Hoppa till sidans innehåll

Tipstoppen hösten 2018 - slutställning

2018-09-23 19:59
  • Uppdaterad: 2018-09-23 19:59

HÖFF 2 - Almo 0-1, Almo - Grisslehamns SK 1-0, Almo/UEIF 2 - Roslagsbro IF 2 2-3, Hamvmarlands IK - Almo 6-0, IF Vesta 2 - Almo/UEIF 2 9-1, Almo/UEIF 2 - Rådmansö SK 2 0-6, Almo - Gimo IF FK 2 1-3, Almo/UEIF 2 - Olands FF 2 5-0, IF Ferro - Almo 2-1, Sverige - Turkiet 2-3, HÖFF 3 - Almo/UEIF 2 1-2, Almo/UEIF 2 - Danmarks IF 2 2-3, Olands FF - Almo 4-0

Damernas dominans höll i sig ända in i kaklet som Tommy Söderberg skulle sagt. Ja "fotbollsexperten" Håkan klämde sig förstås in mellan damerna i topp! Kampen om 4:e platsen fick avgöras med högsta enskilda poäng och där gick Elin segrade med 2 helt rätta matchtips. GRATTIS till alla vinnare och STORT TACK till er andra som var med.

Plac.   Poäng      
1 Sofie Mårtensson, Alunda 206   1 348 kr  
2 Håkan Jansson, Lunda Alunda 205   1 011 kr  
3 Pia Westerlund, Öregrund 202   674 kr  
4 Elin Silfverforsen, Alunda 192   337 kr 2 x 25 poäng
5 Anne-Maria Österberg, Alunda 192     1 x 25 poäng
6 Rolf Nordin, Gimo 189      
7 Lotta Ohlström, Österbybruk 183      
8 Mikael Skörd, Alunda 181      
9 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 181      
10 Lars Åhman, Gimo 179      
11 Åke Jakobsson, Östhammar 179      
12 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 178      
13 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 176      
14 Erik Davidsson, Västerberga Rasbo 175      
15 Sofie Mårtensson, Alunda 175      
16 ICA-Peter 173      
17 Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 172      
18 Carl Silfverforsen, Alunda 172      
19 Magnus Åhman, Borås 172      
20 Jonte Andersson, Onsby Alunda 172      
21 Sofia Bäfve, Västerberga Rasbo 171      
22 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 171      
23 Pirre 2, Bälinge 171      
24 Jonny Orebrand, Alunda 170      
25 Robin Söderberg, Uppsala 170      
26 Jonas Lennström, Östhammar 169      
27 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 169      
28 Tomas Bendiksen, Ånö Östhammar 169      
29 Dan Collin, Alunda 168      
30 Vitas Andersson, Gimo 168      
31 Bertil Tissier, Österbybruk 167      
32 Åke Jakobsson, Östhammar 167      
33 Maj Gelinder, Alunda 166      
34 Affe Björkman, Morkarla 165      
35 Anne-Maria Österberg, Alunda 165      
36 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 165      
37 Tomas Bendiksen, Ånö Östhammar 164      
38 Nils Henriksson, Alunda 163      
39 Torsten Jansson, Morkarla 163      
40 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 163      
41 Rolf Lundgren, Uppsala 163      
42 Mattias Nyberg, Morkarla 163      
43 Majken Tranberg, Österbybruk        
  Tova Johansson, Löddby Alunda 162      
45 Alvar Gustavsson, Morkarla 162      
46 Kristofer Norén, Golvsta Alunda 162      
47 Julia Söderberg, Uppsala 161      
48 Per-Erik Pettersson, Östhammar        
  Per-Erik Pettersson, Östhammar 161      
50 Sara Andersson, Onsby Alunda 161      
51 Staffan Johansson, Löddby Alunda 160      
52 Rune "Tjotta"Jansson, Hånsta Alunda 160      
53 Bertil Tissier, Österbybruk 160      
54 Aron Orebrand, Uppsala 160      
55 Joel Andersson, Gimo 160      
56 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 160      
57 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 159      
58 Pia Nordling, Onsby Alunda 158      
59 Anne-Maria Österberg, Alunda 157      
60 Gun Lyd, Österbybruk 157      
61 Åke Lydh, Österbybruk 157      
62 Tommy Pettersson, Alunda 157      
63 Pirre 1, Bälinge 156      
64 Roine Söderström, Flymyra Österbybruk 156      
65 Conny Pettersson, Fors Gimo 156      
66 Marita Andersson, Morkarla 156      
67 Christina Söderberg, Uppsala 155      
68 Rolf Sandström, Alunda 155      
69 1 bror 5 systrar 155      
70 Jessica Smedjegård, Östhammar 155      
71 Rolf Sandström, Hyllan 155      
72 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 154      
73 Christina Söderberg, Uppsala 154      
74 Frissan, Gimo 154      
75 Harriet Åhman, Alunda 154      
76 Marina Käll, Österbybruk 153      
77 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda Alunda 153      
78 Ann Söderberg, Uppsala 152      
79 Staffan Wallin, Valde Gimo 152      
80 Elvira Tranberg, Österbybruk 152      
81 Sara Andersson, Bälinge 152      
82 Team Mattsson, Alunda 152      
83 Stig Josefsson, Alunda 152      
84 Göte Åhman, Alunda 151      
85 Yvonne Wahlund, Lund 151      
86 Moa Johansson, Sävja Uppsala 151      
87 Staffan Wallin, Valde Gimo 151      
88 Östen Ekström, Alunda 150      
89 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 150      
90 500 meter Stockholm 150      
91 Colin Davidsson, Västerberga Rasbo 149      
92 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 149      
93 Mjölk Jonte, Onsby Alunda 149      
94 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 149      
95 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 149      
96 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 149      
97 Barbro Gustavsson, Morkarla 148      
98 Bengt Wahlund, Lund 148      
99 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 148      
100 Magne Wahlund, Österbybruk 147      
101 Sanna Andersson, Gimo 147      
102 Johan Åhman, Fors Gimo 147      
103 Oliver Mattsson, Österbybruk 146      
104 Eva Bengtsson, Uppsala 146      
105 Mårten Karlsson, Gimo 146      
106 Anton Söderberg, Uppsala 145      
107 Göran Gelinder, Alunda 145      
108 Nils Henriksson, Alunda 145      
109 Sixten Tagerud, Morkarla 145      
110 Aron Åhman, Fors Gimo 145      
111 Camilla Etteborn, Alingsås 145      
112 Gullveg Klint, Valde Gimo 144      
113 Maria Åhman, Kilby Alunda 144      
114 Jingis Jingåker, Sydinge Alunda 143      
115 Joel Andersson, Gimo 143      
116 Gunnel Myhrberg 143      
117 Victor Österberg, Kilby Alunda 143      
118 Peter Lundgren, Tierp 143      
119 Bitte I, Alunda 142      
120 Ingrid Goldwitz, Uppsala 142      
121 Molly Nyberg, Österbybruk 142      
122 Anna & Micke Liljeberg, Hedesunda 142      
123 Barbro Espeteg, Västerås 142      
124 Anne-Maria Österberg, Alunda 142      
125 Leif Söderberg, Uppsala 142      
126 Alvar Gustavsson, Morkarla 141      
127 Börje Krantz, Nyborg Alunda 141      
128 Gerth Westerlund 2, Gimo 141      
129 Jonas Thor, Uppsala 141      
130 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 141      
131 Chloe Mattsson, Österbybruk 141      
132 Birgitta Smith,Kungsbacka 141      
133 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 140      
134 Harri Lundgren, Happsta Alunda 140      
135 Victor Strömberg, Gimo 139      
136 Tuva Davidsson, Västerberga Rasbo 139      
137 Peter Svedin, Gimo 139      
138 Ann-Sofie Wallén, Uppsala 139      
139 Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 139      
140 Viktor Johansson, Göteborg 138      
141 Lillebror Björkman, Morkarla 138      
142 Karin Boström, Österbybruk 138      
143 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 137      
144 Jakob Johansson, Hammarby Alunda 137      
145 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 137      
146 Ann-Christin/Janne, Östhammar 137      
147 Dick Mattsson, Alunda 137      
148 Christer Ohlström, Österbybruk 136      
149 Anders Persson, Skarphärad 136      
150 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 136      
151 Olle Ahlén, Österbybruk 136      
152 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 136      
153 Martin Johansson, Alunda 136      
154 Denise & Jakob, Hammarby Alunda 136      
155 Jacob Söderqvist, Uppsala 135      
156 Roger Lamell, Alunda 135      
157 Britt Andersson, Gillinge Alunda 135      
158 Stig Josefsson, Alunda 135      
159 Nour Åhman, Fors Gimo 135      
160 Zach Söderberg, Bälinge 134      
161 Kenneth Hägg, Gimo 134      
162 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 133      
163 Östen Ekström, Alunda 133      
164 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 133      
165 Ove Nyberg, Morkarla 133      
166 Alvar Gustavsson, Morkarla 133      
167 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 133      
168 Kenneth Hägg, Gimo 133      
169 Wilmer Lindholm, Stavby Alunda 133      
170 Leif Söderberg, Uppsala 133      
171 Nova-Li Svensson, Österbybruk 132      
172 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 132      
173 Katrin Hållinder, Gimo 132      
174 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 132      
175 Gunvi Bergström, Gimo 132      
176 Kenneth Blom, Österbybruk 132      
177 Mikael Nordström, Alunda 131      
178 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 131      
179 Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 131      
180 Doris Andersson, Gimo 131      
181 Sigvard Sandberg, Österbybruk 131      
182 Gerth Westerlund 1, Gimo 131      
183 Inga Alm, Alunda 131      
184 Peter Svedin, Gimo 131      
185 Tommy Pettersson, Alunda 130      
186 Mellanbror Mattsson, Morkarla 130      
187 Elvis Andersson Rud, Gimo 129      
188 5 systrar 1 bror 129      
189 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 129      
190 Erling Lövgren, Karby Uppsala 129      
191 Jan Franzén, Jönköping 129      
192 Jonny Orebrand, Alunda 129      
193 Håkan Jansson, Lunda Alunda 128      
194 Bo Käll, Österbybruk 128      
195 Inga-Lill Kjettselberg, Morkarla 128      
196 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 128      
197 Bitte II, Alunda 128      
198 Denise Johansson, Hammarby Alunda 128      
199 Conny Thorén, Visby 127      
200 Tomas Bendiksen, Ånö Östhammar 127      
201 Kent Johansson, Morkarla 127      
202 Carola Gunnarsson, Happsta Alunda 127      
203 Leif Mattsson, Morkarla 127      
204 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 126      
205 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 126      
206 Mats Eriksson, Valde Gimo 126      
207 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 126      
208 Thorbjörn Lundin, Alunda 126      
209 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 126      
210 Herr o Fru Mårtensson, Tollarp 126      
211 Perra Wallner, Kilby Fredsholm 126      
212 Majken Tranberg, Morkarla 126      
213 Maineth Sandberg, Morkarla 126      
214 Kent, Alunda 126      
215 Marie Nyberg, Visby 125      
216 Lasse Pettersson, Uppsala 125      
217 Rolf Lydh, Österbybruk 125      
218 Harry Sandberg, Morkarla 125      
219 Gittan Smith,Kungsbacka 125      
220 Barbro Espeteg, Västerås 125      
221 Erling Lövgren, Karby Uppsala 125      
222 Liam Orebrand, Uppsala 124      
223 Tage Sandberg, Morkarla 124      
224 Camilla Skyllerman, Morkarla 124      
225 Bo Käll, Österbybruk 123      
226 Per Sandberg, Morkarla 123      
227 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 122      
228 Alf Björkman, Morkarla 122      
229 Roger Lamell, Alunda 122      
230 Owe Löfqvist, Uppsala 122      
231 Björn Pettersson, Österbybruk 122      
232 Stig Bergström, Gimo 122      
233 Vera Nyberg, Visby 122      
234 Håkan Andersson, Gimo 121      
235 Ann-Cathrine Ekström, Alunda 121      
236 Jöran Gelinder, Alunda 121      
237 Jane Lövgren, Karby Uppsala 121      
238 Ivar Tagerud, Morkarla 121      
239 Sofia Olsson, Uppsala 120      
240 Anne-Maria Österberg, Alunda 120      
241 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 120      
242 Frissan, Gimo 120      
243 Margareta Larsson, Gimo 120      
244 Lennart Pettersson, Österbybruk 119      
245 Majken Gunnarsson, Alunda 119      
246 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 119      
247 Ulf Lundin, Morkarla 119      
248 Gunvor Eriksson, KnutsbolAlunda 119      
249 Bo Käll, Österbybruk 119      
250 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 119      
251 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 119      
252 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 119      
253 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 119      
254 Martin Nyberg, Österbybruk 119      
255 Bertil Alm, Alunda 119      
256 Eva Mårtensson, Tollarp 118      
257 Karl-Gustav  Mårtensson, Tollarp 118      
258 Emilia Backholm, Uppsala 118      
259 Bertil Tissier, Österbybruk 118      
260 Ulf Lundin, Morkarla 118      
261 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 118      
262 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 118      
263 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 117      
264 Ove Nyberg, Morkarla 117      
265 Jimmy Hillberg, Lunda Alunda 116      
266 Milo Svensson, Österbybruk 116      
267 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 116      
268 Ulla Pettersson, Fors Gimo 116      
269 Elvira Tranberg, Österbybruk 116      
270 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 116      
271 Roger Jansson, Gräsö 116      
272 Fredik Helén, Fastbol Alunda 116      
273 Magnus Åhman, Borås 115      
274 Barbro Gustavsson, Morkarla 115      
275 Kenneth Mattsson, Gimo 115      
276 Kerstin Persson, Gimo 115      
277 Iréne Nyberg, Morkarla 115      
278 Ann Söderberg, Uppsala 115      
279 Maria Åhman, Kilby Alunda 115      
280 Lennart Pettersson, Österbybruk 114      
281 Stella Svensson, Österbybruk 114      
282 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 114      
283 Lillebror Björkman, Morkarla 114      
284 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 113      
285 Sara Orebrand, Uppsala 113      
286 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 113      
287 Majken - Dick Mattsson, Alunda 113      
288 Roger Andersson Rud, Gimo 113      
289 Neo Mattsson Tranberg  Österbybruk 113      
290 Lucas Skyllerman, Morkarla 113      
291 Per-Erik Pettersson, Östhammar 112      
292 Per-Erik Pettersson, Östhammar 112      
293 Bertil Tissier, Österbybruk 112      
294 Bertil Alm, Alunda 112      
295 Lagitta, Kungsbacka 112      
296 Inger Lydh, Österbybruk 110      
297 Phayong Iamtk Johansson, Morkarla 109      
298 Marina Käll, Österbybruk 109      
299 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 109      
300 Gunilla Andersson, Gimo 108      
301 Sören Johansson, Hammarby Alunda 108      
302 Emmy Pettersson, Fors Gimo 108      
303 Börje Krantz, Nyborg Alunda 107      
304 Tilly Sandberg, Morkarla 107      
305 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 106      
306 Staffan Ekström, Morkarla 106      
307 Helena Jingåker, Andersbo Österbybruk 105      
308 Elin Söderqvist, Gimo 105      
309 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 105      
310 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 104      
311 Thomas Gahne, Uppsala 104      
312 Lovisa Karlsson, Gävle 104      
313 Lars-Erik Öhlén II, Kungsbacka 103      
314 Zoie Nyberg, Visby 103      
315 Laura Orebrand, Kilby Alunda 102      
316 Karin Orebrand, Uppsala 102      
317 Ebba Österberg, Kilby Alunda 102      
318 Olle Ahlén, Österbybruk 102      
319 Carl Oscar Walltin, Morkarla 102      
320 Sigvard Sandberg, Österbybruk 101      
321 Inga Alm, Alunda 101      
322 Gunhild Andersson 2, Gimo 101      
323 Dennis Larsson, Österbybruk 101      
324 Zeth Lindholm, Stavby Alunda 101      
325 Neo Tranberg  Österbybruk 100      
326 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 100      
327 Ove Nyberg, Morkarla 99      
328 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 99      
329 Sigvard Sandberg, Österbybruk 99      
330 Viktor Karlsson, Alunda 97      
331 Olle Ahlén, Österbybruk 96      
332 Lars-Erik Öhlén, Kungsbacka 94      
333 Gun Hägg, Gimo 94      
334 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 92      
335 Eva Andersson, Gimo 91      
336 Frissan, Gimo 88      
337 Gunhild Andersson 1, Gimo 85      
Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46709652508, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

Vaxverkstan

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan