Hoppa till sidans innehåll

Tipstoppen hösten 2018 efter 12 matcher

2018-09-22 20:37
  • Uppdaterad: 2018-09-22 20:37

HÖFF 2 - Almo 0-1, Almo - Grisslehamns SK 1-0, Almo/UEIF 2 - Roslagsbro IF 2 2-3, Hamvmarlands IK - Almo 6-0, IF Vesta 2 - Almo/UEIF 2 9-1, Almo/UEIF 2 - Rådmansö SK 2 0-6, Almo - Gimo IF FK 2 1-3, Almo/UEIF 2 - Olands FF 2 5-0, IF Ferro - Almo 2-1, Sverige - Turkiet 2-3, HÖFF 3 - Almo/UEIF 2 1-2, Almo/UEIF 2 - Danmarks IF 2 2-3

Så var det bara en match kvar och Håkan kröp in bland damerna i topp genom 25 poäng i dagens 2-3 förlust mot Danmark. Även ledande Sofie drog in 25 poäng och fixade därmed en pallplats, första eller andra plats som gäller. För övriga är det ovisst hur detta drama skall sluta!

Plac.   Poäng   OFF - Almo
1 Sofie Mårtensson, Alunda 201   1-2
2 Håkan Jansson, Lunda Alunda 188   2-1
3 Anne-Maria Österberg, Alunda 188   1-3
4 Elin Silfverforsen, Alunda 187   2-3
5 Pia Westerlund, Öregrund 185   3-2
6 Lars Åhman, Gimo 177   1-5
7 Lotta Ohlström, Österbybruk 177   2-2
8 Mikael Skörd, Alunda 175   2-2
9 Åke Jakobsson, Östhammar 174   1-2
10 Rolf Nordin, Gimo 172   3-2
11 Erik Davidsson, Västerberga Rasbo 172   1-4
12 Sofie Mårtensson, Alunda 172   0-3
13 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 171   1-2
14 Carl Silfverforsen, Alunda 169   1-4
15 ICA-Peter 167   3-3
16 Pirre 2, Bälinge 167   1-3
17 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 167   1-3
18 Jonte Andersson, Onsby Alunda 167   1-2
19 Sofia Bäfve, Västerberga Rasbo 166   0-1
20 Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 166   2-2
21 Robin Söderberg, Uppsala 166   1-3
22 Jonas Lennström, Östhammar 165   0-2
23 Tomas Bendiksen, Ånö Östhammar 165   1-3
24 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 164   2-3
25 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 164   2-1
26 Åke Jakobsson, Östhammar 162   1-2
27 Affe Björkman, Morkarla 161   1-3
28 Anne-Maria Österberg, Alunda 160   1-2
29 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 160   3-1
30 Tomas Bendiksen, Ånö Östhammar 160   1-3
31 Nils Henriksson, Alunda 159   1-3
32 Rolf Lundgren, Uppsala 159   1-3
33 Alvar Gustavsson, Morkarla 158   1-3
34 Staffan Johansson, Löddby Alunda 157   1-4
35 Majken Tranberg, Österbybruk     1-2
  Tova Johansson, Löddby Alunda 157   1-2
37 Joel Andersson, Gimo 157   0-3
38 Per-Erik Pettersson, Östhammar     1-3
  Per-Erik Pettersson, Östhammar 157   1-3
40 Sara Andersson, Onsby Alunda 157   0-2
41 Rune "Tjotta"Jansson, Hånsta Alunda 156   0-2
42 Julia Söderberg, Uppsala 156   2-3
43 Aron Orebrand, Uppsala 156   1-3
44 Kristofer Norén, Golvsta Alunda 156   3-3
45 Bertil Tissier, Österbybruk 155   1-2
46 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 155   2-4
47 Pia Nordling, Onsby Alunda 154   1-3
48 Magnus Åhman, Borås 154   3-1
49 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 154   1-1
50 Jonny Orebrand, Alunda 153   2-1
51 Christina Söderberg, Uppsala 152   0-3
52 Dan Collin, Alunda 152   5-3
53 Anne-Maria Österberg, Alunda 152   1-2
54 1 bror 5 systrar 152   0-3
55 Conny Pettersson, Fors Gimo 152   1-3
56 Pirre 1, Bälinge 151   1-2
57 Frissan, Gimo 151   0-3
58 Vitas Andersson, Gimo 151   2-1
59 Harriet Åhman, Alunda 151   1-4
60 Gun Lyd, Österbybruk 151   4-4
61 Åke Lydh, Österbybruk 151   2-2
62 Tommy Pettersson, Alunda 151   2-2
63 Roine Söderström, Flymyra Österbybruk 150   3-3
64 Jessica Smedjegård, Östhammar 150   0-1
65 Bertil Tissier, Österbybruk 150   2-1
66 Christina Söderberg, Uppsala 149   1-2
67 Maj Gelinder, Alunda 149   3-2
68 Rolf Sandström, Alunda 149   4-4
69 Rolf Sandström, Hyllan 149   2-2
70 500 meter Stockholm 148   0-4
71 Team Mattsson, Alunda 148   1-3
72 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 148   3-2
73 Sara Andersson, Bälinge 148   1-3
74 Moa Johansson, Sävja Uppsala 147   1-3
75 Ann Söderberg, Uppsala 147   2-3
76 Marina Käll, Österbybruk 147   1-1
77 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 146   3-2
78 Staffan Wallin, Valde Gimo 146   2-2
79 Östen Ekström, Alunda 146   1-3
80 Stig Josefsson, Alunda 146   2-2
81 Torsten Jansson, Morkarla 146   6-2
82 Mattias Nyberg, Morkarla 145   3-1
83 Göte Åhman, Alunda 145   2-2
84 Johan Åhman, Fors Gimo 145   0-4
85 Yvonne Wahlund, Lund 145   1-1
86 Mjölk Jonte, Onsby Alunda 145   0-2
87 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 144   2-3
88 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 144   1-2
89 Colin Davidsson, Västerberga Rasbo 144   1-2
90 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 144   1-2
91 Barbro Gustavsson, Morkarla 144   0-2
92 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 143   2-3
93 Sanna Andersson, Gimo 142   1-2
94 Magne Wahlund, Österbybruk 142   1-2
95 Nils Henriksson, Alunda 142   1-4
96 Oliver Mattsson, Österbybruk 142   0-2
97 Göran Gelinder, Alunda 141   1-3
98 Eva Bengtsson, Uppsala 141   1-2
99 Mårten Karlsson, Gimo 140   1-1
100 Leif Söderberg, Uppsala 140   0-4
101 Sixten Tagerud, Morkarla 139   1-1
102 Peter Lundgren, Tierp 139   0-2
103 Maria Åhman, Kilby Alunda 139   0-1
104 Camilla Etteborn, Alingsås 139   2-2
105 Marita Andersson, Morkarla 139   3-2
106 Joel Andersson, Gimo 139   1-3
107 Aron Åhman, Fors Gimo 139   1-1
108 Victor Österberg, Kilby Alunda 139   2-4
109 Anna & Micke Liljeberg, Hedesunda 138   1-3
110 Jingis Jingåker, Sydinge Alunda 138   1-2
111 Barbro Espeteg, Västerås 138   1-3
112 Gerth Westerlund 2, Gimo 137   1-3
113 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 137   2-1
114 Ingrid Goldwitz, Uppsala 137   1-2
115 Anne-Maria Österberg, Alunda 137   2-3
116 Molly Nyberg, Österbybruk 137   1-2
117 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 136   2-3
118 Karin Boström, Österbybruk 136   0-4
119 Tuva Davidsson, Västerberga Rasbo 136   0-3
120 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda Alunda 136   2-1
121 Chloe Mattsson, Österbybruk 136   2-3
122 Peter Svedin, Gimo 136   0-3
123 Bitte I, Alunda 136   1-1
124 Börje Krantz, Nyborg Alunda 136   1-2
125 Elvira Tranberg, Österbybruk 135   2-1
126 Viktor Johansson, Göteborg 135   1-4
127 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 135   1-2
128 Alvar Gustavsson, Morkarla 135   1-1
129 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 134   1-4
130 Staffan Wallin, Valde Gimo 134   2-1
131 Britt Andersson, Gillinge Alunda 134   1-6
132 Victor Strömberg, Gimo 134   2-3
133 Ann-Christin/Janne, Östhammar 134   1-4
134 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 133   1-3
135 Denise & Jakob, Hammarby Alunda 133   0-3
136 Jakob Johansson, Hammarby Alunda 133   1-3
137 Anders Persson, Skarphärad 132   1-3
138 Martin Johansson, Alunda 132   0-2
139 Dick Mattsson, Alunda 132   2-3
140 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 132   3-1
141 Leif Söderberg, Uppsala 132   0-5
142 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 132   2-4
143 Nour Åhman, Fors Gimo 132   0-3
144 Roger Lamell, Alunda 131   1-3
145 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 131   3-1
146 Christer Ohlström, Österbybruk 131   1-2
147 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 131   3-4
148 Bengt Wahlund, Lund 130   2-0
149 Stig Josefsson, Alunda 130   2-3
150 Kenneth Blom, Österbybruk 130   0-4
151 Olle Ahlén, Österbybruk 130   3-3
152 Jacob Söderqvist, Uppsala 130   1-2
153 Wilmer Lindholm, Stavby Alunda 129   0-2
154 Kenneth Hägg, Gimo 129   3-4
155 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 129   1-4
156 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 129   1-3
157 Nova-Li Svensson, Österbybruk 128   1-3
158 Zach Söderberg, Bälinge 128   1-1
159 Anton Söderberg, Uppsala 128   1-0
160 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 128   2-3
161 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 128   1-2
162 Östen Ekström, Alunda 128   1-2
163 5 systrar 1 bror 127   1-5
164 Gullveg Klint, Valde Gimo 127   3-2
165 Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 127   1-3
166 Kenneth Hägg, Gimo 127   3-3
167 Alvar Gustavsson, Morkarla 127   2-2
168 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 127   2-3
169 Peter Svedin, Gimo 127   0-2
170 Mellanbror Mattsson, Morkarla 127   1-4
171 Gunnel Myhrberg 126   2-1
172 Jan Franzén, Jönköping 126   0-3
173 Mikael Nordström, Alunda 126   1-2
174 Katrin Hållinder, Gimo 126   2-2
175 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 126   1-2
176 Gerth Westerlund 1, Gimo 126   2-3
177 Gunvi Bergström, Gimo 126   0-0
178 Inga Alm, Alunda 126   0-1
179 Tommy Pettersson, Alunda 125   1-2
180 Kent Johansson, Morkarla 125   2-6
181 Sigvard Sandberg, Österbybruk 125   2-2
182 Elvis Andersson Rud, Gimo 124   1-2
183 Denise Johansson, Hammarby Alunda 124   0-2
184 Inga-Lill Kjettselberg, Morkarla 124   1-3
185 Jonas Thor, Uppsala 124   2-1
186 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 124   1-3
187 Birgitta Smith,Kungsbacka 124   1-0
188 Leif Mattsson, Morkarla 123   0-2
189 Tomas Bendiksen, Ånö Östhammar 123   1-3
190 Bo Käll, Österbybruk 123   1-2
191 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 123   2-2
192 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 123   1-4
193 Erling Lövgren, Karby Uppsala 123   2-2
194 Kent, Alunda 123   0-3
195 Ann-Sofie Wallén, Uppsala 122   1-0
196 Harri Lundgren, Happsta Alunda 122   5-1
197 Håkan Jansson, Lunda Alunda 122   1-1
198 Barbro Espeteg, Västerås 122   0-3
199 Carola Gunnarsson, Happsta Alunda 122   3-4
200 Herr o Fru Mårtensson, Tollarp 122   2-4
201 Bitte II, Alunda 122   2-2
202 Maineth Sandberg, Morkarla 122   0-2
203 Conny Thorén, Visby 122   1-2
204 Marie Nyberg, Visby 121   1-3
205 Rolf Lydh, Österbybruk 121   2-4
206 Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 121   2-0
207 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 121   2-3
208 Majken Tranberg, Morkarla 121   0-1
209 Gittan Smith,Kungsbacka 120   0-1
210 Camilla Skyllerman, Morkarla 120   0-2
211 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 120   2-2
212 Lillebror Björkman, Morkarla 120   3-1
213 Thorbjörn Lundin, Alunda 120   2-2
214 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 120   1-1
215 Per Sandberg, Morkarla 120   0-3
216 Tage Sandberg, Morkarla 119   0-1
217 Lasse Pettersson, Uppsala 119   2-2
218 Harry Sandberg, Morkarla 119   0-01
219 Alf Björkman, Morkarla 118   1-3
220 Liam Orebrand, Uppsala 118   1-1
221 Björn Pettersson, Österbybruk 117   2-3
222 Bo Käll, Österbybruk 117   3-3
223 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 117   1-2
224 Jane Lövgren, Karby Uppsala 117   0-2
225 Frissan, Gimo 117   1-4
226 Vera Nyberg, Visby 117   0-1
227 Jöran Gelinder, Alunda 117   2-4
228 Roger Lamell, Alunda 116   2-2
229 Owe Löfqvist, Uppsala 116   2-2
230 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 116   0-3
231 Martin Nyberg, Österbybruk 116   0-3
232 Stig Bergström, Gimo 116   0-0
233 Anne-Maria Österberg, Alunda 116   1-3
234 Bertil Alm, Alunda 116   0-3
235 Ove Nyberg, Morkarla 116   2-1
236 Ann-Cathrine Ekström, Alunda 116   2-3
237 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 116   1-3
238 Bo Käll, Österbybruk 115   2-4
239 Håkan Andersson, Gimo 115   2-2
240 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 115   1-3
241 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 115   0-2
242 Ulf Lundin, Morkarla 115   1-3
243 Sofia Olsson, Uppsala 115   1-2
244 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 115   2-4
245 Doris Andersson, Gimo 114   2-1
246 Majken Gunnarsson, Alunda 114   1-2
247 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 114   0-2
248 Ulf Lundin, Morkarla 114   5-5
249 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 114   0-2
250 Bertil Tissier, Österbybruk 113   1-2
251 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 113   4-4
252 Gunvor Eriksson, KnutsbolAlunda 113   2-2
253 Lennart Pettersson, Österbybruk 113   1-1
254 Milo Svensson, Österbybruk 112   1-3
255 Ulla Pettersson, Fors Gimo 112   2-4
256 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 112   1-2
257 Eva Mårtensson, Tollarp 112   1-1
258 Karl-Gustav  Mårtensson, Tollarp 112   1-1
259 Ove Nyberg, Morkarla 112   1-2
260 Emilia Backholm, Uppsala 112   1-1
261 Maria Åhman, Kilby Alunda 112   0-3
262 Jonny Orebrand, Alunda 112   1-0
263 Fredik Helén, Fastbol Alunda 112   0-2
264 Jimmy Hillberg, Lunda Alunda 111   1-2
265 Magnus Åhman, Borås 111   1-3
266 Barbro Gustavsson, Morkarla 111   1-3
267 Iréne Nyberg, Morkarla 111   5-5
268 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 111   1-4
269 Ann Söderberg, Uppsala 111   0-2
270 Roger Jansson, Gräsö 111   0-1
271 Lucas Skyllerman, Morkarla 111   0-4
272 Kenneth Mattsson, Gimo 111   1-3
273 Stella Svensson, Österbybruk 110   1-3
274 Neo Mattsson Tranberg  Österbybruk 110   0-3
275 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 110   3-3
276 Bertil Alm, Alunda 110   0-4
277 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 110   2-2
278 Lennart Pettersson, Österbybruk 109   1-2
279 Mats Eriksson, Valde Gimo 109   2-1
280 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 109   1-3
281 Roger Andersson Rud, Gimo 109   2-4
282 Perra Wallner, Kilby Fredsholm 109   3-2
283 Kerstin Persson, Gimo 109   2-2
284 Majken - Dick Mattsson, Alunda 108   2-3
285 Per-Erik Pettersson, Östhammar 108   1-3
286 Per-Erik Pettersson, Östhammar 108   1-3
287 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 107   1-1
288 Sara Orebrand, Uppsala 107   1-1
289 Erling Lövgren, Karby Uppsala 107   2-0
290 Emmy Pettersson, Fors Gimo 106   0-4
291 Phayong Iamtk Johansson, Morkarla 105   1-3
292 Sören Johansson, Hammarby Alunda 104   0-2
293 Marina Käll, Österbybruk 104   2-3
294 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 104   0-1
295 Inger Lydh, Österbybruk 104   2-2
296 Tilly Sandberg, Morkarla 104   0-3
297 Ivar Tagerud, Morkarla 104   1-0
298 Börje Krantz, Nyborg Alunda 103   0-2
299 Staffan Ekström, Morkarla 102   1-3
300 Margareta Larsson, Gimo 102   3-1
301 Gunilla Andersson, Gimo 102   1-1
302 Helena Jingåker, Andersbo Österbybruk 101   1-3
303 Elin Söderqvist, Gimo 101   1-3
304 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 101   1-3
305 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 101   1-2
306 Ebba Österberg, Kilby Alunda 100   1-5
307 Lovisa Karlsson, Gävle 100   0-2
308 Lars-Erik Öhlén II, Kungsbacka 99   1-3
309 Elvira Tranberg, Österbybruk 99   3-2
310 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 98   1-1
311 Zoie Nyberg, Visby 98   2-3
312 Thomas Gahne, Uppsala 98   1-1
313 Dennis Larsson, Österbybruk 97   0-2
314 Karin Orebrand, Uppsala 97   1-2
315 Zeth Lindholm, Stavby Alunda 97   0-2
316 Olle Ahlén, Österbybruk 96   2-2
317 Inga Alm, Alunda 96   1-2
318 Lillebror Björkman, Morkarla 96   3-1
319 Laura Orebrand, Kilby Alunda 96   1-1
320 Gunhild Andersson 2, Gimo 95   2-2
321 Bertil Tissier, Österbybruk 95   2-1
322 Lagitta, Kungsbacka 95   1-0
323 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 95   2-3
324 Sigvard Sandberg, Österbybruk 95   1-1
325 Neo Tranberg  Österbybruk 94   1-1
326 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 94   2-3
327 Sigvard Sandberg, Österbybruk 93   0-0
328 Ove Nyberg, Morkarla 93   2-2
329 Viktor Karlsson, Alunda 92   2-3
330 Gun Hägg, Gimo 91   2-5
331 Lars-Erik Öhlén, Kungsbacka 90   1-3
332 Olle Ahlén, Österbybruk 90   2-2
333 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 87   2-3
334 Eva Andersson, Gimo 85   2-2
335 Carl Oscar Walltin, Morkarla 83   4-1
336 Frissan, Gimo 82   2-2
337 Gunhild Andersson 1, Gimo 79   1-1
Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46709652508, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

Vaxverkstan

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan