhman, Hallstavik 83
226 Ulf Lundin, Morkarla 83
227 Ulla Söderqvist, Mysslinge 83
228 Anders Persson, Skarphärad 82
229 Gunilla Andersson, Gimo 82
230 Gunvi Bergström, Gimo 82
231 Kent Holm, Gålarmora Lövstabruk 82
232 Kerstin Orebrand, Klev Alunda 82
233 Mattias Ekman, Degerfors 82
234 Niklas Nilsson, Folkärna 82
235 Anders Bergström, Gimo 81
236 Bo Österberg, Kilby Alunda 81
237 Börje Krantz, Nyborg Alunda 81
238 Emmy Pettersson, Fors Gimo 81
239 Hanna Davidsson, Golvsta Alunda 81
240 Majken Gunnarsson, Alunda 81
241 Staffan Wallin, Valde Gimo 81
242 Chloe Mattsson, Österbybruk 80
243 Joakim Petersson, Östhammar 80
244 Maria Åhman, Kilby Alunda 80
245 Sara Andersson, Bälinge 80
246 Alf Björkman, Morkarla 79
247 Ebba Österberg, Kilby Alunda 79
248 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 79
249 Harriet Åhman, Alunda 79
250 Jakob Johansson, Hammarby Alunda 79
251 Jenny Lydh, Uppsala 79
252 Nour Åhman, Fors Gimo 79
253 Pia Westerlund, Öregrund 79
254 Stig Josefsson, Alunda 79
255 Vera Nyberg, Visby 79
256 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 79
257 Birgitta Smith,Kungsbacka 78
258 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 78
259 Denise Johansson, Hammarby 78
260 Gustis 78
261 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 78
262 Kenneth Blom, Österbybruk 78
263 Martin Johansson, Alunda 78
264 Roger Andersson Ruud, Gimo 78
265 Svante Orebrand, Klev Alunda 78
266 Tommy Pettersson, Alunda 78
267 Tony Lundquist, Åkersberga 78
268 Ulf Jettingstad, Morkarla 78
269 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 78
270 Östen Bernelind, Jönninge Alunda 78
271 Östen Ekström, Alunda 78
272 Affe Björkman, Morkarla 77
273 Annica & Classe, Klev Alunda 77
274 Christian Wendin,Morkarla 77
275 Elvira Tranberg, Österbybruk 77
276 Fredik Helén, Fastbol Alunda 77
277 Jakob Johansson, Hammarby Alunda 77
278 Krister Lövström, Gimo 77
279 Lotta Ohlström, Österbybruk 77
280 Margareta Larsson, Gimo 77
281 Marie Nyberg, Visby 77
282 Mattias Jansson, Uppsala 77
283 Ove Lundin, Alunda 77
284 Pär Eriksson, Happsta Alunda 77
285 Sofie Mårtensson, Alunda 77
286 Sofie Mårtensson, Alunda 77
287 Sonny Westerberg, Österbybruk 77
288 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 77
289 Sverker Brundin, Snesslinge Östhammar 77
290 Viktor Karlsson, Alunda 77
291 Barbro Gustavsson, Morkarla 76
292 Christina Söderberg, Uppsala 76
293 Gun Lyd, Österbybruk 76
294 Jonny Eriksson, Hammarby 76
295 Othilia Engström, Gimo 76
296 Staffan Johansson, Löddby Alunda 76
297 Yngve Eriksson, Karby Uppsala 76
298 Anne-Maria Österberg, Alunda 75
299 Anne-Maria Österberg, Alunda 75
300 Börje Krantz, Nyborg Alunda 75
301 Inga Alm, Alunda 75
302 Linus Jäder, Källbergatorp Alunda 75
303 Malin Åhman, Uppsala 75
304 Patrik Jansson, Öregrund 75
305 Ronny Persson, Gimo 75
306 Sören Johansson, Hammarby Alunda 75
307 Björn Olsson, Haberga Alunda 74
308 Dennis Larsson, Österbybruk 74
309 Gerth Westerlund 2, Gimo 74
310 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 74
311 Inga-Lill Kjettselberg, Morkarla 74
312 Karin Orebrand, Uppsala 74
313 Rasmus Österberg, Kilby Alunda 74
314 Ulla Söderqvist, Mysslinge 74
315 Victor Strömberg, Gimo 74
316 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 73
317 Aron Orebrand, Uppsala 73
318 Dan Collin, Alunda 73
319 Denise Johansson, Hammarby Alunda 73
320 Gunni Lantz, Skyndelstorp 73
321 Olav Mattsson, Gimo 73
322 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 72
323 Anne-Maria Österberg, Alunda 72
324 Jakob Johansson, Hammarby Alunda 72
325 Jörgen Lindström, Uppsala 72
326 Peter Jonsson, Skoby 72
327 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 71
328 Inger Lydh, Österbybruk 71
329 Lillebror Björkman, Morkarla 71
330 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 71
331 Håkan Jansson, Lunda Alunda 70
332 Bitte II, Alunda 69
333 Chloé Mattsson, Österbybruk 69
334 Fredrik Karlsson, Uppsala 69
335 Jimmy Hillberg, Lunda Alunda 69
336 Johan Åhman, Fors Gimo 69
337 Lennart Storm, Gimo 69
338 Staffan Ekström, Morkarla 69
339 Bo Käll, Österbybruk 68
340 Carl Oscar Walltin, Morkarla 68
341 Jenny Gunnarsson, Alunda 68
342 Lasse Gelinder, Alunda 68
343 Maivor Enevåg, Gimo 68
344 Roger Hedström, Gräsö 68
345 Sture Åhlén, Alunda 68
346 Ulf Lundin, Morkarla 68
347 Yvonne Wahlund, Lund 68
348 Zoie Nyberg, Visby 68
349 Anders Karlsson, Österbybruk 67
350 Börje Krantz, Nyborg Alunda 67
351 Carl Silfverforsen, Alunda 67
352 Erik Lydh, Uppsala 67
353 Freja Broman, Gimo 67
354 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 67
355 Göran Gelinder, Alunda 67
356 Harri Lundgren, Happsta Alunda 67
357 Wiking Wendin, Morkarla 67
358 Åke Jakobsson, Östhammar 67
359 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 66
360 Eva Bengtsson, Uppsala 66
361 Helena Jingåker, Andersbo Österbybruk 66
362 Jessica Wendin, Morkarla 66
363 Leif Hägglund, Alunda 66
364 Bengt Wahlund, Lund 65
365 Gunnar Holmgren, Gimo 65
366 Jonny Söderberg, Söderby Alunda 65
367 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 65
368 Bertil Johansson, Gimo 64
369 Eva Helén, Norrgärde Alunda 64
370 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 64
371 Denise Johansson, Hammarby Alunda 63
372 Ivar Tagerud, Morkarla 63
373 Kerstin Persson, Gimo 63
374 Maj-Lis Bergström, Gimo 63
375 Oliver Mattsson, Österbybruk 63
376 Anton Davidsson, Golvsta Alunda 62
377 Rolf Nordin, Gimo 62
378 Tommy Pettersson, Alunda 62
379 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 61
380 Gunhild Andersson 1, Gimo 61
381 Marina Käll, Österbybruk 61
382 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 60
383 Mellanbror Mattsson, Morkarla 60
384 Roine Söderström, Flymyra Österbybruk 60
385 Alf Björkman, Morkarla 59
386 Erik Stark, Uppsala 59
387 Gullveg Klint, Valde Gimo 59
388 Jöran Gelinder, Alunda 59
389 Allan Helén, Norrgärde Alunda 58
390 Gerth Westerlund 1, Gimo 58
391 Mikael Larsson, Alunda 58
392 Vanessa Karlsson, Uppsala 58
393 Thorbjörn Lundin, Alunda 57
394 Stig Bergström, Gimo 56
395 Anne-Maria Österberg, Alunda 55
396 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 55
397 Britt Andersson, Gillinge Alunda 54
398 Emma Engström, Gimo 54
399 Frissan, Gimo 54
400 Therese Tagerud, Morkarla 53
401 Ove Nyberg, Morkarla 52
402 Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 52
403 Göran Söderqvist, Mysslinge 51
404 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 51
405 Emma Sjöblom, Gimo 49
406 Madeleine Andersson, Östhammar 47
407 Ove Nyberg, Morkarla 46
408 Torsten Jansson, Morkarla 46
409 Bo Käll, Österbybruk 45
410 Majken Tranberg, Österbybruk 44
Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46709652508, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

Vaxverkstan

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan