Hoppa till sidans innehåll

Tipstoppen hösten 2017 efter 7 matcher

2017-09-03 21:53
  • Uppdaterad: 2017-09-03 21:57

Vårvinnaren Eva åter i topp! Mats karlsson skuggar på samma poäng efter VM-kvalmatcherna som gav en förlust och en vinst för Sverige. Barbro och Maj hade var de enda på tio i topp som hade tippat båda vinnarna rätt. Högsta poäng på landskamperna hade Madelene Delwall med 25+18 och Victor Österberg med 25+17. Bra jobbat! Vi vet fortfarande inte om/när den avbrutna matchen mot Fjärdhundra skall spelas. Nästa match är Wattholma 3 måndag 4 september. 

Kolla dina poäng. Hör av dig om de inte stämmer!

Plac.   Poäng
1 Eva Bengtsson, Uppsala 103
2 Mats Karlsson, Gimo 103
3 Barbro Espeteg, Västerås 98
4 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 97
5 Sissel Orebrand, Enköping 96
6 Ove Nyberg, Morkarla 93
7 Sissel Orebrand, Enköping 92
8 Håkan Jansson, Lunda 92
9 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 90
10 Maj Gelinder, Alunda 90
11 Sofie Åhman, Hallstavik 90
12 Moa Johansson, Sävja Uppsala 89
13 Gun Lyd, Österbybruk 88
14 5 systrar och 1 bror II 88
15 Bertil Johansson, Gimo 88
16 Gunni Lantz, Skyndelstorp 87
17 Bertil Tissier, Österbybruk 86
18 Victor Österberg, Kilby 86
19 Jan Pettersson, Uppsala 85
20 L-G Andersson, Gimo 84
21 Pia Nordling, Onsby Alunda 84
22 Madelene Delwall, Östhammar 84
23 Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 83
24 Rune "Tjotta"Jansson, Hånsta 83
25 Östen Bernelind, Jönninge Alunda 83
26 Anders Forsman, Sydinge Alunda 82
27 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 81
28 Roine Mattsson, Glottsta Alunda 81
29 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 81
30 Lars-Åke Jakobsson, Högsta 80
31 Tommy Pettersson, Alunda 80
32 Roger Jonsér, Alunda 80
33 Anne-Maria Österberg, Alunda 80
34 Östen Ekström, Alunda 79
35 Liam Orebrand, Uppsala 79
36 Tommy Ahlén, Uppsala 79
37 Inger Lundin, Skyndeln 78
38 Niklas Eliardsson, Hargshamn 78
39 Camilla Skyllerman, Morkarla 78
40 Ove Nyberg, Morkarla 77
41 Peter Jonsson, Skoby 77
42 Maria Lydh, Österbybruk 77
43 Tony Lundquist, Åkersberga 77
44 Inga Zackrisson, Lindås 77
45 Anne-Maria Österberg, Alunda 77
46 Roger Ruud, Gimo 76
47 Lilla Onsby, Onsby Alunda 76
48 Birgitta Smith, Fjärås 76
49 Magne Orebrand, Uppsala 76
50 Nour Åhman, Fors Gimo 76
51 Elias Waterstedt, Uppsala 76
52 Tilde Jäder, Källbergatorp 76
53 Margareta Jakobsson, Högsta 75
54 Leif Söderberg, Uppsala 75
55 Sune Johansson, Alunda 75
56 Juhani Salo, Österbybruk 75
57 Bengt Waltersson, Kklev Alunda 75
57 Ove Nyberg, Morkarla 75
59 Magne Wahlund, Österbybruk 75
60 Börje Krantz, Nyborg Alunda 74
61 Anne-Maria Österberg, Alunda 74
62 Lars-Erik Åhman, Kilby 74
63 Christina Söderberg, Uppsala 73
64 Annica Mårtensson, Klev 73
65 Janita Lantz, Björklinge 73
66 Ulla Söderqvist, Mysslinge 73
67 Susanne Mårtensson, Källberga 73
68 Pirre 2 72
69 Erling Lövgren, Uppsala 72
70 Mona Skörd, Björklinge 72
71 Aron Åhman, Fors Gimo 72
72 Classe Mårtensson, Klev 71
73 Elin Silfverforsen, Alunda 71
74 Gunilla Mattsson, Gimo 71
75 Joel Andersson, Morkarla 71
76 Roger Norén, Hånsta Alunda 71
77 Sara Andersson, Onsby Alunda 71
78 Bernt Eriksson, Happsta 70
79 Classe Mårtensson, Klev 70
80 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 70
81 Leif Söderberg, Uppsala 70
82 Lucas Philipsson, Morkarla 70
83 Maria Åhman, Kilby 70
84 Molly Nyberg, Österbybruk 70
85 Torsten Jansson, Morkarla 70
86 Alvar Gustavsson, Morkarla 69
87 Carine Andersson, Gimo 69
88 Dennis Larsson, Österbybruk 69
89 Harry Sandberg, Morkarla 69
90 Håkan Björnberg, Björklinge 69
91 Håkan Westlund, Alunda 69
92 Lars-Erik Åhman, Kilby 69
93 Mats Fredriksson, Uppsala 69
94 Svante Orebrand, Klev 69
95 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 69
96 Sören Johansson, Hammarby 69
97 Östen Bernelind, Jönninge Alunda 69
98 Bernt Eriksson, Happsta 68
99 Birgitta Mattsson, Gimo 68
100 Eva Helén, Norrgärde Alunda 68
101 Helene Dagenborg, Sörreisa, NORGE 68
102 Ingrid Krantz, Skoby 68
103 Kenneth Nordström, Gimo 68
104 Sverker Brundin, Snesslinge Östhammar 68
105 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 68
106 Bernt Eriksson, Happsta 67
107 Erik Lydh, Uppsala 67
108 Felicia Karlberg, Uppsala 67
109 Fredrik Birgersson, Uppsala 67
110 Gunni Lantz, Skyndelstorp 67
111 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 67
112 Peter Jonsson, Skoby 67
113 Pär Höglund, Österbybruk 67
114 Stig Bergström, Gimo 67
115 Daniel Hasselström, Almunge 66
116 Doris Andersson, Gimo 66
117 Gunhild Andersson 2, Gimo 66
118 Joakim Roos, Gimo 66
119 Johan Åhman, Fors Gimo 66
120 Kristofer Norén, Golvsta Alunda 66
121 Neo Mattsson Tranberg  Österbybruk 66
122 Oskar Johannesson, Storvreta 66
123 Petter Eriksson, Hargshamn 66
124 Åsa Sjöblom, Brotorp Österbybruk 66
125 Alexander Söllvander, Östhammar 65
126 Barbro Gustavsson, Morkarla 65
127 Bengt Wahlund, Lund 65
128 Elin Söderqvist, Gimo 65
129 Jonas Lantz, Björklinge 65
130 Lars Grandin, Uppsala 65
131 Martin Storäng, Norge 65
132 Sara Andersson, Bälinge 65
133 Katrin Hållinder, Gimo 64
134 Kerstin Orebrand, Klev 64
135 Maivor Enevåg, Gimo 64
136 Oliver Mattsson, Österbybruk 64
137 Pernilla Lundgren, Österbybruk 64
138 Dick Mattsson, Alunda 63
139 Göran Gelinder, Alunda 63
140 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 63
141 Sonny Westerberg, Österbybruk 63
142 Stefan Eriksson, Östhammar 63
143 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 62
144 Iréne Nyberg, Morkarla 62
145 Lars Sjögren, Gimo 62
146 Martin Hanson, Alunda 62
147 Martin Johansson, Hammarby 62
148 Micke o Anna Liljeberg, Hedesunda 62
149 Peter Lundgren, Tierp 62
150 Pirre 1 62
151 Sigvard Sandberg, Österbybruk 62
152 Staffan Wallin, Valde Gimo 62
153 Tomas Bendiksen, Ånö 62
154 Ulf Lundin, Morkarla 62
155 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 62
156 Affe Björkman, Morkarla 61
157 Edvin Jakobsson, Solna 61
158 Joakim Petersson, Östhammar 61
159 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 61
160 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 61
161 Stig Österberg, Syding Ösby 61
162 Viktor Karlsson, Alunda 61
163 Åsa Mårtensson, Alunda 61
164 Ann-Cathrine Ekström, Alunda 60
165 Aron Orebrand, Uppsala 60
166 Gunnar Söderkvist, Syding Ösby 60
167 Ida Svensson, Österbybruk 60
168 Inga Mickelsson, Borlänge 60
169 Jenny Lydh, Uppsala 60
170 Susanne Mårtensson, Källberga 60
171 Thorbjörn Börjesson, Gimo 60
172 Alf Lundin, Skyndeln 59
173 Allan Helén, Norrgärde Alunda 59
174 Håkan Jansson, Lunda 59
175 Joel Andersson, Morkarla 59
176 Julia Karlberg, Uppsala 59
177 Lasse Gelinder, Alunda 59
178 Linus Jäder, Källbergatorp 59
179 Martin Johansson, Hammarby 59
180 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 59
181 Niclas Åsbrink, Alunda 59
182 Ove Lundin, Alunda 59
183 Roger Jonsér, Alunda 59
184 Anne-Maria Österberg, Alunda 58
185 Carola Gunnarsson, Happsta 58
186 Inga Zackrisson, Lindås 58
187 Inger Hägglund, Alunda 58
188 Jenny Gunnarsson, Alunda 58
189 Jonas Pettersson, Ytternuttö Östhammar 58
190 Kerstin Davidsson, Strömsbro Alunda 58
191 Petra Argus, Alunda 58
192 Ulla Lundqvist, Åkersberg 58
193 Ulrika Orebrand, Ovanby Alunda 58
194 Anne-Maria Österberg, Alunda 57
195 Bertil Alm, Alunda 57
196 Dick Mattsson, Alunda 57
197 Eva Andersson, Gimo 57
198 Gullveg Klint, Valde Gimo 57
199 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 57
200 Inger Lydh, Österbybruk 57
201 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 57
202 Jonas Thor, Uppsala 57
203 Jonny Orebrand, Alunda 57
204 Markus Wallin, Valde Gimo 57
205 Stig Josefsson, Alunda 57
206 Tommy Andersson, Borlänge 57
207 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 56
208 Dick Mattsson, Alunda 56
209 Elvis Ruud, Gimo 56
210 Frissan, Gimo 56
211 Gun Hägg, Gimo 56
212 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 56
213 Jan Andersson, Onsby Alunda 56
214 Lars-Åke Jakobsson, Högsta 56
215 Laura Orebrand, Kilby 56
216 Margareta Eriksson, Ovanby Alunda 56
217 Mats Ekström, Gimo 56
218 Robert Nordström, Österbybruk 56
219 Roger Lamell, Alunda 56
220 Sigvard Sandberg, Österbybruk 56
221 Tova Johansson, Löddby 56
222 Vitas Andersson, Gimo 56
223 Anna-Lena Jansson, Sydinge Alunda 55
224 Bertil Tissier, Österbybruk 55
225 Börje Krantz, Nyborg Alunda 55
226 Carl-Johan Elm, Malmö 55
227 Göran Söderqvist, Mysslinge 55
228 Harri Lundgren, Happsta Alunda 55
229 Ingrid Söderberg, Kilby 55
230 Karin Orebrand, Uppsala 55
231 Per Sandberg, Morkarla 55
232 Pernilla Pariola 55
233 Peter Jonsson, Skoby 55
234 Wilmer Lindholm, Stavby 55
235 Bertil Alm, Alunda 54
236 Bertil Tissier, Österbybruk 54
237 Catarina Tannfors, Ingvasta Uppsala 54
238 Emma Sjöblom, Gimo 54
239 Erik Stark, Uppsala 54
240 Filip Orebrand, Uppsala 54
241 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 54
242 Inga Alm, Alunda 54
243 Ingrid Krantz, Skoby 54
244 Jonny Törnqvist, Brotorp Österbybruk 54
245 Lillebror Björkman, Morkarla 54
246 Mjölk-Jonte, Onsby Alunda 54
247 Mårten Orebrand, Falköping 54
248 Nils Henriksson, Alunda 54
249 Nils Henriksson, Alunda 54
250 Stella Svensson, Österbybruk 54
251 Anders Karlsson, Österbybruk 53
252 Carolina Svedare, Alunda 53
253 Chloé Mattsson, Österbybruk 53
254 Conny Pettersson, Fors Gimo 53
255 Emmy Pettersson, Fors Gimo 53
256 Eric Lundin, Alunda 53
257 Erling Lövgren, Uppsala 53
258 Gerth Westerlund 2, Gimo 53
259 Johan Jansson, Sydinge Alunda 53
260 Kajsa Widén, Vettsta Alunda 53
261 Kristina Key, Österbybruk 53
262 Kristofer Mårtensson, Alunda 53
263 Leif Mattsson, Morkarla 53
264 Maineth Sandberg, Morkarla 53
265 Marita Andersson, Morkarla 53
266 Milo Svensson, Österbybruk 53
267 Phayong Iam Ek Johansson, Morkarla 53
268 Pia Westerlund, Öregrund 53
269 Pingen #31 53
270 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 53
271 Sigvard Sandberg, Österbybruk 53
272 Stefan Watierstedt, Uppsala 53
273 Åke Lydh, Österbybruk 53
274 Alvar Gustavsson, Morkarla 52
275 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 52
276 Anne Nilsson, Tierp 52
277 Anton Davidsson, Golvsta Alunda 52
278 Bitte Mattsson II, Alunda 52
279 Carl Silfverforsen, Alunda 52
280 Christina Söderberg, Uppsala 52
281 Dick Mattsson, Alunda 52
282 Elvira Tranberg, Österbybruk 52
283 Filip Orebrand, Uppsala 52
284 Hans-Olof Lund, Österbybruk 52
285 Hans-Olv Eriksson, Ovanby Alunda 52
286 Ingrid Söderberg, Kilby 52
287 Jan-Olof Mårtensson, Källberga 52
288 Maria Åhman, Kilby 52
289 Matilda Orebrand, Uppsala 52
290 Ove Nyberg, Morkarla 52
291 Staffan Wallin, Valde Gimo 52
292 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 52
293 Barbro Gustavsson, Morkarla 51
294 Jakob Johansson, Hammarby 51
295 Jonas Österberg, Alunda 51
296 Kalle & Eva Mårtensson, Tollarp 51
297 Kenneth Granskog, Skoby Alunda 51
298 Kent Holm, Gålarmora Lövstabruk 51
299 Kent Johansson, Morkarla 51
300 Lars-Erik Öhlén, Fjärås 51
301 Lovisa Karlsson, Gävle 51
302 Magnus Åhman, Borås 51
303 Mats Johansson, Aspdal 51
304 Rolf Lydh, Österbybruk 51
305 Anders Forsman, Sydinge Alunda 50
306 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 50
307 Gunhild Andersson 1, Gimo 50
308 Gunilla Andersson, Gimo 50
309 Jacob Söderqvist, Uppsala 50
310 Janne, Jönköping 50
311 Margareta Mattsson, Glottsta Alunda 50
312 Marie Nyberg, Visby 50
313 Micke Karlberg, Uppsala 50
314 Pingen 50
315 Ulla Pettersson, Fors Gimo 50
316 Vera Nyberg, Visby 50
317 1 bror och 5 systrar I 49
318 Annica Mårtensson, Klev 49
319 Denise Johansson, Hammarby 49
320 Gerth Westerlund 1, Gimo 49
321 Håkan Mattsson, Österbybruk 49
322 Jöran Gelinder, Alunda 49
323 Magnus Åhman, Borås 49
324 Roger Lamell, Alunda 49
325 Thorbjörn Lundin, Alunda 49
326 Tommy Pettersson, Alunda 49
327 Barbro Espeteg, Västerås 48
328 Jonny Orebrand, Alunda 48
329 Kenneth Hägg, Gimo 48
330 Margareta Söderkvist, Syding-Ösby 48
331 Olof Ahlén, Österbybruk 48
332 Rolf Lundgren, Uppsala 48
333 Sune Johansson, Alunda 48
334 Bitte Mattsson I, Alunda 47
335 Britt Andersson, Gillinge Alunda 47
336 Lars-Gunnar Andersson, Gimo 47
337 Mellanbror Mattsson, Morkarla 47
338 Miranda Sjöblom, Brotorp Österbybruk 47
339 Rolf Nordin, Gimo 47
340 Rolf Nordin, Gimo 47
341 5 systrar och 1 bror III 46
342 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 46
343 Diana Jettingstad, Morkarla 46
344 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 46
345 Mattias Nyberg, Morkarla 46
346 Victor Strömberg, Ånö Östhammar 46
347 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 46
348 Anders Kjellin, Österbybruk 45
349 Conny Thorén, Visby 45
350 Gunilla Bursell, Österbybruk 45
351 Harriet Widén Åhman, Alunda 45
352 Lasse & Birgitta, Fjärås 45
353 Zeth Lindholm, Stavby 45
354 Zoie Nyberg, Visby 45
355 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 44
356 Marita Andersson, Morkarla 44
357 Ove Zackrisson, Lindås 44
358 Anne-Marie Pettersson, Uppsala 43
359 Martin Nyberg, Österbybruk 43
360 Stig Josefsson, Alunda 43
361 Wilmer Lindholm, Stavby 43
362 Gunvi Bergström, Gimo 42
363 Ingrid Söderberg, Kilby 41
364 Lennart Johansson, Syding Ösby 41
365 Mats Eriksson, Valde Gimo 41
366 Olav Mattsson, Gimo 41
367 Ulla Söderqvist, Mysslinge 41
368 Anders Forsman, Sydinge Alunda 40
369 Ingrid Goldwitz, Uppsala 40
370 Juhani Salo, Österbybruk 40
371 Lars Johansson, Uppsala 40
372 Majken Tranberg, Österbybruk 40
373 Torsten Jansson, Morkarla 40
374 Ulf Jettingstad, Morkarla 40
375 Ulf Lundin, Morkarla 40
376 Göte Åhman, Alunda 39
377 Martin Holmgren, Kilby 39
378 Siv Holmgren, Aspdal 39
379 Julia + mormor 38
380 Kent M, Alunda 38
381 Seidy Åkerlöf, Gimo 38
382 Alf Björkman, Morkarla 37
383 Conny o Ulla, Fors Gimo 37
384 Olof Ahlén, Österbybruk 37
385 Staffan Ekström, Morkarla 37
386 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 37
387 Kristina Andersson, Uppsala 36
388 Sören Gunnarsson, Lunda 36
389 Annette Westerberg, Uppsala 35
390 Leif Hägglund, Alunda 34
391 Kristina Andersson, Uppsala 33
392 Viktoria Mårtensson, Alunda 33
393 Östen Ekström, Alunda 33
394 Carl Oscar Walltin, Morkarla 32
395 Johan Lundström, Knivsta 31
396 Kerstin Persson, Gimo 28
Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46709652508, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

Vaxverkstan

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan