Hoppa till sidans innehåll

Tipstoppen våren 2018 - slutställning

26 JUN 2018 23:29
Så var då den 10 och sista matchen på vårtipset spelad.
  • Skapad: 26 JUN 2018 23:29

Vinst 4-2 och Bertil Tissier tog som väntat hem förstapriset. Andraplatsen delades mellan Bosse och Jonte som tippat exakt samma variant av 1-2 och 2-1!!

Ove Nyberg tog fjärdeplatsen genom sitt 4-1 tips i sista matchen. Ove vann tipset 2004 och tog en andraplats 2014!

Kontrollräkning skall ske i slutet av denna vecka innan vinsterna betalas ut.

Plac   Poäng    
1 Bertil Tissier, Österbybruk 199   1 640 kr
2 Bo Käll, Österbybruk 189   1 025 kr
2 Jonte Andersson, Onsby Alunda 189   1 025 kr
4 Ove Nyberg, Morkarla 182      410 kr
5 Eva Andersson, Gimo 179    
6 Birgitta Smith II,Kungsbacka 179    
7 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 177    
8 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 177    
9 Mats Eriksson, Valde Gimo 175    
10 Inger Hägglund, Alunda 174    
11 Elin Silfverforsen, Alunda 173    
11 Ove Nyberg, Morkarla 173    
13 Malin Åhman, Uppsala 172    
14 Åke Lydh, Österbybruk 172    
15 Majken Gunnarsson, Alunda 170    
16 Elin Söderqvist, Gimo 167    
17 Magnus Åhman, Borås 167    
18 Ann Söderberg, Uppsala 167    
19 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 167    
20 Bertil Tissier, Österbybruk 166    
21 Ingrid Krantz, Skoby 166    
22 Neo Mattsson Tranberg  Österbybruk 166    
23 Carola Gunnarsson, Happsta Alunda 166    
24 Oliver Mattsson, Österbybruk 165    
24 Zeth Lindholm, Stavby Alunda 165    
26 Wilmer Lindholm, Stavby Alunda 164    
27 Erling Lövgren, Karby Uppsala 164    
28 Maria Åhman, Kilby Alunda 163    
29 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 162    
30 Dick Mattsson, Alunda 162    
31 Alexander Glavsjö, Karlstad 162    
32 Laura Orebrand, Kilby Alunda 162    
33 Bertil Alm, Alunda 162    
34 Sara Andersson, Onsby Alunda 161    
35 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 161    
36 Tobbe Söderlund, Alunda 161    
37 Staffan Wallin, Valde Gimo 160    
38 Inga Alm, Alunda 160    
39 Ida Nilsson, Gimo 160    
40 Jane Lövgren, Karby Uppsala 160    
41 Marita Andersson, Morkarla 159    
42 Mattias Nyberg, Morkarla 159    
43 Maineth Sandberg, Morkarla 159    
44 Olof Ahlén, Österbybruk 159    
45 Andreas Breidenskog, Alunda 159    
46 Rune "Tjotta"Jansson, Hånsta Alunda 159    
47 Saga Svedare, Alunda 159    
48 Gunvi Bergström, Gimo 158    
49 Peter Jonsson, Skoby 158    
50 Leif Söderberg, Uppsala 158    
51 Leif Mattsson, Morkarla 158    
52 Conny Thorén, Visby 158    
53 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 158    
54 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 157    
55 Elvis Andersson Rud, Gimo 157    
56 Marina Käll, Österbybruk 157    
57 Camilla Skyllerman, Morkarla 157    
58 Kent M I, Alunda 156    
59 Majken Tranberg, Österbybruk 155    
59 Vitas Andersson, Gimo 155    
59 Malin Åhman, Uppsala 155    
62 Dick Mattsson, Alunda 155    
63 Per Sandberg, Morkarla 155    
64 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda Alunda 155    
65 Jessica Wendin, Morkarla 154    
66 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 154    
67 Kalle & Eva Mårtensson, Tollarp 154    
68 Susanne Mårtensson, Källberga 154    
69 Conny Pettersson, Fors Gimo 154    
69 Lars-Erik Öhlén, Kungsbacka 154    
71 Bertil Alm, Alunda 154    
72 Lag i Han, Kungsbacka 154    
73 Ann Söderberg, Uppsala 154    
74 Pirre, Bälinge 153    
75 Christina Söderberg, Uppsala 153    
76 Diana Jettingstad, Morkarla 152    
77 Bertil Johansson, Gimo 152    
78 Siv Holmgren, Aspdal Alunda 152    
79 Roger Wendin, Morkarla 152    
80 Sofia Bäfve, Västerberga Rasbo 152    
81 Peter Jonsson, Skoby 151    
82 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 151    
83 Moa Johansson, Sävja Uppsala 151    
84 Anders Kjellin, Österbybruk 151    
85 Kent M II, Alunda 151    
86 Thomas Grehn, Åstorp Alunda 150    
87 Ulla Pettersson, Fors Gimo 150    
88 Micke o Anna Liljeberg, Hedesunda 150    
89 L Mathisen, Danmarks-Vallby Uppsala 150    
90 Christer Ohlström, Österbybruk 150    
91 Olav Mattsson, Gimo 150    
92 Pernilla Lundgren, Österbybruk 150    
93 Ove Lundin, Alunda 150    
94 Nils-Erik Holm, Tierp 149    
95 Mats Ekström, Gimo 149    
96 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 149    
97 Mats Johansson, Aspdal Alunda 149    
98 Birgitta Mattsson, Gimo 149    
99 Dick Mattsson, Alunda 149    
100 Åsa Mårtensson, Alunda 149    
101 Janne Mårtensson, Källberga Alunda 149    
102 Erik Davidsson, Västerberga Rasbo 149    
103 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 149    
104 Viktoria Mårtensson, Alunda 149    
105 Sara Orebrand, Uppsala 149    
106 Tova Johansson, Löddby Alunda 148    
107 Jan Franzén, Jönköping 148    
108 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 148    
109 Birgitta Smith,Kungsbacka 147    
110 Emelie Watierstedt, Uppsala 147    
111 Daniel Hasselström, Almunge 147    
112 Frissan, Gimo 147    
113 Victor Österberg, Kilby Alunda 147    
114 Thomas Engström, Gimo 147    
115 Jan Fondelius, Österbybruk 146    
116 Ebba Davidsson, Golvsta Alunda 146    
117 Gunhild Andersson 2, Gimo 146    
118 Erling Lövgren, Karby Uppsala 146    
119 Hanna Davidsson, Golvsta Alunda 146    
120 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 146    
121 Classe Mårtensson, Klev Alunda 146    
122 Carolina Svedare, Alunda 146    
123 Andreas Wahlqvist, Gimo 146    
124 Martin Johansson, Alunda 146    
125 Östen Bernelind, Jönninge Alunda 145    
126 Stig Josefsson, Alunda 145    
127 Åke Jakobsson, Östhammar 145    
128 Hans-Olof Lund, Österbybruk 145    
129 Gun Hägg, Gimo 145    
130 Anders Persson, Skarphärad 145    
131 Perra Wallner, Kilby Fredsholm 145    
132 Lasse Öhlén, Kungsbacka 145    
133 Seidy Åkerlöf, Gimo 144    
134 Tuva Davidsson, Västerberga Rasbo 144    
135 Stig Josefsson, Alunda 144    
136 Per-Erik Pettersson, Östhammar 144    
137 Per-Erik Pettersson, Östhammar 144    
138 Nils Henriksson, Alunda 144    
139 Per-Erik Pettersson, Östhammar 144    
140 Per-Erik Pettersson, Östhammar 144    
141 Dan Collin, Alunda 144    
142 Rolf Lundgren, Uppsala 144    
143 Östen Ekström, Alunda 143    
144 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 143    
145 Leif Söderberg, Uppsala 143    
146 Molly Nyberg, Österbybruk 143    
147 Gunilla Andersson, Gimo 143    
148 Colin Davidsson, Västerberga Rasbo 143    
149 Nils Henriksson, Alunda 143    
150 Sixten Tagerud, Morkarla 143    
151 Doris Andersson, Gimo 143    
152 Bengt Wahlund, Lund 143    
153 Sture Åhlén, Alunda 143    
154 Stefan Watierstedt, Uppsala 143    
155 Marie Nyberg, Visby 142    
156 Kristina Andersson, Uppsala 141    
157 Bertil Tissier, Österbybruk 141    
158 Elvira Tranberg, Österbybruk 141    
159 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 141    
160 Roger Andersson Ruud, Gimo 141    
161 Göte Åhman, Alunda 141    
162 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 141    
163 Jenny Lydh, Uppsala 141    
164 Bertil Johansson, Gimo 140    
165 Bruno Berg, Gimo 140    
166 Ebba Österberg, Kilby Alunda 140    
167 Inger Lydh, Österbybruk 140    
168 Lotta Ohlström, Österbybruk 139    
169 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 139    
170 Håkan Jansson, Lunda Alunda 139    
171 Joel Andersson, Morkarla 139    
172 Martin Johansson, Alunda 139    
173 Phayong Iamtk Johansson, Morkarla 138    
174 Bo Österberg, Kilby Alunda 138    
175 Hans Andersson, Alunda 138    
176 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 138    
177 Svante Orebrand, Klev Alunda 138    
178 Alvar Gustavsson, Morkarla 138    
179 Börje Krantz, Nyborg Alunda 138    
180 Kenneth Mattsson, Gimo 138    
181 Maj Gelinder, Alunda 138    
182 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 138    
183 Staffan Johansson, Löddby Alunda 138    
184 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 138    
185 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 137    
186 Kristina Andersson, Uppsala 137    
187 Peter Jonsson, Skoby 137    
188 Tommy Pettersson, Alunda 137    
189 Jonny Söderberg, Söderby Alunda 137    
190 Annica Mårtensson, Klev Alunda 137    
191 Krister Pettersson, Österbybruk 137    
192 Majken Gunnarsson, Alunda 137    
193 Bitte Mattsson, Alunda 136    
194 Milo Svensson, Österbybruk 136    
195 Eric Lundin, Alunda 136    
196 Lucas Skyllerman, Morkarla 135    
197 Chloe Mattsson, Österbybruk 135    
198 Tony Lundquist, Åkersberga 135    
199 Lasse Gelinder, Alunda 135    
200 Lars Johansson, Uppsala 135    
201 Anders Bergström, Gimo 135    
202 Sofie Mårtensson, Alunda 135    
203 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 135    
204 Annica & Classe, Klev Alunda 135    
205 Bertil Johansson, Gimo 135    
206 Barbro Gustavsson, Morkarla 135    
207 Martin Nyberg, Österbybruk 134    
208 L-G Andersson, Gimo 134    
209 Julia Söderberg, Uppsala 134    
210 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 134    
211 Alvar Gustavsson, Morkarla 134    
212 Lars Grandin, Uppsala 134    
213 Östen Bernelind, Jönninge Alunda 134    
214 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 134    
215 Nova-Li Svensson, Österbybruk 133    
216 Barbro Espeteg, Västerås 133    
217 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 133    
218 Inga-Lill Kjettselberg, Morkarla 133    
219 Wiking Wendin, Morkarla 133    
220 Margareta Larsson, Gimo 133    
221 Niklas Eliardsson, Hargshamn 132    
222 Susanne Mårtensson, Källberga Alunda 132    
223 Anne-Maria Österberg, Alunda 132    
224 Patrik Jansson, Öregrund 132    
225 Rolf Lydh, Österbybruk 131    
226 Inga Alm, Alunda 131    
227 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 131    
228 Carl Silfverforsen, Alunda 131    
229 Joel Andersson, Morkarla 131    
230 Tomas Ericsson, Morkarla 131    
231 Agneta Blom, Österbybruk 131    
232 Fredik Helén, Fastbol Alunda 131    
233 Jonte Andersson, Osnby Alunda 131    
234 Sören Johansson, Hammarby Alunda 131    
235 Bo Käll, Österbybruk 131    
236 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 130    
237 Börje Krantz, Nyborg Alunda 130    
238 Staffan Wallin, Valde Gimo 130    
239 Lillebror Björkman, Morkarla 130    
240 Aron Åhman, Fors Gimo 130    
241 Gun Lyd, Österbybruk 130    
242 Pia Nordling, Onsby Alunda 130    
243 Jens Brundin, Rasbokil 129    
244 Stella Svensson, Österbybruk 129    
245 Christina Söderberg, Uppsala 129    
246 Tage Sandberg, Morkarla 129    
247 Kristofer Mårtensson, Alunda 129    
248 Jakob Johansson, Hammarby Alunda 129    
249 Ingrid Söderberg, Kilby 128    
250 Christian Wendin,Morkarla 127    
251 Marina Käll, Österbybruk 127    
252 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 127    
253 Erik Lydh, Uppsala 127    
254 Jakob Johansson, Hammarby Alunda 127    
255 Linus Jäder, Källbergatorp Alunda 127    
256 Emmy Pettersson, Fors Gimo 127    
257 Bertil Johansson, Gimo 127    
258 Gunilla Mattsson, Gimo 127    
259 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 127    
260 Aron Orebrand, Uppsala 127    
261 Olof Ahlén, Österbybruk 126    
262 Ulf Lundin, Morkarla 126    
263 Leif Hägglund, Alunda 126    
264 Mattias Ekman, Degerfors 126    
265 Anders Karlsson, Österbybruk 126    
266 Denise Johansson, Hammarby 126    
267 Eva Bengtsson, Uppsala 126    
268 Jenny Gunnarsson, Alunda 126    
269 Lars-Olof Höglund, Skyndeln Alunda 125    
270 Östen Ekström, Alunda 125    
271 Anne-Maria Österberg, Alunda 125    
272 Barbro Gustavsson, Morkarla 125    
273 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 125    
274 Åke Jakobsson, Östhammar 125    
275 Jonny Eriksson, Hammarby 125    
276 Iréne Nyberg, Morkarla 125    
277 Anne-Maria Österberg, Alunda 125    
278 Jonny Orebrand, Alunda 125    
279 Pär Eriksson, Happsta Alunda 125    
280 Team Mattsson, Alunda 124    
281 Magne Wahlund, Österbybruk 124    
282 Mats Fredriksson, Uppsala 124    
283 Othilia Engström, Gimo 124    
284 Mattias Jansson, Uppsala 124    
285 Yngve Eriksson, Karby Uppsala 124    
286 Sofie Mårtensson, Alunda 124    
287 Ove Lundin, Alunda 124    
288 Kenneth Blom, Österbybruk 123    
289 Jakob Johansson, Hammarby Alunda 123    
290 Maivor Enevåg, Gimo 123    
291 Sofie Mårtensson, Alunda 123    
292 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 123    
293 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 122    
294 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 122    
295 Sofie Åhman, Hallstavik 122    
296 Jacob Söderqvist, Uppsala 122    
297 Gunhild Andersson 1, Gimo 122    
298 Denise Johansson, Hammarby Alunda 122    
299 Tilde Jäder, Källbergatorp 122    
300 Denise Johansson, Hammarby Alunda 122    
301 Katrin Hållinder, Gimo 121    
302 Vera Nyberg, Visby 121    
303 Peter Lundgren, Tierp 121    
304 Kerstin Orebrand, Klev Alunda 121    
305 Viktor Karlsson, Alunda 121    
306 Nonno Andersson, Gimo 121    
307 Gustis 121    
308 Rasmus Österberg, Kilby Alunda 121    
309 Kenneth Hägg, Gimo 120    
310 Thorbjörn Lundin, Alunda 120    
311 Jonny Orebrand, Alunda 120    
312 Niklas Nilsson, Folkärna 120    
313 Sara Andersson, Bälinge 120    
314 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 120    
315 Elias Waterstedt, Uppsala 120    
316 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 120    
317 Anton Davidsson, Golvsta Alunda 120    
318 Jörgen Lindström, Uppsala 120    
319 Krister Lövström, Gimo 119    
320 Staffan Ekström, Morkarla 119    
321 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 119    
322 Carl Oscar Walltin, Morkarla 119    
323 Bertil Johansson, Gimo 118    
324 Victor Strömberg, Gimo 118    
325 Johan Åhman, Fors Gimo 118    
326 Maj-Lis Bergström, Gimo 118    
327 Harriet Åhman, Alunda 118    
328 Gunilla Magnusson, Mangskog 118    
329 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 118    
330 Anne-Maria Österberg, Alunda 118    
331 Jenny Månsson, Gimo 117    
332 Kent Johansson, Morkarla 117    
333 Lennart Storm, Gimo 117    
334 Gunni Lantz, Skyndelstorp 117    
335 Gullveg Klint, Valde Gimo 117    
336 Maria Åhman, Kilby Alunda 117    
337 Sonny Westerberg, Österbybruk 116    
338 Sverker Brundin, Snesslinge Östhammar 116    
339 Ulf Jettingstad, Morkarla 116    
340 Tommy Pettersson, Alunda 115    
341 Björn Olsson, Haberga Alunda 115    
342 Gerth Westerlund 2, Gimo 115    
343 Joakim Petersson, Östhammar 115    
344 Ronny Persson, Gimo 115    
345 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 115    
346 Zoie Nyberg, Visby 115    
347 Göran Gelinder, Alunda 114    
348 Börje Krantz, Nyborg Alunda 114    
349 Emma Sjöblom, Gimo 114    
350 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 114    
351 Fredrik Karlsson, Uppsala 113    
352 Nour Åhman, Fors Gimo 113    
353 Tommy Pettersson, Alunda 113    
354 Mikael Larsson, Alunda 113    
355 Neo Mattsson Tranberg  Österbybruk 113    
356 Gunnar Holmgren, Gimo 113    
357 Freja Broman, Gimo 113    
358 Anne-Maria Österberg, Alunda 112    
359 Affe Björkman, Morkarla 111    
360 Gerth Westerlund 1, Gimo 111    
361 Oliver Mattsson, Österbybruk 111    
362 Eva Helén, Norrgärde Alunda 111    
363 Ulla Söderqvist, Mysslinge 109    
364 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 109    
365 Helena Jingåker, Andersbo Österbybruk 109    
366 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 109    
367 Rolf Nordin, Gimo 109    
368 Bitte II, Alunda 108    
369 Jessica Wendin, Morkarla 108    
370 Kerstin Persson, Gimo 108    
371 Karin Orebrand, Uppsala 107    
372 Jimmy Hillberg, Lunda Alunda 107    
373 Elvira Tranberg, Österbybruk 107    
374 Alf Björkman, Morkarla 106    
375 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 106    
376 Roger Hedström, Gräsö 106    
377 Kent Holm, Gålarmora Lövstabruk 106    
378 Vanessa Karlsson, Uppsala 106    
379 Bo Käll, Österbybruk 104    
380 Erik Stark, Uppsala 103    
381 Håkan Jansson, Lunda Alunda 103    
382 Allan Helén, Norrgärde Alunda 103    
383 Pia Westerlund, Öregrund 102    
384 Malin Åhman, Uppsala 101    
385 Harri Lundgren, Happsta Alunda 101    
386 Ulla Söderqvist, Mysslinge 100    
387 Frissan, Gimo 99    
388 Ulf Lundin, Morkarla 97    
389 Chloé Mattsson, Österbybruk 97    
390 Dennis Larsson, Österbybruk 96    
391 Ivar Tagerud, Morkarla 96    
392 Stig Bergström, Gimo 95    
393 Emma Sjöblom, Gimo 94    
394 Yvonne Wahlund, Lund 94    
395 Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 93    
396 Madeleine Andersson, Östhammar 92    
397 Göran Söderqvist, Mysslinge 90    
398 Ove Nyberg, Morkarla 89    
399 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 89    
400 Mellanbror Mattsson, Morkarla 89    
401 Britt Andersson, Gillinge Alunda 88    
402 Alf Björkman, Morkarla 87    
403 Jöran Gelinder, Alunda 85    
404 Roine Söderström, Flymyra Österbybruk 83    
405 Therese Tagerud, Morkarla 81    
406 Torsten Jansson, Morkarla 78    
407 Ove Nyberg, Morkarla 77    
408 Emma Engström, Gimo 76    
409 Majken Tranberg, Österbybruk 76    
410 Bo Käll, Österbybruk 66    
Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

  '

Intersport

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46709652508, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

Vaxverkstan

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan