Hoppa till sidans innehåll

Tipset våren 2017 efter 3 matcher

2017-05-07 20:35
  • Uppdaterad: 2017-05-07 21:15

Favoritseger i derbyt mot Olands FF. 204 kuponger av 410 hade bortaseger så det visar att våra tippare har bra fotbollskunskaper. Inger behåller ledningen även om hon har två herrar på G (Göran och Gerth) i bakhasorna. Tre inom 1 poäng! Men många matcher kvar, nästa är Fjärdhundra borta på lördag.

Samtliga resultat; Gimo IF FK 2 - Almo 1-6, Almo - Storvreta 0-0, Olands FF - Almo/UEIF 2 0-3

Plac   Poäng
1 Inger Lydh, Österbybruk 64
2 Göran Söderqvist, Mysslinge 64
3 Gerth Westerlund, Gimo 63
4 Emmy Pettersson, Fors 59
5 Margareta Jakobsson, Högsta  
  Nils Henriksson, Alunda 59
7 Robin Söderberg, Uppsala  
  Viktoria Mårtensson, Alunda 57
9 Elisabeth Sundberg, Östhammar 57
10 Gunhild Andersson, Gimo  
  Perra Wallner, Kilby Fredsholm  
  Roger Lamell, Alunda  
  Ulla Pettersson, Fors Gimo 56
14 Rolf Lundgren, Uppsala 56
15 Mikael Larsson, Alunda 55
16 Mellanbror Mattsson, Tranby  
  Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 55
18 Ingrid Söderberg, Kilby  
  Jörgen Lindström, Uppsala 55
20 Maria Thuré, Fors Gimo 53
21 Sara Andersson, Onsby 53
22 Nicklas Söderberg, Alunda 51
23 Bitte Mattsson, Alunda  
  Håkan Mattsson, Österbybruk 49
25 Carolina Svedare, Alunda  
  Maria Åhman, Kilby 48
27 Maria Åhman, Kilby 47
28 Kent Mattsson, Alunda 47
29 Kent Mattsson, Alunda 47
30 Bertil Johansson, Gimo  
  Jesper Söderberg, Uppsala  
  Vivi-Ann Pettersson, Trätmot Almunge 46
33 Eva Helén, Norrgärde Alunda 46
34 Alf Lundin, Skyndeln 46
35 Bertil Alm, Alunda 46
36 Lasse o Gittan. Frillsås 46
37 Stefan Eriksson, Östhammar 45
38 Eva Bengtsson, Uppsala 45
39 Tommy Pettersson, Gimo 45
40 Karin Orebrand, Uppsala  
  Phayong Iam-ek Johaysson, Morkarla 44
42 John Sandberg, Morkarla  
  Lars-Åke Jakobsson, Högsta 44
44 Börje Krantz, Nyborg Alunda  
  Maria Storäng, Uppsala  
  Therese Strandell, Uppsala-Näs 44
47 Lars-Erik Åhman, Kilby  
  L-E Åhman, Kilby 44
49 Siv Holmgren, Aspdal 44
50 Tommy Ericsson, Alunda 43
51 Sune Johansson, Alunda 43
52 Bernt Eriksson, Happsta 43
52 Classe o Annica, Klev 43
52 Gun Lyd, Österbybruk 43
52 Marina Käll, Österbybruk 43
56 Daniel Hasselström, Almunge 43
56 Lasse Öhlén, Frillesås 43
56 Tony Söderström, Grän Uppsala 43
59 Margareta Jakobsson, Högsta 43
60 Bengt Lövström 2, Gimo 43
60 Birgitta Mattsson, Gimo 43
62 Bitte II, Alunda 43
63 Andreas Breidenskog, Alunda 43
63 Jakob Johansson, Hammarby 43
63 Leif Söderberg, Uppsala 43
63 Magnus Åhman, Borås 43
63 Åke Johansson, Löddby 43
68 Dag Holm, Uppsala 42
68 Nils-Erik Holm, Tierp 42
70 Juhani Salo, Österbybruk 42
71 Anne-Maria Österberg, Alunda 42
72 Göran Gelinder, Alunda 42
72 Majken Gunnarsson, Alunda 42
72 Micka o Anna, Gävle 42
75 Lovisa Karlsson, Gävle 42
75 Magne Orebrand, Uppsala 42
75 Mikael Skörd, Alunda 42
78 Linda Lamell, Alunda 42
79 Håkan Davidsson, Strömsbro 42
80 Ove Nyberg, Morkarla 42
81 Carina Söderberg, Uppsala 42
81 Conny Pettersson, Fors Gimo 42
81 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 42
81 Neo Mattsson Tranberg  Österbybruk 42
85 Kristofer Mårtensson, Alunda 42
85 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 42
87 Mikael Davidsson, Golvsta Alunda 42
88 L-G Andersson, Gimo 41
89 Linus Söderström, Halmstad 41
90 Gun Lövström 2, Gimo 41
91 Oliver Mattsson, Österbybruk 41
92 Dick Mattsson, Alunda 41
93 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 41
93 Barbro Espeteg, Västerås 41
93 Bo Käll, Österbybruk 41
93 Donja, Alunda 41
93 Lars Johansson, Uppsala 41
93 Lars-Gunnar Andersson, Gimo 41
93 Majken Tranberg, Österbybruk 41
93 Peter Jonsson, Skoby 41
93 Staffan Ekström, Morkarla 41
93 Tova Johansson, Löddby 41
103 Inga-Lill Kjettselberg, Morkarla 40
103 Micke Sandman, Uppsala 40
105 Dick Mattsson, Alunda 40
105 Anne-Maria Österberg, Alunda 40
107 Jan Franzén, Jönköping 40
107 Jimmy Mattsson, Gimo 40
107 Jonte Andersson, Onsby 40
107 Mats Fredriksson, Uppsala 40
107 Patrik Lantz, Uppsala 40
107 Tord Strannefors, Uppsala 40
113 Inger Lundin, Skyndeln 40
113 Leif Söderberg, Uppsala 40
113 Viktor Wikner, Uppsala 40
116 Wilmer Lindholm, Stavby 40
117 Nonno Andersson 1, Gimo 39
118 Mathias Mattsson, Uppsala 39
118 Nonno Andersson 2, Gimo 39
120 Ingrid Söderberg, Kilby 39
121 Jonas Österberg, Alunda 39
122 Ted Eriksson, Golvsta Alunda 38
123 Peter Eklund, Östhammar 37
124 Göran Levin, Uppsala 37
125 Moa Lager, Gimo 37
126 ICA-Peter 37
127 Zeth Lindholm, Stavby 37
128 Barbro Andersson, Gimo 36
129 Berit Åhman, Alunda 35
130 Sture Åhlén, Alunda 34
131 Chloé Mattsson, Österbybruk 34
132 Birgitta Smith, Frillesås 34
132 Maria Isabell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 34
132 Roger Norén, Hånsta Alunda 34
132 Stig Josefsson, Alunda 34
136 Vera Nyberg, Visby 34
137 Ingrid Krantz, Skoby 33
137 Tomas Ericsson, Morkarla 33
139 Sören Johansson, Hammarby 33
140 Frissan, Gimo 33
140 Martin Nyberg, Österbybruk 33
142 Foto Mjölkjonte, Onsby  33
142 Rolf Lydh, Österbybruk 33
144 Stig Josefsson, Alunda 32
145 Barbro Gustavsson, Morkarla 32
145 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 32
145 Peter Forsblom, Uppsala 32
148 Peter Jonsson, Skoby 32
149 Kjell Renstål, Uppsala 32
150 Ann Söderberg, Uppsala 32
150 Ingegerd Eriksson, Alunda 32
150 Staffan Johansson, Löddby 32
153 Magne Orebrand, Uppsala 32
154 Eric Lundin, Alunda 32
155 Lucas Philipsson, Morkarla 32
155 Thord Palmqvist, Alunda 32
157 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 31
158 Amela Cohodarrvic, Uppsala 31
158 Elvira Tranberg, Österbybruk 31
158 Pia Westerlund, Öregrund 31
158 Stig Österberg, Syding Ösby 31
162 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 31
162 Anne-Maria Österberg, Alunda 31
162 Barbro Gustavsson, Morkarla 31
162 Bo Österberg, Kilby 31
162 Christina Söderberg, Uppsala 31
162 Classe Mårtensson, Klev 31
162 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 31
162 Inger Hägglund, Alunda 31
162 Jacob Söderqvist, Gimo 31
162 Jan Hultqvist, Märsta 31
162 Ulla Strannefors, Uppsala 31
162 Åke Sundberg, Östhammar 31
174 Harri Lundgren, Happsta 31
174 Ola Sundin, Gimo 31
174 Sissel Orebrand, Enköping 31
177 Anne-Maria Österberg, Alunda 31
178 Denise & Jakob Johansson, Hammarby 31
178 Erik Davidsson, Västerberga 31
178 Gun Lövström 1, Gimo 31
181 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 31
181 Elisabeth Högberg, Uppsala 31
181 Mats Johansson, Aspdal 31
181 Sara Andersson, Uppsala 31
185 Bo Käll, Österbybruk 31
186 Joel Andersson, Morkarla 31
186 Jonas Lantz, Björklinge 31
188 Henrik Tapper Österbybruk 31
188 Stig Hellberg, Bälinge 31
190 Östen Bernelind, Jönninge 30
191 Björn Lundin, Svenska Hyresmaskin 30
191 Erik Kjellin, Österbybruk 30
193 Lennart Johansson, Syding Ösby 30
194 Karin Orebrand, Uppsala 30
195 Pär Höglund, Österbybruk 30
196 Ulf Lundin, Morkarla 30
197 Staffan Wallin, Valde Gimo 30
198 Tomas Sweijer, Uppsala 30
199 Bertil Johansson, Gimo 30
199 Elis Thuré, Fors Gimo 30
199 Gert Amnell, Morkarla 30
199 Ingrid Söderberg, Kilby 30
199 K-G o Eva Mårtensson, Hörby 30
199 Nils Henriksson, Alunda 30
199 Sara Mårtensson, Klev Alunda 30
199 Sune Johansson, Alunda 30
207 Håkan Davidsson, Strömsbro 30
207 Åsa Mårtensson, Alunda 30
209 Rune "Tjotta"Jansson, Hånsta 30
210 Domarresan, Pulver med polare 30
210 Jan Pettersson, Uppsala 30
210 Peter Jonsson, Skoby 30
213 Eva Helén, Norrgärde Alunda 30
213 Leif Hägglund, Alunda 30
213 Mattias Bergman, Gimo 30
213 Sverker Brundin, Snesslinge 30
217 Elis Thuré, Fors Gimo 30
218 Sissel Orebrand, Enköping 29
219 Jonny Orebrand, Alunda 29
219 Kerstin Persson, Gimo 29
219 Sofia Bäfve, Västerberga 29
222 Alf Björkman, Morkarla 29
222 Robin Söderberg, Uppsala 29
224 Ann-Mari Åström, Gimo 29
224 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 29
226 Carl Oscar Walltin, Morkarla 29
226 Göran Westerman, Saringe 29
226 Lina Strannefors, Uppsala 29
226 Vivi-Ann Pettersson, Trätmot Almunge 29
230 Dick Mattsson, Alunda 29
230 Iréne Nyberg, Morkarla 29
230 L-E Åhman, Kilby 29
230 No Name, ICA Alunda 29
230 Sofie Mårtensson, Alunda 29
235 Camilla Skyllerman, Morkarla 29
235 Joakim Petersson, Östhammar 29
235 Martin Breidenskog, Alunda 29
238 Bengt Lövström 2, Gimo 29
238 Milo Svensson, Österbybruk 29
240 Krister Wennman,Björklinge 29
240 Maineth Sandberg, Morkarla 29
240 Mattias Nyberg, Morkarla 29
240 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 29
240 Anne-Maria Österberg, Alunda 29
240 Pirre 29
246 Carl Silfverforsen, Alunda 29
247 Inga Alm, Alunda 29
248 Sonny Westerberg, Österbybruk 28
248 Östen Bernelind, Jönninge 28
250 Kristina Andersson, Uppsala 28
251 Hans-Olof Lund, Österbybruk 28
251 Rolf Lundgren, Uppsala 28
253 Jöran Gelinder, Alunda 28
253 Kristina Andersson, Uppsala 28
253 Marie Nyberg, Visby 28
256 Affe Björkman, Morkarla 28
256 Ove Nyberg, Morkarla 28
258 Elin Silfverforsen, Alunda 28
258 Lars-Ove Olsson, Östhammar 28
260 Andreas Wahlqvist, Gimo 28
260 Lennart Bengtsson, Östhammar  28
260 Ove Lundin, Alunda 28
260 Syjuntans experter, Alunda 28
264 Göte Åhman, Alunda 28
264 Per Wiklund, Alunda 28
264 Thorbjörn Börjesson, Gimo 28
264 Diana Jettingstad, Morkarla 28
268 Per Sandberg, Morkarla 28
269 Johan Åhman, Fors Gimo 28
270 Marina Käll, Österbybruk 27
271 Colin Davidsson, Västerberga 27
271 Ulla Söderqvist, Mysslinge 27
273 Annika Lager, Gimo 27
274 Lillebror Björkman, Morkarla 27
274 Seidy Åkerlöf, Gimo 27
274 Tony Lundquist, Åkersberga 27
277 Anne-Marie Pettersson, Uppsala 27
277 Molly Nyberg, Österbybruk 27
277 Mona Skörd, Björklinge 27
277 Olle Ahlén, Österbybruk 27
281 Kadri Skogberg, Uppsala 27
282 Denise Johansson, Hammarby 27
282 Nour Åhman, Fors Gimo 27
284 Anders Kjellin, Österbybruk 27
285 Magne Wahlund, Österbybruk 27
285 Östen Andersson, Bolka 27
287 Brynäsarn, Kanalvägen, Ö-bruk 27
288 Gustis 27
288 Martin Johansson, Hammarby 27
290 Peter Lundgren, Tierp 26
291 Håkan Björnberg, Björklinge 26
292 Maj Gelinder, Alunda 26
293 Kerstin Orebrand, Klev 26
293 Lars-Åke Jakobsson, Högsta 26
293 Maggan Larsson, Gimo 26
293 Victor Strömberg, Ånö Östhammar 26
297 Cecilia Lantz, Uppsala 26
298 Kent Holm, Gålarmora Lövstabruk 25
298 Ulf Jettingstad, Morkarla 25
300 Rolf Nordin, Gimo 25
301 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 25
302 Gunvi Bergström, Gimo 25
303 Johan Lundström, Knivsta 24
304 Olav Mattsson, Gimo 24
305 Conny Thorén, Visby 24
306 Bengt Lövström 1, Gimo 21
307 Håkan Jansson, Lunda 20
307 Lone Legue, Uppsala 20
309 Rolf Sandström, Alunda 20
309 Thorbjörn Lundin, Alunda 20
311 Bo Käll, Österbybruk 19
312 Pernilla Lundgren, Österbybruk 19
313 Fam. Nordström/Lydh, Österbybruk 19
313 Leif Mattsson, Morkarla 19
315 Gustis 19
316 Abed Moro, Steningehöjden 19
316 Allan Helén, Norrgärde Alunda 19
316 Fredrik Lundqvist, Fors Gimo 19
316 Gunhild Andersson, Gimo 19
316 Ingrid Goldwitz, Uppsala 19
316 Jan Fondelius, Österbybruk 19
316 Laura Orebrand, Kilby 19
316 Pirre 19
324 Bo Eriksson, Alunda 18
324 Helena Jingåker, Andersbo 18
324 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 18
324 Robin Söderberg, Uppsala 18
328 Magnus Åhman, Borås 18
329 Martin Westin, Uppsala 18
330 Katrin Hållinder, Gimo 18
330 Mats Eriksson, Valde Gimo 18
330 Thomas Grehn, Åstorp Alunda 18
333 Jonny Orebrand, Alunda 18
333 Maud Uddfeldt Levin, Uppsala 18
335 Jimmy Hillberg, Lunda  17
336 Tuva Davidsson, Västerberga 17
337 Aron Åhman, Fors Gimo 17
337 Emilia Backholm, Uppsala 17
339 Annica Mårtensson, Klev 17
339 Barbro Espeteg, Västerås 17
339 Christer Söderberg, Alunda 17
339 Christina Söderberg, Uppsala 17
339 Harriet Widén Åhman, Alunda 17
339 Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 17
339 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 17
346 Börje Krantz, Nyborg Alunda 17
346 Fredrik Birgersson, Uppsala 17
346 Ingrid Krantz, Skoby 17
346 Juhani Salo, Österbybruk 17
346 Malin Åhman, Uppsala 17
346 Malin Åhman, Uppsala 17
346 Roger Hedström, Gräsö 17
346 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 17
346 Sten Josefsson, Österbybruk 17
346 Sten Josefsson, Österbybruk 17
356 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 17
356 Ann-Marie Nylén, Gimo 17
356 Eva Andersson, Gimo 17
356 Joel Andersson, Morkarla 17
356 Kristofer Norén, Golvsta 17
356 Olle Ahlén, Österbybruk 17
356 Åke Lydh, Österbybruk 17
363 Pia Nordling, Onsby Alunda 16
364 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 16
364 Håkan Jansson, Lunda 16
366 Gunnar Holmgren, Gimo 16
366 L-G Andersson, Gimo 16
366 Alvar Gustavsson, Morkarla 16
366 Bertil Johansson, Gimo 16
366 Bertil Johansson, Gimo 16
366 Kent Johansson, Morkarla 16
366 Olof Pousette, Uppsala 16
366 Ulf Lundin, Morkarla 16
374 Asta Palmqvist, Alunda 16
374 Kerstin Orebrand, Klev 16
376 L-Å Jakobsson, Högsta 16
376 Madeleine Andersson, Åstorp Alunda 16
376 Svante Orebrand, Klev 16
376 Ulla o Conny Pettersson, Fors Gimo 16
376 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 16
381 Alvar Gustavsson, Morkarla 15
382 Andreas Rydåker, Österbybruk 15
383 Björn Höglund, Uppsala 15
383 Tobias Kaj, Svenska Hyresmaskin 15
385 Bengt Wahlund, Lund 15
385 Mattias Ekman, Degerfors 15
387 Marita Andersson, Morkarla 15
387 Viktor Karlsson, Alunda 15
389 Sanna Andersson, Gimo 14
390 Gullveg Klint, Valde Gimo 14
391 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 14
391 Lars Grandin, Uppsala 14
391 Mats Ekström, Gimo 14
394 Ingela Winberg, Österbybruk 14
394 Marita Andersson, Morkarla 14
396 Ulrica Bergman, Gimo 14
397 Anders Karlsson, Österbybruk 13
398 Gunni Lantz, Skyndelstorp 13
398 Mats Karlsson, Gimo 13
398 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 13
398 Niklas Nilsson, Folkärna 13
398 Ove Nyberg, Morkarla 13
398 Staffan Wallin, Valde Gimo 13
404 Stig Bergström, Gimo 12
405 Rolf Nordin, Gimo 11
406 Zoie Nyberg, Visby 11
407 Elin Söderqvist, Gimo 10
408 Bo Käll, Österbybruk 10
409 Torsten Jansson, Morkarla 5
410 Torsten Jansson, Morkarla 2
Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46709652508, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

Vaxverkstan

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan