Tipstoppen vären 2018 efter 5 matcher - Almo BK - Fotboll - IdrottOnline Klubb
Hoppa till sidans innehåll

Tipstoppen vären 2018 efter 5 matcher

2018-05-24 23:30
  • Uppdaterad: 2018-05-24 23:30

Så kom då årets första förlust. Gimo IF FK 2 lyckades hemma på Idrottsgården vinna med 3-2 och förde upp Bertil Tissier som ensam ledare. Redan i morgon fredag är det nästa match då andralaget möter Olands FF på Korsängen.

Notera och att Hallsta IK 2 har dragitur laget ur serien och därmed går den matchen bort från tipset också.

Plac.   Poäng
1 Bertil Tissier, Österbybruk 111
2 Marita Andersson, Morkarla  
  Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 102
3 Jessica Wendin, Morkarla 101
4 Bo Käll, Österbybruk  
  Dick Mattsson, Alunda  
  Jonte Andersson, Onsby Alunda  
  Majken Tranberg, Österbybruk  
  Malin Åhman, Uppsala  
  Malin Åhman, Uppsala  
  Vitas Andersson, Gimo 101
12 Staffan Wallin, Valde Gimo 100
13 Tomas Ericsson, Morkarla 98
14 Doris Andersson, Gimo 97
15 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 97
16 Ove Nyberg, Morkarla 96
17 Elin Silfverforsen, Alunda 95
18 Bertil Tissier, Österbybruk  
  Håkan Jansson, Lunda Alunda 95
20 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 95
21 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 95
22 Alexander Glavsjö, Karlstad  
  Ingrid Krantz, Skoby 94
24 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 92
25 Sara Andersson, Onsby Alunda 91
26 Erling Lövgren, Karby Uppsala 90
27 Maineth Sandberg, Morkarla 90
28 Bitte Mattsson, Alunda 90
29 Maria Åhman, Kilby Alunda  
  Peter Jonsson, Skoby 90
31 Christina Söderberg, Uppsala 89
32 Anders Kjellin, Österbybruk 89
33 Neo Mattsson Tranberg  Österbybruk 88
34 Ann Söderberg, Uppsala  
  Bruno Berg, Gimo 88
36 Majken Gunnarsson, Alunda 88
37 Tuva Davidsson, Västerberga Rasbo 88
38 Jane Lövgren, Karby Uppsala 88
39 Susanne Mårtensson, Källberga 87
40 Susanne Mårtensson, Källberga Alunda  
  Oliver Mattsson, Österbybruk  
  Wilmer Lindholm, Stavby Alunda  
  Zeth Lindholm, Stavby Alunda 87
44 Ida Nilsson, Gimo 87
45 Phayong Iamtk Johansson, Morkarla 87
46 Per Sandberg, Morkarla 87
47 Saga Svedare, Alunda 87
48 Barbro Espeteg, Västerås 86
49 Andreas Breidenskog, Alunda  
  Tommy Pettersson, Alunda 86
51 Gun Hägg, Gimo 86
51 Seidy Åkerlöf, Gimo 86
53 Bertil Alm, Alunda 86
54 Gunhild Andersson 2, Gimo 85
54 Molly Nyberg, Österbybruk 85
56 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 85
56 Victor Österberg, Kilby Alunda 85
58 Magnus Åhman, Borås 85
59 Laura Orebrand, Kilby Alunda 85
60 Leif Söderberg, Uppsala 85
61 Inga Alm, Alunda 85
62 Ove Nyberg, Morkarla 84
63 Rolf Lundgren, Uppsala 84
64 Emma Sjöblom, Gimo 84
65 Lucas Skyllerman, Morkarla 84
66 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 84
67 Mattias Nyberg, Morkarla 83
68 Jonny Orebrand, Alunda 83
69 Thomas Grehn, Åstorp Alunda 83
70 Jan Fondelius, Österbybruk 82
71 Kent M II, Alunda 82
72 Bertil Johansson, Gimo 82
72 Mats Johansson, Aspdal Alunda 82
72 Roger Wendin, Morkarla 82
75 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda Alunda 82
75 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 82
75 Conny Thorén, Visby 82
78 Moa Johansson, Sävja Uppsala 81
79 Ann Söderberg, Uppsala 81
80 Pia Nordling, Onsby Alunda 81
80 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 81
82 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 81
82 Camilla Skyllerman, Morkarla 81
82 Kent M I, Alunda 81
85 Daniel Hasselström, Almunge 81
86 Carola Gunnarsson, Happsta Alunda 81
86 Ulla Pettersson, Fors Gimo 81
86 Östen Ekström, Alunda 81
89 Bertil Johansson, Gimo 80
90 Rune "Tjotta"Jansson, Hånsta Alunda 80
91 Nils-Erik Holm, Tierp 80
92 Bertil Johansson, Gimo 79
92 Åke Lydh, Österbybruk 79
94 Eva Andersson, Gimo 79
94 Peter Jonsson, Skoby 79
94 Östen Bernelind, Jönninge Alunda 79
97 Elias Waterstedt, Uppsala 79
97 Mats Eriksson, Valde Gimo 79
99 Nils Henriksson, Alunda 79
100 Per-Erik Pettersson, Östhammar 79
100 Per-Erik Pettersson, Östhammar 79
102 Marina Käll, Österbybruk 79
102 Mats Ekström, Gimo 79
104 Colin Davidsson, Västerberga Rasbo 79
105 Christer Ohlström, Österbybruk 78
106 Diana Jettingstad, Morkarla 78
107 Emelie Watierstedt, Uppsala 78
108 Kent Holm, Gålarmora Lövstabruk 78
109 Lag i Han, Kungsbacka 78
110 Lars Johansson, Uppsala 78
111 Lasse Öhlén, Kungsbacka 78
112 Neo Mattsson Tranberg  Österbybruk 78
113 Perra Wallner, Kilby Fredsholm 78
114 Sofia Bäfve, Västerberga Rasbo 78
115 Tilde Jäder, Källbergatorp 78
116 Birgitta Smith II,Kungsbacka 77
117 Elin Söderqvist, Gimo 77
118 Elvira Tranberg, Österbybruk 77
119 Kenneth Hägg, Gimo 77
120 L Mathisen, Danmarks-Vallby Uppsala 77
121 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 77
122 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 77
123 Leif Söderberg, Uppsala 77
124 Maj Gelinder, Alunda 77
125 Milo Svensson, Österbybruk 77
126 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 77
127 Rolf Lydh, Österbybruk 77
128 Siv Holmgren, Aspdal Alunda 77
129 Thomas Engström, Gimo 77
130 Tova Johansson, Löddby Alunda 77
131 Agneta Blom, Österbybruk 76
132 Emmy Pettersson, Fors Gimo 76
133 Gunilla Magnusson, Mangskog 76
134 Hans-Olof Lund, Österbybruk 76
135 Inger Hägglund, Alunda 76
136 Jacob Söderqvist, Uppsala 76
137 Kalle & Eva Mårtensson, Tollarp 76
138 Katrin Hållinder, Gimo 76
139 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 76
140 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 76
141 Martin Nyberg, Österbybruk 76
142 Micke o Anna Liljeberg, Hedesunda 76
143 Olof Ahlén, Österbybruk 76
144 Ove Lundin, Alunda 76
145 Viktoria Mårtensson, Alunda 76
146 Anders Persson, Skarphärad 75
147 Carolina Svedare, Alunda 75
148 Joel Andersson, Morkarla 75
149 Kerstin Orebrand, Klev Alunda 75
150 Magne Wahlund, Österbybruk 75
151 Niklas Eliardsson, Hargshamn 75
152 Niklas Nilsson, Folkärna 75
153 Ulf Lundin, Morkarla 75
154 Bertil Tissier, Österbybruk 74
155 Gunvi Bergström, Gimo 74
156 Göte Åhman, Alunda 74
157 Hans Andersson, Alunda 74
158 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 74
159 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 74
160 Sara Andersson, Bälinge 74
161 Anne-Maria Österberg, Alunda 73
162 Gunilla Andersson, Gimo 73
163 Gunilla Mattsson, Gimo 73
164 Iréne Nyberg, Morkarla 73
165 Jan Franzén, Jönköping 73
166 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 73
167 Jonny Orebrand, Alunda 73
168 Leif Mattsson, Morkarla 73
169 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 73
170 Alf Björkman, Morkarla 72
171 Birgitta Mattsson, Gimo 72
172 Ebba Österberg, Kilby Alunda 72
173 Erling Lövgren, Karby Uppsala 72
174 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 72
175 Lars-Erik Öhlén, Kungsbacka 72
176 Majken Gunnarsson, Alunda 72
177 Olof Ahlén, Österbybruk 72
178 Staffan Wallin, Valde Gimo 72
179 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 71
180 Alvar Gustavsson, Morkarla 71
181 Andreas Wahlqvist, Gimo 71
182 Bertil Johansson, Gimo 71
183 Conny Pettersson, Fors Gimo 71
184 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 71
185 Julia Söderberg, Uppsala 71
186 Lars-Olof Höglund, Skyndeln Alunda 71
187 Marie Nyberg, Visby 71
188 Pia Westerlund, Öregrund 71
189 Roger Andersson Ruud, Gimo 71
190 Sofie Mårtensson, Alunda 71
191 Ulf Jettingstad, Morkarla 71
192 Åke Jakobsson, Östhammar 71
193 Affe Björkman, Morkarla 70
194 Dick Mattsson, Alunda 70
195 Elvis Andersson Rud, Gimo 70
196 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 70
197 Gustis 70
198 Jakob Johansson, Hammarby Alunda 70
199 Jenny Lydh, Uppsala 70
200 Kristofer Mårtensson, Alunda 70
201 Lars Grandin, Uppsala 70
202 Ove Lundin, Alunda 70
203 Sofie Mårtensson, Alunda 70
204 Sonny Westerberg, Österbybruk 70
205 Sverker Brundin, Snesslinge Östhammar 70
206 Barbro Gustavsson, Morkarla 69
207 Bertil Alm, Alunda 69
208 Classe Mårtensson, Klev Alunda 69
209 Denise Johansson, Hammarby 69
210 Erik Davidsson, Västerberga Rasbo 69
211 Gun Lyd, Österbybruk 69
212 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 69
213 Jens Brundin, Rasbokil 69
214 Kristina Andersson, Uppsala 69
215 L-G Andersson, Gimo 69
216 Martin Johansson, Alunda 69
217 Mats Fredriksson, Uppsala 69
218 Nils Henriksson, Alunda 69
219 Patrik Jansson, Öregrund 69
220 Pirre, Bälinge 69
221 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 69
222 Stefan Watierstedt, Uppsala 69
223 Svante Orebrand, Klev Alunda 69
224 Tobbe Söderlund, Alunda 69
225 Tony Lundquist, Åkersberga 69
226 Åsa Mårtensson, Alunda 69
227 Östen Bernelind, Jönninge Alunda 69
228 Anne-Maria Österberg, Alunda 68
229 Anne-Maria Österberg, Alunda 68
230 Annica & Classe, Klev Alunda 68
231 Aron Åhman, Fors Gimo 68
232 Björn Olsson, Haberga Alunda 68
233 Dick Mattsson, Alunda 68
234 Ebba Davidsson, Golvsta Alunda 68
235 Fredik Helén, Fastbol Alunda 68
236 Gerth Westerlund 2, Gimo 68
237 Jakob Johansson, Hammarby Alunda 68
238 Krister Pettersson, Österbybruk 68
239 Kristina Andersson, Uppsala 68
240 Lotta Ohlström, Österbybruk 68
241 Martin Johansson, Alunda 68
242 Mattias Jansson, Uppsala 68
243 Per-Erik Pettersson, Östhammar 68
244 Per-Erik Pettersson, Östhammar 68
245 Stella Svensson, Österbybruk 68
246 Team Mattsson, Alunda 68
247 Viktor Karlsson, Alunda 68
248 Zoie Nyberg, Visby 68
249 Alvar Gustavsson, Morkarla 67
250 Annica Mårtensson, Klev Alunda 67
251 Eric Lundin, Alunda 67
252 Frissan, Gimo 67
253 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 67
254 Ingrid Söderberg, Kilby 67
255 Janne Mårtensson, Källberga Alunda 67
256 Joel Andersson, Morkarla 67
257 Karin Orebrand, Uppsala 67
258 Peter Lundgren, Tierp 67
259 Sara Orebrand, Uppsala 67
260 Anders Bergström, Gimo 66
261 Bo Käll, Österbybruk 66
262 Börje Krantz, Nyborg Alunda 66
263 Inga Alm, Alunda 66
264 Kenneth Mattsson, Gimo 66
265 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 66
266 Nonno Andersson, Gimo 66
267 Olav Mattsson, Gimo 66
268 Ronny Persson, Gimo 66
269 Sören Johansson, Hammarby Alunda 66
270 Tage Sandberg, Morkarla 66
271 Ulla Söderqvist, Mysslinge 66
272 Aron Orebrand, Uppsala 65
273 Hanna Davidsson, Golvsta Alunda 65
274 Inga-Lill Kjettselberg, Morkarla 65
275 Jenny Månsson, Gimo 65
276 Peter Jonsson, Skoby 65
277 Rasmus Österberg, Kilby Alunda 65
278 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 64
279 Dan Collin, Alunda 64
280 Denise Johansson, Hammarby Alunda 64
281 Gunni Lantz, Skyndelstorp 64
282 Kent Johansson, Morkarla 64
283 Sixten Tagerud, Morkarla 64
284 Sofie Åhman, Hallstavik 64
285 Jakob Johansson, Hammarby Alunda 63
286 Mattias Ekman, Degerfors 63
287 Bo Österberg, Kilby Alunda 62
288 Chloé Mattsson, Österbybruk 62
289 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 62
290 Jimmy Hillberg, Lunda Alunda 62
291 Johan Åhman, Fors Gimo 62
292 Lennart Storm, Gimo 62
293 Lillebror Björkman, Morkarla 62
294 Maivor Enevåg, Gimo 62
295 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 62
296 Maria Åhman, Kilby Alunda 62
297 Nova-Li Svensson, Österbybruk 62
298 Bitte II, Alunda 61
299 Chloe Mattsson, Österbybruk 61
300 Joakim Petersson, Östhammar 61
301 Margareta Larsson, Gimo 61
302 Stig Josefsson, Alunda 61
303 Vera Nyberg, Visby 61
304 Wiking Wendin, Morkarla 61
305 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 61
306 Carl Oscar Walltin, Morkarla 60
307 Erik Lydh, Uppsala 60
308 Fredrik Karlsson, Uppsala 60
309 Harriet Åhman, Alunda 60
310 Jenny Gunnarsson, Alunda 60
311 Jonte Andersson, Osnby Alunda 60
312 Kenneth Blom, Österbybruk 60
313 Nour Åhman, Fors Gimo 60
314 Othilia Engström, Gimo 60
315 Pernilla Lundgren, Österbybruk 60
316 Pär Eriksson, Happsta Alunda 60
317 Staffan Ekström, Morkarla 60
318 Stig Josefsson, Alunda 60
319 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 60
320 Anders Karlsson, Österbybruk 59
321 Bo Käll, Österbybruk 59
322 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 59
323 Christina Söderberg, Uppsala 59
324 Krister Lövström, Gimo 59
325 Leif Hägglund, Alunda 59
326 Linus Jäder, Källbergatorp Alunda 59
327 Roger Hedström, Gräsö 59
328 Sofie Mårtensson, Alunda 59
329 Sture Åhlén, Alunda 59
330 Tommy Pettersson, Alunda 59
331 Yvonne Wahlund, Lund 59
332 Åke Jakobsson, Östhammar 59
333 Östen Ekström, Alunda 59
334 Anne-Maria Österberg, Alunda 58
335 Bengt Wahlund, Lund 58
336 Börje Krantz, Nyborg Alunda 58
337 Christian Wendin,Morkarla 58
338 Elvira Tranberg, Österbybruk 58
339 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 58
340 Harri Lundgren, Happsta Alunda 58
341 Helena Jingåker, Andersbo Österbybruk 58
342 Jonny Söderberg, Söderby Alunda 58
343 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 58
344 Staffan Johansson, Löddby Alunda 58
345 Yngve Eriksson, Karby Uppsala 58
346 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 57
347 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 57
348 Jonny Eriksson, Hammarby 57
349 Rolf Nordin, Gimo 57
350 Börje Krantz, Nyborg Alunda 56
351 Dennis Larsson, Österbybruk 56
352 Gunnar Holmgren, Gimo 56
353 Ulla Söderqvist, Mysslinge 56
354 Victor Strömberg, Gimo 56
355 Bertil Johansson, Gimo 55
356 Inger Lydh, Österbybruk 55
357 Ivar Tagerud, Morkarla 55
358 Jörgen Lindström, Uppsala 55
359 Maj-Lis Bergström, Gimo 55
360 Tommy Pettersson, Alunda 55
361 Denise Johansson, Hammarby Alunda 54
362 Oliver Mattsson, Österbybruk 54
363 Birgitta Smith,Kungsbacka 53
364 Gunhild Andersson 1, Gimo 53
365 Gerth Westerlund 1, Gimo 52
366 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 52
367 Gullveg Klint, Valde Gimo 52
368 Håkan Jansson, Lunda Alunda 52
369 Marina Käll, Österbybruk 52
370 Barbro Gustavsson, Morkarla 51
371 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 51
372 Alf Björkman, Morkarla 50
373 Allan Helén, Norrgärde Alunda 50
374 Lasse Gelinder, Alunda 50
375 Malin Åhman, Uppsala 50
376 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 49
377 Mikael Larsson, Alunda 49
378 Ulf Lundin, Morkarla 49
379 Vanessa Karlsson, Uppsala 49
380 Carl Silfverforsen, Alunda 48
381 Eva Bengtsson, Uppsala 48
382 Freja Broman, Gimo 48
383 Göran Gelinder, Alunda 48
384 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 48
385 Thorbjörn Lundin, Alunda 48
386 Anne-Maria Österberg, Alunda 47
387 Anton Davidsson, Golvsta Alunda 47
388 Jessica Wendin, Morkarla 47
389 Stig Bergström, Gimo 47
390 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 46
391 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 46
392 Ove Nyberg, Morkarla 46
393 Emma Engström, Gimo 45
394 Emma Sjöblom, Gimo 45
395 Eva Helén, Norrgärde Alunda 45
396 Frissan, Gimo 45
397 Kerstin Persson, Gimo 45
398 Therese Tagerud, Morkarla 45
399 Göran Söderqvist, Mysslinge 44
400 Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 43
401 Erik Stark, Uppsala 42
402 Jöran Gelinder, Alunda 42
403 Mellanbror Mattsson, Morkarla 42
404 Roine Söderström, Flymyra Österbybruk 41
405 Madeleine Andersson, Östhammar 40
406 Ove Nyberg, Morkarla 39
407 Torsten Jansson, Morkarla 39
408 Majken Tranberg, Österbybruk 38
409 Bo Käll, Österbybruk 38
410 Britt Andersson, Gillinge Alunda 38
Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46709652508, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

Vaxverkstan

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan