Hoppa till sidans innehåll

Tipset hösten 2019 efter 9 matcher

16 SEP 2019 22:14
  • Skapad: 16 SEP 2019 22:14

Förlusterna radar upp sig, trots höstens, ja kanske säsongens bästa spel/inställning och Österbyborna radar upp sig i toppen på tipset! Notera också alla lånväga tippare. Zixten i skånska Lund bäst för tillfället med en 10:e plats. Någon som räknat antalet landskap som är med på tipset ? Kanske lika många som indisponibla spelare, denna omgång saknades totalt 11 spelare av olika anledningar.

Bara 4 matcher kvar men mycket kan hända ännu! Tierps IF 2 - Almo 4-2

Plac.   Poäng
1 Peter Lundgren, Tierp 151
2 Mattias Lindvall, Österbybruk 148
3 Milo Svensson, Österbybruk 143
4 Nova-Li Svensson, Österbybruk 140
5 Marion Törnkvist, Österbybruk 139
6 Jonny Gustavsson, Öregrund 138
7 5 systrar 1 bror 137
8 Stella Svensson, Österbybruk 136
9 Sonny Westerberg, Österbybruk 136
10 Zixten Key, Lund 135
11 Ove Nyberg, Morkarla 135
12 Håkan Davidsson, Löddby Alunda 134
13 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 134
14 Martin Nyberg, Österbybruk 134
15 Bertil Tissier, Österbybruk 133
16 Peter Freding, Uppsala 131
17 Maivor Enevåg, Gimo 131
18 Bertil Johansson, Gimo 131
19 Pernilla Lundgren, Österbybruk 130
20 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 129
21 Mats Ekström, Gimo 128
22 Thomas Ohlström, Österbybruk 126
23 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 126
24 Erik Davidsson, Västerberga Rasbo 126
25 Michael Karlsson, Gimo 126
26 Sune Johansson, Alunda 125
27 Staffan Wallin, Valde Gimo 125
28 Affe Söderqvist, Gimo  
  Majken Tranberg, Österbybruk 124
30 Anne-Maria Österberg, Alunda 124
31 Håkan Davidsson, Löddby Alunda 124
32 Roger Jonsér, Alunda 123
33 Maineth Sandberg, Morkarla 123
34 Mikael Fredriksson, Uppsala 123
35 Alvar Gustavsson, Morkarla 122
36 Kristofer Mårtensson, Alunda 122
37 Bertil Tissier, Österbybruk 122
38 Nils Henriksson, Alunda 122
39 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 122
40 Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 122
41 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 122
42 Vanessa Karlsson, Gimo 121
43 Lars-Ove Olsson, Östhammar 121
44 Bertil Johansson, Gimo 121
45 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 121
46 Tony Lundquist, Åkersberga 121
47 Anne-Maria Österberg, Alunda 121
48 Therese Tagerud, Morkarla 120
49 Jörgen Lindström, Uppsala 120
50 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 120
51 Anne-Maria Österberg, Alunda 120
52 Maria Åhman, Kilby Alunda 120
53 Neo Mattsson Tranberg, Österbybruk 119
54 Tomas Ericsson, Morkarla 119
55 Pia Westerlund, Öregrund 118
56 Sven Ehrengren, Österbybruk 118
57 Ellenor Karlsson, Österbybruk 118
58 Bo Österberg, Kilby Alunda 118
59 Bertil Johansson, Gimo 118
60 Anne-Maria Österberg, Alunda 118
61 Jonny Törnqvist, Brotorp Österbybruk 117
62 Barbro Gustavsson, Morkarla 117
63 Ove Nyberg, Morkarla 117
64 Christina Söderberg, Uppsala 116
65 Kent Mattsson I 116
66 Stig Josefsson, Alunda 116
67 Carina Söderberg, Uppsala 116
68 Håkan Jansson, Lunda Alunda 115
69 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 114
70 Inga-Lill Kjettselberg, Morkarla 114
71 Lotta Pettersson, Gimo 114
72 Rolf Lundgren, Uppsala 114
73 Rune "Tjotta", Hånsta 114
74 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 114
75 Marie Nyberg, Visby 114
76 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 114
77 Wärdshus Gimo, Gimo 113
78 Brynäsaren, Kanalvägen Österbybruk 113
79 Leif Mattsson, Morkarla 113
80 Robin Söderberg, Uppsala 113
81 Lars-Erik Öhlén, Kungsbaka 113
82 Magne Orebrand, Uppsala 113
83 Christer Hellgren, Österbybruk 113
84 Bertil Johansson, Gimo 112
85 Wärdshus Gimo, Gimo 112
86 1 bror 5 systrar 112
87 Nils Henriksson, Alunda 112
88 Zach Söderberg, Bälinge 111
89 Christina Söderberg, Uppsala 111
90 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 111
91 Gunnar Söderkvist, Syding Ösby Alunda 111
92 Lasse P, Gamlis 111
93 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 111
94 Lillebror Björkman, Morkarla 111
95 Magne Orebrand, Uppsala 111
96 Marie Nyberg, Visby 111
97 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 111
98 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 110
99 Ove Nyberg, Morkarla 110
100 IP-gänget, Österbybruk 110
101 Ingrid Goldwitz, Uppsala 110
102 Åsa Sjöblom, Brotorp Österbybruk 110
103 Anders Kjellin, Österbybruk 110
104 Håkan Mattsson, Österbybruk 110
105 Gittan Smith, Kungsbacka 110
106 Bo Käll, Österbybruk 110
107 Kenneth Nordström, Gimo 110
108 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 109
109 Magnus Åhman, Borås 109
110 Elin Silfverforsen, Alunda 109
111 Stefan Mattsson, Uppsala 109
112 Oliver Mattsson, Österbybruk 108
113 Magnus Åhman, Borås 108
114 Emilia Backholm, Uppsala 108
115 Anton Söderberg, Uppsala 108
116 Phayong Iam Ek Johansson, Morkarla 108
117 Leif Andersson, Rasbo Nyvla 108
118 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 108
119 Julia Söderberg, Uppsala 108
120 Bertil Johansson, Gimo 108
121 Birgitta Smith, Kungsbacka 107
122 Anne-Maria Österberg, Alunda 107
123 Gunilla Magnusson, Mangskog 107
124 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 107
125 Eva Hellgren, Österbybruk 107
126 Roger Norén, Hånsta Alunda 107
127 Jonny Orebrand, Alunda 107
128 Jennifer Nobelius, Västeråker Uppsala 107
129 Pirre 1, Bälinge 106
130 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 106
131 Melker Nyberg, Österbybruk 106
132 Jan Franzén, Jönköping 106
133 Tova Johansson, Löddby Alunda 105
134 Sebastian Gunnarsson, Happsta Alunda 105
135 Kent Holm, Gålarmora Lövstabruk 105
136 Alvar Gustavsson, Morkarla 104
137 Tommy Pettersson, Alunda 104
138 Mjölk Jonte, Onsby Alunda 104
139 Fredrik Karlsson, Gimo 104
140 Carina Hägg, Knutsbol Alunda 104
141 Mattias Nyberg, Morkarla 104
142 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 104
143 Lars Torgny Karlsson, Bro Österbybruk 104
144 Rolf Sandström, Alunda 104
145 Fam. Jakobsson, Högsta Uppsala 104
146 Lisa Wikner, Helsingborg 104
147 Sara Andersson, Bälinge 104
148 Gunnar Söderkvist, Syding Ösby Alunda 104
149 Börje Krantz, Nyborg Alunda 103
150 Lucas Skyllerman, Morkarla 103
151 Stig Bergström, Gimo 103
152 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 103
153 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 103
154 Alva Lamell, Alunda 103
155 Bo Käll, Österbybruk 103
156 Viktor Karlsson, Alunda 103
157 Tomas Bergkvist, Alunda 103
158 Moa Johansson, Sävja Uppsala 102
159 Anette Magnusson, Mangskog 102
160 Sören Johansson, Hammarby Alunda 102
161 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 102
162 Ulf Jettingstad, Morkarla 102
163 Maggan Larsson, Gimo 102
164 Jonte Andersson, Onsby Alunda 102
165 Lilla Onsby, Onsby Alunda 102
166 Strömsbro 3 102
167 Gun-Britt Isaksson, Alunda 102
168 Tommy Engström, Korsbron Gimo 102
169 Staffan Johansson, Löddby Alunda 102
170 Karin Orebrand, Uppsala 101
171 Frissan, Gimo 101
172 Rolf Nordin, Gimo 101
173 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 101
174 Lars Johansson, Uppsala 101
175 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 101
176 Kerstin Persson, Gimo 101
177 Inga-Lena Sandström, Alunda 101
178 Bitte II, Alunda 101
179 Saga Svedare, Alunda 101
180 Jacob Söderqvist, Uppsala 101
181 Robin Söderberg, Uppsala 100
182 Erling Lövgren, Karby Uppsala 100
183 Krister Pettersson, Österbybruk 100
184 Michael Karlsson, Gimo 99
185 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 99
186 Leif Hägglund, Alunda 99
187 Lovisa Karlsson, Gävle 99
188 Kent Johansson, Morkarla 99
189 Vera Nyberg, Visby 99
190 Agneta Blom, Österbybruk 99
191 Kristina Andersson, Uppsala 99
192 Leif Söderberg, Uppsala 99
193 Johan Åhman, Fors Gimo 99
194 Margareta Larsson, Gimo 98
195 Erling Lövgren, Karby Uppsala 98
196 ICA-Peter 98
197 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 98
198 Anders Karlsson, Österbybruk 98
199 Peter Svedin, Gimo 98
200 Lars-Ove Olsson, Östhammar 98
201 Anna & Mikael Liljeberg, Hedesunda 98
202 Alvar Gustavsson, Morkarla 98
203 Håkan Jansson, Lunda Alunda 98
204 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 98
205 Mats Eriksson, Valde Gimo 98
206 Zoie Nyberg, Visby 97
207 Kenneth Blom, Österbybruk 97
208 Andersson Nordling, Onsby Alunda 97
209 Marita Andersson, Morkarla 97
210 Maj Gelinder, Alunda 97
211 Bo Österberg, Kilby Alunda 97
212 Staffan Ekström, Morkarla 97
213 Marina Käll, Österbybruk 96
214 Jane Lövgren, Karby Uppsala 96
215 Alvar Gustavsson, Morkarla 96
216 Christer Ohlström, Österbybruk 96
217 Tommy Pettersson, Alunda 96
218 Bitte I, Alunda 96
219 Markus Eriksson, Gimo 96
220 Thomas Gahne, Uppsala 96
221 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 96
222 Leif Söderberg, Uppsala 95
223 Marita Andersson, Morkarla 95
224 Roger Hedström, Gräsö 95
225 Göran Gelinder, Alunda 95
226 Jonte, Onsby Alunda 95
227 Carl Silfverforsen, Alunda 95
228 Hugo Nyberg, Visby 95
229 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 95
230 Staffan Wallin, Valde Gimo 95
231 Bengt Eriksson, Munkfors 95
232 Peter Jonsson, Skoby 94
233 Sanna Andersson, Gimo 94
234 Ulf Lundin, Morkarla 94
235 Olof Pousette, Uppsala 94
236 Miranda Sjöblom, Brotorp Österbybruk 94
237 Tomas Bergkvist, Alunda 94
238 Barbro Eriksson, Uppsala 94
239 Jonny Orebrand, Alunda 94
240 Dick Mattsson, Alunda 93
241 Börje Krantz, Nyborg Alunda 93
242 Ann Åhman, Kilby Alunda 93
243 Colin o Tuva  Davidsson, Västerberga Rasbo 93
244 Eva Bengtsson, Uppsala 93
245 Ove Zackrisson, Lindås 92
246 Allan Helén 92
247 Rolf Nordin, Gimo 92
248 Wilmer Lindholm, Alunda 92
249 Joel Andersson, Gimo 92
250 Söderkulla Gård, Morkarla 92
251 Lennart Pettersson, Österbybruk 92
252 Sören Johansson, Hammarby Alunda 92
253 Lotta Ohlström, Österbybruk 92
254 Sigrid Sjöblom, Brotorp Österbybruk 92
255 Elin Söderqvist, Gimo 92
256 Vitas Andersson, Gimo 91
257 Frissan, Gimo 91
258 Nour Åhman, Fors Gimo 91
259 Lillebror Björkman, Morkarla 91
260 Ulf Lundin, Morkarla 91
261 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 90
262 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 90
263 Kristina Andersson, Uppsala 90
264 Barbro Gustavsson, Morkarla 90
265 Alf Björkman, Morkarla 90
266 Christer Grundström, Alunda 90
267 Mauri Holtari, Knutsbol Alunda 90
268 Ove Lundin, Alunda 89
269 Sune Johansson, Alunda 89
270 Carola Gunnarsson, Happsta Alunda 89
271 Tomas Orebrand, Nyköping 89
272 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 89
273 Pirre 2, Bälinge 89
274 Håkan Ejneborn, Helsingborg 89
275 Classe Mårtensson, Alunda 88
276 Frissan, Gimo 88
277 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 88
278 Inga Zackrisson, Lindås 88
279 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 88
280 Alice Nyberg, Österbybruk 88
281 Elisabeth Sundberg, Östhammar 87
282 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 87
283 Kent M II, Alunda 87
284 Gun Hägg, Gimo 87
285 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 87
286 Ulla Pettersson, Fors Gimo 87
287 Åke Lydh, Österbybruk 86
288 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 86
289 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 86
290 Göte Åhman, Alunda 86
291 Liss-Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 86
292 Team Mattsson, Alunda 86
293 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 86
294 Annica Norén, Hånsta Alunda 85
295 Maria Åhman, Kilby Alunda 85
296 Zeth Lindholm, Stavby Alunda 85
297 Liam Thor Orebrand, Uppsala 85
298 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 85
299 Gerth Westerlund, Gimo 85
300 Dennis Larsson, Österbybruk 84
301 Andreas Breidenskog, Alunda 84
302 Gerd Wallin, Gimo 84
303 Hans Andersson, Alunda 84
304 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 84
305 Molly Nyberg, Österbybruk 84
306 Roger Lamell, Alunda 84
307 Joel Andersson, Gimo 84
308 Aron Thor Orebrand, Uppsala 83
309 Emma Sjöblom, Gimo 83
310 Linus Johansson, Gimo 83
311 Inga Alm, Alunda 83
312 Eva Helén 83
313 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 83
314 Kenneth Hägg, Gimo 83
315 Marina Käll, Österbybruk 83
316 Olof Ahlén, Österbybruk 83
317 Emmy Åhman, Fors Gimo 83
318 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 83
319 Joakim Roth, Jälsta Alunda 83
320 Dick Mattsson, Alunda 82
321 Eva o Kalle Mårtensson, Tollarp 82
322 Iréne Nyberg, Morkarla 82
323 Conny Thorén, Visby 82
324 Diana Jettingstad, Morkarla 82
325 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 82
326 Marita Lundin, Morkarla 82
327 Ove Nyberg, Morkarla 81
328 Inga Alm, Alunda 81
329 Peter Jonsson, Skoby 81
330 Alfie Björkman, Morkarla 81
331 Nina Charles, Österbybruk 81
332 Bo Käll, Österbybruk 81
333 Freja Broman, Gimo 81
334 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 80
335 Milly Söderqvist,Gimo 80
336 Camilla Skyllerman, Morkarla 80
337 Roger Andersson Rud, Gimo 80
338 Rosis Söderlundh, Skillinge 79
339 Stig Josefsson, Alunda 79
340 Jöran Gelinder, Alunda 79
341 Peter Jonsson, Skoby 78
342 Thomas Eriksson, Uppsala 78
343 Martin Westin, Uppsala 78
344 Anders Persson, Skarphärad Österbybruk 78
345 Linda Lamell, Alunda 78
346 Barbro Espeteg (tärning) 77
347 Annica Mårtensson, Alunda 77
348 Harriet Widén Åhman, Alunda 77
349 Henrik "Pingen" Mattsson 77
350 Kenneth Hägg, Gimo 77
351 Eva Andersson, Gimo 76
352 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 76
353 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 76
354 Dick Mattsson, Alunda 75
355 Tomas Bendiksen, Ånö Östhammar 75
356 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 75
357 Pär Eriksson, Happsta Alunda 75
358 Inger Hägglund, Alunda 75
359 Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 75
360 Rosis Söderlundh, Skillinge 75
361 Roger Lamell, Alunda 74
362 Inger Lydh, Österbybruk 74
363 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 74
364 Bertil Alm, Alunda 73
365 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 73
366 Gunhild Andersson, Gimo 73
367 Elvira Tranberg, Österbybruk 73
368 Erik Stark, Uppsala 73
369 Johan Tirén, Ovanby Alunda 73
370 Team Kungsbacka, Kungsbacka 72
371 Patrik Lantz, Uppsala 72
372 Gunilla Andersson, Gimo 72
373 Barbro Espeteg, Västerås 71
374 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 71
375 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 71
376 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 71
377 Camilla Etteborn, Alingsås 71
378 Barbro Espeteg, Västerås 71
379 Elvis Andersson Rud, Gimo 71
380 Chloe Mattsson, Österbybruk 70
381 Bertil Alm, Alunda 70
382 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 70
383 Tomas Tranberg, Morkarla 70
384 Gullveg Klint, Valde Gimo 70
385 Gun Lyd, Österbybruk 69
386 Laura Orebrand, Kilby Alunda 69
387 Åke Sundberg, Östhammar 67
388 Alexander Werme, Gimo 67
389 Doris Andersson, Gimo 67
390 Thorbjörn Lundin, Alunda 66
391 Dennis Lundin, Slite 66
392 Helena Jingåker, Andersbo Österbybruk 66
393 Aron Åhman, Fors Gimo 66
394 Gunvi Bergström, Gimo 65
395 Lasse Öhlén, Kungsbacka 63
396 Gunvor Eriksson, Knutsbol Alunda 63
397 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 62
398 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 62
399 Per Sandberg, Morkarla 60
400 Frissan, Gimo 60
401 Conny Pettersson, Fors Gimo 59

 

Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

Intersport

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46703458707, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

 

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan