Hoppa till sidans innehåll

Tipstoppen hösten 2017 efter 8 matcher

2017-09-04 22:02
  • Uppdaterad: 2017-09-04 22:02

Damerna dominerar på tipset!! 12 st. bland de 10 första (ja med 5 systrar blir det så) och bara Gimo-Mats och Bertil J har lyckats nästla sig in. Ja och så Håkan då förstås som är en bror. Kupongen med 5 systrar och en bror inledde med en 340 :e plats men har sedan gått som en nordkoreansk robot och är nu på 7:e plats.

Plac.   Poäng
1 Barbro Espeteg, Västerås 117
2 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 114
3 Sissel Orebrand, Enköping 110
4 Eva Bengtsson, Uppsala 110
5 Mats Karlsson, Gimo 108
6 Moa Johansson, Sävja Uppsala 108
7 5 systrar och 1 bror II 107
8 Bertil Johansson, Gimo 107
9 Gun Lyd, Österbybruk 106
10 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 106
11 Roine Mattsson, Glottsta Alunda 106
12 Sofie Åhman, Hallstavik 106
13 Gunni Lantz, Skyndelstorp 105
14 Jan Pettersson, Uppsala 103
15 Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 102
16 Östen Bernelind, Jönninge Alunda 102
17 Sissel Orebrand, Enköping 101
18 Sune Johansson, Alunda 100
19 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 100
20 Håkan Jansson, Lunda 99
21 Ove Nyberg, Morkarla 99
22 Susanne Mårtensson, Källberga 98
23 Anne-Maria Österberg, Alunda 98
24 Liam Orebrand, Uppsala 98
25 Maj Gelinder, Alunda 97
26 Östen Ekström, Alunda 97
27 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 96
28 Anne-Maria Österberg, Alunda 96
29 Tommy Ahlén, Uppsala 96
30 Magne Orebrand, Uppsala 95
31 Nour Åhman, Fors Gimo 95
32 Tony Lundquist, Åkersberga 95
33 Camilla Skyllerman, Morkarla 95
34 Leif Söderberg, Uppsala 94
35 Lilla Onsby, Onsby Alunda 94
36 Tilde Jäder, Källbergatorp 94
37 Magne Wahlund, Österbybruk 94
38 Bertil Tissier, Österbybruk 93
39 Börje Krantz, Nyborg Alunda 93
40 Anne-Maria Österberg, Alunda 93
41 Victor Österberg, Kilby 93
42 Ove Nyberg, Morkarla 93
43 Janita Lantz, Björklinge 92
44 Elias Waterstedt, Uppsala 92
45 L-G Andersson, Gimo 91
46 Pia Nordling, Onsby Alunda 91
47 Kristofer Norén, Golvsta Alunda 91
48 Juhani Salo, Österbybruk 91
49 Bengt Waltersson, Klev Alunda 91
50 Madelene Delwall, Östhammar 90
51 Bengt Wahlund, Lund 90
52 Anders Forsman, Sydinge Alunda 89
53 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 89
54 Joel Andersson, Morkarla 89
55 Gunilla Mattsson, Gimo 89
56 Roger Norén, Hånsta Alunda 89
57 Rune "Tjotta"Jansson, Hånsta 89
58 Elin Silfverforsen, Alunda 89
59 Molly Nyberg, Österbybruk 88
60 Sören Johansson, Hammarby 88
61 Svante Orebrand, Klev 88
62 Classe Mårtensson, Klev 88
63 Mona Skörd, Björklinge 88
64 Dennis Larsson, Österbybruk 87
65 Lars-Åke Jakobsson, Högsta 87
66 Sara Andersson, Onsby Alunda 87
67 Peter Lundgren, Tierp 87
68 Leif Söderberg, Uppsala 87
69 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 87
70 Håkan Westlund, Alunda 87
71 Kenneth Nordström, Gimo 87
72 Håkan Björnberg, Björklinge 87
73 Pär Höglund, Österbybruk 86
74 Helene Dagenborg, Sörreisa, NORGE 86
75 Roger Jonsér, Alunda 86
76 Torsten Jansson, Morkarla 86
77 Gunni Lantz, Skyndelstorp 86
78 Östen Bernelind, Jönninge Alunda 86
79 Petter Eriksson, Hargshamn 85
80 Inger Lundin, Skyndeln 85
81 Niklas Eliardsson, Hargshamn 85
82 Tommy Pettersson, Alunda 85
83 Neo Mattsson Tranberg  Österbybruk 85
84 Bernt Eriksson, Happsta 85
85 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 85
86 Stig Bergström, Gimo 85
87 Ove Nyberg, Morkarla 84
88 Peter Jonsson, Skoby 84
89 Sverker Brundin, Snesslinge Östhammar 84
90 Sara Andersson, Bälinge 84
91 Jonas Lantz, Björklinge 84
92 Erik Lydh, Uppsala 84
93 Felicia Karlberg, Uppsala 84
94 Birgitta Smith, Fjärås 83
95 Anne-Maria Österberg, Alunda 83
96 Alexander Söllvander, Östhammar 83
97 Margareta Jakobsson, Högsta 82
98 Kerstin Orebrand, Klev 82
99 Tommy Andersson, Borlänge 82
100 Dick Mattsson, Alunda 82
101 Maria Lydh, Österbybruk 82
102 Inga Zackrisson, Lindås 82
103 Sonny Westerberg, Österbybruk 82
104 Martin Storäng, Norge 82
105 Johan Åhman, Fors Gimo 82
106 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 81
107 Dick Mattsson, Alunda 81
108 Lars-Erik Åhman, Kilby 81
109 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 81
110 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 80
111 Annica Mårtensson, Klev 80
112 Börje Krantz, Nyborg Alunda 80
113 Carl-Johan Elm, Malmö 80
114 Iréne Nyberg, Morkarla 80
115 Joakim Petersson, Östhammar 80
116 Martin Hanson, Alunda 80
117 Martin Johansson, Hammarby 80
118 Pirre 1 80
119 Roger Ruud, Gimo 80
120 Ulla Söderqvist, Mysslinge 80
121 Viktor Karlsson, Alunda 80
122 Christina Söderberg, Uppsala 79
123 Pirre 2 79
124 Stig Österberg, Syding Ösby 79
125 Åsa Mårtensson, Alunda 79
126 Erling Lövgren, Uppsala 78
127 Inga Mickelsson, Borlänge 78
128 Jenny Lydh, Uppsala 78
129 Johan Jansson, Sydinge Alunda 78
130 Linus Jäder, Källbergatorp 78
131 Niclas Åsbrink, Alunda 78
132 Pia Westerlund, Öregrund 78
133 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 78
134 Stefan Watierstedt, Uppsala 78
135 Susanne Mårtensson, Källberga 78
136 Aron Åhman, Fors Gimo 77
137 Bernt Eriksson, Happsta 77
138 Classe Mårtensson, Klev 77
139 Håkan Jansson, Lunda 77
140 Lucas Philipsson, Morkarla 77
141 Carola Gunnarsson, Happsta 76
142 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 76
143 Jenny Gunnarsson, Alunda 76
144 Julia Karlberg, Uppsala 76
145 Kent Holm, Gålarmora Lövstabruk 76
146 Kent Johansson, Morkarla 76
147 Lars-Erik Åhman, Kilby 76
148 Maria Åhman, Kilby 76
149 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 76
150 Petra Argus, Alunda 76
151 Alvar Gustavsson, Morkarla 75
152 Bertil Alm, Alunda 75
153 Birgitta Mattsson, Gimo 75
154 Dick Mattsson, Alunda 75
155 Elvis Ruud, Gimo 75
156 Eva Andersson, Gimo 75
157 Eva Helén, Norrgärde Alunda 75
158 Gullveg Klint, Valde Gimo 75
159 Ingrid Krantz, Skoby 75
160 Stig Josefsson, Alunda 75
161 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 75
162 Anne-Maria Österberg, Alunda 74
163 Bernt Eriksson, Happsta 74
164 Carine Andersson, Gimo 74
165 Frissan, Gimo 74
166 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 74
167 Jan Andersson, Onsby Alunda 74
168 Laura Orebrand, Kilby 74
169 Mats Ekström, Gimo 74
170 Mats Fredriksson, Uppsala 74
171 Robert Nordström, Österbybruk 74
172 Tova Johansson, Löddby 74
173 Wilmer Lindholm, Stavby 74
174 Vitas Andersson, Gimo 74
175 Bertil Alm, Alunda 73
176 Bertil Tissier, Österbybruk 73
177 Daniel Hasselström, Almunge 73
178 Doris Andersson, Gimo 73
179 Gunhild Andersson 2, Gimo 73
180 Harry Sandberg, Morkarla 73
181 Joakim Roos, Gimo 73
182 Kenneth Hägg, Gimo 73
183 Lillebror Björkman, Morkarla 73
184 Markus Wallin, Valde Gimo 73
185 Oskar Johannesson, Storvreta 73
186 Peter Jonsson, Skoby 73
187 Åsa Sjöblom, Brotorp Österbybruk 73
188 Barbro Gustavsson, Morkarla 72
189 Carolina Svedare, Alunda 72
190 Erik Stark, Uppsala 72
191 Filip Orebrand, Uppsala 72
192 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 72
193 Inga Alm, Alunda 72
194 Ingrid Krantz, Skoby 72
195 Kristina Key, Österbybruk 72
196 Phayong Iam Ek Johansson, Morkarla 72
197 5 systrar och 1 bror III 71
198 Anders Karlsson, Österbybruk 71
199 Chloé Mattsson, Österbybruk 71
200 Conny Pettersson, Fors Gimo 71
201 Dick Mattsson, Alunda 71
202 Emmy Pettersson, Fors Gimo 71
203 Gerth Westerlund 2, Gimo 71
204 Jan-Olof Mårtensson, Källberga 71
205 Maivor Enevåg, Gimo 71
206 Sigvard Sandberg, Österbybruk 71
207 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 71
208 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 70
209 Anton Davidsson, Golvsta Alunda 70
210 Carl Silfverforsen, Alunda 70
211 Elin Söderqvist, Gimo 70
212 Emma Sjöblom, Gimo 70
213 Fredrik Birgersson, Uppsala 70
214 Göran Gelinder, Alunda 70
215 Ingrid Söderberg, Kilby 70
216 Kalle & Eva Mårtensson, Tollarp 70
217 Katrin Hållinder, Gimo 70
218 Kristofer Mårtensson, Alunda 70
219 Maineth Sandberg, Morkarla 70
220 Maria Åhman, Kilby 70
221 Matilda Orebrand, Uppsala 70
222 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 70
223 Ove Nyberg, Morkarla 70
224 Pingen #31 70
225 Stefan Eriksson, Östhammar 70
226 Gunilla Andersson, Gimo 69
227 Jakob Johansson, Hammarby 69
228 Jonas Österberg, Alunda 69
229 Lars Grandin, Uppsala 69
230 Lars Sjögren, Gimo 69
231 Lars-Erik Öhlén, Fjärås 69
232 Oliver Mattsson, Österbybruk 69
233 Pernilla Lundgren, Österbybruk 69
234 Staffan Wallin, Valde Gimo 69
235 Tomas Bendiksen, Ånö 69
236 Ulf Lundin, Morkarla 69
237 Ulla Pettersson, Fors Gimo 69
238 Anders Forsman, Sydinge Alunda 68
239 Anne-Marie Pettersson, Uppsala 68
240 Christina Söderberg, Uppsala 68
241 Denise Johansson, Hammarby 68
242 Edvin Jakobsson, Solna 68
243 Jacob Söderqvist, Uppsala 68
244 Marie Nyberg, Visby 68
245 Micke Karlberg, Uppsala 68
246 Micke o Anna Liljeberg, Hedesunda 68
247 Pingen 68
248 Thorbjörn Lundin, Alunda 68
249 Vera Nyberg, Visby 68
250 Affe Björkman, Morkarla 67
251 Ann-Cathrine Ekström, Alunda 67
252 Aron Orebrand, Uppsala 67
253 Gerth Westerlund 1, Gimo 67
254 Magnus Åhman, Borås 67
255 Margareta Söderkvist, Syding-Ösby 67
256 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 67
257 Sigvard Sandberg, Österbybruk 67
258 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 67
259 Sune Johansson, Alunda 67
260 1 bror och 5 systrar I 66
261 Alf Lundin, Skyndeln 66
262 Allan Helén, Norrgärde Alunda 66
263 Gunnar Söderkvist, Syding Ösby 66
264 Håkan Mattsson, Österbybruk 66
265 Ida Svensson, Österbybruk 66
266 Joel Andersson, Morkarla 66
267 Jonny Orebrand, Alunda 66
268 Lasse Gelinder, Alunda 66
269 Mellanbror Mattsson, Morkarla 66
270 Olof Ahlén, Österbybruk 66
271 Ove Lundin, Alunda 66
272 Roger Jonsér, Alunda 66
273 Rolf Lundgren, Uppsala 66
274 Inger Hägglund, Alunda 65
275 Mattias Nyberg, Morkarla 65
276 Ulla Lundqvist, Åkersberg 65
277 Ulrika Orebrand, Ovanby Alunda 65
278 Britt Andersson, Gillinge Alunda 64
279 Conny Thorén, Visby 64
280 Harriet Widén Åhman, Alunda 64
281 Inga Zackrisson, Lindås 64
282 Inger Lydh, Österbybruk 64
283 Jonas Pettersson, Ytternuttö Östhammar 64
284 Jonas Thor, Uppsala 64
285 Jonny Orebrand, Alunda 64
286 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 64
287 Martin Johansson, Hammarby 64
288 Thorbjörn Börjesson, Gimo 64
289 Victor Strömberg, Ånö Östhammar 64
290 Anders Kjellin, Österbybruk 63
291 Gun Hägg, Gimo 63
292 Kerstin Davidsson, Strömsbro Alunda 63
293 Ove Zackrisson, Lindås 63
294 Roger Lamell, Alunda 63
295 Sigvard Sandberg, Österbybruk 63
296 Göran Söderqvist, Mysslinge 62
297 Ingrid Söderberg, Kilby 62
298 Lars-Åke Jakobsson, Högsta 62
299 Margareta Eriksson, Ovanby Alunda 62
300 Per Sandberg, Morkarla 62
301 Pernilla Pariola 62
302 Peter Jonsson, Skoby 62
303 Catarina Tannfors, Ingvasta Uppsala 61
304 Gunvi Bergström, Gimo 61
305 Karin Orebrand, Uppsala 61
306 Mjölk-Jonte, Onsby Alunda 61
307 Mårten Orebrand, Falköping 61
308 Nils Henriksson, Alunda 61
309 Zoie Nyberg, Visby 61
310 Bertil Tissier, Österbybruk 60
311 Eric Lundin, Alunda 60
312 Erling Lövgren, Uppsala 60
313 Harri Lundgren, Happsta Alunda 60
314 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 60
315 Jonny Törnqvist, Brotorp Österbybruk 60
316 Leif Mattsson, Morkarla 60
317 Martin Nyberg, Österbybruk 60
318 Milo Svensson, Österbybruk 60
319 Stella Svensson, Österbybruk 60
320 Åke Lydh, Österbybruk 60
321 Alvar Gustavsson, Morkarla 59
322 Anna-Lena Jansson, Sydinge Alunda 59
323 Anne Nilsson, Tierp 59
324 Diana Jettingstad, Morkarla 59
325 Elvira Tranberg, Österbybruk 59
326 Filip Orebrand, Uppsala 59
327 Hans-Olof Lund, Österbybruk 59
328 Ingrid Goldwitz, Uppsala 59
329 Lennart Johansson, Syding Ösby 59
330 Marita Andersson, Morkarla 59
331 Nils Henriksson, Alunda 59
332 Ulla Söderqvist, Mysslinge 59
333 Anders Forsman, Sydinge Alunda 58
334 Hans-Olv Eriksson, Ovanby Alunda 58
335 Juhani Salo, Österbybruk 58
336 Kajsa Widén, Vettsta Alunda 58
337 Kenneth Granskog, Skoby Alunda 58
338 Lars Johansson, Uppsala 58
339 Majken Tranberg, Österbybruk 58
340 Mats Johansson, Aspdal 58
341 Staffan Wallin, Valde Gimo 58
342 Ulf Jettingstad, Morkarla 58
343 Barbro Gustavsson, Morkarla 57
344 Bitte Mattsson II, Alunda 57
345 Gunhild Andersson 1, Gimo 57
346 Göte Åhman, Alunda 57
347 Janne, Jönköping 57
348 Kent M, Alunda 57
349 Margareta Mattsson, Glottsta Alunda 57
350 Martin Holmgren, Kilby 57
351 Alf Björkman, Morkarla 56
352 Annica Mårtensson, Klev 56
353 Conny o Ulla, Fors Gimo 56
354 Johan Lundström, Knivsta 56
355 Jöran Gelinder, Alunda 56
356 Lovisa Karlsson, Gävle 56
357 Magnus Åhman, Borås 56
358 Roger Lamell, Alunda 56
359 Rolf Lydh, Österbybruk 56
360 Tommy Pettersson, Alunda 56
361 Torsten Jansson, Morkarla 56
362 Ulf Lundin, Morkarla 56
363 Barbro Espeteg, Västerås 55
364 Staffan Ekström, Morkarla 55
365 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 54
366 Annette Westerberg, Uppsala 54
367 Bitte Mattsson I, Alunda 54
368 Lars-Gunnar Andersson, Gimo 54
369 Rolf Nordin, Gimo 54
370 Rolf Nordin, Gimo 54
371 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 53
372 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 52
373 Gunilla Bursell, Österbybruk 52
374 Leif Hägglund, Alunda 52
375 Miranda Sjöblom, Brotorp Österbybruk 52
376 Sören Gunnarsson, Lunda 52
377 Östen Ekström, Alunda 52
378 Marita Andersson, Morkarla 51
379 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 50
380 Lasse & Birgitta, Fjärås 50
381 Wilmer Lindholm, Stavby 50
382 Zeth Lindholm, Stavby 50
383 Stig Josefsson, Alunda 49
384 Ingrid Söderberg, Kilby 48
385 Mats Eriksson, Valde Gimo 48
386 Olav Mattsson, Gimo 46
387 Siv Holmgren, Aspdal 46
388 Julia + mormor 45
389 Seidy Åkerlöf, Gimo 44
390 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 44
391 Kristina Andersson, Uppsala 43
392 Olof Ahlén, Österbybruk 42
393 Kristina Andersson, Uppsala 39
394 Viktoria Mårtensson, Alunda 39
395 Carl Oscar Walltin, Morkarla 36
396 Kerstin Persson, Gimo 34
Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46709652508, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

Vaxverkstan

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan