Hoppa till sidans innehåll

Tipstoppen hösten 2017 - slutställning

2017-09-24 18:31
  • Uppdaterad: 2017-09-24 19:25

Så var även höstomgången av tipset slut och Bertil höll ända in i kaklet och kan kassera in  1 584 kr för besväret. Så resan hem från Örbyhus och sista matchen som han bevakade på plats gick nog lätt. Andra platsen till Susanne men tufft om tredje där Jan P:s 30-poängare fällde avgörandet och förpassade Nour Åhman (tveksamt om hon fyllt 1 år ännu!) till 4:e plats 396 kr. Vad månde bliva! Noterbart också att storebror Aron tog hem en tredjeplats 2015 (han var nog i samma ålder då?) och att Bertil vann tipset hösten 2015! Tack alla som var med och räkna med att vi kommer tillbaka våren 2018!

Plac   Poäng      
1 Bertil Johansson, Gimo 182   1 584 kr  
2 Susanne Mårtensson, Källberga 181   1 188 kr  
3 Jan Pettersson, Uppsala 179      792 kr (1 x 30p)
4 Nour Åhman, Fors Gimo 179      396 kr (1 x 25p)
5 Gunni Lantz, Skyndelstorp 177      
6 Barbro Espeteg, Västerås 171      
7 Håkan Jansson, Lunda 169      
8 Sofie Åhman, Hallstavik 169      
9 Molly Nyberg, Österbybruk 168      
10 Östen Ekström, Alunda 167      
11 Håkan Björnberg, Björklinge 164      
12 Gun Lyd, Österbybruk 163      
13 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 161      
14 Maj Gelinder, Alunda 161      
15 Stig Bergström, Gimo 160      
16 Susanne Mårtensson, Källberga 159      
17 Tony Lundquist, Åkersberga 159      
18 Anne-Maria Österberg, Alunda 158      
19 Liam Orebrand, Uppsala 158      
20 Eva Bengtsson, Uppsala 157      
21 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 157      
22 Leif Söderberg, Uppsala 156      
23 Lilla Onsby, Onsby Alunda 156      
24 Carl-Johan Elm, Malmö 156      
25 Anne-Maria Österberg, Alunda 156      
26 Magne Wahlund, Österbybruk 156      
27 Anne-Maria Österberg, Alunda 156      
28 Pirre 1 156      
29 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 155      
30 Classe Mårtensson, Klev 155      
31 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 155      
32 Leif Söderberg, Uppsala 155      
33 Lars-Erik Åhman, Kilby 155      
34 Kristofer Norén, Golvsta Alunda 155      
35 Camilla Skyllerman, Morkarla 155      
36 Tilde Jäder, Källbergatorp 155      
37 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 154      
38 Sara Andersson, Onsby Alunda 154      
39 Sissel Orebrand, Enköping 153      
40 Mona Skörd, Björklinge 153      
41 Ove Nyberg, Morkarla 152      
42 Östen Bernelind, Jönninge Alunda 152      
43 Håkan Westlund, Alunda 152      
44 Sissel Orebrand, Enköping 151      
45 Sara Andersson, Bälinge 151      
46 Sverker Brundin, Snesslinge Östhammar 151      
47 Rune "Tjotta"Jansson, Hånsta 151      
48 Gunni Lantz, Skyndelstorp 151      
49 Bertil Tissier, Österbybruk 150      
50 Kerstin Orebrand, Klev 150      
51 Victor Österberg, Kilby 150      
52 Roine Mattsson, Glottsta Alunda 150      
53 Juhani Salo, Österbybruk 150      
54 Svante Orebrand, Klev 150      
55 Emmy Pettersson, Fors Gimo 150      
56 Joel Andersson, Morkarla 149      
57 Kenneth Nordström, Gimo 149      
58 Moa Johansson, Sävja Uppsala 149      
59 Östen Bernelind, Jönninge Alunda 149      
60 Pia Nordling, Onsby Alunda 148      
61 Niklas Eliardsson, Hargshamn 148      
62 Peter Lundgren, Tierp 148      
63 Tommy Pettersson, Alunda 148      
64 Johan Åhman, Fors Gimo 148      
65 Tommy Andersson, Borlänge 147      
66 Carola Gunnarsson, Happsta 147      
67 Elin Söderqvist, Gimo 147      
68 Bernt Eriksson, Happsta 147      
69 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 147      
70 5 systrar och 1 bror II 146      
71 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 146      
72 Neo Mattsson Tranberg  Österbybruk 146      
73 Martin Storäng, Norge 146      
74 Magne Orebrand, Uppsala 145      
75 Maria Åhman, Kilby 145      
76 Dick Mattsson, Alunda 145      
77 Pirre 2 145      
78 Sören Johansson, Hammarby 145      
79 Anne Nilsson, Tierp 144      
80 Classe Mårtensson, Klev 144      
81 Dick Mattsson, Alunda 144      
82 Mats Karlsson, Gimo 143      
83 Åsa Mårtensson, Alunda 143      
84 Elias Waterstedt, Uppsala 143      
85 Annica Mårtensson, Klev 142      
86 Gunvi Bergström, Gimo 142      
87 Frissan, Gimo 142      
87 Jan Andersson, Onsby Alunda 142      
87 Robert Nordström, Österbybruk 142      
87 Tova Johansson, Löddby 142      
87 Vitas Andersson, Gimo 142      
92 Kerstin Davidsson, Strömsbro Alunda 142      
93 Ove Nyberg, Morkarla 142      
94 Kent Holm, Gålarmora Lövstabruk 141      
95 Roger Norén, Hånsta Alunda 141      
96 Linus Jäder, Källbergatorp 141      
97 Elin Silfverforsen, Alunda 141      
98 Börje Krantz, Nyborg Alunda 140      
99 Sonny Westerberg, Österbybruk 140      
100 Joakim Petersson, Östhammar 140      
101 Stig Österberg, Syding Ösby 140      
102 Anne-Maria Österberg, Alunda 139      
103 Martin Nyberg, Österbybruk 139      
104 Erling Lövgren, Uppsala 139      
105 Gunilla Mattsson, Gimo 139      
106 Bengt Waltersson, Klev Alunda 139      
107 Bertil Alm, Alunda 139      
108 Martin Johansson, Hammarby 139      
109 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 138      
110 Bengt Wahlund, Lund 138      
111 Jonas Lantz, Björklinge 138      
112 Petra Argus, Alunda 138      
113 Roger Jonsér, Alunda 138      
114 Dick Mattsson, Alunda 137      
115 Eva Helén, Norrgärde Alunda 137      
116 Lars-Erik Åhman, Kilby 137      
117 Nils Henriksson, Alunda 137      
118 Petter Eriksson, Hargshamn 137      
119 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 137      
120 Torsten Jansson, Morkarla 137      
121 Victor Strömberg, Ånö Östhammar 137      
122 Bernt Eriksson, Happsta 136      
123 Birgitta Mattsson, Gimo 136      
124 Britt Andersson, Gillinge Alunda 136      
125 Felicia Karlberg, Uppsala 136      
126 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 136      
127 Lars-Åke Jakobsson, Högsta 136      
128 Maria Lydh, Österbybruk 136      
129 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 136      
130 Carolina Svedare, Alunda 135      
131 Erling Lövgren, Uppsala 135      
132 Filip Orebrand, Uppsala 135      
133 Inga Alm, Alunda 135      
134 Jacob Söderqvist, Uppsala 135      
135 Jenny Gunnarsson, Alunda 135      
136 Julia Karlberg, Uppsala 135      
137 Kenneth Hägg, Gimo 135      
138 Lasse Gelinder, Alunda 135      
139 Sune Johansson, Alunda 135      
140 Aron Åhman, Fors Gimo 134      
141 Bertil Tissier, Österbybruk 134      
142 Chloé Mattsson, Österbybruk 134      
143 Conny Pettersson, Fors Gimo 134      
144 Oliver Mattsson, Österbybruk 134      
145 Peter Jonsson, Skoby 134      
146 Sune Johansson, Alunda 134      
147 Tommy Ahlén, Uppsala 134      
148 Ulla Söderqvist, Mysslinge 134      
149 Dick Mattsson, Alunda 133      
150 Martin Johansson, Hammarby 133      
151 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 133      
152 Micke o Anna Liljeberg, Hedesunda 133      
153 Ove Nyberg, Morkarla 133      
154 Alexander Söllvander, Östhammar 132      
155 Anne-Maria Österberg, Alunda 132      
156 Erik Stark, Uppsala 132      
157 Jan-Olof Mårtensson, Källberga 132      
158 Kalle & Eva Mårtensson, Tollarp 132      
159 Kent Johansson, Morkarla 132      
160 Kristina Key, Österbybruk 132      
161 Margareta Jakobsson, Högsta 132      
162 Maria Åhman, Kilby 132      
163 Mats Ekström, Gimo 132      
164 Viktor Karlsson, Alunda 132      
165 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 131      
166 Daniel Hasselström, Almunge 131      
167 Håkan Jansson, Lunda 131      
168 Inga Zackrisson, Lindås 131      
169 Iréne Nyberg, Morkarla 131      
170 Jonas Österberg, Alunda 131      
171 Lillebror Björkman, Morkarla 131      
172 Peter Jonsson, Skoby 131      
173 Elvis Ruud, Gimo 130      
174 Helene Dagenborg, Sörreisa, NORGE 130      
175 Janita Lantz, Björklinge 130      
176 Jenny Lydh, Uppsala 130      
177 Kajsa Widén, Vettsta Alunda 130      
178 Margareta Söderkvist, Syding-Ösby 130      
179 Marita Andersson, Morkarla 130      
180 Martin Hanson, Alunda 130      
181 Olof Ahlén, Österbybruk 130      
182 Pingen #31 130      
183 Ulla Pettersson, Fors Gimo 130      
184 Aron Orebrand, Uppsala 129      
185 Bernt Eriksson, Happsta 129      
186 Mats Eriksson, Valde Gimo 129      
187 Stefan Watierstedt, Uppsala 129      
188 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 129      
189 Anne-Marie Pettersson, Uppsala 128      
190 Birgitta Smith, Fjärås 128      
191 Börje Krantz, Nyborg Alunda 128      
192 Christina Söderberg, Uppsala 128      
193 Joakim Roos, Gimo 128      
194 Madelene Delwall, Östhammar 128      
195 Maivor Enevåg, Gimo 128      
196 Martin Holmgren, Kilby 128      
197 Ulla Lundqvist, Åkersberg 128      
198 Affe Björkman, Morkarla 127      
199 Allan Helén, Norrgärde Alunda 127      
200 Alvar Gustavsson, Morkarla 127      
201 Anders Forsman, Sydinge Alunda 127      
202 Anders Kjellin, Österbybruk 127      
203 Hans-Olof Lund, Österbybruk 127      
204 Inger Lundin, Skyndeln 127      
205 Inger Lydh, Österbybruk 127      
206 Joel Andersson, Morkarla 127      
207 Ove Lundin, Alunda 127      
208 Pia Westerlund, Öregrund 127      
209 Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 127      
210 Tomas Bendiksen, Ånö 127      
211 Anders Karlsson, Österbybruk 126      
212 Barbro Gustavsson, Morkarla 126      
213 Catarina Tannfors, Ingvasta Uppsala 126      
214 Christina Söderberg, Uppsala 126      
215 Eva Andersson, Gimo 126      
216 Jakob Johansson, Hammarby 126      
217 Pingen 126      
218 Sigvard Sandberg, Österbybruk 126      
219 Wilmer Lindholm, Stavby 126      
220 Denise Johansson, Hammarby 125      
221 Gullveg Klint, Valde Gimo 125      
222 Gunhild Andersson 2, Gimo 125      
223 Ingrid Krantz, Skoby 125      
224 Ingrid Söderberg, Kilby 125      
225 Margareta Eriksson, Ovanby Alunda 125      
226 Markus Wallin, Valde Gimo 125      
227 Mjölk-Jonte, Onsby Alunda 125      
228 Zoie Nyberg, Visby 125      
229 Gunnar Söderkvist, Syding Ösby 124      
230 Lars Grandin, Uppsala 124      
231 Maineth Sandberg, Morkarla 124      
232 Sigvard Sandberg, Österbybruk 124      
233 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 124      
234 Bertil Alm, Alunda 123      
235 Conny Thorén, Visby 123      
236 Eric Lundin, Alunda 123      
237 Gunilla Andersson, Gimo 123      
238 Ingrid Söderberg, Kilby 123      
239 Jonny Orebrand, Alunda 123      
240 Karin Orebrand, Uppsala 123      
241 Lars Johansson, Uppsala 123      
242 Stig Josefsson, Alunda 123      
243 Carine Andersson, Gimo 122      
244 Dennis Larsson, Österbybruk 122      
245 Filip Orebrand, Uppsala 122      
246 Gunilla Bursell, Österbybruk 122      
247 Mårten Orebrand, Falköping 122      
248 Phayong Iam Ek Johansson, Morkarla 122      
249 5 systrar och 1 bror III 121      
250 Anders Forsman, Sydinge Alunda 121      
251 Gerth Westerlund 2, Gimo 121      
252 Gunhild Andersson 1, Gimo 121      
253 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 121      
254 Harri Lundgren, Happsta Alunda 121      
255 Ingrid Goldwitz, Uppsala 121      
256 Juhani Salo, Österbybruk 121      
257 L-G Andersson, Gimo 121      
258 Lucas Philipsson, Morkarla 121      
259 Majken Tranberg, Österbybruk 121      
260 Pär Höglund, Österbybruk 121      
261 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 120      
262 Doris Andersson, Gimo 120      
263 Harriet Widén Åhman, Alunda 120      
264 Ingrid Krantz, Skoby 120      
265 Kristofer Mårtensson, Alunda 120      
266 Lars-Åke Jakobsson, Högsta 120      
267 Nils Henriksson, Alunda 120      
268 Rolf Lundgren, Uppsala 120      
269 Stefan Eriksson, Östhammar 120      
270 Anders Forsman, Sydinge Alunda 119      
271 Göran Gelinder, Alunda 119      
272 Jonas Pettersson, Ytternuttö Östhammar 119      
273 Lars Sjögren, Gimo 119      
274 Ulf Lundin, Morkarla 119      
275 Barbro Gustavsson, Morkarla 118      
276 Janne, Jönköping 118      
277 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 118      
278 Lars-Erik Öhlén, Fjärås 118      
279 Lars-Gunnar Andersson, Gimo 118      
280 Lovisa Karlsson, Gävle 118      
281 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 118      
282 Matilda Orebrand, Uppsala 118      
283 Ove Nyberg, Morkarla 118      
284 Staffan Wallin, Valde Gimo 118      
285 Alf Lundin, Skyndeln 117      
286 Conny o Ulla, Fors Gimo 117      
287 Kenneth Granskog, Skoby Alunda 117      
288 Kent M, Alunda 117      
289 Mats Johansson, Aspdal 117      
290 Sigvard Sandberg, Österbybruk 117      
291 Bertil Tissier, Österbybruk 116      
292 Carl Silfverforsen, Alunda 116      
293 Edvin Jakobsson, Solna 116      
294 Jonas Thor, Uppsala 116      
295 Jonny Orebrand, Alunda 116      
296 Marie Nyberg, Visby 116      
297 Thorbjörn Lundin, Alunda 116      
298 Diana Jettingstad, Morkarla 115      
299 Inga Mickelsson, Borlänge 115      
300 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 115      
301 Milo Svensson, Österbybruk 115      
302 Niclas Åsbrink, Alunda 115      
303 Fredrik Birgersson, Uppsala 114      
304 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 114      
305 Inga Zackrisson, Lindås 114      
306 Leif Hägglund, Alunda 114      
307 Östen Ekström, Alunda 114      
308 Harry Sandberg, Morkarla 113      
309 Lasse & Birgitta, Fjärås 113      
310 Roger Lamell, Alunda 113      
311 Roger Ruud, Gimo 113      
312 Torsten Jansson, Morkarla 113      
313 Annica Mårtensson, Klev 112      
314 Erik Lydh, Uppsala 112      
315 Johan Lundström, Knivsta 112      
316 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 112      
317 Wilmer Lindholm, Stavby 112      
318 Alvar Gustavsson, Morkarla 111      
319 Anton Davidsson, Golvsta Alunda 111      
320 Siv Holmgren, Aspdal 111      
321 Ulla Söderqvist, Mysslinge 111      
322 Elvira Tranberg, Österbybruk 110      
323 Mats Fredriksson, Uppsala 110      
324 Peter Jonsson, Skoby 110      
325 Zeth Lindholm, Stavby 110      
326 Bitte Mattsson I, Alunda 109      
327 Gerth Westerlund 1, Gimo 109      
328 Göte Åhman, Alunda 109      
329 Håkan Mattsson, Österbybruk 109      
330 Inger Hägglund, Alunda 109      
331 Johan Jansson, Sydinge Alunda 109      
332 Marita Andersson, Morkarla 109      
333 Roger Jonsér, Alunda 109      
334 Åsa Sjöblom, Brotorp Österbybruk 109      
335 Katrin Hållinder, Gimo 108      
336 Leif Mattsson, Morkarla 108      
337 Mellanbror Mattsson, Morkarla 108      
338 Åke Lydh, Österbybruk 108      
339 1 bror och 5 systrar I 107      
340 Ingrid Söderberg, Kilby 107      
341 Olof Ahlén, Österbybruk 107      
342 Staffan Wallin, Valde Gimo 107      
343 Ulf Lundin, Morkarla 107      
344 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 106      
345 Margareta Mattsson, Glottsta Alunda 106      
346 Olav Mattsson, Gimo 106      
347 Göran Söderqvist, Mysslinge 105      
348 Ida Svensson, Österbybruk 105      
349 Lennart Johansson, Syding Ösby 105      
350 Micke Karlberg, Uppsala 105      
351 Pernilla Lundgren, Österbybruk 105      
352 Thorbjörn Börjesson, Gimo 105      
353 Julia + mormor 104      
354 Rolf Nordin, Gimo 104      
355 Rolf Nordin, Gimo 104      
356 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 104      
357 Ove Zackrisson, Lindås 103      
358 Rolf Lydh, Österbybruk 103      
359 Tommy Pettersson, Alunda 103      
360 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 102      
361 Jonny Törnqvist, Brotorp Österbybruk 102      
362 Magnus Åhman, Borås 102      
363 Anna-Lena Jansson, Sydinge Alunda 101      
364 Bitte Mattsson II, Alunda 101      
365 Laura Orebrand, Kilby 101      
366 Roger Lamell, Alunda 101      
367 Ulrika Orebrand, Ovanby Alunda 101      
368 Miranda Sjöblom, Brotorp Österbybruk 100      
369 Oskar Johannesson, Storvreta 100      
370 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 100      
371 Vera Nyberg, Visby 100      
372 Kristina Andersson, Uppsala 99      
373 Seidy Åkerlöf, Gimo 99      
374 Pernilla Pariola 98      
375 Staffan Ekström, Morkarla 97      
376 Barbro Espeteg, Västerås 96      
377 Emma Sjöblom, Gimo 96      
378 Ulf Jettingstad, Morkarla 96      
379 Mattias Nyberg, Morkarla 95      
380 Ann-Cathrine Ekström, Alunda 94      
381 Annette Westerberg, Uppsala 94      
382 Hans-Olov Eriksson, Ovanby Alunda 94      
383 Magnus Åhman, Borås 94      
384 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 93      
385 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 92      
386 Gun Hägg, Gimo 92      
387 Sören Gunnarsson, Lunda 91      
388 Viktoria Mårtensson, Alunda 91      
389 Kristina Andersson, Uppsala 90      
390 Stella Svensson, Österbybruk 90      
391 Per Sandberg, Morkarla 88      
392 Kerstin Persson, Gimo 87      
393 Stig Josefsson, Alunda 86      
394 Jöran Gelinder, Alunda 84      
395 Alf Björkman, Morkarla 80      
396 Carl Oscar Walltin, Morkarla 74      
Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46709652508, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

Vaxverkstan

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan