Hoppa till sidans innehåll

Tipstoppen hösten 2017 efter 11 matcher

2017-09-17 19:57
  • Uppdaterad: 2017-09-17 19:58

Dagens 6-2 mot Rasbo gjorde att ställningen i toppen hårdnade till ordentligt. Ettan Barbro och tvåan Ove hade båda oavgjort vilket gjorde att ett koppel hungriga vargar närmade sig med stormsteg. Största klivet tog Gun Lydh (som var en av vinnarna i våras) som genom 25 friska poäng avancerade till en åttonde plats. Notera att det slutgiltiga beskedet om Fjärdhundramatchen ännu inte kommit så fortfarande oklart om det är en eller två matcher kvar. Besked bör dock komma direkt i inledningen av kommande vecka.

Det som gäller för tipset är; Om UFF dömer något lag som segrare så utgår matchen. Om UFF beslutar att matchen skall spelas färdigt eller spelas om så kommer den att ingå på tipset. Vi lägger ut info så fort vi vet vad som gäller.

Plac.   Poäng
1 Barbro Espeteg, Västerås 159
2 Bertil Johansson, Gimo 150
3 Sofie Åhman, Hallstavik 149
4 Nour Åhman, Fors Gimo 145
5 Jan Pettersson, Uppsala 144
6 Gunni Lantz, Skyndelstorp 144
7 Ove Nyberg, Morkarla 143
8 Gun Lyd, Österbybruk 142
9 Sissel Orebrand, Enköping 142
10 Susanne Mårtensson, Källberga 140
11 Anne-Maria Österberg, Alunda 139
12 Anne-Maria Österberg, Alunda 139
13 Anne-Maria Österberg, Alunda 138
14 Camilla Skyllerman, Morkarla 137
15 Eva Bengtsson, Uppsala 136
16 5 systrar och 1 bror II 136
17 Molly Nyberg, Österbybruk 135
18 Håkan Jansson, Lunda 135
19 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 134
20 Östen Ekström, Alunda 134
21 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 133
22 Carl-Johan Elm, Malmö 131
23 Östen Bernelind, Jönninge Alunda 131
24 Torsten Jansson, Morkarla 130
25 Sissel Orebrand, Enköping 130
26 Håkan Björnberg, Björklinge 130
27 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 129
28 Victor Österberg, Kilby 129
29 Kristofer Norén, Golvsta Alunda 129
30 Kenneth Nordström, Gimo 129
31 Maj Gelinder, Alunda 128
32 Moa Johansson, Sävja Uppsala 128
33 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 127
34 Stig Bergström, Gimo 127
35 Anne-Maria Österberg, Alunda 126
36 Tony Lundquist, Åkersberga 126
37 Liam Orebrand, Uppsala 126
38 Lars-Erik Åhman, Kilby 125
39 Pirre 1 125
40 Mats Karlsson, Gimo 124
41 Maria Lydh, Österbybruk 124
42 Elin Söderqvist, Gimo 124
43 Sonny Westerberg, Österbybruk 124
44 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 123
45 Annica Mårtensson, Klev 123
46 Lilla Onsby, Onsby Alunda 123
47 Juhani Salo, Österbybruk 123
48 Bertil Tissier, Österbybruk 122
49 Leif Söderberg, Uppsala 122
50 Tommy Andersson, Borlänge 122
51 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 122
52 Tilde Jäder, Källbergatorp 122
53 Magne Wahlund, Österbybruk 122
54 Tommy Ahlén, Uppsala 122
55 Classe Mårtensson, Klev 121
56 Sara Andersson, Onsby Alunda 121
57 Pia Nordling, Onsby Alunda 121
58 Gunilla Mattsson, Gimo 121
59 Martin Storäng, Norge 121
60 Ove Nyberg, Morkarla 120
61 Mona Skörd, Björklinge 120
62 Stig Österberg, Syding Ösby 120
63 Roine Mattsson, Glottsta Alunda 119
64 Kent Holm, Gålarmora Lövstabruk 119
65 Håkan Westlund, Alunda 119
66 Joakim Petersson, Östhammar 119
67 Susanne Mårtensson, Källberga 119
68 Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 118
69 Börje Krantz, Nyborg Alunda 118
70 Joel Andersson, Morkarla 118
71 Madelene Delwall, Östhammar 118
72 Bengt Wahlund, Lund 118
73 Rune "Tjotta"Jansson, Hånsta 118
74 Bengt Waltersson, Klev Alunda 118
75 Gunni Lantz, Skyndelstorp 118
76 Anne-Maria Österberg, Alunda 117
77 Bernt Eriksson, Happsta 117
78 Elin Silfverforsen, Alunda 117
79 Linus Jäder, Källbergatorp 117
80 Tommy Pettersson, Alunda 117
81 Lars-Åke Jakobsson, Högsta 116
82 Roger Jonsér, Alunda 116
83 Svante Orebrand, Klev 116
84 Östen Bernelind, Jönninge Alunda 116
85 Bernt Eriksson, Happsta 115
86 Emmy Pettersson, Fors Gimo 115
87 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 115
88 Niklas Eliardsson, Hargshamn 115
89 Peter Jonsson, Skoby 115
90 Peter Lundgren, Tierp 115
91 Sverker Brundin, Snesslinge Östhammar 115
92 Carola Gunnarsson, Happsta 114
93 Classe Mårtensson, Klev 114
94 Johan Åhman, Fors Gimo 114
95 Julia Karlberg, Uppsala 114
96 Lasse Gelinder, Alunda 114
97 Leif Söderberg, Uppsala 114
98 Victor Strömberg, Ånö Östhammar 114
99 Dick Mattsson, Alunda 113
100 Gullveg Klint, Valde Gimo 113
101 Iréne Nyberg, Morkarla 113
102 Marita Andersson, Morkarla 113
103 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 113
104 Sune Johansson, Alunda 113
105 Sören Johansson, Hammarby 113
106 Ulla Söderqvist, Mysslinge 113
107 Alexander Söllvander, Östhammar 112
108 Anne Nilsson, Tierp 112
109 Felicia Karlberg, Uppsala 112
110 Gunnar Söderkvist, Syding Ösby 112
111 Magne Orebrand, Uppsala 112
112 Margareta Jakobsson, Högsta 112
113 Neo Mattsson Tranberg  Österbybruk 112
114 Pirre 2 112
115 Sara Andersson, Bälinge 112
116 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 112
117 Viktor Karlsson, Alunda 112
118 Dick Mattsson, Alunda 111
119 Erik Stark, Uppsala 111
120 Inger Lundin, Skyndeln 111
121 Kerstin Orebrand, Klev 111
122 L-G Andersson, Gimo 111
123 Elias Waterstedt, Uppsala 110
124 Åsa Mårtensson, Alunda 110
125 Bernt Eriksson, Happsta 109
126 Janita Lantz, Björklinge 109
127 Joakim Roos, Gimo 109
128 Kajsa Widén, Vettsta Alunda 109
129 Kerstin Davidsson, Strömsbro Alunda 109
130 Margareta Söderkvist, Syding-Ösby 109
131 Pia Westerlund, Öregrund 109
132 Hans-Olof Lund, Österbybruk 108
133 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 108
134 Stefan Watierstedt, Uppsala 108
135 Alvar Gustavsson, Morkarla 107
136 Anders Forsman, Sydinge Alunda 107
137 Birgitta Smith, Fjärås 107
138 Börje Krantz, Nyborg Alunda 107
139 Christina Söderberg, Uppsala 107
140 Dick Mattsson, Alunda 107
141 Helene Dagenborg, Sörreisa, NORGE 107
142 Håkan Jansson, Lunda 107
143 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 107
144 Martin Nyberg, Österbybruk 107
145 Ulla Lundqvist, Åkersberg 107
146 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 106
147 Erling Lövgren, Uppsala 106
148 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 106
149 Kent Johansson, Morkarla 106
150 Ove Nyberg, Morkarla 106
151 Roger Norén, Hånsta Alunda 106
152 Sigvard Sandberg, Österbybruk 106
153 Bertil Alm, Alunda 105
154 Birgitta Mattsson, Gimo 105
155 Eva Andersson, Gimo 105
156 Jenny Gunnarsson, Alunda 105
157 Lars Grandin, Uppsala 105
158 Lars-Erik Åhman, Kilby 105
159 Maria Åhman, Kilby 105
160 Martin Johansson, Hammarby 105
161 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 105
162 Gunhild Andersson 2, Gimo 104
163 Niclas Åsbrink, Alunda 104
164 Petra Argus, Alunda 104
165 Stig Josefsson, Alunda 104
166 Bertil Alm, Alunda 103
167 Carolina Svedare, Alunda 103
168 Dennis Larsson, Österbybruk 103
169 Eva Helén, Norrgärde Alunda 103
170 Filip Orebrand, Uppsala 103
171 Frissan, Gimo 103
172 Gunvi Bergström, Gimo 103
173 Harry Sandberg, Morkarla 103
174 Jan Andersson, Onsby Alunda 103
175 Jonas Lantz, Björklinge 103
176 Jonny Orebrand, Alunda 103
177 Lucas Philipsson, Morkarla 103
178 Maineth Sandberg, Morkarla 103
179 Maivor Enevåg, Gimo 103
180 Markus Wallin, Valde Gimo 103
181 Nils Henriksson, Alunda 103
182 Peter Jonsson, Skoby 103
183 Robert Nordström, Österbybruk 103
184 Tova Johansson, Löddby 103
185 Vitas Andersson, Gimo 103
186 Zoie Nyberg, Visby 103
187 5 systrar och 1 bror III 102
188 Aron Åhman, Fors Gimo 102
189 Barbro Gustavsson, Morkarla 102
190 Inga Alm, Alunda 102
191 Lillebror Björkman, Morkarla 102
192 Nils Henriksson, Alunda 102
193 Sigvard Sandberg, Österbybruk 102
194 Wilmer Lindholm, Stavby 102
195 Bertil Tissier, Österbybruk 101
196 Carine Andersson, Gimo 101
197 Daniel Hasselström, Almunge 101
198 Dick Mattsson, Alunda 101
199 Erik Lydh, Uppsala 101
200 Gerth Westerlund 2, Gimo 101
201 Göran Gelinder, Alunda 101
202 Harriet Widén Åhman, Alunda 101
203 Kenneth Hägg, Gimo 101
204 Pär Höglund, Österbybruk 101
205 Stefan Eriksson, Östhammar 101
206 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 100
207 Carl Silfverforsen, Alunda 100
208 Chloé Mattsson, Österbybruk 100
209 Harri Lundgren, Happsta Alunda 100
210 Inger Hägglund, Alunda 100
211 Jonas Österberg, Alunda 100
212 Martin Johansson, Hammarby 100
213 Alf Lundin, Skyndeln 99
214 Anders Forsman, Sydinge Alunda 99
215 Conny Pettersson, Fors Gimo 99
216 Doris Andersson, Gimo 99
217 Gerth Westerlund 1, Gimo 99
218 Inga Zackrisson, Lindås 99
219 Juhani Salo, Österbybruk 99
220 Kalle & Eva Mårtensson, Tollarp 99
221 Majken Tranberg, Österbybruk 99
222 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 99
223 Maria Åhman, Kilby 99
224 Micke o Anna Liljeberg, Hedesunda 99
225 Oliver Mattsson, Österbybruk 99
226 Ove Nyberg, Morkarla 99
227 Åsa Sjöblom, Brotorp Österbybruk 99
228 Edvin Jakobsson, Solna 98
229 Elvis Ruud, Gimo 98
230 Jan-Olof Mårtensson, Källberga 98
231 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 98
232 Jonas Pettersson, Ytternuttö Östhammar 98
233 Kristina Key, Österbybruk 98
234 Lars-Erik Öhlén, Fjärås 98
235 Lovisa Karlsson, Gävle 98
236 Mellanbror Mattsson, Morkarla 98
237 Petter Eriksson, Hargshamn 98
238 Thorbjörn Lundin, Alunda 98
239 Tomas Bendiksen, Ånö 98
240 1 bror och 5 systrar I 97
241 Aron Orebrand, Uppsala 97
242 Bitte Mattsson I, Alunda 97
243 Ingrid Krantz, Skoby 97
244 Johan Jansson, Sydinge Alunda 97
245 Lars Sjögren, Gimo 97
246 Lennart Johansson, Syding Ösby 97
247 Matilda Orebrand, Uppsala 97
248 Olof Ahlén, Österbybruk 97
249 Phayong Iam Ek Johansson, Morkarla 97
250 Pingen 97
251 Sigvard Sandberg, Österbybruk 97
252 Ulf Lundin, Morkarla 97
253 Ulla Pettersson, Fors Gimo 97
254 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 97
255 Allan Helén, Norrgärde Alunda 96
256 Anders Karlsson, Österbybruk 96
257 Erling Lövgren, Uppsala 96
258 Inger Lydh, Österbybruk 96
259 Jakob Johansson, Hammarby 96
260 Kristofer Mårtensson, Alunda 96
261 Micke Karlberg, Uppsala 96
262 Ove Lundin, Alunda 96
263 Pingen #31 96
264 Affe Björkman, Morkarla 95
265 Christina Söderberg, Uppsala 95
266 Gunilla Andersson, Gimo 95
267 Inga Mickelsson, Borlänge 95
268 Jacob Söderqvist, Uppsala 95
269 Jenny Lydh, Uppsala 95
270 Joel Andersson, Morkarla 95
271 Marie Nyberg, Visby 95
272 Martin Hanson, Alunda 95
273 Martin Holmgren, Kilby 95
274 Mats Eriksson, Valde Gimo 95
275 Roger Ruud, Gimo 95
276 Torsten Jansson, Morkarla 95
277 Anne-Marie Pettersson, Uppsala 94
278 Fredrik Birgersson, Uppsala 94
279 Kenneth Granskog, Skoby Alunda 94
280 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 94
281 Magnus Åhman, Borås 94
282 Anders Forsman, Sydinge Alunda 93
283 Britt Andersson, Gillinge Alunda 93
284 Denise Johansson, Hammarby 93
285 Eric Lundin, Alunda 93
286 Göran Söderqvist, Mysslinge 93
287 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 93
288 Inga Zackrisson, Lindås 93
289 Ingrid Krantz, Skoby 93
290 Mats Ekström, Gimo 93
291 Sune Johansson, Alunda 93
292 Thorbjörn Börjesson, Gimo 93
293 Anders Kjellin, Österbybruk 92
294 Annica Mårtensson, Klev 92
295 Ingrid Söderberg, Kilby 92
296 Margareta Eriksson, Ovanby Alunda 92
297 Marita Andersson, Morkarla 92
298 Mjölk-Jonte, Onsby Alunda 92
299 Alvar Gustavsson, Morkarla 91
300 Catarina Tannfors, Ingvasta Uppsala 91
301 Laura Orebrand, Kilby 91
302 Oskar Johannesson, Storvreta 91
303 Peter Jonsson, Skoby 91
304 Roger Lamell, Alunda 91
305 Ulla Söderqvist, Mysslinge 91
306 Conny Thorén, Visby 90
307 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 90
308 Jonny Törnqvist, Brotorp Österbybruk 90
309 Karin Orebrand, Uppsala 90
310 Lars Johansson, Uppsala 90
311 Mats Fredriksson, Uppsala 90
312 Mårten Orebrand, Falköping 90
313 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 90
314 Bertil Tissier, Österbybruk 89
315 Lars-Åke Jakobsson, Högsta 89
316 Milo Svensson, Österbybruk 89
317 Anton Davidsson, Golvsta Alunda 88
318 Filip Orebrand, Uppsala 88
319 Göte Åhman, Alunda 88
320 Ingrid Söderberg, Kilby 88
321 Leif Mattsson, Morkarla 88
322 Åke Lydh, Österbybruk 88
323 Barbro Gustavsson, Morkarla 87
324 Bitte Mattsson II, Alunda 87
325 Gunhild Andersson 1, Gimo 87
326 Janne, Jönköping 87
327 Katrin Hållinder, Gimo 87
328 Rolf Lundgren, Uppsala 87
329 Emma Sjöblom, Gimo 86
330 Gunilla Bursell, Österbybruk 86
331 Ingrid Goldwitz, Uppsala 86
332 Mats Johansson, Aspdal 86
333 Pernilla Lundgren, Österbybruk 86
334 Staffan Wallin, Valde Gimo 86
335 Ulf Jettingstad, Morkarla 86
336 Ulf Lundin, Morkarla 86
337 Diana Jettingstad, Morkarla 85
338 Roger Jonsér, Alunda 85
339 Roger Lamell, Alunda 85
340 Rolf Lydh, Österbybruk 85
341 Rolf Nordin, Gimo 85
342 Rolf Nordin, Gimo 85
343 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 85
344 Ann-Cathrine Ekström, Alunda 84
345 Julia + mormor 84
346 Mattias Nyberg, Morkarla 84
347 Olof Ahlén, Österbybruk 84
348 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 84
349 Jonny Orebrand, Alunda 83
350 Kent M, Alunda 83
351 Lars-Gunnar Andersson, Gimo 83
352 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 82
353 Ida Svensson, Österbybruk 82
354 Jonas Thor, Uppsala 82
355 Kristina Andersson, Uppsala 82
356 Leif Hägglund, Alunda 82
357 Margareta Mattsson, Glottsta Alunda 82
358 Ove Zackrisson, Lindås 82
359 Ulrika Orebrand, Ovanby Alunda 82
360 Vera Nyberg, Visby 82
361 Östen Ekström, Alunda 82
362 Lasse & Birgitta, Fjärås 81
363 Anna-Lena Jansson, Sydinge Alunda 80
364 Gun Hägg, Gimo 80
365 Håkan Mattsson, Österbybruk 80
366 Stella Svensson, Österbybruk 80
367 Miranda Sjöblom, Brotorp Österbybruk 79
368 Per Sandberg, Morkarla 79
369 Elvira Tranberg, Österbybruk 78
370 Johan Lundström, Knivsta 78
371 Pernilla Pariola 78
372 Conny o Ulla, Fors Gimo 77
373 Seidy Åkerlöf, Gimo 77
374 Wilmer Lindholm, Stavby 77
375 Zeth Lindholm, Stavby 77
376 Olav Mattsson, Gimo 76
377 Siv Holmgren, Aspdal 76
378 Tommy Pettersson, Alunda 76
379 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 75
380 Barbro Espeteg, Västerås 75
381 Ingrid Söderberg, Kilby 75
382 Hans-Olov Eriksson, Ovanby Alunda 74
383 Jöran Gelinder, Alunda 74
384 Staffan Ekström, Morkarla 74
385 Staffan Wallin, Valde Gimo 74
386 Alf Björkman, Morkarla 73
387 Annette Westerberg, Uppsala 73
388 Kristina Andersson, Uppsala 73
389 Magnus Åhman, Borås 73
390 Viktoria Mårtensson, Alunda 71
391 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 69
392 Sören Gunnarsson, Lunda 68
393 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 68
394 Stig Josefsson, Alunda 66
395 Carl Oscar Walltin, Morkarla 65
396 Kerstin Persson, Gimo 61
Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46709652508, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

Vaxverkstan

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan