Hoppa till sidans innehåll

Tipstoppen hösten 2018 efter 9 matcher

2018-09-09 20:04
  • Uppdaterad: 2018-09-09 20:04

HÖFF 2 - Almo 0-1, Almo - Grisslehamns SK 1-0, Almo/UEIF 2 - Roslagsbro IF 2 2-3, Hammarlands IK - Almo 6-0, IF Vesta 2 - Almo/UEIF 2 9-1, Almo/UEIF 2 - Rådmansö SK 2 0-6, Almo - Gimo IF FK 2 1-3, Almo/UEIF 2 - Olands FF 2 5-0, IF Ferro - Almo 2-1

I går hade nästan alla, 73 %, rätt segrare mot Oland. Dagens förlust mot IF Ferro, med avgörande mål i 91:a minuten, hade bara 62 tippare, 18 %, räknat med. Skrällen innbär också otroligt jämn Tipstopp. Nästa match i morgon måndag, Sverige - Turkiet.

 

Plac.   Poäng
1 Åke Jakobsson, Östhammar 139
2 Rolf Nordin, Gimo 138
3 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 137
4 Pia Westerlund, Öregrund 134
5 Sofie Mårtensson, Alunda 133
6 Robin Söderberg, Uppsala 132
7 Jonny Orebrand, Alunda 130
8 Håkan Jansson, Lunda Alunda 130
9 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 130
10 Åke Jakobsson, Östhammar 129
11 Lars Åhman, Gimo 127
12 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 127
13 Sofie Mårtensson, Alunda 127
14 Erik Davidsson, Västerberga Rasbo 127
15 Anne-Maria Österberg, Alunda 127
16 Tommy Pettersson, Alunda 127
17 Elin Silfverforsen, Alunda 126
18 Rolf Lundgren, Uppsala 124
19 Lotta Ohlström, Österbybruk 124
20 Per-Erik Pettersson, Östhammar  
  Per-Erik Pettersson, Östhammar 123
22 Joel Andersson, Gimo 122
23 Tomas Bendiksen, Ånö Östhammar 122
24 Stig Josefsson, Alunda 122
25 Torsten Jansson, Morkarla 120
26 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 120
27 1 bror 5 systrar 120
28 Gun Lyd, Österbybruk 118
29 Alvar Gustavsson, Morkarla 118
30 Mikael Skörd, Alunda 118
31 Carl Silfverforsen, Alunda 117
32 Sara Andersson, Bälinge 117
33 Pirre 2, Bälinge 117
34 Joel Andersson, Gimo 117
35 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 116
36 ICA-Peter 116
37 Rolf Sandström, Alunda 116
38 Majken Tranberg, Österbybruk  
  Vitas Andersson, Gimo 116
40 Maria Åhman, Kilby Alunda 116
41 Frissan, Gimo 116
42 Jonte Andersson, Onsby Alunda 116
43 Bertil Tissier, Österbybruk 116
44 Åke Lydh, Österbybruk 116
45 Marina Käll, Österbybruk 115
46 Jonas Lennström,Östhammar 115
47 Tomas Bendiksen, Ånö Östhammar 115
48 Roine Söderström, Flymyra Österbybruk 114
49 Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 114
50 Pia Nordling, Onsby Alunda 114
51 Sara Andersson, Onsby Alunda 114
52 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda Alunda 113
53 Team Mattsson, Alunda 113
54 Dan Collin, Alunda 113
55 500 meter Stockholm 113
56 Kristofer Norén, Golvsta Alunda 113
57 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 113
58 Yvonne Wahlund, Lund 112
59 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 112
60 Affe Björkman, Morkarla 111
61 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 111
62 Göte Åhman, Alunda 110
63 Pirre 1, Bälinge 110
64 Nour Åhman, Fors Gimo 110
65 Sofia Bäfve, Västerberga Rasbo 109
66 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 109
67 Christer Ohlström, Österbybruk 109
68 Anna & Micke Liljeberg, Hedesunda 108
69 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 108
70 Mellanbror Mattsson, Morkarla 108
71 Sanna Andersson, Gimo 108
72 Rolf Sandström, Hyllan 108
73 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 108
74 Mjölk Jonte, Onsby Alunda 108
75 Conny Pettersson, Fors Gimo 107
76 Aron Orebrand, Uppsala 107
77 Göran Gelinder, Alunda 107
78 Staffan Johansson, Löddby Alunda 107
79 Stig Josefsson, Alunda 107
80 Mårten Karlsson, Gimo 107
81 Ulla Söderqvist, Mysslinge 107
82 Anne-Maria Österberg, Alunda 107
83 Leif Söderberg, Uppsala 106
84 Tova Johansson, Löddby Alunda 106
85 Zach Söderberg, Bälinge 106
86 Jessica Smedjegård, Östhammar 106
87 Rune "Tjotta"Jansson, Hånsta Alunda 106
88 Moa Johansson, Sävja Uppsala 106
89 Harriet Åhman, Alunda 106
90 Aron Åhman, Fors Gimo 106
91 Camilla Etteborn, Alingsås 106
92 Peter Svedin, Gimo 106
93 Östen Ekström, Alunda 105
94 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 105
95 Julia Söderberg, Uppsala 105
96 Peter Svedin, Gimo 105
97 Barbro Gustavsson, Morkarla 105
98 Bitte I, Alunda 105
99 Bertil Tissier, Österbybruk 104
100 Peter Lundgren, Tierp 104
101 Viktor Johansson, Göteborg 104
102 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 104
103 Maj Gelinder, Alunda 104
104 Karin Boström, Österbybruk 104
105 Tommy Pettersson, Alunda 104
106 Christina Söderberg, Uppsala 104
107 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 104
108 Oliver Mattsson, Österbybruk 104
109 Christina Söderberg, Uppsala 103
110 Jingis Jingåker, Sydinge Alunda 103
111 Mattias Nyberg, Morkarla 103
112 Anne-Maria Österberg, Alunda 102
113 Johan Åhman, Fors Gimo 102
114 Britt Andersson, Gillinge Alunda 102
115 Sigvard Sandberg, Österbybruk 102
116 Maineth Sandberg, Morkarla 102
117 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 101
118 Gerth Westerlund 1, Gimo 101
119 Nils Henriksson, Alunda 101
120 Staffan Wallin, Valde Gimo 101
121 Ann-Christin/Janne, Östhammar 101
122 Chloe Mattsson, Österbybruk 101
123 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 101
124 Tuva Davidsson, Västerberga Rasbo 100
125 Magne Wahlund, Österbybruk 99
126 Erling Lövgren, Karby Uppsala 99
127 Herr o Fru Mårtensson, Tollarp 99
128 Anne-Maria Österberg, Alunda 99
129 Leif Söderberg, Uppsala 99
130 Colin Davidsson, Västerberga Rasbo 99
131 Magnus Åhman, Borås 99
132 Per Sandberg, Morkarla 98
133 Eva Bengtsson, Uppsala 98
134 Molly Nyberg, Österbybruk 98
135 Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 98
136 Tage Sandberg, Morkarla 98
137 Börje Krantz, Nyborg Alunda 97
138 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 97
139 Anders Persson, Skarphärad 97
140 Alvar Gustavsson, Morkarla 97
141 Majken Tranberg, Morkarla 97
142 Jakob Johansson, Hammarby Alunda 97
143 Victor Strömberg, Gimo 96
144 Östen Ekström, Alunda 96
145 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 96
146 Kenneth Blom, Österbybruk 96
147 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 96
148 Sixten Tagerud, Morkarla 96
149 Ann Söderberg, Uppsala 96
150 Gerth Westerlund 2, Gimo 95
151 Jan Franzén, Jönköping 95
152 Ingrid Goldwitz, Uppsala 95
153 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 95
154 Jöran Gelinder, Alunda 95
155 Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 95
156 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 94
157 Roger Lamell, Alunda 94
158 Marita Andersson, Morkarla 94
159 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 94
160 Kent Johansson, Morkarla 94
161 Inga Alm, Alunda 94
162 Anne-Maria Österberg, Alunda 93
163 Alvar Gustavsson, Morkarla 93
164 Ann-Cathrine Ekström, Alunda 93
165 Kenneth Hägg, Gimo 93
166 Frissan, Gimo 93
167 Kenneth Hägg, Gimo 93
168 Alf Björkman, Morkarla 93
169 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 93
170 Bo Käll, Österbybruk 92
171 Jane Lövgren, Karby Uppsala 92
172 Mikael Nordström, Alunda 92
173 Ove Nyberg, Morkarla 92
174 Sofia Olsson, Uppsala 92
175 Katrin Hållinder, Gimo 92
176 Nils Henriksson, Alunda 92
177 Ulla Söderqvist, Mysslinge 92
178 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 92
179 Jacob Söderqvist, Uppsala 92
180 Olle Ahlén, Österbybruk 91
181 Denise & Jakob, Hammarby Alunda 91
182 Jonas Thor, Uppsala 91
183 Kent, Alunda 91
184 Elvira Tranberg, Österbybruk 91
185 Birgitta Smith,Kungsbacka 91
186 Victor Österberg, Kilby Alunda 91
187 Nova-Li Svensson, Österbybruk 90
188 Staffan Wallin, Valde Gimo 90
189 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 90
190 Leif Mattsson, Morkarla 90
191 Roger Jansson, Gräsö 90
192 Marie Nyberg, Visby 90
193 Harry Sandberg, Morkarla 90
194 Iréne Nyberg, Morkarla 89
195 Conny Thorén, Visby 89
196 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 89
197 Tomas Bendiksen, Ånö Östhammar 89
198 Barbro Espeteg, Västerås 89
199 Jonny Orebrand, Alunda 89
200 Dick Mattsson, Alunda 88
201 Gunnel Myhrberg 88
202 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 88
203 Kerstin Persson, Gimo 88
204 Magnus Åhman, Borås 88
205 Bengt Wahlund, Lund 87
206 Roger Lamell, Alunda 87
207 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 87
208 Gunvi Bergström, Gimo 87
209 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 87
210 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 87
211 Erling Lövgren, Karby Uppsala 87
212 Eva Mårtensson, Tollarp 86
213 Karl-Gustav  Mårtensson, Tollarp 86
214 Barbro Gustavsson, Morkarla 86
215 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 86
216 Wilmer Lindholm, Stavby Alunda 86
217 Emmy Pettersson, Fors Gimo 86
218 Lasse Pettersson, Uppsala 86
219 Liam Orebrand, Uppsala 85
220 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 85
221 Perra Wallner, Kilby Fredsholm 85
222 Barbro Espeteg, Västerås 85
223 Thorbjörn Lundin, Alunda 85
224 Anton Söderberg, Uppsala 85
225 Gittan Smith,Kungsbacka 85
226 Ivar Tagerud, Morkarla 84
227 Carola Gunnarsson, Happsta Alunda 84
228 Gullveg Klint, Valde Gimo 84
229 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 83
230 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 83
231 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 83
232 Bertil Alm, Alunda 83
233 Bitte II, Alunda 83
234 Stig Bergström, Gimo 83
235 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 82
236 Martin Johansson, Alunda 82
237 Bo Käll, Österbybruk 82
238 Elvis Andersson Rud, Gimo 82
239 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 82
240 Ulf Lundin, Morkarla 82
241 Inga-Lill Kjettselberg, Morkarla 82
242 Ann-Sofie Wallén, Uppsala 82
243 Håkan Andersson, Gimo 82
244 5 systrar 1 bror 82
245 Doris Andersson, Gimo 81
246 Harri Lundgren, Happsta Alunda 81
247 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 81
248 Ulf Lundin, Morkarla 81
249 Owe Löfqvist, Uppsala 81
250 Marina Käll, Österbybruk 81
251 Bo Käll, Österbybruk 81
252 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 81
253 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 81
254 Gunilla Andersson, Gimo 81
255 Kenneth Mattsson, Gimo 81
256 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 81
257 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 81
258 Ulla Pettersson, Fors Gimo 81
259 Lennart Pettersson, Österbybruk 81
260 Fredik Helén, Fastbol Alunda 80
261 Lovisa Karlsson, Gävle 80
262 Majken Gunnarsson, Alunda 80
263 Börje Krantz, Nyborg Alunda 80
264 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 80
265 Milo Svensson, Österbybruk 80
266 Inger Lydh, Österbybruk 80
267 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 80
268 Martin Nyberg, Österbybruk 80
269 Denise Johansson, Hammarby Alunda 79
270 Gunvor Eriksson, KnutsbolAlunda 79
271 Emilia Backholm, Uppsala 79
272 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 79
273 Roger Andersson Rud, Gimo 79
274 Lillebror Björkman, Morkarla 79
275 Jimmy Hillberg, Lunda Alunda 79
276 Maria Åhman, Kilby Alunda 79
277 Lucas Skyllerman, Morkarla 79
278 Ann Söderberg, Uppsala 78
279 Stella Svensson, Österbybruk 78
280 Elin Söderqvist, Gimo 78
281 Phayong Iamtk Johansson, Morkarla 78
282 Vera Nyberg, Visby 78
283 Rolf Lydh, Österbybruk 78
284 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 78
285 Lars-Erik Öhlén II, Kungsbacka 77
286 Håkan Jansson, Lunda Alunda 77
287 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 77
288 Ove Nyberg, Morkarla 77
289 Ebba Österberg, Kilby Alunda 77
290 Majken - Dick Mattsson, Alunda 77
291 Bertil Alm, Alunda 77
292 Lennart Pettersson, Österbybruk 77
293 Laura Orebrand, Kilby Alunda 76
294 Camilla Skyllerman, Morkarla 76
295 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 76
296 Dennis Larsson, Österbybruk 75
297 Per-Erik Pettersson, Östhammar 75
298 Per-Erik Pettersson, Östhammar 75
299 Karin Orebrand, Uppsala 75
300 Olle Ahlén, Österbybruk 74
301 Sigvard Sandberg, Österbybruk 73
302 Björn Pettersson, Österbybruk 73
303 Sara Orebrand, Uppsala 73
304 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 73
305 Tilly Sandberg, Morkarla 73
306 Bertil Tissier, Österbybruk 72
307 Sigvard Sandberg, Österbybruk 72
308 Inga Alm, Alunda 71
309 Bertil Tissier, Österbybruk 71
310 Sören Johansson, Hammarby Alunda 70
311 Lagitta, Kungsbacka 70
312 Helena Jingåker, Andersbo Österbybruk 69
313 Olle Ahlén, Österbybruk 69
314 Staffan Ekström, Morkarla 68
315 Thomas Gahne, Uppsala 67
316 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 67
317 Margareta Larsson, Gimo 67
318 Elvira Tranberg, Österbybruk 67
319 Zoie Nyberg, Visby 66
320 Neo Mattsson Tranberg  Österbybruk 66
321 Lars-Erik Öhlén, Kungsbacka 66
322 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 65
323 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 64
324 Zeth Lindholm, Stavby Alunda 64
325 Lillebror Björkman, Morkarla 63
326 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 62
327 Carl Oscar Walltin, Morkarla 62
328 Gunhild Andersson 2, Gimo 61
329 Viktor Karlsson, Alunda 61
330 Neo Tranberg  Österbybruk 60
331 Gun Hägg, Gimo 58
332 Mats Eriksson, Valde Gimo 58
333 Ove Nyberg, Morkarla 57
334 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 56
335 Frissan, Gimo 55
336 Eva Andersson, Gimo 52
337 Gunhild Andersson 1, Gimo 52

 

Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46709652508, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

Vaxverkstan

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan