Hoppa till sidans innehåll

Tipset våren 2019 - slutställning

26 JUN 2019 10:44
  • Skapad: 26 JUN 2019 10:44

Så var vårens tips avslutat och det utan någon större dramatik då vi vann sista matchen komfortabelt. Första pris till Emmy som inledde tipset med en 348:e placering efter 2 matcher. Bra spurtat Emmy! De 15 första kupongerna är nu kontrollräknade och vinstutbetalning kommer ske senast i samband med Almo Cup den 1 juli.

Nya kuponger kan du klicka fram i PDF HÄR eller EXCEL HÄR.

Plac.   Poäng    
1 Emmy Pettersson, Fors Gimo 209   1 504 kr
2 Viktor Karlsson, Alunda 200   1 128 kr
3 Andreas Wahlqvist, Gimo 194   752 kr
4 Camilla Skyllerman, Morkarla 192   376 kr
5 Erling Lövgren, Karby Uppsala 191    
6 Pernilla Lundgren, Österbybruk 189    
7 Kent Holm, Gålarmora Lövstabruk 188    
8 Rolf Nordin, Gimo 188    
9 L-Å Jakobsson, Högsta Uppsala 187    
10 Anders Karlsson, Österbybruk 187    
11 Peter Lundgren, Tierp 184    
12 Joel Andersson, Gimo 180    
13 Anne-Maria Österberg, Alunda 178    
14 Olof Pousette, Uppsala 178    
15 Bertil Tissier, Österbybruk 176    
16 Bertil Johansson, Gimo 175    
17 Julia och Dino, Uppsala 175    
18 Dick Mattsson, Alunda 175    
19 Ulla Pettersson, Fors Gimo 174    
20 Gun Lyd, Österbybruk 174    
21 Per Sandberg, Morkarla 174    
22 Anton Söderberg, Uppsala 173    
23 Milo Svensson, Österbybruk 173    
24 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 173    
25 Jonas Lantz, Björklinge 173    
26 Lars-Gunnar Andersson, Gimo 173    
27 Christer Ohlström, Österbybruk 171    
28 Harriet Widén Åhman, Alunda 171    
29 Maineth Sandberg, Morkarla 171    
30 Pirre 2, Bälinge 171    
31 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 170    
32 Jörgen Lindström, Uppsala 170    
33 Jonny Orebrand, Alunda 169    
34 Kerstin Persson, Gimo 169    
35 Onsby 4H, Onsby Alunda 169    
36 Bertil Alm, Alunda 168    
37 Johan Åhman, Fors Gimo 168    
38 Bitte Mattsson I, Alunda 168    
39 Lennart Pettersson, Österbybruk 168    
40 Simon Hållsten, Söderby Östhammar 168    
41 Niklas Fjärstedt, Viksta Björklinge  167    
42 Lovisa Karlsson, Gävle 167    
43 Rune "Tjotta", Hånsta Alunda 167    
44 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 166    
45 Syjuntan IV, Alunda 166    
46 Anders Wikner, Uppsala 166    
47 Tomas Bergkvist, Alunda 165    
48 Lars-Erik Öhlén, Kungsbacka 165    
49 Diana Jettingstad, Morkarla 165    
50 Annica Mårtensson, Klev Alunda 165    
51 Frissan, Gimo 165    
52 Conny Pettersson, Fors Gimo 165    
53 Tomas Bergkvist, Alunda 164    
54 Kenneth Nordström, Gimo 164    
55 Krister Pettersson, Österbybruk 164    
56 Carina Söderberg, Uppsala 164    
57 Håkan Andersson, Älglösa Österbybruk 164    
58 Elisabeth Sundberg, Östhammar 163    
59 Jonte Andersson, Onsby Alunda 163    
60 Lilla Onsby, Onsby Alunda 163    
61 Anne-Maria Österberg, Alunda 163    
62 Ola Sundin, Gimo 162    
63 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 162    
64 Sonny Westerberg, Österbybruk 162    
65 David Gargiulo, Storvreta 162    
66 Joel Andersson, Gimo 162    
67 Anne-Maria Österberg, Alunda 162    
68 Robin Söderberg, Uppsala 162    
69 Nova-L Svensson, Österbybruk 161    
70 Nils Henriksson, Alunda 161    
71 Bertil Alm, Alunda 161    
72 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 161    
73 Gun Hägg, Gimo 160    
74 Stella Svensson, Österbybruk 160    
75 Barbro Gustavsson, Morkarla 160    
76 Svante Orebrand, Klev Alunda 160    
77 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 160    
78 Sanna Andersson, Gimo 160    
79 Sara Andersson, Bälinge 159    
80 Sverker Brundin, Snesslings Östhammar 159    
81 Zach Söderberg, Bälinge 159    
82 Barbro Espeteg, Västerås 158    
83 Lars-Ove Olsson, Östhammar 158    
84 Börje Krantz, Nyborg Alunda 158    
85 Kent Johansson, Morkarla 157    
86 Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 157    
87 Inger Hägglund, Alunda 156    
88 Anne-Maria Österberg, Alunda 156    
89 Martin Westin, Uppsala 156    
90 Jan Franzén, Jönköping 156    
91 Ulf Jettingstad, Morkarla 155    
92 Daniel Hasselström, Almunge 155    
93 Markus Wallin, Valde Gimo 155    
94 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 154    
95 Nadja Forsblom, Uppsala 154    
96 Alundajuntan, Alunda 154    
97 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 154    
98 Lars-Ove Olsson, Östhammar 154    
99 Anders Söderberg, Morkarla 154    
100 Agneta Blom, Österbybruk 154    
101 Pirre 1, Bälinge 154    
102 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 153    
103 Sofia Jons Onsten, Uppsala 153    
104 Erik Davidsson, Västerberga Rasbo 153    
105 Ove Lundin, Alunda 153    
106 Pia Westerlund, Öregrund 153    
107 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 153    
108 Vera Nyberg, Visby 153    
109 Maria Thuré, Fors Gimo 152    
110 Stig Josefsson, Alunda 152    
111 Leif Mattsson, Morkarla 152    
112 Michael Karlsson, Gimo 152    
113 Bertil Tissier, Österbybruk 152    
114 Maria Åhman, Kilby Alunda 152    
115 Martin Levin, Uppsala 152    
116 Magne Orebrand, Uppsala 152    
117 Magnus Åhman, Borås 151    
118 Peter Freding, Uppsala 151    
119 Christina Söderberg, Uppsala 151    
120 Seidy Åkerlöf, Gimo 151    
121 Dan Bergman, Östhammar 151    
122 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 151    
123 Emilia Backholm, Uppsala 151    
124 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 151    
125 Roger Hedström, Gräsö 150    
126 Göran Gelinder, Alunda 150    
127 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 150    
128 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 150    
129 Bertil Johansson, Gimo 149    
130 Rolf Sandström, Alunda 149    
131 Claes Thorén, Uppsala 149    
132 Lillebror Björkman, Morkarla 149    
133 Bertil Johansson, Gimo 148    
134 Tova Johansson, Löddby Alunda 148    
135 Kenneth Hägg, Gimo 148    
136 Mjölk Jonte, Onsby Alunda 148    
137 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  148    
138 Elis Thuré, Fors Gimo 148    
139 Pia Nordling, Onsby Alunda 148    
140 Thorbjörn Lundin, Alunda 147    
141 Alvar Gustavsson, Morkarla 147    
142 Jöran Gelinder, Alunda 147    
143 Christina Söderberg, Uppsala 147    
144 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 147    
145 Staffan Wallin, Valde Gimo 147    
146 Nina Charles, Österbybruk 146    
147 Alvar Gustavsson, Morkarla 146    
148 Dick Mattsson, Alunda 146    
149 Tobbe Söderlund, Alunda 146    
150 Mats Johansson, Aspdal Alunda 146    
151 Marie Nyberg, Visby 146    
152 Wilmer Lindholm, Stavby Alunda 145    
153 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 145    
154 Ulf Lundgren, Tierp 145    
155 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 145    
156 Anne-Maria Österberg, Alunda 145    
157 Magnus Zeile, Uppsala 144    
158 Ove Nyberg, Morkarla 144    
159 Börje Krantz, Nyborg Alunda 144    
160 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 144    
161 Peter Jonsson, Skoby 144    
162 Viktor Wikner, Uppsala 144    
163 Leif Söderberg, Uppsala 144    
164 Ann Söderberg, Uppsala 143    
165 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  143    
166 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  143    
167 Tommy Pettersson, Alunda 143    
168 Eva Andersson, Gimo 143    
169 Tommy Pettersson, Alunda 143    
170 Bertil Johansson, Gimo 143    
171 Robin Söderberg, Uppsala 142    
172 Molly Nyberg, Österbybruk 142    
173 Magnus Nilsson, Gimo 142    
174 Tuva Davidsson, Västerberga Rasbo 142    
175 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 142    
176 Moa Johansson, Sävja Uppsala 142    
177 Madéléné Alpsjö, Andersbo Österbybruk 141    
178 Maj Gelinder, Alunda 141    
179 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 141    
180 I-L Sandström, Alunda 141    
181 Los Velos (LEÅ), Kilby Alunda 140    
182 Ove Lundin, Alunda 140    
183 Kerstin Orebrand, Klev Alunda 140    
184 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 140    
185 Nour Åhman, Fors Gimo 139    
186 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 139    
187 Håkan Davidsson, Strömsbro Alunda 139    
188 Peter Jonsson, Skoby 139    
189 Olof Ahlén, Österbybruk 139    
190 Kenneth Blom, Österbybruk 138    
191 Majken Tranberg I, Österbybruk 138    
192 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 138    
193 Mia Storm, Gimo 138    
194 Anne-Maria Österberg, Alunda 138    
195 Mårten Orebrand, Falköping 138    
196 Tomas Ericsson, Morkarla 138    
197 Sam Sunnerstrand, Hargshamn 138    
198 Leif Söderberg, Uppsala 138    
199 Britta Lindholm Elovsson, Uppsala 137    
200 Thorbjörn Lundin, Alunda 137    
201 Marita Lundin, Morkarla 137    
202 Filip Orebrand Hruby, Uppsala 137    
203 Jonny Söderberg, Söderby Alunda 137    
204 Chloe Mattsson, Österbybruk 137    
205 Ulf Lundin, Morkarla 136    
206 Birgitta Mattsson, Gimo 136    
207 Vitas Andersson, Gimo 136    
208 Alfie Björkman, Morkarla 136    
209 Iréne Nyberg, Morkarla 136    
210 Björn Pettersson, Pesarby Österbybruk 136    
211 Nils Henriksson, Alunda 136    
212 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 136    
213 Birgitta Johansson, Norrtälje 135    
214 Ove Nyberg, Morkarla 135    
215 Marita Andersson, Morkarla 135    
216 Maria Åhman, Kilby Alunda 134    
217 Stig Josefsson, Alunda 134    
218 Laura Orebrand, Kilby Alunda 134    
219 Oliver Mattsson, Österbybruk 134    
220 Bertil Johansson, Gimo 134    
221 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 133    
222 Magnus Åhman, Borås 133    
223 Maud Uddfeldt Levin, Uppsala 133    
224 Colin Davidsson, Västerberga Rasbo 133    
225 Mats Fredriksson, Uppsala 132    
226 Roger Jonsér, Alunda 132    
227 Täljstensklubben, Kungsbacka 132    
228 Tony Lundquist, Åkersberga 131    
229 Freja Broman, Gimo 131    
230 Camilla Etteborn, Alingsås 131    
231 Åke Lydh, Österbybruk 131    
232 Alvar Gustavsson, Morkarla 130    
233 Phayong Iamek Johansson, Morkarla 130    
234 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 129    
235 L-Å Jakobsson, Högsta Uppsala 129    
236 Amela Cohodarevic 129    
237 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 129    
238 Jane Lövgren, Karby Uppsala 129    
239 Håkan Mattsson, Österbybruk 129    
240 Elvira Tranberg I, Österbybruk 129    
241 Robin Olsson, Österbybruk 129    
242 Ann Söderberg, Uppsala 128    
243 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda  128    
244 Ulrica Bergman 128    
245 Kristina Andersson, Uppsala 128    
246 Bitte Mattsson II, Alunda 127    
247 Kent Hedengren, Lejsta Uppsala 127    
248 Jenny Gunnarsson, Alunda 127    
249 Gunilla Andersson, Gimo 127    
250 Lotta Ohlström, Österbybruk 127    
251 Roger Andersson Rud, Gimo 127    
252 Thomas Gahne, Uppsala 126    
253 Mats Ekström, Gimo 126    
254 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 126    
255 Gullveg Klint, Valde Gimo 126    
256 Bo Eklund Källberga Alunda 126    
257 Bo Käll, Österbybruk 126    
258 Christoffer Storäng, Uppsala 125    
259 Patrik Lantz, Uppsala 125    
260 Barbro Espeteg, Västerås 125    
261 Ingrid Goldwitz, Uppsala 125    
262 Elin Söderqvist, Gimo 125    
263 Melker Nyberg, Österbybruk 125    
264 Jesper Söderberg, Uppsala 125    
265 Aron Orebrand, Uppsala 124    
266 Leif Hägglund, Alunda 124    
267 Rolf Lundgren, Uppsala 123    
268 Alf Björkman, Morkarla 123    
269 Ove Thuré, Gimo 123    
270 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 123    
271 Sören Lidén, Alunda 123    
272 Peter Sandberg, Österbybruk 123    
273 Sara Andersson, Onsby Alunda 122    
274 Victor Strömberg, Gimo 122    
275 Ulf Lundin, Morkarla 122    
276 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 122    
277 Barbro Eriksson, Uppsala 122    
278 Anders Persson, Skarphärad 121    
279 Magnus Brinck, Uppsala 121    
280 Christina Söderberg, Uppsala 121    
281 Mats Eriksson, Valde Gimo 121    
282 Göte Åhman, Alunda 121    
283 Karin Orebrand, Uppsala 121    
284 Helena Jingåker, Andersbo Österbybruk 121    
285 Birgitta Smith,Kungsbacka 120    
286 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 120    
287 Zeth Lindholm, Stavby Alunda 120    
288 Erling Lövgren, Karby Uppsala 120    
289 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 120    
290 Alf Björkman, Morkarla 120    
291 Emil Hägglund, Alunda 119    
292 Marita Andersson, Morkarla 119    
293 Gunhild Andersson, Gimo 119    
294 Team Mattsson II, Alunda 119    
295 Lucas Skyllerman, Morkarla 119    
296 Tommy Pettersson, Alunda 119    
297 Kristina Andersson, Uppsala 118    
298 Magne Orebrand, Uppsala 118    
299 Elisabeth Högberg, Uppsala 117    
300 Ingrid Krantz, Skoby 117    
301 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 117    
302 Mattias Nyberg, Morkarla 116    
303 Sanna Ericson, Alunda 116    
304 Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 116    
305 Kristofer Norén, Golvsta Alunda 116    
306 ICA-Peter, Alunda 116    
307 Gunilla Mattsson, Gimo 116    
308 Torgny karlsson, Bro Gård Österbybruk 116    
309 Daniel Pettersson, Österbybruk 116    
310 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 115    
311 Olof Ahlén, Österbybruk 115    
312 Neo Mattsson Tranberg, Österbybruk 115    
313 Hugo Nyberg, Visby 115    
314 Bo Käll, Österbybruk 115    
315 Kenneth Hägg, Gimo 114    
316 Söderkulla Gård, Morkarla 114    
317 Håkan Jansson, Lunda Alunda 114    
318 Bertil Tissier, Österbybruk 114    
319 Team Mattsson, Alunda 114    
320 Eva Andersson, Gimo 114    
321 Zoie Nyberg, Visby 114    
322 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 114    
323 Carl Silfverforsen, Alunda 113    
324 Staffan Wallin, Valde Gimo 113    
325 Marina Käll, Österbybruk 113    
326 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 113    
327 Bo Käll, Österbybruk 113    
328 Maria Storäng, Uppsala 112    
329 Rut sandberg, Morkarla 112    
330 Inga Alm, Alunda 111    
331 Ida Nilsson, Gimo 111    
332 Sanna Ericson, Alunda 111    
333 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 111    
334 Siv Holmgren, Aspdal Alunda 110    
335 Anette Bohman, Östhammar 110    
336 Liam Orebrand, Uppsala 109    
337 Anne Ågren, Uppsala 109    
338 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 109    
339 Elvis Andersson Rud, Gimo 109    
340 Kent Mattsson, Alunda 109    
341 Elin Silfverforsen, Alunda 109    
342 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 109    
343 Kenneth Nordström, Gimo 109    
344 Susanne Johansson, Gimo 108    
345 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 108    
346 Dennis Larsson, Österbybruk 107    
347 Doris Andersson, Gimo 106    
348 Göran Levin, Uppsala 106    
349 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 106    
350 Roger Jonsér, Alunda 106    
351 Amanda Lindström, Uppsala 106    
352 Alice Nyberg, Österbybruk 105    
353 Eva Bengtsson, Uppsala 104    
354 Martin Nyberg, Österbybruk 104    
355 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 104    
356 Classe Mårtensson, Klev Alunda 103    
357 Barbro Gustavsson, Morkarla 103    
358 Aron Åhman, Fors Gimo 103    
359 Milly Söderqvist,Gimo 103    
360 Maria Hietala, Österbybruk 102    
361 Åke Sundberg, Östhammar 102    
362 Mellanbror Mattsson, Morkarla 102    
363 Håkan Jansson, Lunda Alunda 102    
364 Jonny Orebrand, Alunda 98    
365 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 97    
366 Tomas Pettersson, Örbyhus 96    
367 Gerth Westerlund, Gimo 96    
368 Staffan Ekström, Morkarla 96    
369 Ove Nyberg, Morkarla 93    
370 Lars-Gunnar Andersson, Gimo 91    
371 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 91    
372 Marina Käll, Österbybruk 89    
373 Roine Söderström, Flymyra Österbybruk 88    
374 Carl Oscar Walltin, Morkarla 87    
375 Karina Rahm Engvall, Östhammar 77    
376 Christine Sundström, Gimo 63    

 

 

Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

Intersport

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46703458707, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

 

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan