Hoppa till sidans innehåll

Tipstoppen hösten 2017 efter 5 matcher

2017-08-28 00:00
  • Uppdaterad: 2017-09-01 00:48

Det blev en dyr söndag för de tippare som även X:at målpeng.Hela 17 mål blev det i matchen mot Iron 2 vilket betyder 1 632 kr till föreningen. Lägg till de två mål andralaget gjorde i 2-6 förlusten mot Film så blir den totala summan 1 832 kr!! Måkalaset gjorde också att de höga poängen uteblev men desto fler nollor blev det. Hela 77 st. så om du var en av dem var du inte ensam. Bästa poängplockare blev Ulf Lundin som vars 10-0 gav 13 poäng men Håkan Jansson behåller ledningen även efter söndagens två matcher.

Plac.   Poäng
1 Håkan Jansson, Lunda 81
2 Eva Bengtsson, Uppsala 77
3 Mats Karlsson, Gimo 77
4 Gunni Lantz, Skyndelstorp 77
5 L-G Andersson, Gimo 74
6 Bertil Tissier, Österbybruk 73
7 Sissel Orebrand, Enköping 73
8 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 72
9 Ove Nyberg, Morkarla 72
10 Rune "Tjotta"Jansson, Hånsta 71
11 Anders Forsman, Sydinge Alunda 69
12 Sissel Orebrand, Enköping 68
13 Barbro Espeteg, Västerås 68
14 Ove Nyberg, Morkarla 66
15 Sofie Åhman, Hallstavik 66
16 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 65
17 Ove Nyberg, Morkarla 64
18 5 systrar och 1 bror II 64
19 Maria Lydh, Österbybruk 64
20 Gun Lyd, Österbybruk 63
21 Jan Pettersson, Uppsala 62
22 Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 59
23 Dennis Larsson, Österbybruk 58
24 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 58
25 Molly Nyberg, Österbybruk 57
26 Gunilla Mattsson, Gimo 57
27 Östen Bernelind, Jönninge Alunda 57
28 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 57
29 Roger Jonsér, Alunda 56
30 Roine Mattsson, Glottsta Alunda 56
31 Anne-Maria Österberg, Alunda 55
32 Östen Ekström, Alunda 55
33 Camilla Skyllerman, Morkarla 55
34 Inga Zackrisson, Lindås 55
35 Liam Orebrand, Uppsala  
  Åsa Sjöblom, Brotorp Österbybruk 55
37 Gunni Lantz, Skyndelstorp 55
38 Lars-Åke Jakobsson, Högsta 54
39 Maj Gelinder, Alunda 54
40 Tommy Ahlén, Uppsala 54
41 Inger Lundin, Skyndeln 53
42 Niklas Eliardsson, Hargshamn 53
43 Tommy Pettersson, Alunda 53
44 Nour Åhman, Fors Gimo 53
45 Moa Johansson, Sävja Uppsala 53
46 Birgitta Smith, Fjärås 52
47 Kerstin Orebrand, Klev 52
48 Peter Jonsson, Skoby 52
49 Barbro Gustavsson, Morkarla 52
50 Sune Johansson, Alunda 52
51 Torsten Jansson, Morkarla 52
52 Tony Lundquist, Åkersberga 52
53 Elias Waterstedt, Uppsala 52
54 Roger Ruud, Gimo 51
55 Gunhild Andersson 2, Gimo 51
56 Bertil Johansson, Gimo 51
57 Anne-Maria Österberg, Alunda 50
58 Magne Orebrand, Uppsala 50
59 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 50
60 Leif Söderberg, Uppsala 50
61 Lilla Onsby, Onsby Alunda 50
62 Juhani Salo, Österbybruk 50
63 Bengt Waltersson, Kklev Alunda 50
64 Thorbjörn Börjesson, Gimo 50
65 Dick Mattsson, Alunda 50
66 Maria Åhman, Kilby 49
67 Börje Krantz, Nyborg Alunda 49
67 Janita Lantz, Björklinge 49
67 Pia Nordling, Onsby Alunda 49
70 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 49
71 Margareta Jakobsson, Högsta 49
72 Tilde Jäder, Källbergatorp 49
73 Aron Åhman, Fors Gimo 49
74 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 48
75 Annica Mårtensson, Klev 48
76 Ulla Söderqvist, Mysslinge 48
77 Julia Karlberg, Uppsala 48
78 Pirre 2 48
79 Inga Zackrisson, Lindås 47
80 Erling Lövgren, Uppsala 47
81 Roger Norén, Hånsta Alunda 47
82 Susanne Mårtensson, Källberga 47
83 Håkan Björnberg, Björklinge 47
84 Christina Söderberg, Uppsala 46
85 Classe Mårtensson, Klev 46
86 Joel Andersson, Morkarla 46
87 Lucas Philipsson, Morkarla 46
88 Mona Skörd, Björklinge 46
89 Petter Eriksson, Hargshamn 46
90 Sara Andersson, Onsby Alunda 46
91 Alf Lundin, Skyndeln 45
92 Alvar Gustavsson, Morkarla 45
93 Bernt Eriksson, Happsta 45
94 Håkan Westlund, Alunda 45
95 Ingrid Krantz, Skoby 45
96 Laura Orebrand, Kilby 45
97 Leif Söderberg, Uppsala 45
98 Neo Mattsson Tranberg  Österbybruk 45
99 Svante Orebrand, Klev 45
100 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 45
101 Dick Mattsson, Alunda 44
102 Harry Sandberg, Morkarla 44
103 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 44
104 Inger Hägglund, Alunda 44
105 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 44
106 Lars Grandin, Uppsala 44
107 Sverker Brundin, Snesslinge Östhammar 44
108 Sören Johansson, Hammarby 44
109 Victor Österberg, Kilby 44
110 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 44
111 Östen Bernelind, Jönninge Alunda 44
112 Birgitta Mattsson, Gimo 43
113 Classe Mårtensson, Klev 43
114 Daniel Hasselström, Almunge 43
115 Eva Helén, Norrgärde Alunda 43
116 Felicia Karlberg, Uppsala 43
117 Lars-Erik Åhman, Kilby 43
118 Mats Fredriksson, Uppsala 43
119 Peter Jonsson, Skoby 43
120 Bernt Eriksson, Happsta 42
121 Bernt Eriksson, Happsta 42
122 Catarina Tannfors, Ingvasta Uppsala 42
123 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 42
124 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 42
125 Johan Åhman, Fors Gimo 42
126 Jonas Lantz, Björklinge 42
127 Kenneth Nordström, Gimo 42
128 Lars-Erik Åhman, Kilby 42
129 Magne Wahlund, Österbybruk 42
130 Margareta Eriksson, Ovanby Alunda 42
131 Oskar Johannesson, Storvreta 42
132 Stella Svensson, Österbybruk 42
133 Stig Bergström, Gimo 42
134 Alexander Söllvander, Östhammar 41
135 Anna-Lena Jansson, Sydinge Alunda 41
136 Anne-Maria Österberg, Alunda 41
137 Bengt Wahlund, Lund 41
138 Doris Andersson, Gimo 41
139 Emma Sjöblom, Gimo 41
140 Harri Lundgren, Happsta Alunda 41
141 Jonny Törnqvist, Brotorp Österbybruk 41
142 Kristofer Norén, Golvsta Alunda 41
143 Lillebror Björkman, Morkarla 41
144 Madelene Delwall, Östhammar 41
145 Martin Johansson, Hammarby 41
146 Martin Storäng, Norge 41
147 Staffan Wallin, Valde Gimo 41
148 Ulf Lundin, Morkarla 41
149 Dick Mattsson, Alunda 40
150 Erik Lydh, Uppsala 40
151 Gunhild Andersson 1, Gimo 40
152 Ingrid Söderberg, Kilby 40
153 Jan-Olof Mårtensson, Källberga 40
154 Joakim Roos, Gimo 40
155 Johan Jansson, Sydinge Alunda 40
156 Kent Holm, Gålarmora Lövstabruk 40
157 Kristina Key, Österbybruk 40
158 Maivor Enevåg, Gimo 40
159 Milo Svensson, Österbybruk 40
160 Bitte Mattsson II, Alunda 39
161 Elin Silfverforsen, Alunda 39
162 Jenny Lydh, Uppsala 39
163 Sigvard Sandberg, Österbybruk 39
164 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 38
165 Carine Andersson, Gimo 38
166 Hans-Olv Eriksson, Ovanby Alunda 38
167 Iréne Nyberg, Morkarla 38
168 Katrin Hållinder, Gimo 38
169 Lars Sjögren, Gimo 38
170 Martin Johansson, Hammarby 38
171 Mats Johansson, Aspdal 38
172 Miranda Sjöblom, Brotorp Österbybruk 38
173 Pernilla Lundgren, Österbybruk 38
174 Peter Lundgren, Tierp 38
175 Petra Argus, Alunda 38
176 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 38
177 Sara Andersson, Bälinge 38
178 Sonny Westerberg, Österbybruk 38
179 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 38
180 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 37
181 Edvin Jakobsson, Solna 37
182 Helene Dagenborg, Sörreisa, NORGE 37
183 Martin Hanson, Alunda 37
184 Micke Karlberg, Uppsala 37
185 Olof Ahlén, Österbybruk 37
186 Pirre 1 37
187 Stig Österberg, Syding Ösby 37
188 Susanne Mårtensson, Källberga 37
189 Tomas Bendiksen, Ånö 37
190 Vera Nyberg, Visby 37
191 Viktor Karlsson, Alunda 37
192 Joakim Petersson, Östhammar 36
193 Lasse Gelinder, Alunda 36
194 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 36
195 Micke o Anna Liljeberg, Hedesunda 36
196 Niclas Åsbrink, Alunda 36
197 Staffan Wallin, Valde Gimo 36
198 Ulrika Orebrand, Ovanby Alunda 36
199 Allan Helén, Norrgärde Alunda 35
200 Gerth Westerlund 1, Gimo 35
201 Ida Svensson, Österbybruk 35
202 Kerstin Davidsson, Strömsbro Alunda 35
203 Linus Jäder, Källbergatorp 35
204 Roger Jonsér, Alunda 35
205 Aron Orebrand, Uppsala 34
206 Gullveg Klint, Valde Gimo 34
207 Gunnar Söderkvist, Syding Ösby 34
208 Håkan Jansson, Lunda 34
209 Inga Mickelsson, Borlänge 34
210 Inger Lydh, Österbybruk 34
211 Jonas Thor, Uppsala 34
212 Margareta Söderkvist, Syding-Ösby 34
213 Ove Lundin, Alunda 34
214 Ulla Lundqvist, Åkersberg 34
215 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 33
216 Britt Andersson, Gillinge Alunda 33
217 Carola Gunnarsson, Happsta 33
218 Jonas Pettersson, Ytternuttö Östhammar 33
219 Tommy Andersson, Borlänge 33
220 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 32
221 Bertil Alm, Alunda 32
222 Carl-Johan Elm, Malmö 32
223 Eva Andersson, Gimo 32
224 Jenny Gunnarsson, Alunda 32
225 Joel Andersson, Morkarla 32
226 Jonny Orebrand, Alunda 32
227 Markus Wallin, Valde Gimo 32
228 Stig Josefsson, Alunda 32
229 Anders Karlsson, Österbybruk 31
230 Bertil Tissier, Österbybruk 31
231 Börje Krantz, Nyborg Alunda 31
232 Conny Thorén, Visby 31
233 Dick Mattsson, Alunda 31
234 Fredrik Birgersson, Uppsala 31
235 Frissan, Gimo 31
236 Gun Hägg, Gimo 31
237 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 31
238 Ingrid Krantz, Skoby 31
239 Ingrid Söderberg, Kilby 31
240 Jan Andersson, Onsby Alunda 31
241 Marita Andersson, Morkarla 31
242 Mats Ekström, Gimo 31
243 Ove Zackrisson, Lindås 31
244 Per Sandberg, Morkarla 31
245 Pernilla Pariola 31
246 Peter Jonsson, Skoby 31
247 Robert Nordström, Österbybruk 31
248 Stig Josefsson, Alunda 31
249 Tova Johansson, Löddby 31
250 Vitas Andersson, Gimo 31
251 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 30
252 Anne-Maria Österberg, Alunda 30
253 Bertil Tissier, Österbybruk 30
254 Elvis Ruud, Gimo 30
255 Göran Söderqvist, Mysslinge 30
256 Kajsa Widén, Vettsta Alunda 30
257 Karin Orebrand, Uppsala 30
258 Lars-Åke Jakobsson, Högsta 30
259 Lennart Johansson, Syding Ösby 30
260 Maineth Sandberg, Morkarla 30
261 Roger Lamell, Alunda 30
262 Sigvard Sandberg, Österbybruk 30
263 Stefan Eriksson, Östhammar 30
264 Wilmer Lindholm, Stavby 30
265 Wilmer Lindholm, Stavby 30
266 Bertil Alm, Alunda 29
267 Chloé Mattsson, Österbybruk 29
268 Conny Pettersson, Fors Gimo 29
269 Eric Lundin, Alunda 29
270 Filip Orebrand, Uppsala 29
271 Kristofer Mårtensson, Alunda 29
272 Leif Mattsson, Morkarla 29
273 Matilda Orebrand, Uppsala 29
274 Mjölk-Jonte, Onsby Alunda 29
275 Nils Henriksson, Alunda 29
276 Oliver Mattsson, Österbybruk 29
277 Sigvard Sandberg, Österbybruk 29
278 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 29
279 Alvar Gustavsson, Morkarla 28
280 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 28
281 Anton Davidsson, Golvsta Alunda 28
282 Barbro Gustavsson, Morkarla 28
283 Carolina Svedare, Alunda 28
284 Christina Söderberg, Uppsala 28
285 Elin Söderqvist, Gimo 28
286 Elvira Tranberg, Österbybruk 28
287 Emmy Pettersson, Fors Gimo 28
288 Erik Stark, Uppsala 28
289 Erling Lövgren, Uppsala 28
290 Göran Gelinder, Alunda 28
291 Inga Alm, Alunda 28
292 Jakob Johansson, Hammarby 28
293 Jöran Gelinder, Alunda 28
294 Magnus Åhman, Borås 28
295 Magnus Åhman, Borås 28
296 Marita Andersson, Morkarla 28
297 Nils Henriksson, Alunda 28
298 Olav Mattsson, Gimo 28
299 Pia Westerlund, Öregrund 28
300 Pingen #31 28
301 Staffan Ekström, Morkarla 28
302 Stefan Watierstedt, Uppsala 28
303 Ulf Jettingstad, Morkarla 28
304 Anders Forsman, Sydinge Alunda 27
305 Anne Nilsson, Tierp 27
306 Carl Silfverforsen, Alunda 27
307 Filip Orebrand, Uppsala 27
308 Ingrid Goldwitz, Uppsala 27
309 Ingrid Söderberg, Kilby 27
310 Juhani Salo, Österbybruk 27
311 Kenneth Granskog, Skoby Alunda 27
312 Kent M, Alunda 27
313 Lars Johansson, Uppsala 27
314 Lovisa Karlsson, Gävle 27
315 Majken Tranberg, Österbybruk 27
316 Maria Åhman, Kilby 27
317 Mats Eriksson, Valde Gimo 27
318 Mårten Orebrand, Falköping 27
319 Ove Nyberg, Morkarla 27
320 Phayong Iam Ek Johansson, Morkarla 27
321 Roger Lamell, Alunda 27
322 Siv Holmgren, Aspdal 27
323 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 27
324 Ulf Lundin, Morkarla 27
325 Åke Lydh, Österbybruk 27
326 1 bror och 5 systrar I 26
327 Alf Björkman, Morkarla 26
328 Anne-Maria Österberg, Alunda 26
329 Conny o Ulla, Fors Gimo 26
330 Gerth Westerlund 2, Gimo 26
331 Göte Åhman, Alunda 26
332 Hans-Olof Lund, Österbybruk 26
333 Jacob Söderqvist, Uppsala 26
334 Jonny Orebrand, Alunda 26
335 Julia + mormor 26
336 Kristina Andersson, Uppsala 26
337 Lars-Erik Öhlén, Fjärås 26
338 Margareta Mattsson, Glottsta Alunda 26
339 Martin Holmgren, Kilby 26
340 Mellanbror Mattsson, Morkarla 26
341 Pingen 26
342 Rolf Lundgren, Uppsala 26
343 Rolf Lydh, Österbybruk 26
344 Seidy Åkerlöf, Gimo 26
345 Tommy Pettersson, Alunda 26
346 Ulla Pettersson, Fors Gimo 26
347 Ulla Söderqvist, Mysslinge 26
348 Zeth Lindholm, Stavby 26
349 5 systrar och 1 bror III 25
350 Anders Forsman, Sydinge Alunda 25
351 Ann-Cathrine Ekström, Alunda 25
352 Annica Mårtensson, Klev 25
353 Barbro Espeteg, Västerås 25
354 Denise Johansson, Hammarby 25
355 Gunilla Andersson, Gimo 25
356 Janne, Jönköping 25
357 Jonas Österberg, Alunda 25
358 Kalle & Eva Mårtensson, Tollarp 25
359 Kent Johansson, Morkarla 25
360 Marie Nyberg, Visby 25
361 Pär Höglund, Österbybruk 25
362 Thorbjörn Lundin, Alunda 25
363 Affe Björkman, Morkarla 24
364 Bitte Mattsson I, Alunda 24
365 Håkan Mattsson, Österbybruk 24
366 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 24
367 Sören Gunnarsson, Lunda 24
368 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 24
369 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 24
370 Annette Westerberg, Uppsala 23
371 Kenneth Hägg, Gimo 23
372 Leif Hägglund, Alunda 23
373 Mattias Nyberg, Morkarla 23
374 Rolf Nordin, Gimo 23
375 Rolf Nordin, Gimo 23
376 Anders Kjellin, Österbybruk 22
377 Olof Ahlén, Österbybruk 22
378 Sune Johansson, Alunda 22
379 Torsten Jansson, Morkarla 22
380 Victor Strömberg, Ånö Östhammar 22
381 Zoie Nyberg, Visby 22
382 Diana Jettingstad, Morkarla 21
383 Harriet Widén Åhman, Alunda 21
384 Kristina Andersson, Uppsala 21
385 Lars-Gunnar Andersson, Gimo 21
386 Viktoria Mårtensson, Alunda 21
387 Gunilla Bursell, Österbybruk 20
388 Kerstin Persson, Gimo 20
389 Lasse & Birgitta, Fjärås 20
390 Gunvi Bergström, Gimo 19
391 Johan Lundström, Knivsta 19
392 Östen Ekström, Alunda 19
393 Anne-Marie Pettersson, Uppsala 18
394 Åsa Mårtensson, Alunda 18
395 Martin Nyberg, Österbybruk 18
396 Carl Oscar Walltin, Morkarla 18
Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46709652508, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

Vaxverkstan

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan