Hoppa till sidans innehåll

Tipstoppen hösten 2017 efter 12 matcher

2017-09-21 23:27
  • Uppdaterad: 2017-09-21 23:27

Äntligen är match nr 3, som nu blev match nr 12, spelad. Men var nog inte långt bort med en ny avbruten match. Dimman låg tät över Gimo och i allsvenskan hade man nog inte spelat och stämningen mellan lagen var också tät,så pass att domaren hotade med att bryta matchen ett par gånger.  Vinsten, 2-1, säkrades redan i första halvlek. Bertil var på plats och bevakade och gick också upp i topp tack var fler 19-poängare än Barbro. Men många kan fortfarande vinna. De tre första har bortaseger, oavgjort, hemmaseger. Så det är som vanligt, oliiidliiigt spännande. Noterbart är också att far och som ligger först och sist!

Plac.   Poäng   T/Ö FF - Almo
1 Bertil Johansson, Gimo 168   1-2
2 Barbro Espeteg, Västerås 168   2-2
3 Sofie Åhman, Hallstavik 167   3-2
4 Susanne Mårtensson, Källberga 165   2-5
5 Nour Åhman, Fors Gimo 163   2-5
6 Gunni Lantz, Skyndelstorp 162   0-2
7 Jan Pettersson, Uppsala 161   1-8
8 Gun Lyd, Österbybruk 160   4-4
9 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 158   2-2
10 Anne-Maria Österberg, Alunda 156   5-4
11 Camilla Skyllerman, Morkarla 155   1-2
12 Anne-Maria Österberg, Alunda 155   4-2
13 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 154   3-1
14 Molly Nyberg, Österbybruk 154   2-3
15 Håkan Jansson, Lunda 154   0-2
16 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 153   3-2
17 Anne-Maria Österberg, Alunda 153   3-3
18 Östen Ekström, Alunda 152   1-3
19 Ove Nyberg, Morkarla 150   2-1
20 Sissel Orebrand, Enköping 149   1-0
21 Östen Bernelind, Jönninge Alunda 149   1-1
22 Juhani Salo, Österbybruk 148   2-1
23 Håkan Björnberg, Björklinge 148   1-4
24 Kenneth Nordström, Gimo 148   3-1
25 Bertil Tissier, Österbybruk 147   1-1
26 Maj Gelinder, Alunda 147   2-3
27 Pia Nordling, Onsby Alunda 146   1-0
28 Stig Bergström, Gimo 146   2-3
29 Moa Johansson, Sävja Uppsala 146   2-2
30 Susanne Mårtensson, Källberga 144   2-4
31 Tony Lundquist, Åkersberga 144   1-3
32 Eva Bengtsson, Uppsala 143   2-3
33 5 systrar och 1 bror II 143   1-1
34 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 143   1-2
35 Liam Orebrand, Uppsala 143   1-3
36 Pirre 1 142   2-3
37 Lilla Onsby, Onsby Alunda 141   1-3
38 Mats Karlsson, Gimo 141   3-2
39 Lars-Erik Åhman, Kilby 141   2-3
40 Magne Wahlund, Österbybruk 141   0-2
41 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 140   2-3
42 Annica Mårtensson, Klev 140   3-2
43 Leif Söderberg, Uppsala 140   1-4
44 Tilde Jäder, Källbergatorp 140   1-3
45 Sonny Westerberg, Österbybruk 140   5-2
46 Classe Mårtensson, Klev 139   2-5
47 Sara Andersson, Onsby Alunda 139   3-5
48 Carl-Johan Elm, Malmö 139   1-5
49 Anne-Maria Österberg, Alunda 139   5-1
50 Leif Söderberg, Uppsala 139   0-3
51 Sissel Orebrand, Enköping 139   0-1
52 Kristofer Norén, Golvsta Alunda 138   1-5
53 Stig Österberg, Syding Ösby 138   4-3
54 Börje Krantz, Nyborg Alunda 137   3-3
55 Sara Andersson, Bälinge 137   2-3
56 Bengt Wahlund, Lund 137   2-0
57 Håkan Westlund, Alunda 137   1-3
58 Joakim Petersson, Östhammar 137   2-2
59 Mona Skörd, Björklinge 137   2-5
60 Kerstin Orebrand, Klev 136   2-3
61 Victor Österberg, Kilby 136   1-2
62 Roine Mattsson, Glottsta Alunda 136   2-3
63 Gunilla Mattsson, Gimo 136   4-4
64 Gunni Lantz, Skyndelstorp 136   1-3
65 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 135   2-2
66 Roger Jonsér, Alunda 135   2-2
67 Svante Orebrand, Klev 135   1-3
68 Rune "Tjotta"Jansson, Hånsta 135   1-4
69 Östen Bernelind, Jönninge Alunda 135   1-2
70 Joel Andersson, Morkarla 134   1-3
71 Torsten Jansson, Morkarla 134   3-3
72 Emmy Pettersson, Fors Gimo 134   2-5
73 Bernt Eriksson, Happsta 134   2-1
74 Niklas Eliardsson, Hargshamn 133   2-4
75 Lars-Åke Jakobsson, Högsta 133   2-2
76 Maria Lydh, Österbybruk 133   0-0
77 Sverker Brundin, Snesslinge Östhammar 133   1-6
78 Bernt Eriksson, Happsta 133   2-3
79 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 133   1-2
80 Carola Gunnarsson, Happsta 132   2-4
81 Elin Söderqvist, Gimo 132   0-2
82 Johan Åhman, Fors Gimo 132   1-4
83 Julia Karlberg, Uppsala 132   1-1
84 Peter Jonsson, Skoby 132   3-2
85 Sune Johansson, Alunda 132   1-1
86 Tommy Pettersson, Alunda 132   0-3
87 Anne-Maria Österberg, Alunda 131   4-2
88 Dick Mattsson, Alunda 131   2-3
89 Neo Mattsson Tranberg  Österbybruk 131   0-2
90 Peter Lundgren, Tierp 131   1-5
91 Pirre 2 131   1-2
92 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 131   1-3
93 Tommy Ahlén, Uppsala 131   1-1
94 Tommy Andersson, Borlänge 131   2-5
95 Ulla Söderqvist, Mysslinge 131   4-4
96 Anne Nilsson, Tierp 130   2-3
97 Magne Orebrand, Uppsala 130   1-3
98 Maria Åhman, Kilby 130   0-2
99 Martin Storäng, Norge 130   1-4
100 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 130   2-2
101 Viktor Karlsson, Alunda 130   4-3
102 Alexander Söllvander, Östhammar 129   2-2
103 Classe Mårtensson, Klev 129   1-3
104 Erik Stark, Uppsala 129   2-2
105 Margareta Jakobsson, Högsta 129   3-3
106 Marita Andersson, Morkarla 129   4-2
107 Sören Johansson, Hammarby 129   1-4
108 Åsa Mårtensson, Alunda 129   2-3
109 Dick Mattsson, Alunda 128   1-4
110 Elias Waterstedt, Uppsala 128   1-3
111 Frissan, Gimo 128   1-2
112 Gunvi Bergström, Gimo 128   2-3
113 Iréne Nyberg, Morkarla 128   5-5
114 Jan Andersson, Onsby Alunda 128   1-2
115 Joakim Roos, Gimo 128   4-0
116 Ove Nyberg, Morkarla 128   1-2
117 Peter Jonsson, Skoby 128   2-2
118 Robert Nordström, Österbybruk 128   1-2
119 Tova Johansson, Löddby 128   1-2
120 Vitas Andersson, Gimo 128   1-2
121 Janita Lantz, Björklinge 127   1-1
122 Kajsa Widén, Vettsta Alunda 127   1-1
123 Kent Holm, Gålarmora Lövstabruk 127   2-3
124 Bernt Eriksson, Happsta 126   2-2
125 Elin Silfverforsen, Alunda 126   1-3
126 Inger Lundin, Skyndeln 126   3-1
127 Kerstin Davidsson, Strömsbro Alunda 126   1-4
128 Linus Jäder, Källbergatorp 126   2-4
129 Madelene Delwall, Östhammar 126   1-0
130 Stefan Watierstedt, Uppsala 126   2-2
131 Bengt Waltersson, Klev Alunda 125   0-1
132 Börje Krantz, Nyborg Alunda 125   2-2
133 Erling Lövgren, Uppsala 125   2-3
134 Hans-Olof Lund, Österbybruk 125   3-2
135 Pia Westerlund, Öregrund 125   4-3
136 Roger Norén, Hånsta Alunda 125   1-4
137 Ulla Lundqvist, Åkersberg 125   2-2
138 Alvar Gustavsson, Morkarla 124   2-2
139 Bertil Alm, Alunda 124   1-3
140 Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 124   3-3
141 Christina Söderberg, Uppsala 123   1-1
142 Dick Mattsson, Alunda 123   1-2
143 Petra Argus, Alunda 123   1-3
144 Petter Eriksson, Hargshamn 123   0-1
145 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 123   3-4
146 Sigvard Sandberg, Österbybruk 123   3-3
147 Birgitta Mattsson, Gimo 122   3-4
148 Eva Helén, Norrgärde Alunda 122   0-2
149 Gullveg Klint, Valde Gimo 122   2-2
150 Gunhild Andersson 2, Gimo 122   3-3
151 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 122   2-3
152 Ingrid Krantz, Skoby 122   2-2
153 Jonas Lantz, Björklinge 122   1-4
154 Markus Wallin, Valde Gimo 122   2-2
155 Martin Johansson, Hammarby 122   1-5
156 Martin Nyberg, Österbybruk 122   2-6
157 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 122   1-2
158 Nils Henriksson, Alunda 122   2-4
159 Stig Josefsson, Alunda 122   3-1
160 Victor Strömberg, Ånö Östhammar 122   1-3
161 Erling Lövgren, Uppsala 121   1-2
162 Felicia Karlberg, Uppsala 121   1-3
163 Gunnar Söderkvist, Syding Ösby 121   1-1
164 Jonny Orebrand, Alunda 121   2-1
165 Lars-Erik Åhman, Kilby 121   2-5
166 Lasse Gelinder, Alunda 121   2-3
167 Lucas Philipsson, Morkarla 121   4-1
168 Maineth Sandberg, Morkarla 121   1-1
169 Sigvard Sandberg, Österbybruk 121   2-2
170 Bertil Alm, Alunda 120   2-2
171 Bertil Tissier, Österbybruk 120   1-2
172 Carine Andersson, Gimo 120   3-2
173 Carolina Svedare, Alunda 120   1-3
174 Filip Orebrand, Uppsala 120   0-2
175 Gunilla Andersson, Gimo 120   2-2
176 Inga Alm, Alunda 120   0-2
177 Jacob Söderqvist, Uppsala 120   1-3
178 Jenny Gunnarsson, Alunda 120   2-4
179 Nils Henriksson, Alunda 120   4-1
180 Pär Höglund, Österbybruk 120   3-1
181 5 systrar och 1 bror III 119   2-1
182 Aron Åhman, Fors Gimo 119   0-2
183 Chloé Mattsson, Österbybruk 119   0-2
184 Dennis Larsson, Österbybruk 119   1-1
185 Dick Mattsson, Alunda 119   1-2
186 Gerth Westerlund 2, Gimo 119   4-3
187 Kenneth Hägg, Gimo 119   1-4
188 Martin Johansson, Hammarby 119   1-2
189 Britt Andersson, Gillinge Alunda 118   1-6
190 Conny Pettersson, Fors Gimo 118   1-4
191 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 118   2-2
192 Harri Lundgren, Happsta Alunda 118   2-2
193 Harriet Widén Åhman, Alunda 118   5-4
194 Ingrid Krantz, Skoby 118   2-1
195 L-G Andersson, Gimo 118   1-1
196 Maria Åhman, Kilby 118   2-3
197 Mats Ekström, Gimo 118   1-2
198 Micke o Anna Liljeberg, Hedesunda 118   1-3
199 Oliver Mattsson, Österbybruk 118   0-3
200 Ove Nyberg, Morkarla 118   1-3
201 Stefan Eriksson, Östhammar 118   1-0
202 Sune Johansson, Alunda 118   1-4
203 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 117   3-3
204 Daniel Hasselström, Almunge 117   1-2
205 Doris Andersson, Gimo 117   1-1
206 Göran Gelinder, Alunda 117   2-1
207 Inga Zackrisson, Lindås 117   0-1
208 Kalle & Eva Mårtensson, Tollarp 117   0-2
209 Kristina Key, Österbybruk 117   2-4
210 Lillebror Björkman, Morkarla 117   3-4
211 Anders Forsman, Sydinge Alunda 116   1-1
212 Elvis Ruud, Gimo 116   1-2
213 Helene Dagenborg, Sörreisa, NORGE 116   1-2
214 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 116   3-2
215 Jonas Pettersson, Ytternuttö Östhammar 116   1-1
216 Lars-Erik Öhlén, Fjärås 116   2-1
217 Lovisa Karlsson, Gävle 116   2-1
218 Margareta Söderkvist, Syding-Ösby 116   1-2
219 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 116   4-3
220 Olof Ahlén, Österbybruk 116   3-4
221 Sigvard Sandberg, Österbybruk 116   4-2
222 Ulf Lundin, Morkarla 116   5-5
223 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 115   1-4
224 Håkan Jansson, Lunda 115   0-3
225 Jan-Olof Mårtensson, Källberga 115   1-5
226 Jonas Österberg, Alunda 115   1-4
227 Kent Johansson, Morkarla 115   1-5
228 Matilda Orebrand, Uppsala 115   2-2
229 Ove Nyberg, Morkarla 115   1-1
230 Pingen #31 115   0-2
231 Thorbjörn Lundin, Alunda 115   4-2
232 Ulla Pettersson, Fors Gimo 115   2-4
233 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 115   3-4
234 Alf Lundin, Skyndeln 114   2-2
235 Aron Orebrand, Uppsala 114   1-3
236 Bertil Tissier, Österbybruk 114   2-1
237 Birgitta Smith, Fjärås 114   0-1
238 Carl Silfverforsen, Alunda 114   2-1
239 Jenny Lydh, Uppsala 114   0-3
240 Marie Nyberg, Visby 114   2-1
241 Martin Hanson, Alunda 114   0-3
242 Milo Svensson, Österbybruk 114   2-0
243 Allan Helén, Norrgärde Alunda 113   2-3
244 Christina Söderberg, Uppsala 113   1-3
245 Edvin Jakobsson, Solna 113   6-6
246 Inga Mickelsson, Borlänge 113   2-1
247 Inger Lydh, Österbybruk 113   4-5
248 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 113   3-2
249 Martin Holmgren, Kilby 113   0-2
250 Mats Eriksson, Valde Gimo 113   1-4
251 Niclas Åsbrink, Alunda 113   2-1
252 Torsten Jansson, Morkarla 113   6-2
253 Affe Björkman, Morkarla 112   1-3
254 Eva Andersson, Gimo 112   1-2
255 Harry Sandberg, Morkarla 112   2-0
256 Jakob Johansson, Hammarby 112   1-2
257 Joel Andersson, Morkarla 112   0-2
258 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 112   3-0
259 Ove Lundin, Alunda 112   2-4
260 Tomas Bendiksen, Ånö 112   1-3
261 Anders Forsman, Sydinge Alunda 111   0-3
262 Anders Karlsson, Österbybruk 111   1-3
263 Anne-Marie Pettersson, Uppsala 111   1-5
264 Fredrik Birgersson, Uppsala 111   3-3
265 Inga Zackrisson, Lindås 111   0-0
266 Ingrid Söderberg, Kilby 111   2-3
267 Maivor Enevåg, Gimo 111   1-5
268 Pingen 111   1-3
269 Wilmer Lindholm, Stavby 111   1-3
270 Zoie Nyberg, Visby 111   2-3
271 Alvar Gustavsson, Morkarla 110   3-1
272 Anders Kjellin, Österbybruk 110   0-4
273 Barbro Gustavsson, Morkarla 110   1-4
274 Catarina Tannfors, Ingvasta Uppsala 110   1-4
275 Margareta Eriksson, Ovanby Alunda 110   1-3
276 Mjölk-Jonte, Onsby Alunda 110   1-3
277 Roger Lamell, Alunda 110   2-2
278 Annica Mårtensson, Klev 109   3-3
279 Conny Thorén, Visby 109   1-2
280 Erik Lydh, Uppsala 109   1-1
281 Lars Grandin, Uppsala 109   2-4
282 Lars Johansson, Uppsala 109   2-3
283 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 109   1-3
284 Denise Johansson, Hammarby 108   1-5
285 Eric Lundin, Alunda 108   2-4
286 Karin Orebrand, Uppsala 108   1-3
287 Marita Andersson, Morkarla 108   4-2
288 Mårten Orebrand, Falköping 108   1-2
289 Peter Jonsson, Skoby 108   2-1
290 Ulla Söderqvist, Mysslinge 108   3-3
291 Anders Forsman, Sydinge Alunda 107   1-2
292 Filip Orebrand, Uppsala 107   2-4
293 Juhani Salo, Österbybruk 107   1-2
294 Majken Tranberg, Österbybruk 107   1-2
295 Mats Fredriksson, Uppsala 107   2-2
296 Mellanbror Mattsson, Morkarla 107   4-2
297 1 bror och 5 systrar I 106   3-1
298 Bitte Mattsson I, Alunda 106   1-1
299 Gerth Westerlund 1, Gimo 106   3-3
300 Gunhild Andersson 1, Gimo 106   1-3
301 Göte Åhman, Alunda 106   3-3
302 Inger Hägglund, Alunda 106   3-3
303 Ingrid Söderberg, Kilby 106   0-4
304 Johan Jansson, Sydinge Alunda 106   3-3
305 Katrin Hållinder, Gimo 106   2-1
306 Lars-Åke Jakobsson, Högsta 106   2-3
307 Leif Mattsson, Morkarla 106   2-1
308 Phayong Iam Ek Johansson, Morkarla 106   0-3
309 Åke Lydh, Österbybruk 106   3-2
310 Åsa Sjöblom, Brotorp Österbybruk 106   1-1
311 Gunilla Bursell, Österbybruk 105   0-4
312 Ingrid Goldwitz, Uppsala 105   1-4
313 Kristofer Mårtensson, Alunda 105   1-3
314 Lars Sjögren, Gimo 105   1-2
315 Micke Karlberg, Uppsala 105   3-0
316 Rolf Lundgren, Uppsala 105   1-3
317 Janne, Jönköping 104   4-5
318 Staffan Wallin, Valde Gimo 104   1-2
319 Ulf Lundin, Morkarla 104   3-3
320 Kenneth Granskog, Skoby Alunda 103   1-2
321 Pernilla Lundgren, Österbybruk 103   4-3
322 Barbro Gustavsson, Morkarla 102   0-3
323 Conny o Ulla, Fors Gimo 102   1-3
324 Göran Söderqvist, Mysslinge 102   3-3
325 Julia + mormor 102   1-0
326 Lennart Johansson, Syding Ösby 102   1-1
327 Mats Johansson, Aspdal 102   0-2
328 Thorbjörn Börjesson, Gimo 102   2-2
329 Jonny Orebrand, Alunda 101   1-3
330 Kent M, Alunda 101   1-4
331 Ove Zackrisson, Lindås 101   2-1
332 Rolf Lydh, Österbybruk 101   3-2
333 Rolf Nordin, Gimo 101   3-3
334 Rolf Nordin, Gimo 101   3-3
335 Ulrika Orebrand, Ovanby Alunda 101   4-1
336 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 101   2-2
337 Jonas Thor, Uppsala 100   1-4
338 Lars-Gunnar Andersson, Gimo 100   1-6
339 Magnus Åhman, Borås 100   2-1
340 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 100   3-0
341 Östen Ekström, Alunda 100   2-3
342 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 99   1-3
343 Jonny Törnqvist, Brotorp Österbybruk 99   3-3
344 Lasse & Birgitta, Fjärås 99   1-2
345 Leif Hägglund, Alunda 99   2-4
346 Roger Ruud, Gimo 99   2-3
347 Diana Jettingstad, Morkarla 98   3-7
348 Laura Orebrand, Kilby 98   0-0
349 Oskar Johannesson, Storvreta 98   2-1
350 Roger Lamell, Alunda 98   2-2
351 Anton Davidsson, Golvsta Alunda 97   1-2
352 Kristina Andersson, Uppsala 97   4-3
353 Vera Nyberg, Visby 97   0-0
354 Elvira Tranberg, Österbybruk 96   2-3
355 Pernilla Pariola 96   1-0
356 Seidy Åkerlöf, Gimo 96   3-3
357 Wilmer Lindholm, Stavby 96   0-3
358 Emma Sjöblom, Gimo 95   3-1
359 Siv Holmgren, Aspdal 95   2-5
360 Zeth Lindholm, Stavby 95   1-3
361 Håkan Mattsson, Österbybruk 94   2-4
362 Roger Jonsér, Alunda 94   1-3
363 Ulf Jettingstad, Morkarla 94   2-1
364 Ann-Cathrine Ekström, Alunda 93   3-1
365 Ingrid Söderberg, Kilby 93   1-2
366 Johan Lundström, Knivsta 93   0-6
367 Mattias Nyberg, Morkarla 93   2-1
368 Olof Ahlén, Österbybruk 93   2-3
369 Hans-Olov Eriksson, Ovanby Alunda 92   2-1
370 Staffan Wallin, Valde Gimo 92   2-4
371 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 91   3-1
372 Ida Svensson, Österbybruk 91   1-2
373 Margareta Mattsson, Glottsta Alunda 91   0-2
374 Olav Mattsson, Gimo 91   2-4
375 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 89   1-5
376 Gun Hägg, Gimo 89   0-0
377 Kristina Andersson, Uppsala 89   3-1
378 Tommy Pettersson, Alunda 89   1-2
379 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 88   2-3
380 Per Sandberg, Morkarla 88   3-0
381 Stella Svensson, Österbybruk 88   3-2
382 Viktoria Mårtensson, Alunda 88   2-2
383 Anna-Lena Jansson, Sydinge Alunda 87   1-2
384 Bitte Mattsson II, Alunda 87   1-2
385 Kerstin Persson, Gimo 86   4-2
386 Miranda Sjöblom, Brotorp Österbybruk 85   3-5
387 Staffan Ekström, Morkarla 83   1-2
388 Stig Josefsson, Alunda 83   2-2
389 Barbro Espeteg, Västerås 82   1-2
390 Jöran Gelinder, Alunda 81   1-1
391 Alf Björkman, Morkarla 80   4-0
392 Annette Westerberg, Uppsala 80   2-3
393 Magnus Åhman, Borås 79   1-3
394 Sören Gunnarsson, Lunda 77   0-1
395 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 77   2-5
396 Carl Oscar Walltin, Morkarla 74   4-0

 

Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46709652508, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

Vaxverkstan

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan