Hoppa till sidans innehåll

Tipstoppen hösten 2017 efter 10 matcher

2017-09-10 20:12
  • Uppdaterad: 2017-09-10 20:12

Två förluster hemma på Lunda och Barbro gjorde ett rejält ryck och kommer troligtvis att plocka hem en slant när det är slutspelat. 3-poängsledningen efter 8 matcher utökades till 16 poäng nu, och hela 23 poäng ner till en femte plats och närmast utanför prispallen! Så det blåser Västeråsvindar nu! Söndagsbäst var dock Lasse  Gelinder och Marita Andersson som plockade in 43 poäng på dagens två matcher. För Lasse betydde det avancemang från plats 268 till 46. Bra ryck gjorde också Molly Nyberg som med 41 söndagspoäng gick från 59 till en fin sjätte plats med chans på prispengar. Dagens resultat; Almo - Tierps IF 2 2-3, Almo/UEIF 2 - H/Ö FF 3 0-3.

Plac.   Poäng
1 Barbro Espeteg, Västerås 153
2 Ove Nyberg, Morkarla 137
3 Bertil Johansson, Gimo 134
4 Eva Bengtsson, Uppsala 132
5 Sofie Åhman, Hallstavik 130
6 Molly Nyberg, Österbybruk 129
7 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 127
8 Jan Pettersson, Uppsala 127
9 Gunni Lantz, Skyndelstorp 127
10 Nour Åhman, Fors Gimo 127
11 Sissel Orebrand, Enköping 125
12 Sissel Orebrand, Enköping 125
13 Victor Österberg, Kilby 124
14 Susanne Mårtensson, Källberga 123
15 Moa Johansson, Sävja Uppsala 123
16 Camilla Skyllerman, Morkarla 122
17 Anne-Maria Österberg, Alunda 122
18 Östen Ekström, Alunda 121
19 Anne-Maria Österberg, Alunda 121
20 Håkan Jansson, Lunda 120
21 Anne-Maria Österberg, Alunda 120
22 5 systrar och 1 bror II 120
23 Mats Karlsson, Gimo 120
24 Gun Lyd, Österbybruk 117
25 Juhani Salo, Österbybruk 117
26 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 116
27 Madelene Delwall, Östhammar 116
28 Ove Nyberg, Morkarla 116
29 Tilde Jäder, Källbergatorp 116
30 Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 115
31 Roine Mattsson, Glottsta Alunda 115
32 Östen Bernelind, Jönninge Alunda 115
33 Kristofer Norén, Golvsta Alunda 114
34 Carl-Johan Elm, Malmö 113
35 Kenneth Nordström, Gimo 113
36 Elin Silfverforsen, Alunda 113
37 Håkan Björnberg, Björklinge 113
38 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 111
39 Roger Jonsér, Alunda 111
40 Maj Gelinder, Alunda 111
41 Julia Karlberg, Uppsala 110
42 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 110
43 Liam Orebrand, Uppsala 110
44 Anne-Maria Österberg, Alunda 109
45 Sune Johansson, Alunda 109
46 Lasse Gelinder, Alunda 109
47 Tony Lundquist, Åkersberga 109
48 Stig Bergström, Gimo 109
49 Maria Lydh, Österbybruk 108
50 Sonny Westerberg, Österbybruk 108
51 Neo Mattsson Tranberg  Österbybruk 108
52 Magne Wahlund, Österbybruk 108
53 Tommy Ahlén, Uppsala 108
54 Bertil Tissier, Österbybruk 107
55 Lilla Onsby, Onsby Alunda 107
56 Lars-Erik Åhman, Kilby 107
57 Elin Söderqvist, Gimo 107
58 Magne Orebrand, Uppsala 106
59 Pirre 1 106
60 L-G Andersson, Gimo 105
61 Annica Mårtensson, Klev 105
62 Janita Lantz, Björklinge 105
63 Leif Söderberg, Uppsala 105
64 Birgitta Smith, Fjärås 105
65 Tommy Andersson, Borlänge 105
66 Joakim Roos, Gimo 105
67 Bengt Waltersson, Klev Alunda 105
68 Torsten Jansson, Morkarla 105
69 Joakim Petersson, Östhammar 105
70 Lars Grandin, Uppsala 105
71 Martin Storäng, Norge 105
72 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 104
73 Bengt Wahlund, Lund 104
74 Elias Waterstedt, Uppsala 104
75 Pia Nordling, Onsby Alunda 104
76 Stig Österberg, Syding Ösby 104
77 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 104
78 Anders Forsman, Sydinge Alunda 103
79 Börje Krantz, Nyborg Alunda 103
80 Classe Mårtensson, Klev 103
81 Gunilla Mattsson, Gimo 103
82 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 103
83 Gunni Lantz, Skyndelstorp 102
84 Helene Dagenborg, Sörreisa, NORGE 102
85 Håkan Westlund, Alunda 102
86 Linus Jäder, Källbergatorp 102
87 Rune "Tjotta"Jansson, Hånsta 102
88 Sara Andersson, Onsby Alunda 102
89 Dennis Larsson, Österbybruk 101
90 Kent Holm, Gålarmora Lövstabruk 101
91 Mona Skörd, Björklinge 101
92 Roger Norén, Hånsta Alunda 101
93 Susanne Mårtensson, Källberga 101
94 Tommy Pettersson, Alunda 101
95 Östen Bernelind, Jönninge Alunda 101
96 Joel Andersson, Morkarla 100
97 Lars-Åke Jakobsson, Högsta 100
98 Ove Nyberg, Morkarla 100
99 Svante Orebrand, Klev 100
100 Victor Strömberg, Ånö Östhammar 100
101 Zoie Nyberg, Visby 100
102 Anne-Maria Österberg, Alunda 99
103 Bernt Eriksson, Happsta 99
104 Gullveg Klint, Valde Gimo 99
105 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 99
106 Jonas Lantz, Björklinge 99
107 Leif Söderberg, Uppsala 99
108 Peter Jonsson, Skoby 99
109 Peter Lundgren, Tierp 99
110 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 99
111 Classe Mårtensson, Klev 98
112 Gunnar Söderkvist, Syding Ösby 98
113 Niklas Eliardsson, Hargshamn 98
114 Sören Johansson, Hammarby 98
115 Bernt Eriksson, Happsta 97
116 Emmy Pettersson, Fors Gimo 97
117 Erik Lydh, Uppsala 97
118 Felicia Karlberg, Uppsala 97
119 Filip Orebrand, Uppsala 97
120 Pär Höglund, Österbybruk 97
121 Sverker Brundin, Snesslinge Östhammar 97
122 Inger Lundin, Skyndeln 96
123 Johan Åhman, Fors Gimo 96
124 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 96
125 Petter Eriksson, Hargshamn 96
126 Sara Andersson, Bälinge 96
127 Alexander Söllvander, Östhammar 95
128 Dick Mattsson, Alunda 95
129 Inga Zackrisson, Lindås 95
130 Iréne Nyberg, Morkarla 95
131 Ulla Söderqvist, Mysslinge 95
132 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 95
133 Dick Mattsson, Alunda 94
134 Gerth Westerlund 1, Gimo 94
135 Kerstin Davidsson, Strömsbro Alunda 94
136 Kerstin Orebrand, Klev 94
137 Lars Sjögren, Gimo 94
138 Margareta Jakobsson, Högsta 94
139 Marita Andersson, Morkarla 94
140 Pirre 2 94
141 Viktor Karlsson, Alunda 94
142 Åsa Sjöblom, Brotorp Österbybruk 94
143 Erik Stark, Uppsala 93
144 Johan Jansson, Sydinge Alunda 93
145 Margareta Söderkvist, Syding-Ösby 93
146 Åsa Mårtensson, Alunda 93
147 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 92
148 Jan-Olof Mårtensson, Källberga 92
149 Mellanbror Mattsson, Morkarla 92
150 Micke Karlberg, Uppsala 92
151 Roger Ruud, Gimo 92
152 Stefan Watierstedt, Uppsala 92
153 Bernt Eriksson, Happsta 91
154 Erling Lövgren, Uppsala 91
155 Fredrik Birgersson, Uppsala 91
156 Inga Mickelsson, Borlänge 91
157 Ingrid Krantz, Skoby 91
158 Jenny Lydh, Uppsala 91
159 Magnus Åhman, Borås 91
160 Marie Nyberg, Visby 91
161 Martin Hanson, Alunda 91
162 Martin Holmgren, Kilby 91
163 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 91
164 Niclas Åsbrink, Alunda 91
165 Pia Westerlund, Öregrund 91
166 Sigvard Sandberg, Österbybruk 91
167 Alvar Gustavsson, Morkarla 90
168 Christina Söderberg, Uppsala 90
169 Erling Lövgren, Uppsala 90
170 Håkan Jansson, Lunda 90
171 Kajsa Widén, Vettsta Alunda 90
172 Maria Åhman, Kilby 90
173 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 90
174 Ulla Lundqvist, Åkersberg 90
175 Bertil Alm, Alunda 89
176 Börje Krantz, Nyborg Alunda 89
177 Carola Gunnarsson, Happsta 89
178 Dick Mattsson, Alunda 89
179 Eva Andersson, Gimo 89
180 Gunhild Andersson 2, Gimo 89
181 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 89
182 Hans-Olof Lund, Österbybruk 89
183 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 89
184 Kenneth Granskog, Skoby Alunda 89
185 Petra Argus, Alunda 89
186 Stig Josefsson, Alunda 89
187 Thorbjörn Börjesson, Gimo 89
188 Torsten Jansson, Morkarla 89
189 Aron Åhman, Fors Gimo 88
190 Bertil Alm, Alunda 88
191 Eva Helén, Norrgärde Alunda 88
192 Frissan, Gimo 88
193 Jan Andersson, Onsby Alunda 88
194 Jenny Gunnarsson, Alunda 88
195 Jonny Orebrand, Alunda 88
196 Laura Orebrand, Kilby 88
197 Lucas Philipsson, Morkarla 88
198 Martin Johansson, Hammarby 88
199 Mats Ekström, Gimo 88
200 Peter Jonsson, Skoby 88
201 Robert Nordström, Österbybruk 88
202 Tova Johansson, Löddby 88
203 Vitas Andersson, Gimo 88
204 Anne Nilsson, Tierp 87
205 Birgitta Mattsson, Gimo 87
206 Britt Andersson, Gillinge Alunda 87
207 Gunvi Bergström, Gimo 87
208 Inga Alm, Alunda 87
209 Ingrid Krantz, Skoby 87
210 Kenneth Hägg, Gimo 87
211 Kent Johansson, Morkarla 87
212 Lars-Erik Åhman, Kilby 87
213 Mats Fredriksson, Uppsala 87
214 Nils Henriksson, Alunda 87
215 Oskar Johannesson, Storvreta 87
216 Roger Lamell, Alunda 87
217 Wilmer Lindholm, Stavby 87
218 Carine Andersson, Gimo 86
219 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 86
220 Harry Sandberg, Morkarla 86
221 Maivor Enevåg, Gimo 86
222 Markus Wallin, Valde Gimo 86
223 Martin Johansson, Hammarby 86
224 Nils Henriksson, Alunda 86
225 Barbro Gustavsson, Morkarla 85
226 Bertil Tissier, Österbybruk 85
227 Chloé Mattsson, Österbybruk 85
228 Lillebror Björkman, Morkarla 85
229 Sigvard Sandberg, Österbybruk 85
230 Stefan Eriksson, Östhammar 85
231 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 85
232 5 systrar och 1 bror III 84
233 Anders Forsman, Sydinge Alunda 84
234 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 84
235 Carolina Svedare, Alunda 84
236 Conny Pettersson, Fors Gimo 84
237 Dick Mattsson, Alunda 84
238 Harri Lundgren, Happsta Alunda 84
239 Juhani Salo, Österbybruk 84
240 Katrin Hållinder, Gimo 84
241 Maineth Sandberg, Morkarla 84
242 Majken Tranberg, Österbybruk 84
243 Maria Åhman, Kilby 84
244 Ove Nyberg, Morkarla 84
245 Phayong Iam Ek Johansson, Morkarla 84
246 Anton Davidsson, Golvsta Alunda 83
247 Doris Andersson, Gimo 83
248 Gerth Westerlund 2, Gimo 83
249 Göran Gelinder, Alunda 83
250 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 83
251 Milo Svensson, Österbybruk 83
252 Aron Orebrand, Uppsala 82
253 Bitte Mattsson II, Alunda 82
254 Carl Silfverforsen, Alunda 82
255 Daniel Hasselström, Almunge 82
256 Elvis Ruud, Gimo 82
257 Emma Sjöblom, Gimo 82
258 Ingrid Söderberg, Kilby 82
259 Kalle & Eva Mårtensson, Tollarp 82
260 Kristina Key, Österbybruk 82
261 Martin Nyberg, Österbybruk 82
262 Micke o Anna Liljeberg, Hedesunda 82
263 Pernilla Lundgren, Österbybruk 82
264 Pingen #31 82
265 Tomas Bendiksen, Ånö 82
266 Ulla Pettersson, Fors Gimo 82
267 Alf Lundin, Skyndeln 81
268 Anders Karlsson, Österbybruk 81
269 Jonas Österberg, Alunda 81
270 Kristofer Mårtensson, Alunda 81
271 Lennart Johansson, Syding Ösby 81
272 Lovisa Karlsson, Gävle 81
273 Matilda Orebrand, Uppsala 81
274 Mats Johansson, Aspdal 81
275 Oliver Mattsson, Österbybruk 81
276 Pingen 81
277 Roger Lamell, Alunda 81
278 Rolf Lundgren, Uppsala 81
279 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 81
280 Ulf Lundin, Morkarla 81
281 1 bror och 5 systrar I 80
282 Bitte Mattsson I, Alunda 80
283 Edvin Jakobsson, Solna 80
284 Jacob Söderqvist, Uppsala 80
285 Jakob Johansson, Hammarby 80
286 Jonas Pettersson, Ytternuttö Östhammar 80
287 Lars-Erik Öhlén, Fjärås 80
288 Olof Ahlén, Österbybruk 80
289 Roger Jonsér, Alunda 80
290 Staffan Wallin, Valde Gimo 80
291 Thorbjörn Lundin, Alunda 80
292 Vera Nyberg, Visby 80
293 Ann-Cathrine Ekström, Alunda 79
294 Christina Söderberg, Uppsala 79
295 Gunilla Andersson, Gimo 79
296 Ida Svensson, Österbybruk 79
297 Jonny Orebrand, Alunda 79
298 Mats Eriksson, Valde Gimo 79
299 Affe Björkman, Morkarla 78
300 Anders Forsman, Sydinge Alunda 78
301 Anne-Marie Pettersson, Uppsala 78
302 Denise Johansson, Hammarby 78
303 Jonas Thor, Uppsala 78
304 Mattias Nyberg, Morkarla 78
305 Olof Ahlén, Österbybruk 78
306 Ove Lundin, Alunda 78
307 Sigvard Sandberg, Österbybruk 78
308 Ulrika Orebrand, Ovanby Alunda 78
309 Allan Helén, Norrgärde Alunda 77
310 Inga Zackrisson, Lindås 77
311 Inger Lydh, Österbybruk 77
312 Joel Andersson, Morkarla 77
313 Margareta Eriksson, Ovanby Alunda 77
314 Sune Johansson, Alunda 77
315 Annica Mårtensson, Klev 76
316 Göran Söderqvist, Mysslinge 76
317 Harriet Widén Åhman, Alunda 76
318 Håkan Mattsson, Österbybruk 76
319 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 76
320 Ove Zackrisson, Lindås 76
321 Peter Jonsson, Skoby 76
322 Conny Thorén, Visby 75
323 Gun Hägg, Gimo 75
324 Inger Hägglund, Alunda 75
325 Ingrid Söderberg, Kilby 75
326 Mjölk-Jonte, Onsby Alunda 75
327 Stella Svensson, Österbybruk 75
328 Anders Kjellin, Österbybruk 74
329 Anna-Lena Jansson, Sydinge Alunda 74
330 Bertil Tissier, Österbybruk 74
331 Catarina Tannfors, Ingvasta Uppsala 74
332 Eric Lundin, Alunda 74
333 Karin Orebrand, Uppsala 74
334 Lars-Åke Jakobsson, Högsta 74
335 Mårten Orebrand, Falköping 74
336 Pernilla Pariola 74
337 Alvar Gustavsson, Morkarla 73
338 Elvira Tranberg, Österbybruk 73
339 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 73
340 Lars Johansson, Uppsala 73
341 Marita Andersson, Morkarla 73
342 Miranda Sjöblom, Brotorp Österbybruk 73
343 Per Sandberg, Morkarla 73
344 Ulla Söderqvist, Mysslinge 73
345 Åke Lydh, Österbybruk 73
346 Gunhild Andersson 1, Gimo 72
347 Ingrid Goldwitz, Uppsala 72
348 Jonny Törnqvist, Brotorp Österbybruk 72
349 Leif Mattsson, Morkarla 72
350 Seidy Åkerlöf, Gimo 72
351 Tommy Pettersson, Alunda 72
352 Ulf Jettingstad, Morkarla 72
353 Conny o Ulla, Fors Gimo 71
354 Filip Orebrand, Uppsala 71
355 Göte Åhman, Alunda 71
356 Barbro Gustavsson, Morkarla 70
357 Hans-Olv Eriksson, Ovanby Alunda 70
358 Magnus Åhman, Borås 70
359 Alf Björkman, Morkarla 69
360 Annette Westerberg, Uppsala 69
361 Barbro Espeteg, Västerås 69
362 Janne, Jönköping 69
363 Jöran Gelinder, Alunda 69
364 Staffan Wallin, Valde Gimo 69
365 Ulf Lundin, Morkarla 69
366 Lars-Gunnar Andersson, Gimo 68
367 Staffan Ekström, Morkarla 68
368 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 68
369 Gunilla Bursell, Österbybruk 67
370 Kent M, Alunda 67
371 Margareta Mattsson, Glottsta Alunda 67
372 Rolf Nordin, Gimo 67
373 Rolf Nordin, Gimo 67
374 Diana Jettingstad, Morkarla 66
375 Rolf Lydh, Österbybruk 66
376 Kristina Andersson, Uppsala 65
377 Leif Hägglund, Alunda 65
378 Östen Ekström, Alunda 65
379 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 64
380 Lasse & Birgitta, Fjärås 64
381 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 63
382 Sören Gunnarsson, Lunda 63
383 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 63
384 Stig Josefsson, Alunda 62
385 Wilmer Lindholm, Stavby 62
386 Zeth Lindholm, Stavby 62
387 Carl Oscar Walltin, Morkarla 61
388 Ingrid Söderberg, Kilby 61
389 Johan Lundström, Knivsta 61
390 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 60
391 Julia + mormor 59
392 Siv Holmgren, Aspdal 59
393 Olav Mattsson, Gimo 58
394 Kristina Andersson, Uppsala 57
395 Viktoria Mårtensson, Alunda 52
396 Kerstin Persson, Gimo 43
Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46709652508, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

Vaxverkstan

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan