Hoppa till sidans innehåll

Tipstoppen våren 2017 efter 4 matcher

2017-05-13 21:06
  • Uppdaterad: 2017-05-13 21:14

Nya tennissiffror i bortamatch, 0-6 i Fjärdhundra. Ingen tippare hade plockat in det resultatet men förvånansvärt många hade hemmavinst och rasar därmed på Tipstoppen. Upp i ledningen går nu Göran Söderqvist. Två coming hen är Maria Thuré som från plats 181 efter en match nu är 7:a och Bertil Johansson som inledde på plats 253 och nu ligger på en fin 20:e plats.

Plac   Poäng
1 Göran Söderqvist, Mysslinge 79
2 Emmy Pettersson, Fors 76
3 Margareta Jakobsson, Högsta 75
4 Ulla Pettersson, Fors Gimo 72
5 Rolf Lundgren, Uppsala 72
6 Gunhild Andersson, Gimo 71
7 Maria Thuré, Fors Gimo 69
8 Gerth Westerlund, Gimo 67
9 Håkan Mattsson, Österbybruk 67
10 Nicklas Söderberg, Alunda 67
11 Inger Lydh, Österbybruk 66
12 Bertil Johansson, Gimo 63
13 Maria Åhman, Kilby 62
14 Kent Mattsson, Alunda 62
15 Nils Henriksson, Alunda 62
16 Jesper Söderberg, Uppsala 62
17 Bertil Alm, Alunda 62
18 Eva Helén, Norrgärde Alunda 61
19 Alf Lundin, Skyndeln 61
20 Karin Orebrand, Uppsala 60
21 Lars-Åke Jakobsson, Högsta 60
22 Perra Wallner, Kilby Fredsholm 60
23 Tommy Pettersson, Gimo 60
24 Maria Storäng, Uppsala  
  Therese Strandell, Uppsala-Näs 60
26 Anne-Maria Österberg, Alunda 60
27 Bitte II, Alunda  
  L-E Åhman, Kilby 60
29 Kristofer Mårtensson, Alunda 60
30 Leif Söderberg, Uppsala 60
31 Robin Söderberg, Uppsala  
  Viktoria Mårtensson, Alunda 59
33 Phayong Iam-ek Johaysson, Morkarla 59
34 Mikael Larsson, Alunda 59
35 Elisabeth Sundberg, Östhammar 59
36 Roger Lamell, Alunda 59
37 Ingrid Söderberg, Kilby 59
38 Daniel Hasselström, Almunge  
  Tony Söderström, Grän Uppsala 59
40 Linus Söderström, Halmstad 59
41 Birgitta Mattsson, Gimo 59
42 Lars-Erik Åhman, Kilby 59
43 Magnus Åhman, Borås  
  Åke Johansson, Löddby 59
45 Tommy Ericsson, Alunda 58
46 Sune Johansson, Alunda 58
47 Gun Lyd, Österbybruk 58
48 Juhani Salo, Österbybruk 58
49 Bengt Lövström 2, Gimo 58
50 Mikael Skörd, Alunda 58
51 Linda Lamell, Alunda 58
52 Andreas Breidenskog, Alunda 58
53 Dag Holm, Uppsala 57
54 Sara Andersson, Onsby 57
55 Majken Gunnarsson, Alunda 57
56 Gun Lövström 2, Gimo 57
57 Ove Nyberg, Morkarla 57
58 Jörgen Lindström, Uppsala 56
59 Anne-Maria Österberg, Alunda 56
59 Dick Mattsson, Alunda 56
61 Jan Franzén, Jönköping 56
61 Tord Strannefors, Uppsala 56
63 Bo Käll, Österbybruk 56
63 Donja, Alunda 56
63 Lars Johansson, Uppsala 56
63 Lars-Gunnar Andersson, Gimo 56
63 Tova Johansson, Löddby 56
68 Mellanbror Mattsson, Tranby 55
68 Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 55
70 Leif Söderberg, Uppsala 55
71 Jonas Österberg, Alunda 55
72 Wilmer Lindholm, Stavby 55
73 Göran Levin, Uppsala 54
74 Bitte Mattsson, Alunda 53
75 Maria Åhman, Kilby 52
76 Peter Eklund, Östhammar 52
77 Berit Åhman, Alunda 52
78 Moa Lager, Gimo 52
79 Carolina Svedare, Alunda 51
80 Vivi-Ann Pettersson, Trätmot Almunge 50
81 Lasse o Gittan. Frillesås 50
82 Chloé Mattsson, Österbybruk 49
83 Kent Mattsson, Alunda 49
84 Barbro Gustavsson, Morkarla 49
84 Eva Bengtsson, Uppsala 49
86 Birgitta Smith, Frillesås 49
86 Roger Norén, Hånsta Alunda 49
88 Ann Söderberg, Uppsala 49
88 Staffan Johansson, Löddby 49
90 Vera Nyberg, Visby 49
91 Siv Holmgren, Aspdal 48
92 Foto Mjölkjonte, Onsby  48
93 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 48
93 Elisabeth Högberg, Uppsala 48
95 Stefan Eriksson, Östhammar 47
96 John Sandberg, Morkarla 47
97 Classe o Annica, Klev 47
97 Marina Käll, Österbybruk 47
99 Erik Kjellin, Österbybruk 47
100 Börje Krantz, Nyborg Alunda 47
101 Margareta Jakobsson, Högsta 47
102 Ingegerd Eriksson, Alunda 47
103 Bertil Johansson, Gimo 47
104 Åsa Mårtensson, Alunda 47
105 Ola Sundin, Gimo 47
106 Anne-Maria Österberg, Alunda 47
107 Eric Lundin, Alunda 47
108 Erik Davidsson, Västerberga 47
109 Sara Andersson, Uppsala 47
110 Lucas Philipsson, Morkarla 47
111 Joel Andersson, Morkarla 47
112 Anne-Maria Österberg, Alunda 46
113 Anne-Maria Österberg, Alunda 46
114 Carina Söderberg, Uppsala 46
115 Christina Söderberg, Uppsala 46
116 Conny Pettersson, Fors Gimo 46
117 Elvira Tranberg, Österbybruk 46
118 Gun Lövström 1, Gimo 46
119 Henrik Tapper Österbybruk 46
120 Iréne Nyberg, Morkarla 46
121 Jan Hultqvist, Märsta 46
122 Jonas Lantz, Björklinge 46
123 Jonny Orebrand, Alunda 46
124 Karin Orebrand, Uppsala 46
125 K-G o Eva Mårtensson, Hörby 46
126 Lasse Öhlén, Frillesås 46
127 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 46
128 Rune "Tjotta"Jansson, Hånsta 46
129 Stig Hellberg, Bälinge 46
130 Tomas Sweijer, Uppsala 46
131 Ulf Lundin, Morkarla 46
132 Ulla Strannefors, Uppsala 46
133 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 45
134 Bernt Eriksson, Happsta 45
135 Dick Mattsson, Alunda 45
136 Elis Thuré, Fors Gimo 45
137 Göran Gelinder, Alunda 45
138 Jakob Johansson, Hammarby 45
139 Joakim Petersson, Östhammar 45
140 L-G Andersson, Gimo 45
141 Lina Strannefors, Uppsala 45
142 Magne Orebrand, Uppsala 45
143 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 45
144 Micka o Anna, Gävle 45
145 Nils-Erik Holm, Tierp 45
146 Peter Jonsson, Skoby 45
147 Sara Mårtensson, Klev Alunda 45
148 Sofia Bäfve, Västerberga 45
149 Staffan Ekström, Morkarla 45
150 Staffan Wallin, Valde Gimo 45
151 Syjuntans experter, Alunda 45
152 Vivi-Ann Pettersson, Trätmot Almunge 45
153 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 45
154 Östen Bernelind, Jönninge 45
155 Anders Kjellin, Österbybruk 44
156 Andreas Wahlqvist, Gimo 44
157 Barbro Espeteg, Västerås 44
158 Bengt Lövström 2, Gimo 44
159 Dick Mattsson, Alunda 44
160 Elin Silfverforsen, Alunda 44
161 Håkan Björnberg, Björklinge 44
162 Inga Alm, Alunda 44
163 Inga-Lill Kjettselberg, Morkarla 44
164 Inger Lundin, Skyndeln 44
165 Jimmy Mattsson, Gimo 44
166 Krister Wennman,Björklinge 44
167 Kristina Andersson, Uppsala 44
168 Kristina Andersson, Uppsala 44
169 L-E Åhman, Kilby 44
170 Lovisa Karlsson, Gävle 44
171 Majken Tranberg, Österbybruk 44
172 Mats Fredriksson, Uppsala 44
173 Mattias Nyberg, Morkarla 44
174 Micke Sandman, Uppsala 44
175 Mikael Davidsson, Golvsta Alunda 44
176 Neo Mattsson Tranberg  Österbybruk 44
177 Oliver Mattsson, Österbybruk 44
178 Ove Lundin, Alunda 44
179 Pirre 44
180 Sissel Orebrand, Enköping 44
181 Sofie Mårtensson, Alunda 44
182 Sonny Westerberg, Österbybruk 44
183 Viktor Wikner, Uppsala 44
184 Affe Björkman, Morkarla 43
185 Hans-Olof Lund, Österbybruk 43
186 Håkan Davidsson, Strömsbro 43
187 Jonte Andersson, Onsby 43
188 Nonno Andersson 1, Gimo 43
189 Per Sandberg, Morkarla 43
190 Seidy Åkerlöf, Gimo 43
191 Ingrid Söderberg, Kilby 42
192 Johan Lundström, Knivsta 42
193 Maggan Larsson, Gimo 42
194 Marina Käll, Österbybruk 42
195 Mona Skörd, Björklinge 42
196 Patrik Lantz, Uppsala 42
197 Ted Eriksson, Golvsta Alunda 42
198 Tony Lundquist, Åkersberga 42
199 Victor Strömberg, Ånö Östhammar 42
200 Gunvi Bergström, Gimo 41
201 Mathias Mattsson, Uppsala 41
202 Nonno Andersson 2, Gimo 41
203 Zeth Lindholm, Stavby 41
204 ICA-Peter 40
205 Barbro Andersson, Gimo 39
206 Sture Åhlén, Alunda 38
207 Bengt Lövström 1, Gimo 37
208 Frissan, Gimo 37
209 Håkan Jansson, Lunda 37
210 Martin Nyberg, Österbybruk 37
211 Fredrik Lundqvist, Fors Gimo 36
212 Ingrid Krantz, Skoby 36
213 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 36
214 Magne Orebrand, Uppsala 36
215 Martin Westin, Uppsala 36
216 Peter Forsblom, Uppsala 36
217 Rolf Lydh, Österbybruk 36
218 Stig Josefsson, Alunda 36
219 Abed Moro, Steningehöjden 35
220 Amela Cohodarrvic, Uppsala 35
221 Harri Lundgren, Happsta 35
222 Inger Hägglund, Alunda 35
223 Maria Isabell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 35
224 Pernilla Lundgren, Österbybruk 35
225 Peter Jonsson, Skoby 35
226 Pirre 35
227 Sissel Orebrand, Enköping 35
228 Stig Josefsson, Alunda 35
229 Sören Johansson, Hammarby 35
230 Thord Palmqvist, Alunda 35
231 Åke Sundberg, Östhammar 35
232 Allan Helén, Norrgärde Alunda 34
233 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 34
234 Annica Mårtensson, Klev 34
235 Ann-Marie Nylén, Gimo 34
236 Barbro Espeteg, Västerås 34
237 Barbro Gustavsson, Morkarla 34
238 Bo Käll, Österbybruk 34
239 Bo Österberg, Kilby 34
240 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 34
241 Denise & Jakob Johansson, Hammarby 34
242 Domarresan, Pulver med polare 34
243 Fam. Nordström/Lydh, Österbybruk 34
244 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 34
245 Gunhild Andersson, Gimo 34
246 Ingrid Goldwitz, Uppsala 34
247 Ingrid Söderberg, Kilby 34
248 Jacob Söderqvist, Gimo 34
249 Katrin Hållinder, Gimo 34
250 Kristofer Norén, Golvsta 34
251 Mats Johansson, Aspdal 34
252 Maud Uddfeldt Levin, Uppsala 34
253 Pia Westerlund, Öregrund 34
254 Pär Höglund, Österbybruk 34
255 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 33
256 Aron Åhman, Fors Gimo 33
257 Christina Söderberg, Uppsala 33
258 Classe Mårtensson, Klev 33
259 Fredrik Birgersson, Uppsala 33
260 Göran Westerman, Saringe 33
261 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 33
262 Joel Andersson, Morkarla 33
263 Kjell Renstål, Uppsala 33
264 Leif Hägglund, Alunda 33
265 Lennart Johansson, Syding Ösby 33
266 Martin Breidenskog, Alunda 33
267 Mats Eriksson, Valde Gimo 33
268 Mattias Ekman, Degerfors 33
269 Peter Jonsson, Skoby 33
270 Sune Johansson, Alunda 33
271 Tomas Ericsson, Morkarla 33
272 Ulla o Conny Pettersson, Fors Gimo 33
273 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 32
274 Bertil Johansson, Gimo 32
275 Bertil Johansson, Gimo 32
276 Börje Krantz, Nyborg Alunda 32
277 Camilla Skyllerman, Morkarla 32
278 Carl Oscar Walltin, Morkarla 32
279 Carl Silfverforsen, Alunda 32
280 Diana Jettingstad, Morkarla 32
281 Elis Thuré, Fors Gimo 32
282 Eva Andersson, Gimo 32
283 Eva Helén, Norrgärde Alunda 32
284 Gert Amnell, Morkarla 32
285 Håkan Jansson, Lunda 32
286 Johan Åhman, Fors Gimo 32
287 Juhani Salo, Österbybruk 32
288 Malin Åhman, Uppsala 32
289 Mattias Bergman, Gimo 32
290 Nils Henriksson, Alunda 32
291 No Name, ICA Alunda 32
292 Robin Söderberg, Uppsala 32
293 Rolf Lundgren, Uppsala 32
294 Stig Österberg, Syding Ösby 32
295 Sverker Brundin, Snesslinge 32
296 Tobias Kaj, Svenska Hyresmaskin 32
297 Ulf Lundin, Morkarla 32
298 Östen Bernelind, Jönninge 32
299 Annika Lager, Gimo 31
300 Ann-Mari Åström, Gimo 31
301 Asta Palmqvist, Alunda 31
302 Björn Lundin, Svenska Hyresmaskin 31
303 Gunnar Holmgren, Gimo 31
304 Håkan Davidsson, Strömsbro 31
305 Kent Johansson, Morkarla 31
306 Lillebror Björkman, Morkarla 31
307 Maineth Sandberg, Morkarla 31
308 Marita Andersson, Morkarla 31
309 Milo Svensson, Österbybruk 31
310 Molly Nyberg, Österbybruk 31
311 Olle Ahlén, Österbybruk 31
312 Pia Nordling, Onsby Alunda 31
313 Sanna Andersson, Gimo 31
314 Ulla Söderqvist, Mysslinge 31
315 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 31
316 Östen Andersson, Bolka 31
317 Alf Björkman, Morkarla 30
318 Cecilia Lantz, Uppsala 30
319 Gustis 30
320 Göte Åhman, Alunda 30
321 Ingela Winberg, Österbybruk 30
322 Jan Pettersson, Uppsala 30
323 Kerstin Persson, Gimo 30
324 Lennart Bengtsson, Östhammar  30
325 Marie Nyberg, Visby 30
326 Mats Ekström, Gimo 30
327 Per Wiklund, Alunda 30
328 Peter Lundgren, Tierp 30
329 Thorbjörn Börjesson, Gimo 30
330 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 29
331 Anne-Marie Pettersson, Uppsala 29
332 Denise Johansson, Hammarby 29
333 Gullveg Klint, Valde Gimo 29
334 Jöran Gelinder, Alunda 29
335 Kerstin Orebrand, Klev 29
336 Lars-Ove Olsson, Östhammar 29
337 Lars-Åke Jakobsson, Högsta 29
338 Magne Wahlund, Österbybruk 29
339 Maj Gelinder, Alunda 29
340 Marita Andersson, Morkarla 29
341 Martin Johansson, Hammarby 29
342 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 29
343 Nour Åhman, Fors Gimo 29
344 Ove Nyberg, Morkarla 29
345 Ulf Jettingstad, Morkarla 29
346 Zoie Nyberg, Visby 29
347 Brynäsarn, Kanalvägen, Ö-bruk 28
348 Colin Davidsson, Västerberga 28
349 Niklas Nilsson, Folkärna 28
350 Olav Mattsson, Gimo 28
351 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 28
352 Staffan Wallin, Valde Gimo 28
353 Conny Thorén, Visby 27
354 Kadri Skogberg, Uppsala 27
355 Rolf Nordin, Gimo 27
356 Stig Bergström, Gimo 27
357 Kent Holm, Gålarmora Lövstabruk 26
358 Rolf Nordin, Gimo 26
359 Laura Orebrand, Kilby 23
360 Leif Mattsson, Morkarla 23
361 Lone Legue, Uppsala 23
362 Bo Käll, Österbybruk 22
363 Gustis 22
364 Jonny Orebrand, Alunda 22
365 Robin Söderberg, Uppsala 22
366 Bo Eriksson, Alunda 21
367 Jan Fondelius, Österbybruk 21
368 Jimmy Hillberg, Lunda  21
369 Magnus Åhman, Borås 21
370 Rolf Sandström, Alunda 21
371 Thorbjörn Lundin, Alunda 21
372 Christer Söderberg, Alunda 20
373 Harriet Widén Åhman, Alunda 20
374 Ingrid Krantz, Skoby 20
375 Kerstin Orebrand, Klev 20
376 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 20
377 Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 20
378 L-Å Jakobsson, Högsta 20
379 Madeleine Andersson, Åstorp Alunda 20
380 Malin Åhman, Uppsala 20
381 Sten Josefsson, Österbybruk 20
382 Sten Josefsson, Österbybruk 20
383 Svante Orebrand, Klev 20
384 Thomas Grehn, Åstorp Alunda 20
385 Emilia Backholm, Uppsala 19
386 Helena Jingåker, Andersbo 19
387 L-G Andersson, Gimo 19
388 Olle Ahlén, Österbybruk 19
389 Olof Pousette, Uppsala 19
390 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 19
391 Tuva Davidsson, Västerberga 19
392 Viktor Karlsson, Alunda 19
393 Åke Lydh, Österbybruk 19
394 Alvar Gustavsson, Morkarla 18
395 Andreas Rydåker, Österbybruk 18
396 Björn Höglund, Uppsala 18
397 Roger Hedström, Gräsö 18
398 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 18
399 Ulrica Bergman, Gimo 18
400 Alvar Gustavsson, Morkarla 17
401 Bengt Wahlund, Lund 16
402 Gunni Lantz, Skyndelstorp 16
403 Lars Grandin, Uppsala 16
404 Mats Karlsson, Gimo 16
405 Ove Nyberg, Morkarla 14
406 Anders Karlsson, Österbybruk 13
407 Elin Söderqvist, Gimo 13
408 Bo Käll, Österbybruk 12
409 Torsten Jansson, Morkarla 9
410 Torsten Jansson, Morkarla 2

 

Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46709652508, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen