Hoppa till sidans innehåll

Tipstoppen våren 2017 efter 11 matcher

2017-06-15 22:19
  • Uppdaterad: 2017-06-15 22:26

Nytt målkalas som inte många tippare hade räknat med. Eva Bengtsson, Gunhild Andersson och kanske också Gun Lövström blandade in sig i toppstriden genom att ta in 17 poäng på ledande Roffe. Bra jobbat tjejer! Ett litet omnämnade till Maj Gelinder också som tippat 4-4 i matchen som slutade 5-5 och plockade in 23 poäng på det vilket innebar 130 placeringar upp!

Plac   Poäng
1 Rolf Lundgren, Uppsala 167
2 Ulla Pettersson, Fors Gimo 160
3 Eva Bengtsson, Uppsala 157
4 Ove Nyberg, Morkarla 152
5 Gunhild Andersson, Gimo 151
6 Maria Storäng, Uppsala 151
7 Maria Åhman, Kilby 150
8 Margareta Jakobsson, Högsta 147
9 Gun Lövström 2, Gimo 147
10 Bo Käll, Österbybruk  
  Lars-Gunnar Andersson, Gimo 144
12 Olav Mattsson, Gimo 143
13 L-E Åhman, Kilby 142
14 Christina Söderberg, Uppsala 141
15 Alf Lundin, Skyndeln 141
16 Andreas Breidenskog, Alunda 139
17 Mellanbror Mattsson, Tranby  
  Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 138
19 Tommy Ericsson, Alunda 138
20 Linda Lamell, Alunda 138
21 Lars-Erik Åhman, Kilby 137
22 Lars Johansson, Uppsala 136
23 Pirre 135
24 Viktor Wikner, Uppsala 135
25 Mikael Skörd, Alunda 135
26 Göran Söderqvist, Mysslinge 134
27 Gun Lyd, Österbybruk 134
28 Jonas Österberg, Alunda 133
29 Wilmer Lindholm, Stavby 132
30 Bertil Alm, Alunda 131
31 Perra Wallner, Kilby Fredsholm 131
32 Jesper Söderberg, Uppsala 129
33 Jakob Johansson, Hammarby 129
34 Nicklas Söderberg, Alunda 128
35 Bertil Johansson, Gimo 127
36 Mathias Mattsson, Uppsala 127
37 Leif Söderberg, Uppsala 127
38 Elvira Tranberg, Österbybruk 126
39 Roger Lamell, Alunda 126
40 Lars-Åke Jakobsson, Högsta 124
41 Dag Holm, Uppsala 124
42 Maria Åhman, Kilby 123
43 Inga Alm, Alunda 123
44 Peter Jonsson, Skoby 123
45 Peter Jonsson, Skoby 122
46 Tony Lundquist, Åkersberga 122
47 Maggan Larsson, Gimo 122
48 Sara Andersson, Onsby 121
49 Ingrid Söderberg, Kilby 121
50 Dick Mattsson, Alunda 121
51 Maria Thuré, Fors Gimo 119
52 Anne-Maria Österberg, Alunda 119
53 Nonno Andersson 1, Gimo 119
54 Bertil Johansson, Gimo 119
55 Nonno Andersson 2, Gimo 119
56 Leif Söderberg, Uppsala 119
57 Gun Lövström 1, Gimo 119
58 Pirre 119
59 Bitte Mattsson, Alunda 118
60 Kristofer Norén, Golvsta 118
61 Tomas Sweijer, Uppsala 118
62 Hans-Olof Lund, Österbybruk 118
63 Marita Andersson, Morkarla 118
64 Kristofer Mårtensson, Alunda 118
65 Magnus Åhman, Borås 118
66 Staffan Wallin, Valde Gimo 117
67 Jörgen Lindström, Uppsala 117
68 Börje Krantz, Nyborg Alunda 117
69 Bitte II, Alunda 117
70 Sune Johansson, Alunda 117
71 Sissel Orebrand, Enköping 116
72 Majken Gunnarsson, Alunda 116
73 Ulla Strannefors, Uppsala 116
74 Kristina Andersson, Uppsala 116
75 Jan Hultqvist, Märsta 116
76 Bengt Lövström 2, Gimo 115
77 Birgitta Mattsson, Gimo 115
78 Ingegerd Eriksson, Alunda 115
79 Anne-Maria Österberg, Alunda 114
80 Erik Kjellin, Österbybruk 114
81 Karin Orebrand, Uppsala 114
82 Siv Holmgren, Aspdal 114
83 Classe Mårtensson, Klev 113
84 Emmy Pettersson, Fors 113
85 Eva Helén, Norrgärde Alunda 113
86 Göte Åhman, Alunda 113
87 K-G o Eva Mårtensson, Hörby 113
88 Kristina Andersson, Uppsala 113
89 Therese Strandell, Uppsala-Näs 113
90 Denise & Jakob Johansson, Hammarby 112
91 Erik Davidsson, Västerberga 112
92 Göran Westerman, Saringe 112
93 Lasse o Gittan. Frillesås 112
94 Maria Isabell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 112
95 Mattias Bergman, Gimo 112
96 Anders Kjellin, Österbybruk 111
97 Anne-Maria Österberg, Alunda 111
98 Barbro Gustavsson, Morkarla 111
99 Gunhild Andersson, Gimo 111
100 Håkan Björnberg, Björklinge 111
101 Lina Strannefors, Uppsala 111
102 Martin Breidenskog, Alunda 111
103 Sofia Bäfve, Västerberga 111
104 Tommy Pettersson, Gimo 110
105 Victor Strömberg, Ånö Östhammar 110
106 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 109
107 Anne-Maria Österberg, Alunda 109
108 Classe o Annica, Klev 109
109 Dick Mattsson, Alunda 109
110 Iréne Nyberg, Morkarla 109
111 Karin Orebrand, Uppsala 109
112 Majken Tranberg, Österbybruk 109
113 Moa Lager, Gimo 109
114 Nils Henriksson, Alunda 109
115 Robin Söderberg, Uppsala 109
116 Syjuntans experter, Alunda 109
117 Viktoria Mårtensson, Alunda 109
118 Ann Söderberg, Uppsala 108
119 Barbro Espeteg, Västerås 108
120 Göran Levin, Uppsala 108
121 Kerstin Orebrand, Klev 108
122 L-E Åhman, Kilby 108
123 Mattias Nyberg, Morkarla 108
124 Sara Andersson, Uppsala 108
125 Åke Johansson, Löddby 108
126 Bernt Eriksson, Happsta 107
127 Håkan Mattsson, Österbybruk 107
128 Ingrid Goldwitz, Uppsala 107
129 Joel Andersson, Morkarla 107
130 Kerstin Orebrand, Klev 107
131 Marita Andersson, Morkarla 107
132 Sissel Orebrand, Enköping 107
133 Berit Åhman, Alunda 106
134 Håkan Davidsson, Strömsbro 106
135 Inger Lundin, Skyndeln 106
136 Johan Lundström, Knivsta 106
137 Ove Lundin, Alunda 106
138 Patrik Lantz, Uppsala 106
139 Sofie Mårtensson, Alunda 106
140 Donja, Alunda 105
141 Elis Thuré, Fors Gimo 105
142 Gerth Westerlund, Gimo 105
143 Lars-Åke Jakobsson, Högsta 105
144 Lucas Philipsson, Morkarla 105
145 Carl Oscar Walltin, Morkarla 104
146 Gustis 104
147 Inger Hägglund, Alunda 104
148 Sune Johansson, Alunda 104
149 Abed Moro, Steningehöjden 103
150 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 103
151 Gustis 103
152 Mats Eriksson, Valde Gimo 103
153 Anne-Maria Österberg, Alunda 102
154 Barbro Andersson, Gimo 102
155 Inger Lydh, Österbybruk 102
156 Jan Franzén, Jönköping 102
157 Linus Söderström, Halmstad 102
158 Ingrid Söderberg, Kilby 101
159 Maj Gelinder, Alunda 101
160 Martin Johansson, Hammarby 101
161 Mikael Larsson, Alunda 101
162 Peter Forsblom, Uppsala 101
163 Peter Jonsson, Skoby 101
164 Rolf Lydh, Österbybruk 101
165 Vera Nyberg, Visby 101
166 Denise Johansson, Hammarby 100
167 Ingrid Söderberg, Kilby 100
168 No Name, ICA Alunda 100
169 Staffan Ekström, Morkarla 100
170 Åsa Mårtensson, Alunda 100
171 Daniel Hasselström, Almunge 99
172 Elisabeth Högberg, Uppsala 99
173 Frissan, Gimo 99
174 Leif Hägglund, Alunda 99
175 Martin Nyberg, Österbybruk 99
176 Ted Eriksson, Golvsta Alunda 99
177 Carolina Svedare, Alunda 98
178 Dick Mattsson, Alunda 98
179 Göran Gelinder, Alunda 98
180 Jonny Orebrand, Alunda 98
181 Kent Mattsson, Alunda 98
182 Margareta Jakobsson, Högsta 98
183 Micka o Anna, Gävle 98
184 Alf Björkman, Morkarla 97
185 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 97
186 Bengt Lövström 1, Gimo 97
187 Carina Söderberg, Uppsala 97
188 Christina Söderberg, Uppsala 97
189 Kent Mattsson, Alunda 97
190 Lasse Öhlén, Frillesås 97
191 Maineth Sandberg, Morkarla 97
192 Mats Fredriksson, Uppsala 97
193 Mikael Davidsson, Golvsta Alunda 97
194 Sara Mårtensson, Klev Alunda 97
195 Asta Palmqvist, Alunda 96
196 Lillebror Björkman, Morkarla 96
197 Lone Legue, Uppsala 96
198 Rune "Tjotta"Jansson, Hånsta 96
199 Colin Davidsson, Västerberga 95
200 Diana Jettingstad, Morkarla 95
201 Johan Åhman, Fors Gimo 95
202 Jonny Orebrand, Alunda 95
203 Katrin Hållinder, Gimo 95
204 Micke Sandman, Uppsala 95
205 Sverker Brundin, Snesslinge 95
206 Tomas Ericsson, Morkarla 95
207 Tord Strannefors, Uppsala 95
208 Ulf Lundin, Morkarla 95
209 Andreas Wahlqvist, Gimo 94
210 Bo Käll, Österbybruk 94
211 Chloé Mattsson, Österbybruk 94
212 Inga-Lill Kjettselberg, Morkarla 94
213 Ingela Winberg, Österbybruk 94
214 Joel Andersson, Morkarla 94
215 L-G Andersson, Gimo 94
216 Marina Käll, Österbybruk 94
217 Phayong Iam-ek Johaysson, Morkarla 94
218 Stig Hellberg, Bälinge 94
219 Bo Käll, Österbybruk 93
220 Henrik Tapper Österbybruk 93
221 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 93
222 Jonte Andersson, Onsby 93
223 Mattias Ekman, Degerfors 93
224 Peter Eklund, Östhammar 93
225 Stig Österberg, Syding Ösby 93
226 Sören Johansson, Hammarby 93
227 Tony Söderström, Grän Uppsala 93
228 Tova Johansson, Löddby 93
229 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 93
230 Amela Cohodarrvic, Uppsala 92
231 Fam. Nordström/Lydh, Österbybruk 92
232 Jacob Söderqvist, Gimo 92
233 Thorbjörn Börjesson, Gimo 92
234 Bengt Lövström 2, Gimo 91
235 Helena Jingåker, Andersbo 91
236 Jonas Lantz, Björklinge 91
237 Oliver Mattsson, Österbybruk 91
238 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 91
239 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 90
240 Nils Henriksson, Alunda 90
241 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 90
242 Vivi-Ann Pettersson, Trätmot Almunge 90
243 Martin Westin, Uppsala 89
244 Maud Uddfeldt Levin, Uppsala 89
245 Ulla o Conny Pettersson, Fors Gimo 89
246 Zeth Lindholm, Stavby 89
247 Tuva Davidsson, Västerberga 88
248 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 87
249 Elin Silfverforsen, Alunda 87
250 Fredrik Lundqvist, Fors Gimo 87
251 Nils-Erik Holm, Tierp 87
252 Ola Sundin, Gimo 87
253 Roger Norén, Hånsta Alunda 87
254 Ann-Marie Nylén, Gimo 86
255 Elisabeth Sundberg, Östhammar 86
256 Kjell Renstål, Uppsala 86
257 Pernilla Lundgren, Österbybruk 86
258 Staffan Wallin, Valde Gimo 86
259 Stig Josefsson, Alunda 86
260 Vivi-Ann Pettersson, Trätmot Almunge 86
261 Zoie Nyberg, Visby 86
262 Östen Bernelind, Jönninge 86
263 Börje Krantz, Nyborg Alunda 85
264 Joakim Petersson, Östhammar 85
265 Svante Orebrand, Klev 85
266 Annika Lager, Gimo 84
267 Barbro Gustavsson, Morkarla 84
268 Bertil Johansson, Gimo 84
269 Bertil Johansson, Gimo 84
270 Birgitta Smith, Frillesås 84
271 Conny Pettersson, Fors Gimo 84
272 Gunnar Holmgren, Gimo 84
273 John Sandberg, Morkarla 84
274 Kerstin Persson, Gimo 84
275 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 84
276 Lars-Ove Olsson, Östhammar 84
277 L-G Andersson, Gimo 84
278 Lovisa Karlsson, Gävle 84
279 Niklas Nilsson, Folkärna 84
280 Östen Bernelind, Jönninge 84
281 Foto Mjölkjonte, Onsby  83
282 Harri Lundgren, Happsta 83
283 Håkan Jansson, Lunda 83
284 Lennart Johansson, Syding Ösby 83
285 Pär Höglund, Österbybruk 83
286 Robin Söderberg, Uppsala 83
287 Rolf Lundgren, Uppsala 83
288 Ulla Söderqvist, Mysslinge 83
289 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 82
290 Björn Lundin, Svenska Hyresmaskin 82
291 Carl Silfverforsen, Alunda 82
292 Eva Helén, Norrgärde Alunda 82
293 ICA-Peter 82
294 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 82
295 Stefan Eriksson, Östhammar 82
296 Ulf Lundin, Morkarla 82
297 Anne-Marie Pettersson, Uppsala 81
298 Elis Thuré, Fors Gimo 81
299 Eric Lundin, Alunda 81
300 Fredrik Birgersson, Uppsala 81
301 Juhani Salo, Österbybruk 81
302 Juhani Salo, Österbybruk 81
303 Malin Åhman, Uppsala 81
304 Aron Åhman, Fors Gimo 80
305 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 80
306 Jimmy Mattsson, Gimo 80
307 Mona Skörd, Björklinge 80
308 Peter Lundgren, Tierp 80
309 Seidy Åkerlöf, Gimo 80
310 Sten Josefsson, Österbybruk 80
311 Bo Käll, Österbybruk 79
312 Bo Österberg, Kilby 79
313 Camilla Skyllerman, Morkarla 79
314 Marie Nyberg, Visby 79
315 Nour Åhman, Fors Gimo 79
316 Olle Ahlén, Österbybruk 79
317 Per Sandberg, Morkarla 79
318 Östen Andersson, Bolka 79
319 Cecilia Lantz, Uppsala 78
320 Eva Andersson, Gimo 78
321 Magnus Åhman, Borås 78
322 Marina Käll, Österbybruk 78
323 Pia Westerlund, Öregrund 78
324 Rolf Nordin, Gimo 78
325 Gunni Lantz, Skyndelstorp 77
326 Mats Johansson, Aspdal 77
327 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 77
328 Pia Nordling, Onsby Alunda 77
329 Ingrid Krantz, Skoby 76
330 Neo Mattsson Tranberg  Österbybruk 76
331 Thord Palmqvist, Alunda 76
332 Allan Helén, Norrgärde Alunda 75
333 Brynäsarn, Kanalvägen, Ö-bruk 75
334 Christer Söderberg, Alunda 75
335 Olle Ahlén, Österbybruk 75
336 Åke Lydh, Österbybruk 75
337 Andreas Rydåker, Österbybruk 74
338 Annica Mårtensson, Klev 74
339 Jimmy Hillberg, Lunda  74
340 Magne Orebrand, Uppsala 74
341 Malin Åhman, Uppsala 74
342 Barbro Espeteg, Västerås 73
343 Roger Hedström, Gräsö 73
344 Sten Josefsson, Österbybruk 73
345 Jan Fondelius, Österbybruk 72
346 Laura Orebrand, Kilby 72
347 Lennart Bengtsson, Östhammar  72
348 Rolf Nordin, Gimo 72
349 Stig Josefsson, Alunda 72
350 Åke Sundberg, Östhammar 72
351 Domarresan, Pulver med polare 71
352 Gert Amnell, Morkarla 71
353 Gunvi Bergström, Gimo 71
354 Ingrid Krantz, Skoby 71
355 Krister Wennman,Björklinge 71
356 Tobias Kaj, Svenska Hyresmaskin 71
357 Björn Höglund, Uppsala 70
358 Bo Eriksson, Alunda 70
359 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 70
360 Leif Mattsson, Morkarla 70
361 Madeleine Andersson, Åstorp Alunda 70
362 Sonny Westerberg, Österbybruk 70
363 Ulrica Bergman, Gimo 70
364 Alvar Gustavsson, Morkarla 69
365 Kent Holm, Gålarmora Lövstabruk 69
366 Per Wiklund, Alunda 69
367 Staffan Johansson, Löddby 69
368 Stig Bergström, Gimo 69
369 Sture Åhlén, Alunda 69
370 Viktor Karlsson, Alunda 69
371 Affe Björkman, Morkarla 68
372 Mats Ekström, Gimo 68
373 Emilia Backholm, Uppsala 67
374 Gullveg Klint, Valde Gimo 67
375 Thomas Grehn, Åstorp Alunda 67
376 Ulf Jettingstad, Morkarla 67
377 Alvar Gustavsson, Morkarla 66
378 Ann-Mari Åström, Gimo 66
379 Håkan Davidsson, Strömsbro 66
380 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 66
381 Elin Söderqvist, Gimo 65
382 Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 65
383 Molly Nyberg, Österbybruk 65
384 Kent Johansson, Morkarla 64
385 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 64
386 Ove Nyberg, Morkarla 64
387 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 63
388 Magne Wahlund, Österbybruk 63
389 Conny Thorén, Visby 62
390 Kadri Skogberg, Uppsala 62
391 Magne Orebrand, Uppsala 62
392 Milo Svensson, Österbybruk 62
393 Harriet Widén Åhman, Alunda 61
394 Bengt Wahlund, Lund 60
395 Sanna Andersson, Gimo 59
396 Jan Pettersson, Uppsala 58
397 L-Å Jakobsson, Högsta 58
398 Robin Söderberg, Uppsala 58
399 Håkan Jansson, Lunda 57
400 Mats Karlsson, Gimo 57
401 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 57
402 Jöran Gelinder, Alunda 56
403 Torsten Jansson, Morkarla 55
404 Olof Pousette, Uppsala 54
405 Torsten Jansson, Morkarla 52
406 Lars Grandin, Uppsala 51
407 Rolf Sandström, Alunda 46
408 Thorbjörn Lundin, Alunda 46
409 Ove Nyberg, Morkarla 37
410 Anders Karlsson, Österbybruk 36
Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46709652508, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

Vaxverkstan

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan