Hoppa till sidans innehåll

Tipstoppen våren 2017 inför sista matchen

2017-06-28 22:19
  • Uppdaterad: 2017-06-28 22:33

Säsongens 4:e oavgjorda och de 10 första har prickat in 3 av dem! Ett extra stort omnämnande till Olav Mattson som startade med plats 323 för att sedan ramla ner till 398 och sedan haft placeringarna 304 - 350 - 291 - 289 - 234 - 117 - 43 - 29 - 12 och nu ligger 3:a. Starkt jobbat!!

Inför sista matchen kan de fyra första stå som vinnare på lördag eftermiddag och många fler kan kamma hem prispengar. Torsdag görs en extra kontrollräkning av de som har chans att vinna!

Plac.   Poäng   Almo -Wattholma IF 3
1 Margareta Jakobsson, Högsta 177   1-1
2 Rolf Lundgren, Uppsala 175   4-0
3 Olav Mattsson, Gimo 173   5-2
4 Ulla Pettersson, Fors Gimo 169   3-4
5 Eva Bengtsson, Uppsala 165   2-1
6 Gun Lyd, Österbybruk 164   2-1
7 Mellanbror Mattsson, Tranby     2-1
  Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 161   2-1
9 Gunhild Andersson, Gimo 160   3-0
10 Maria Storäng, Uppsala 160   2-1
11 Ove Nyberg, Morkarla 160   2-1
12 Maria Åhman, Kilby 157   2-1
13 Gun Lövström 2, Gimo 155   2-0
14 Bo Käll, Österbybruk     2-1
  Lars-Gunnar Andersson, Gimo 153   2-1
16 Christina Söderberg, Uppsala 150   1-1
17 Mathias Mattsson, Uppsala 150   2-2
18 Roger Lamell, Alunda 149   2-0
19 Staffan Wallin, Valde Gimo 147   3-2
20 Jörgen Lindström, Uppsala 147   0-3
21 Alf Lundin, Skyndeln 147   4-1
22 L-E Åhman, Kilby 146   3-1
23 Andreas Breidenskog, Alunda 146   3-0
24 Lars-Erik Åhman, Kilby 146   3-1
25 Linda Lamell, Alunda 146   2-0
26 Peter Jonsson, Skoby 145   3-1
27 Tommy Ericsson, Alunda 145   3-1
28 Lars Johansson, Uppsala 145   3-2
29 Erik Kjellin, Österbybruk 144   3-1
30 Mikael Skörd, Alunda 144   1-2
31 Lasse o Gittan. Frillesås 142   1-0
32 Maria Thuré, Fors Gimo 142   2-0
33 Göran Söderqvist, Mysslinge 142   4-1
34 Pirre 142   1-0
35 Viktor Wikner, Uppsala 142   2-0
36 Jonas Österberg, Alunda 142   1-0
37 Gunhild Andersson, Gimo 141   2-2
38 Wilmer Lindholm, Stavby 141   1-0
39 Bertil Alm, Alunda 140   3-1
40 Perra Wallner, Kilby Fredsholm 140   3-2
41 Moa Lager, Gimo 139   1-2
42 Jesper Söderberg, Uppsala 138   1-0
43 Bengt Lövström 2, Gimo 138   2-1
44 Nicklas Söderberg, Alunda 137   4-1
45 Bertil Johansson, Gimo 136   4-2
46 Jakob Johansson, Hammarby 136   5-1
47 Gerth Westerlund, Gimo 135   2-0
48 Inger Hägglund, Alunda 134   2-1
49 Elvira Tranberg, Österbybruk 134   3-2
50 Mats Eriksson, Valde Gimo 133   4-0
51 Lars-Åke Jakobsson, Högsta 133   0-2
52 Dag Holm, Uppsala 133   2-1
53 Classe o Annica, Klev 132   3-1
54 Inga Alm, Alunda 132   2-1
55 Peter Jonsson, Skoby 132   3-1
56 Leif Söderberg, Uppsala 132   3-1
57 Tony Lundquist, Åkersberga 131   1-2
58 Maria Åhman, Kilby 130   3-1
59 Sara Andersson, Onsby 130   1-0
60 Maggan Larsson, Gimo 130   3-3
61 Kerstin Orebrand, Klev 130   3-0
62 Joel Andersson, Morkarla 130   3-1
63 Frissan, Gimo 129   2-2
64 Martin Nyberg, Österbybruk 129   2-2
65 Sofie Mårtensson, Alunda 129   2-1
66 Bertil Johansson, Gimo 128   1-2
67 Dick Mattsson, Alunda 128   3-0
68 Gun Lövström 1, Gimo 128   2-1
69 Ingrid Söderberg, Kilby 128   3-1
70 Pirre 128   2-1
71 Anne-Maria Österberg, Alunda 127   2-0
72 Bitte Mattsson, Alunda 127   2-1
73 Hans-Olof Lund, Österbybruk 127   4-1
74 Leif Söderberg, Uppsala 127   4-0
75 Magnus Åhman, Borås 127   2-0
76 Mats Fredriksson, Uppsala 127   2-4
77 Börje Krantz, Nyborg Alunda 126   3-1
78 Kristofer Mårtensson, Alunda 126   2-0
79 Kristofer Norén, Golvsta 126   8-0
80 Marita Andersson, Morkarla 126   3-1
81 Nonno Andersson 1, Gimo 126   3-0
82 Nonno Andersson 2, Gimo 126   3-0
83 Sune Johansson, Alunda 126   3-1
84 Tomas Sweijer, Uppsala 126   2-1
85 Bitte II, Alunda 125   2-1
86 Jan Hultqvist, Märsta 125   4-1
87 Majken Gunnarsson, Alunda 125   3-1
88 Ingegerd Eriksson, Alunda 124   1-0
89 Kristina Andersson, Uppsala 124   2-0
90 Sissel Orebrand, Enköping 124   2-2
91 Ulla Strannefors, Uppsala 124   2-3
92 Birgitta Mattsson, Gimo 123   3-0
93 Amela Cohodarrvic, Uppsala 122   1-1
94 Anne-Maria Österberg, Alunda 122   5-2
95 Classe Mårtensson, Klev 122   1-3
96 Emmy Pettersson, Fors 122   4-1
97 Karin Orebrand, Uppsala 122   2-0
98 Kristina Andersson, Uppsala 122   1-2
99 Denise & Jakob Johansson, Hammarby 121   4-1
100 Eva Helén, Norrgärde Alunda 121   2-4
101 Göte Åhman, Alunda 121   2-3
102 Jonas Lantz, Björklinge 121   4-1
103 K-G o Eva Mårtensson, Hörby 121   2-0
104 Mattias Bergman, Gimo 121   3-1
105 Siv Holmgren, Aspdal 121   3-1
106 Therese Strandell, Uppsala-Näs 121   1-2
107 Anders Kjellin, Österbybruk 120   3-1
108 Anne-Maria Österberg, Alunda 120   4-1
109 Barbro Gustavsson, Morkarla 120   3-0
110 Carina Söderberg, Uppsala 120   3-1
111 Erik Davidsson, Västerberga 120   4-2
112 Göran Westerman, Saringe 120   1-0
113 Lina Strannefors, Uppsala 120   1-3
114 Maria Isabell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 120   2-2
115 Håkan Björnberg, Björklinge 119   4-1
116 Sofia Bäfve, Västerberga 119   3-1
117 Jonny Orebrand, Alunda 118   2-3
118 Karin Orebrand, Uppsala 118   2-0
119 Majken Tranberg, Österbybruk 118   2-1
120 Martin Breidenskog, Alunda 118   4-0
121 Tommy Pettersson, Gimo 118   4-1
122 Tord Strannefors, Uppsala 118   3-1
123 Victor Strömberg, Ånö Östhammar 118   2-3
124 Anne-Maria Österberg, Alunda 117   4-2
125 Barbro Espeteg, Västerås 117   2-2
126 Dick Mattsson, Alunda 117   2-1
127 Elin Silfverforsen, Alunda 117   0-0
128 Kerstin Orebrand, Klev 117   1-0
129 Mattias Nyberg, Morkarla 117   3-1
130 Nils-Erik Holm, Tierp 117   1-0
131 Syjuntans experter, Alunda 117   2-1
132 Viktoria Mårtensson, Alunda 117   0-2
133 Ann Söderberg, Uppsala 116   3-1
134 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 116   2-2
135 Ingrid Goldwitz, Uppsala 116   3-1
136 Iréne Nyberg, Morkarla 116   3-2
137 L-E Åhman, Kilby 116   3-2
138 Marita Andersson, Morkarla 116   4-1
139 Nils Henriksson, Alunda 116   4-1
140 Robin Söderberg, Uppsala 116   2-2
141 Sara Andersson, Uppsala 116   2-2
142 Sissel Orebrand, Enköping 116   2-1
143 Vivi-Ann Pettersson, Trätmot Almunge 116   1-0
144 Åke Johansson, Löddby 116   4-2
145 Håkan Mattsson, Österbybruk 115   4-0
146 Inger Lundin, Skyndeln 115   2-1
147 Ove Lundin, Alunda 115   3-1
148 Bernt Eriksson, Happsta 114   4-2
149 Bertil Johansson, Gimo 114   3-1
150 Bertil Johansson, Gimo 114   3-1
151 Donja, Alunda 114   2-1
152 Elis Thuré, Fors Gimo 114   2-1
153 Göran Levin, Uppsala 114   1-3
154 Håkan Davidsson, Strömsbro 114   1-4
155 John Sandberg, Morkarla 114   2-0
156 Lucas Philipsson, Morkarla 114   3-0
157 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 114   1-1
158 Berit Åhman, Alunda 113   2-1
159 Johan Lundström, Knivsta 113   5-1
160 Patrik Lantz, Uppsala 113   5-1
161 Sune Johansson, Alunda 113   3-1
162 Thorbjörn Börjesson, Gimo 113   1-1
163 Vivi-Ann Pettersson, Trätmot Almunge 113   2-1
164 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 112   3-1
165 Gustis 112   3-1
166 Gustis 112   2-1
167 Lars-Åke Jakobsson, Högsta 112   3-1
168 Maud Uddfeldt Levin, Uppsala 112   2-1
169 Abed Moro, Steningehöjden 111   2-3
170 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 111   4-1
171 Barbro Andersson, Gimo 110   1-0
172 Maj Gelinder, Alunda 110   3-2
173 Peter Forsblom, Uppsala 110   1-0
174 Peter Jonsson, Skoby 110   2-1
175 Rolf Lydh, Österbybruk 110   2-1
176 Anne-Maria Österberg, Alunda 109   3-1
177 Carl Oscar Walltin, Morkarla 109   0-0
178 Elisabeth Sundberg, Östhammar 109   3-1
179 Inger Lydh, Österbybruk 109   3-3
180 Ingrid Söderberg, Kilby 109   3-1
181 Jan Franzén, Jönköping 109   3-2
182 Martin Johansson, Hammarby 109   3-1
183 Staffan Ekström, Morkarla 109   3-2
184 Stig Josefsson, Alunda 109   3-1
185 Åsa Mårtensson, Alunda 109   3-1
186 Daniel Hasselström, Almunge 108   4-1
187 Denise Johansson, Hammarby 108   3-2
188 Ingrid Söderberg, Kilby 108   4-2
189 Mikael Larsson, Alunda 108   0-1
190 No Name, ICA Alunda 108   3-1
191 Rolf Nordin, Gimo 108   6-0
192 Ted Eriksson, Golvsta Alunda 108   5-2
193 Elisabeth Högberg, Uppsala 107   1-3
194 Leif Hägglund, Alunda 107   1-2
195 Linus Söderström, Halmstad 107   7-2
196 Mats Johansson, Aspdal 107   3-1
197 Pia Nordling, Onsby Alunda 107   3-0
198 Alf Björkman, Morkarla 106   1-1
199 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 106   1-2
200 Bengt Lövström 1, Gimo 106   2-0
201 Christina Söderberg, Uppsala 106   1-0
202 Harri Lundgren, Happsta 106   3-1
203 Jonny Orebrand, Alunda 106   2-0
204 Kent Mattsson, Alunda 106   3-1
205 Lennart Johansson, Syding Ösby 106   2-0
206 Margareta Jakobsson, Högsta 106   3-3
207 Micka o Anna, Gävle 106   4-1
208 Sara Mårtensson, Klev Alunda 106   2-0
209 Vera Nyberg, Visby 106   4-4
210 Asta Palmqvist, Alunda 105   3-0
211 Carolina Svedare, Alunda 105   2-0
212 Dick Mattsson, Alunda 105   3-0
213 Göran Gelinder, Alunda 105   1-2
214 Kent Mattsson, Alunda 105   2-0
215 Lasse Öhlén, Frillesås 105   3-1
216 Rune "Tjotta"Jansson, Hånsta 105   3-2
217 Ulf Lundin, Morkarla 105   2-0
218 Annica Mårtensson, Klev 104   0-1
219 Diana Jettingstad, Morkarla 104   2-1
220 Elis Thuré, Fors Gimo 104   2-0
221 Lillebror Björkman, Morkarla 104   4-1
222 Lone Legue, Uppsala 104   1-2
223 Maineth Sandberg, Morkarla 104   3-1
224 Mikael Davidsson, Golvsta Alunda 104   4-0
225 Barbro Espeteg, Västerås 103   1-1
226 Bo Käll, Österbybruk 103   2-3
227 Chloé Mattsson, Österbybruk 103   3-2
228 Colin Davidsson, Västerberga 103   3-1
229 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 103   1-0
230 Katrin Hållinder, Gimo 103   3-2
231 Micke Sandman, Uppsala 103   1-1
232 Tomas Ericsson, Morkarla 103   1-3
233 Ulf Lundin, Morkarla 103   1-1
234 Andreas Wahlqvist, Gimo 102   3-1
235 Bo Käll, Österbybruk 102   2-3
236 Inga-Lill Kjettselberg, Morkarla 102   2-1
237 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 102   3-0
238 Johan Åhman, Fors Gimo 102   1-3
239 Peter Eklund, Östhammar 102   3-0
240 Tony Söderström, Grän Uppsala 102   1-1
241 Tova Johansson, Löddby 102   1-2
242 Henrik Tapper Österbybruk 101   2-0
243 Ingela Winberg, Österbybruk 101   2-4
244 Ingrid Krantz, Skoby 101   2-2
245 Jacob Söderqvist, Gimo 101   2-1
246 Joel Andersson, Morkarla 101   2-0
247 Jonte Andersson, Onsby 101   2-0
248 Marina Käll, Österbybruk 101   1-1
249 Mattias Ekman, Degerfors 101   1-1
250 Phayong Iam-ek Johaysson, Morkarla 101   2-1
251 Stig Hellberg, Bälinge 101   1-1
252 Stig Österberg, Syding Ösby 101   4-0
253 Bo Eriksson, Alunda 100   3-2
254 L-G Andersson, Gimo 100   3-1
255 Sverker Brundin, Snesslinge 100   2-1
256 Sören Johansson, Hammarby 100   4-0
257 Alvar Gustavsson, Morkarla 99   2-2
258 Bengt Lövström 2, Gimo 99   2-0
259 Fam. Nordström/Lydh, Österbybruk 99   3-0
260 Helena Jingåker, Andersbo 99   3-2
261 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 99   2-0
262 Nils Henriksson, Alunda 99   2-1
263 Oliver Mattsson, Österbybruk 99   2-0
264 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 99   2-2
265 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 98   3-2
266 Emilia Backholm, Uppsala 97   0-3
267 Gullveg Klint, Valde Gimo 97   3-1
268 Magne Orebrand, Uppsala 97   3-0
269 Tuva Davidsson, Västerberga 97   4-2
270 Zeth Lindholm, Stavby 97   3-0
271 Fredrik Lundqvist, Fors Gimo 96   3-0
272 Ola Sundin, Gimo 96   2-0
273 Roger Hedström, Gräsö 96   3-1
274 Roger Norén, Hånsta Alunda 96   1-3
275 Ulla o Conny Pettersson, Fors Gimo 96   2-2
276 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 95   2-1
277 Laura Orebrand, Kilby 95   3-1
278 Martin Westin, Uppsala 95   0-0
279 Östen Bernelind, Jönninge 95   3-1
280 Ann-Marie Nylén, Gimo 94   4-1
281 Börje Krantz, Nyborg Alunda 94   1-0
282 Joakim Petersson, Östhammar 94   1-2
283 Kjell Renstål, Uppsala 94   3-2
284 Krister Wennman,Björklinge 94   1-2
285 Pernilla Lundgren, Österbybruk 94   0-2
286 Staffan Wallin, Valde Gimo 94   3-3
287 Tobias Kaj, Svenska Hyresmaskin 94   2-4
288 Barbro Gustavsson, Morkarla 93   3-1
289 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 93   3-2
290 Madeleine Andersson, Åstorp Alunda 93   4-2
291 Svante Orebrand, Klev 93   3-1
292 Östen Bernelind, Jönninge 93   2-0
293 Annika Lager, Gimo 92   2-2
294 Gunnar Holmgren, Gimo 92   2-0
295 Håkan Jansson, Lunda 92   3-1
296 L-G Andersson, Gimo 92   3-2
297 Lovisa Karlsson, Gävle 92   0-2
298 Magne Orebrand, Uppsala 92   3-1
299 Niklas Nilsson, Folkärna 92   3-0
300 Pär Höglund, Österbybruk 92   1-3
301 Robin Söderberg, Uppsala 92   2-1
302 Zoie Nyberg, Visby 92   5-4
303 Birgitta Smith, Frillesås 91   1-0
304 Björn Lundin, Svenska Hyresmaskin 91   1-2
305 Carl Silfverforsen, Alunda 91   2-0
306 Conny Pettersson, Fors Gimo 91   3-0
307 Eva Helén, Norrgärde Alunda 91   1-3
308 Foto Mjölkjonte, Onsby  91   3-0
309 ICA-Peter 91   1-0
310 Kerstin Persson, Gimo 91   2-0
311 Lars-Ove Olsson, Östhammar 91   5-1
312 Rolf Lundgren, Uppsala 91   2-0
313 Stefan Eriksson, Östhammar 91   3-1
314 Ulla Söderqvist, Mysslinge 91   1-2
315 Juhani Salo, Österbybruk 90   1-2
316 Malin Åhman, Uppsala 90   1-2
317 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 90   2-0
318 Thomas Grehn, Åstorp Alunda 90   3-1
319 Anne-Marie Pettersson, Uppsala 89   1-2
320 Eric Lundin, Alunda 89   4-1
321 Fredrik Birgersson, Uppsala 89   2-3
322 Juhani Salo, Österbybruk 89   1-1
323 Leif Mattsson, Morkarla 89   1-1
324 Mona Skörd, Björklinge 89   0-1
325 Peter Lundgren, Tierp 89   4-0
326 Sten Josefsson, Österbybruk 89   2-1
327 Bo Österberg, Kilby 88   2-1
328 Jimmy Mattsson, Gimo 88   1-2
329 Per Sandberg, Morkarla 88   2-1
330 Robin Söderberg, Uppsala 88   1-1
331 Seidy Åkerlöf, Gimo 88   1-2
332 Östen Andersson, Bolka 88   3-1
333 Aron Åhman, Fors Gimo 87   3-0
334 Bo Käll, Österbybruk 87   1-2
335 Camilla Skyllerman, Morkarla 87   2-0
336 Eva Andersson, Gimo 87   1-2
337 Magnus Åhman, Borås 87   0-2
338 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 87   2-0
339 Olle Ahlén, Österbybruk 87   2-1
340 Marina Käll, Österbybruk 86   0-2
341 Nour Åhman, Fors Gimo 86   3-0
342 Cecilia Lantz, Uppsala 85   3-1
343 Gunni Lantz, Skyndelstorp 85   2-2
344 Ingrid Krantz, Skoby 85   3-2
345 Marie Nyberg, Visby 85   4-2
346 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 85   0-1
347 Pia Westerlund, Öregrund 85   2-0
348 Thord Palmqvist, Alunda 85   3-1
349 Allan Helén, Norrgärde Alunda 84   3-1
350 Christer Söderberg, Alunda 84   3-1
351 Olle Ahlén, Österbybruk 84   3-1
352 Brynäsarn, Kanalvägen, Ö-bruk 83   2-0
353 Malin Åhman, Uppsala 83   2-1
354 Neo Mattsson Tranberg  Österbybruk 83   1-0
355 Åke Lydh, Österbybruk 83   4-1
356 Andreas Rydåker, Österbybruk 82   2-4
357 Jimmy Hillberg, Lunda  82   2-0
358 Sten Josefsson, Österbybruk 82   2-1
359 Stig Josefsson, Alunda 81   3-1
360 Gunvi Bergström, Gimo 80   1-4
361 Jan Fondelius, Österbybruk 80   2-2
362 Lennart Bengtsson, Östhammar  80   2-1
363 Rolf Nordin, Gimo 80   4-0
364 Åke Sundberg, Östhammar 80   2-1
365 Björn Höglund, Uppsala 79   3-1
366 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 79   1-2
367 Gert Amnell, Morkarla 79   2-1
368 Per Wiklund, Alunda 78   4-1
369 Sonny Westerberg, Österbybruk 78   2-0
370 Viktor Karlsson, Alunda 78   5-2
371 Staffan Johansson, Löddby 77   3-1
372 Sture Åhlén, Alunda 77   1-1
373 Ulrica Bergman, Gimo 77   4-2
374 Domarresan, Pulver med polare 76   2-1
375 Kent Holm, Gålarmora Lövstabruk 76   2-2
376 Mats Ekström, Gimo 76   3-1
377 Ulf Jettingstad, Morkarla 76   2-4
378 Affe Björkman, Morkarla 75   2-1
379 Alvar Gustavsson, Morkarla 75   2-4
380 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 75   3-0
381 Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 74   1-3
382 Molly Nyberg, Österbybruk 74   2-1
383 Elin Söderqvist, Gimo 73   5-3
384 Håkan Davidsson, Strömsbro 73   1-3
385 Ove Nyberg, Morkarla 73   3-2
386 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 72   3-1
387 Ann-Mari Åström, Gimo 72   2-1
388 Kent Johansson, Morkarla 72   4-2
389 Stig Bergström, Gimo 72   4-1
390 Magne Wahlund, Österbybruk 71   4-0
391 Milo Svensson, Österbybruk 71   3-1
392 Harriet Widén Åhman, Alunda 70   2-1
393 Conny Thorén, Visby 69   3-2
394 Kadri Skogberg, Uppsala 69   2-0
395 Bengt Wahlund, Lund 68   3-0
396 L-Å Jakobsson, Högsta 67   3-0
397 Mats Karlsson, Gimo 66   3-1
398 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 66   2-2
399 Håkan Jansson, Lunda 64   1-0
400 Jan Pettersson, Uppsala 64   4-2
401 Olof Pousette, Uppsala 62   3-1
402 Torsten Jansson, Morkarla 62   3-2
403 Jöran Gelinder, Alunda 61   1-4
404 Lars Grandin, Uppsala 60   1-3
405 Sanna Andersson, Gimo 59   0-9
406 Torsten Jansson, Morkarla 58   7-3
407 Rolf Sandström, Alunda 55   2-0
408 Thorbjörn Lundin, Alunda 55   2-0
409 Anders Karlsson, Österbybruk 45   2-1
410 Ove Nyberg, Morkarla 44   1-3
Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46709652508, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

Vaxverkstan

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan