Hoppa till sidans innehåll

Tipset våren 2019 inför sista matchen

23 JUN 2019 22:51
  • Skapad: 23 JUN 2019 22:51

De fyra i toppen gjorde ett litet ryck i och med Strömsbergs 6-0 vinst i näst sista matchen. Ingen utöver de fyra kan ta hem vinsten medan det om resterande pallplatser är många som fortfarande har chansen.

Plac.   Poäng   OFF - Almo
1 Emmy Pettersson, Fors Gimo 191   1-4
2 Andreas Wahlqvist, Gimo 188   2-1
3 Viktor Karlsson, Alunda 185   3-5
4 Rolf Nordin, Gimo 182   3-2
5 Erling Lövgren, Karby Uppsala 173   2-3
6 Camilla Skyllerman, Morkarla 173   1-3
7 Kent Holm, Gålarmora Lövstabruk 171   2-4
8 Pernilla Lundgren, Österbybruk 171   2-3
9 Bertil Johansson, Gimo 170   3-1
10 L-Å Jakobsson, Högsta Uppsala 169   1-2
11 Anders Karlsson, Österbybruk 169   1-2
12 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 167   3-2
13 Jörgen Lindström, Uppsala 167   4-0
14 Milo Svensson, Österbybruk 166   2-2
15 Peter Lundgren, Tierp 166   1-4
16 Kerstin Persson, Gimo 163   3-2
17 Syjuntan IV, Alunda 161   2-0
18 Lennart Pettersson, Österbybruk 161   2-2
19 Anne-Maria Österberg, Alunda 160   2-3
20 Olof Pousette, Uppsala 160   1-2
21 Lars-Erik Öhlén, Kungsbacka 158   2-2
22 Dick Mattsson, Alunda 158   2-4
23 Conny Pettersson, Fors Gimo 158   2-2
24 Tomas Bergkvist, Alunda 157   1-1
25 Ola Sundin, Gimo 157   2-0
26 Kenneth Nordström, Gimo 157   2-2
27 Elisabeth Sundberg, Östhammar 157   2-1
28 Bertil Tissier, Österbybruk 157   1-3
29 Krister Pettersson, Österbybruk 157   1-1
30 Anne-Maria Österberg, Alunda 157   2-0
31 Anne-Maria Österberg, Alunda 157   4-3
32 Gun Hägg, Gimo 156   4-1
33 Ulla Pettersson, Fors Gimo 156   1-2
34 Gun Lyd, Österbybruk 156   1-2
35 Sonny Westerberg, Österbybruk 156   2-1
36 Anton Söderberg, Uppsala 155   0-1
37 Jonas Lantz, Björklinge 155   1-2
38 Per Sandberg, Morkarla 155   1-3
39 Lars-Gunnar Andersson, Gimo 155   1-2
40 Joel Andersson, Gimo 155   0-3
41 Nils Henriksson, Alunda 154   2-2
42 Sara Andersson, Bälinge 154   3-1
43 Stella Svensson, Österbybruk 153   2-2
44 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 152   1-2
45 Christer Ohlström, Österbybruk 152   1-3
46 Harriet Widén Åhman, Alunda 152   1-3
47 Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 152   3-1
48 Pirre 2, Bälinge 152   1-3
49 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 151   3-5
50 Barbro Espeteg, Västerås 151   1-1
51 Martin Levin, Uppsala 151   6-6
52 Onsby 4H, Onsby Alunda 151   1-2
53 Jonny Orebrand, Alunda 150   1-3
54 Bitte Mattsson I, Alunda 150   0-1
55 Julia och Dino, Uppsala 150   0-3
56 Simon Hållsten, Söderby Östhammar 150   1-4
57 Bertil Alm, Alunda 149   1-3
58 Johan Åhman, Fors Gimo 149   1-3
59 Alundajuntan, Alunda 149   2-0
60 Annica Mårtensson, Klev Alunda 149   3-4
61 Niklas Fjärstedt, Viksta Björklinge  149   2-3
62 Daniel Hasselström, Almunge 148   1-1
63 Markus Wallin, Valde Gimo 148   1-1
64 Lovisa Karlsson, Gävle 148   1-3
65 Rune "Tjotta", Hånsta Alunda 148   0-2
66 Tomas Bergkvist, Alunda 147   1-2
67 Vera Nyberg, Visby 147   3-2
68 Agneta Blom, Österbybruk 147   2-2
69 Anders Wikner, Uppsala 147   0-2
70 Diana Jettingstad, Morkarla 147   1-4
71 Pia Westerlund, Öregrund 147   2-1
72 Maineth Sandberg, Morkarla 146   0-3
73 Frissan, Gimo 146   1-3
74 Håkan Andersson, Älglösa Österbybruk 146   1-2
75 Carina Söderberg, Uppsala 146   1-2
76 Maria Thuré, Fors Gimo 145   1-1
77 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 145   1-0
78 Lilla Onsby, Onsby Alunda 145   2-3
79 Stig Josefsson, Alunda 145   1-1
80 Jonte Andersson, Onsby Alunda 145   1-2
81 Seidy Åkerlöf, Gimo 144   2-2
82 Joel Andersson, Gimo 144   1-4
83 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 144   3-2
84 Robin Söderberg, Uppsala 144   1-2
85 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 144   0-1
86 Roger Hedström, Gräsö 143   1-1
87 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 143   2-2
88 Bertil Alm, Alunda 143   1-2
89 Pia Nordling, Onsby Alunda 143   3-1
90 Jöran Gelinder, Alunda 142   4-4
91 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 142   1-3
92 Lillebror Björkman, Morkarla 142   3-3
93 Staffan Wallin, Valde Gimo 142   2-0
94 Svante Orebrand, Klev Alunda 142   1-2
95 Claes Thorén, Uppsala 142   2-2
96 Nova-L Svensson, Österbybruk 142   0-2
97 Bertil Johansson, Gimo 142   1-1
98 Bertil Johansson, Gimo 141   1-1
99 Sanna Andersson, Gimo 141   1-3
100 Barbro Gustavsson, Morkarla 141   0-4
101 Sverker Brundin, Snesslings Östhammar 141   2-3
102 Lars-Ove Olsson, Östhammar 141   2-4
103 Zach Söderberg, Bälinge 141   1-2
104 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 141   0-2
105 Thorbjörn Lundin, Alunda 140   1-1
106 Börje Krantz, Nyborg Alunda 139   1-3
107 Tobbe Söderlund, Alunda 139   3-3
108 Kent Johansson, Morkarla 139   1-4
109 Jan Franzén, Jönköping 138   1-2
110 Ulf Lundgren, Tierp 138   2-2
111 Peter Jonsson, Skoby 138   2-1
112 Anne-Maria Österberg, Alunda 138   2-3
113 Bertil Johansson, Gimo 138   2-0
114 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  137   2-1
115 David Gargiulo, Storvreta 137   0-3
116 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  137   2-1
117 Martin Westin, Uppsala 137   1-3
118 Anders Söderberg, Morkarla 137   2-4
119 Tommy Pettersson, Alunda 137   3-2
120 Magnus Zeile, Uppsala 137   1-1
121 Nadja Forsblom, Uppsala 136   0-1
122 Tommy Pettersson, Alunda 136   2-2
123 Pirre 1, Bälinge 136   1-2
124 Eva Andersson, Gimo 136   2-2
125 Ulf Jettingstad, Morkarla 136   1-3
126 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 136   1-2
127 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 135   2-3
128 Lars-Ove Olsson, Östhammar 135   1-3
129 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 135   2-2
130 Ove Lundin, Alunda 135   1-4
131 Robin Söderberg, Uppsala 135   1-1
132 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 135   0-4
133 I-L Sandström, Alunda 135   3-2
134 Molly Nyberg, Österbybruk 135   1-1
135 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 134   1-3
136 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 134   2-4
137 Leif Mattsson, Morkarla 134   1-2
138 Maria Åhman, Kilby Alunda 134   2-3
139 Maj Gelinder, Alunda 134   2-2
140 Sofia Jons Onsten, Uppsala 134   1-3
141 Erik Davidsson, Västerberga Rasbo 134   1-3
142 Madéléné Alpsjö, Andersbo Österbybruk 134   1-1
143 Magnus Åhman, Borås 133   1-2
144 Olof Ahlén, Österbybruk 133   3-2
145 Magne Orebrand, Uppsala 133   0-2
146 Dan Bergman, Östhammar 133   2-3
147 Michael Karlsson, Gimo 133   1-3
148 Bertil Tissier, Österbybruk 133   1-3
149 Peter Freding, Uppsala 133   1-2
150 Kerstin Orebrand, Klev Alunda 133   2-2
151 Mårten Orebrand, Falköping 132   3-2
152 Elis Thuré, Fors Gimo 132   2-5
153 Emilia Backholm, Uppsala 132   0-2
154 Göran Gelinder, Alunda 132   1-2
155 Anne-Maria Österberg, Alunda 132   3-2
156 Nour Åhman, Fors Gimo 132   1-1
157 Peter Jonsson, Skoby 132   2-2
158 Christina Söderberg, Uppsala 132   1-3
159 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 131   2-0
160 Nils Henriksson, Alunda 131   3-1
161 Jonny Söderberg, Söderby Alunda 131   3-2
162 Inger Hägglund, Alunda 131   0-3
163 Rolf Sandström, Alunda 131   1-4
164 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 131   2-2
165 Kenneth Hägg, Gimo 130   1-2
166 Mjölk Jonte, Onsby Alunda 130   1-2
167 Tova Johansson, Löddby Alunda 130   1-2
168 Thorbjörn Lundin, Alunda 130   1-1
169 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  130   1-2
170 Britta Lindholm Elovsson, Uppsala 130   1-1
171 Alvar Gustavsson, Morkarla 130   2-4
172 Marita Lundin, Morkarla 130   1-1
173 Björn Pettersson, Pesarby Österbybruk 130   2-1
174 Bertil Johansson, Gimo 129   2-0
175 Anne-Maria Österberg, Alunda 129   3-4
176 Laura Orebrand, Kilby Alunda 129   3-1
177 Ulf Lundin, Morkarla 129   1-1
178 Alvar Gustavsson, Morkarla 128   2-3
179 Nina Charles, Österbybruk 128   1-2
180 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 128   2-4
181 Christina Söderberg, Uppsala 128   0-2
182 Mats Johansson, Aspdal Alunda 128   0-1
183 Dick Mattsson, Alunda 128   2-3
184 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 128   0-2
185 Wilmer Lindholm, Stavby Alunda 127   1-2
186 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 127   1-2
187 Stig Josefsson, Alunda 127   2-2
188 Magnus Åhman, Borås 127   2-1
189 Marie Nyberg, Visby 127   0-2
190 Leif Söderberg, Uppsala 126   0-5
191 Viktor Wikner, Uppsala 126   0-1
192 Ove Nyberg, Morkarla 126   1-2
193 Freja Broman, Gimo 125   2-1
194 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 125   2-5
195 Börje Krantz, Nyborg Alunda 125   1-3
196 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 125   1-3
197 Åke Lydh, Österbybruk 124   0-0
198 Magnus Nilsson, Gimo 124   1-2
199 Tuva Davidsson, Västerberga Rasbo 124   1-4
200 Moa Johansson, Sävja Uppsala 124   2-3
201 Ann Söderberg, Uppsala 124   1-3
202 Kristina Andersson, Uppsala 123   2-0
203 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 123   2-4
204 L-Å Jakobsson, Högsta Uppsala 123   2-1
205 Robin Olsson, Österbybruk 123   1-0
206 Håkan Mattsson, Österbybruk 123   3-2
207 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 122   2-2
208 Lotta Ohlström, Österbybruk 122   3-1
209 Ulrica Bergman 122   4-3
210 Amela Cohodarevic 122   2-2
211 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 122   1-1
212 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 122   1-5
213 Los Velos (LEÅ), Kilby Alunda 122   1-2
214 Ove Lundin, Alunda 121   1-3
215 Ann Söderberg, Uppsala 121   1-1
216 Tomas Ericsson, Morkarla 120   0-1
217 Kent Hedengren, Lejsta Uppsala 120   2-2
218 Kenneth Blom, Österbybruk 120   1-2
219 Leif Söderberg, Uppsala 120   0-5
220 Majken Tranberg I, Österbybruk 120   1-2
221 Jenny Gunnarsson, Alunda 120   2-2
222 Mia Storm, Gimo 120   2-3
223 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 120   1-3
224 Roger Andersson Rud, Gimo 120   0-0
225 Barbro Espeteg, Västerås 119   2-1
226 Bo Eklund Källberga Alunda 119   0-0
227 Sam Sunnerstrand, Hargshamn 119   0-4
228 Chloe Mattsson, Österbybruk 119   0-1
229 Gullveg Klint, Valde Gimo 119   0-0
230 Thomas Gahne, Uppsala 119   1-1
231 Christoffer Storäng, Uppsala 118   1-1
232 Filip Orebrand Hruby, Uppsala 118   1-3
233 Peter Sandberg, Österbybruk 118   2-0
234 Vitas Andersson, Gimo 118   1-2
235 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 118   3-1
236 Birgitta Mattsson, Gimo 118   1-2
237 Aron Orebrand, Uppsala 118   2-1
238 Sören Lidén, Alunda 118   4-4
239 Ingrid Goldwitz, Uppsala 118   2-2
240 Leif Hägglund, Alunda 117   2-2
241 Alf Björkman, Morkarla 117   2-1
242 Birgitta Johansson, Norrtälje 117   1-2
243 Marita Andersson, Morkarla 117   2-3
244 Alfie Björkman, Morkarla 117   1-3
245 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 117   3-1
246 Iréne Nyberg, Morkarla 117   1-3
247 Ove Nyberg, Morkarla 116   1-3
248 Helena Jingåker, Andersbo Österbybruk 116   2-0
249 Ove Thuré, Gimo 116   2-2
250 Oliver Mattsson, Österbybruk 116   0-1
251 Colin Davidsson, Västerberga Rasbo 116   2-4
252 Maria Åhman, Kilby Alunda 116   1-2
253 Rolf Lundgren, Uppsala 116   1-1
254 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 115   3-1
255 Barbro Eriksson, Uppsala 115   0-0
256 Maud Uddfeldt Levin, Uppsala 115   2-3
257 Göte Åhman, Alunda 115   3-2
258 Ulf Lundin, Morkarla 115   2-2
259 Mats Fredriksson, Uppsala 114   1-4
260 Mats Eriksson, Valde Gimo 114   2-2
261 Roger Jonsér, Alunda 114   2-3
262 Anders Persson, Skarphärad 114   1-1
263 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 114   1-3
264 Magnus Brinck, Uppsala 114   1-1
265 Karin Orebrand, Uppsala 114   0-0
266 Christina Söderberg, Uppsala 114   1-1
267 Birgitta Smith,Kungsbacka 113   1-1
268 Täljstensklubben, Kungsbacka 113   0-2
269 Camilla Etteborn, Alingsås 113   2-3
270 Alf Björkman, Morkarla 113   3-3
271 Tony Lundquist, Åkersberga 113   1-2
272 Marita Andersson, Morkarla 112   2-2
273 Tommy Pettersson, Alunda 112   3-3
274 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 112   2-0
275 Alvar Gustavsson, Morkarla 112   1-2
276 Phayong Iamek Johansson, Morkarla 112   1-2
277 Jane Lövgren, Karby Uppsala 111   2-3
278 Daniel Pettersson, Österbybruk 111   2-0
279 Elisabeth Högberg, Uppsala 111   2-1
280 Magne Orebrand, Uppsala 111   2-2
281 Ingrid Krantz, Skoby 110   2-2
282 Kristofer Norén, Golvsta Alunda 110   3-2
283 ICA-Peter, Alunda 110   3-2
284 Hugo Nyberg, Visby 110   3-1
285 Elvira Tranberg I, Österbybruk 110   0-2
286 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  110   2-3
287 Gunilla Mattsson, Gimo 109   3-3
288 Sanna Ericson, Alunda 109   2-2
289 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 109   2-1
290 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 109   2-0
291 Torgny karlsson, Bro Gård Österbybruk 109   3-3
292 Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 109   2-2
293 Gunilla Andersson, Gimo 109   2-3
294 Bitte Mattsson II, Alunda 109   1-2
295 Mats Ekström, Gimo 108   1-2
296 Elin Söderqvist, Gimo 108   2-4
297 Staffan Wallin, Valde Gimo 107   2-1
298 Bertil Tissier, Österbybruk 107   2-2
299 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 107   1-3
300 Kenneth Hägg, Gimo 107   1-1
301 Bo Käll, Österbybruk 107   0-2
302 Patrik Lantz, Uppsala 107   1-2
303 Melker Nyberg, Österbybruk 107   0-1
304 Marina Käll, Österbybruk 106   2-2
305 Sanna Ericson, Alunda 106   3-1
306 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 106   2-2
307 Maria Storäng, Uppsala 105   2-2
308 Kenneth Nordström, Gimo 105   3-0
309 Anette Bohman, Östhammar 104   3-2
310 Inga Alm, Alunda 104   2-2
311 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 104   2-0
312 Sara Andersson, Onsby Alunda 104   1-2
313 Victor Strömberg, Gimo 104   1-2
314 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 103   3-1
315 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 102   2-2
316 Anne Ågren, Uppsala 102   2-2
317 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 102   1-2
318 Elvis Andersson Rud, Gimo 102   2-2
319 Zeth Lindholm, Stavby Alunda 102   1-2
320 Elin Silfverforsen, Alunda 102   3-3
321 Lucas Skyllerman, Morkarla 102   2-4
322 Erling Lövgren, Karby Uppsala 101   1-3
323 Emil Hägglund, Alunda 101   1-2
324 Susanne Johansson, Gimo 101   1-1
325 Gunhild Andersson, Gimo 101   2-3
326 Team Mattsson II, Alunda 101   2-3
327 Doris Andersson, Gimo 100   2-1
328 Jesper Söderberg, Uppsala 100   0-3
329 Amanda Lindström, Uppsala 100   1-0
330 Kristina Andersson, Uppsala 100   1-2
331 Roger Jonsér, Alunda 99   3-3
332 Mellanbror Mattsson, Morkarla 99   7-3
333 Göran Levin, Uppsala 99   2-2
334 Alice Nyberg, Österbybruk 98   2-2
335 Martin Nyberg, Österbybruk 98   3-2
336 Mattias Nyberg, Morkarla 97   1-3
337 Bo Käll, Österbybruk 97   2-5
338 Olof Ahlén, Österbybruk 97   2-3
339 Milly Söderqvist,Gimo 97   1-0
340 Barbro Gustavsson, Morkarla 97   3-2
341 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 97   3-3
342 Neo Mattsson Tranberg, Österbybruk 97   2-3
343 Eva Bengtsson, Uppsala 97   2-2
344 Maria Hietala, Österbybruk 96   2-1
345 Åke Sundberg, Östhammar 96   3-2
346 Team Mattsson, Alunda 96   0-1
347 Bo Käll, Österbybruk 96   0-2
348 Söderkulla Gård, Morkarla 95   1-3
349 Håkan Jansson, Lunda Alunda 95   0-0
350 Håkan Jansson, Lunda Alunda 95   1-3
351 Eva Andersson, Gimo 95   0-2
352 Ida Nilsson, Gimo 94   2-4
353 Carl Silfverforsen, Alunda 94   1-3
354 Rut sandberg, Morkarla 93   0-4
355 Siv Holmgren, Aspdal Alunda 93   2-4
356 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 93   0-1
357 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 92   3-1
358 Kent Mattsson, Alunda 92   2-4
359 Liam Orebrand, Uppsala 91   1-2
360 Aron Åhman, Fors Gimo 91   5-6
361 Jonny Orebrand, Alunda 91   2-2
362 Tomas Pettersson, Örbyhus 89   1-1
363 Staffan Ekström, Morkarla 89   1-1
364 Zoie Nyberg, Visby 89   0-3
365 Gerth Westerlund, Gimo 89   1-1
366 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 88   2-3
367 Dennis Larsson, Österbybruk 88   0-2
368 Ove Nyberg, Morkarla 86   3-3
369 Classe Mårtensson, Klev Alunda 86   1-5
370 Lars-Gunnar Andersson, Gimo 84   3-3
371 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 84   3-3
372 Carl Oscar Walltin, Morkarla 83   4-1
373 Marina Käll, Österbybruk 82   1-1
374 Roine Söderström, Flymyra Österbybruk 82   2-1
375 Karina Rahm Engvall, Östhammar 70   1-1
376 Christine Sundström, Gimo 58   4-2

 

Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

Intersport

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46703458707, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

 

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan