Hoppa till sidans innehåll

Tipset hösten 2019 efter 4 matcher

25 AUG 2019 22:59
  • Skapad: 25 AUG 2019 22:59

Hela 59 tippare hade rätt på dagens match, Tobo-Örbyhus FF - Almo 1-2. Just 1-2 (och 2-1) är det klart vanligaste tipsresultatet. Trots mång högpoängare blev det en hel delomkastningar både i toppen och botten.

Plac.   Poäng
1 Staffan Wallin, Valde Gimo 77
2 Mattias Lindvall, Österbybruk 75
3 Alvar Gustavsson, Morkarla 73
4 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 72
5 Marion Törnkvist, Österbybruk  
  Åsa Sjöblom, Brotorp Österbybruk 71
7 Bertil Johansson, Gimo 70
8 Lars-Ove Olsson, Östhammar 69
9 Milo Svensson, Österbybruk 68
10 Ove Nyberg, Morkarla 68
11 Kristina Andersson, Uppsala 68
12 5 systrar 1 bror 66
13 Håkan Davidsson, Löddby Alunda 66
14 Barbro Gustavsson, Morkarla  
  Vanessa Karlsson, Gimo 66
16 Ove Zackrisson, Lindås 66
17 Lucas Skyllerman, Morkarla 66
18 Strömsbro 3 65
19 Nova-Li Svensson, Österbybruk 65
20 Ingrid Goldwitz, Uppsala 65
21 Anne-Maria Österberg, Alunda  
  Stig Josefsson, Alunda 64
23 Karin Orebrand, Uppsala 64
24 Göte Åhman, Alunda 63
25 Wärdshus Gimo, Gimo 63
26 Marie Nyberg, Visby 63
27 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 62
28 Kenneth Nordström, Gimo 62
29 Phayong Iam Ek Johansson, Morkarla 61
30 Bertil Tissier, Österbybruk 61
31 Wärdshus Gimo, Gimo 61
32 Nils Henriksson, Alunda 61
33 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 61
34 Anne-Maria Österberg, Alunda 61
35 Maivor Enevåg, Gimo 60
36 Elin Silfverforsen, Alunda 60
37 Magnus Åhman, Borås 60
38 Bertil Johansson, Gimo 60
39 Team Mattsson, Alunda 60
40 Anne-Maria Österberg, Alunda 60
41 Lars-Ove Olsson, Östhammar 59
42 Viktor Karlsson, Alunda 59
43 Kent Holm, Gålarmora Lövstabruk 59
44 Jennifer Nobelius, Västeråker Uppsala 59
45 Tony Lundquist, Åkersberga 59
46 Martin Nyberg, Österbybruk  
  Michael Karlsson, Gimo 59
48 Bertil Johansson, Gimo  
  Maineth Sandberg, Morkarla 59
50 Jonny Gustavsson, Öregrund 58
51 Birgitta Smith, Kungsbacka  
  Gittan Smith, Kungsbacka  
  Jörgen Lindström, Uppsala  
  Tomas Ericsson, Morkarla 58
55 Pernilla Lundgren, Österbybruk  
  Wilmer Lindholm, Alunda 58
57 Peter Lundgren, Tierp 58
58 Fredrik Karlsson, Gimo 58
59 Anne-Maria Österberg, Alunda  
  Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk  
  Zoie Nyberg, Visby 58
62 Inga-Lill Kjettselberg, Morkarla 58
63 Peter Jonsson, Skoby 57
64 Hugo Nyberg, Visby 57
65 Miranda Sjöblom, Brotorp Österbybruk 57
66 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 57
67 Zixten Key, Lund 57
68 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 57
69 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 57
70 Anne-Maria Österberg, Alunda 57
70 Tommy Engström, Korsbron Gimo 57
72 Bo Österberg, Kilby Alunda 57
72 Sebastian Gunnarsson, Happsta Alunda 57
74 Christina Söderberg, Uppsala 56
74 Michael Karlsson, Gimo 56
76 Kent Mattsson I 56
77 Jonte Andersson, Onsby Alunda 56
77 Lilla Onsby, Onsby Alunda 56
79 Stella Svensson, Österbybruk 56
80 Leif Mattsson, Morkarla 56
81 Kristina Andersson, Uppsala 56
82 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 56
83 Carina Söderberg, Uppsala 56
84 Allan Helén 55
85 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 55
86 Carina Hägg, Knutsbol Alunda 55
87 Gunnar Söderkvist, Syding Ösby Alunda 55
88 Håkan Jansson, Lunda Alunda 55
89 Jonny Orebrand, Alunda 55
90 Marie Nyberg, Visby 55
91 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 55
92 Peter Freding, Uppsala 55
93 Tomas Bergkvist, Alunda 55
94 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 54
95 Kent Johansson, Morkarla 54
96 Leif Andersson, Rasbo Nyvla 54
97 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 54
98 Pia Westerlund, Öregrund 54
99 Pirre 1, Bälinge 54
100 Söderkulla Gård, Morkarla 54
101 Tova Johansson, Löddby Alunda 54
102 Anette Magnusson, Mangskog 53
103 Bitte II, Alunda 53
104 Staffan Johansson, Löddby Alunda 53
105 Stig Bergström, Gimo 53
106 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 53
107 Therese Tagerud, Morkarla 53
108 Thomas Ohlström, Österbybruk 53
109 Affe Söderqvist, Gimo 52
110 Alvar Gustavsson, Morkarla 52
111 Börje Krantz, Nyborg Alunda 52
112 Iréne Nyberg, Morkarla 52
113 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 52
114 Majken Tranberg, Österbybruk 52
115 Roger Lamell, Alunda 52
116 Rolf Lundgren, Uppsala 52
117 Rolf Sandström, Alunda 52
118 Vitas Andersson, Gimo 52
119 Frissan, Gimo 51
120 Håkan Jansson, Lunda Alunda 51
121 Krister Pettersson, Österbybruk 51
122 Magne Orebrand, Uppsala 51
123 Sören Johansson, Hammarby Alunda 51
124 Ulf Jettingstad, Morkarla 51
125 Alf Björkman, Morkarla 50
126 Alvar Gustavsson, Morkarla 50
127 Ellenor Karlsson, Österbybruk 50
128 Inga-Lena Sandström, Alunda 50
129 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 50
130 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 50
131 1 bror 5 systrar 49
132 Anders Karlsson, Österbybruk 49
133 Christer Ohlström, Österbybruk 49
134 ICA-Peter 49
135 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 49
136 Julia Söderberg, Uppsala 49
137 Kenneth Hägg, Gimo 49
138 Kerstin Persson, Gimo 49
139 Marita Andersson, Morkarla 49
140 Mikael Fredriksson, Uppsala 49
141 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 49
142 Ove Nyberg, Morkarla 49
143 Roger Lamell, Alunda 49
144 Rolf Nordin, Gimo 49
145 Bo Käll, Österbybruk 48
146 Christina Söderberg, Uppsala 48
147 Dennis Larsson, Österbybruk 48
148 Elisabeth Sundberg, Östhammar 48
149 Emilia Backholm, Uppsala 48
150 Erling Lövgren, Karby Uppsala 48
151 Frissan, Gimo 48
152 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 48
153 Gunnar Söderkvist, Syding Ösby Alunda 48
154 Håkan Davidsson, Löddby Alunda 48
155 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 48
156 Jonny Orebrand, Alunda 48
157 Lasse P, Gamlis 48
158 Lisa Wikner, Helsingborg 48
159 Molly Nyberg, Österbybruk 48
160 Nils Henriksson, Alunda 48
161 Olof Ahlén, Österbybruk 48
162 Robin Söderberg, Uppsala 48
163 Roger Jonsér, Alunda 48
164 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 48
165 Stefan Mattsson, Uppsala 48
166 Sune Johansson, Alunda 48
167 Tomas Bergkvist, Alunda 48
168 Tomas Orebrand, Nyköping 48
169 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 48
170 Zach Söderberg, Bälinge 48
171 Alvar Gustavsson, Morkarla 47
172 Anders Kjellin, Österbybruk 47
173 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 47
174 Bertil Tissier, Österbybruk 47
175 Brynäsaren, Kanalvägen Österbybruk 47
176 Dick Mattsson, Alunda 47
177 Dick Mattsson, Alunda 47
178 Erik Davidsson, Västerberga Rasbo 47
179 Erling Lövgren, Karby Uppsala 47
180 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 47
181 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 47
182 Leif Söderberg, Uppsala 47
183 Lotta Ohlström, Österbybruk 47
184 Lovisa Karlsson, Gävle 47
185 Magne Orebrand, Uppsala 47
186 Maria Åhman, Kilby Alunda 47
187 Marina Käll, Österbybruk 47
188 Roger Hedström, Gräsö 47
189 Rune "Tjotta", Hånsta 47
190 Staffan Ekström, Morkarla 47
191 Staffan Wallin, Valde Gimo 47
192 Sven Ehrengren, Österbybruk 47
193 Tommy Pettersson, Alunda 47
194 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 47
195 Zeth Lindholm, Stavby Alunda 47
196 Andreas Breidenskog, Alunda 46
197 Anna & Mikael Liljeberg, Hedesunda 46
198 Bertil Johansson, Gimo 46
199 Doris Andersson, Gimo 46
200 Göran Gelinder, Alunda 46
201 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 46
202 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 46
203 Liam Thor Orebrand, Uppsala 46
204 Linus Johansson, Gimo 46
205 Lotta Pettersson, Gimo 46
206 Maj Gelinder, Alunda 46
207 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 46
208 Milly Söderqvist,Gimo 46
209 Neo Mattsson Tranberg, Österbybruk 46
210 Ove Nyberg, Morkarla 46
211 Sonny Westerberg, Österbybruk 46
212 Ulf Lundin, Morkarla 46
213 Ann Åhman, Kilby Alunda 45
214 Annica Norén, Hånsta Alunda 45
215 Anton Söderberg, Uppsala 45
216 Barbro Gustavsson, Morkarla 45
217 Christer Hellgren, Österbybruk 45
218 Emma Sjöblom, Gimo 45
219 Gunilla Magnusson, Mangskog 45
220 Jonte, Onsby Alunda 45
221 Kristofer Mårtensson, Alunda 45
222 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 45
223 Lars Torgny Karlsson, Bro Österbybruk 45
224 Lars-Erik Öhlén, Kungsbaka 45
225 Margareta Larsson, Gimo 45
226 Maria Åhman, Kilby Alunda 45
227 Marita Andersson, Morkarla 45
228 Ove Nyberg, Morkarla 45
229 Alice Nyberg, Österbybruk 44
230 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 44
231 Bengt Eriksson, Munkfors 44
232 Bo Käll, Österbybruk 44
233 Diana Jettingstad, Morkarla 44
234 Elin Söderqvist, Gimo 44
235 Eva o Kalle Mårtensson, Tollarp 44
236 Inga Alm, Alunda 44
237 Inga Alm, Alunda 44
238 Jan Franzén, Jönköping 44
239 Jane Lövgren, Karby Uppsala 44
240 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 44
241 Mauri Holtari, Knutsbol Alunda 44
242 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 44
243 Oliver Mattsson, Österbybruk 44
244 Olof Pousette, Uppsala 44
245 Saga Svedare, Alunda 44
246 Tommy Pettersson, Alunda 44
247 Ulf Lundin, Morkarla 44
248 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 43
249 Colin o Tuva  Davidsson, Västerberga Rasbo 43
250 Eva Helén 43
251 Linda Lamell, Alunda 43
252 Mattias Nyberg, Morkarla 43
253 Peter Jonsson, Skoby 43
254 Peter Svedin, Gimo 43
255 Roger Norén, Hånsta Alunda 43
256 Jonny Törnqvist, Brotorp Österbybruk 42
257 Nour Åhman, Fors Gimo 42
258 Rosis Söderlundh, Skillinge 42
259 Henrik "Pingen" Mattsson 41
260 Inga Zackrisson, Lindås 41
261 Joel Andersson, Gimo 41
262 Joel Andersson, Gimo 41
263 Agneta Blom, Österbybruk 40
264 Alfie Björkman, Morkarla 40
265 Anders Persson, Skarphärad Österbybruk 40
266 Börje Krantz, Nyborg Alunda 40
267 Gun Hägg, Gimo 40
268 Annica Mårtensson, Alunda 39
269 Barbro Espeteg (tärning) 39
270 Bertil Johansson, Gimo 39
271 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 39
272 Dick Mattsson, Alunda 39
273 Fam. Jakobsson, Högsta Uppsala 39
274 Kenneth Hägg, Gimo 39
275 Markus Eriksson, Gimo 39
276 Mats Ekström, Gimo 39
277 Moa Johansson, Sävja Uppsala 39
278 Peter Jonsson, Skoby 39
279 Bo Käll, Österbybruk 38
280 Carola Gunnarsson, Happsta Alunda 38
281 Gunilla Andersson, Gimo 38
282 Inger Lydh, Österbybruk 38
283 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 38
284 Robin Söderberg, Uppsala 38
285 Rolf Nordin, Gimo 38
286 Stig Josefsson, Alunda 38
287 Sören Johansson, Hammarby Alunda 38
288 Vera Nyberg, Visby 38
289 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 38
290 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 37
291 Frissan, Gimo 37
292 Gullveg Klint, Valde Gimo 37
293 Gunhild Andersson, Gimo 37
294 Kent M II, Alunda 37
295 Lars Johansson, Uppsala 37
296 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 37
297 Leif Söderberg, Uppsala 37
298 Lennart Pettersson, Österbybruk 37
299 Liss-Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 37
300 Maggan Larsson, Gimo 37
301 Nina Charles, Österbybruk 37
302 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 37
303 Sigrid Sjöblom, Brotorp Österbybruk 37
304 Tomas Tranberg, Morkarla 37
305 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 36
306 Bitte I, Alunda 36
307 Christer Grundström, Alunda 36
308 Classe Mårtensson, Alunda 36
309 Eva Andersson, Gimo 36
310 Eva Bengtsson, Uppsala 36
311 Eva Hellgren, Österbybruk 36
312 Inger Hägglund, Alunda 36
313 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 36
314 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 36
315 Joakim Roth, Jälsta Alunda 36
316 Kenneth Blom, Österbybruk 36
317 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 36
318 Lillebror Björkman, Morkarla 36
319 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 36
320 Marina Käll, Österbybruk 36
321 Rosis Söderlundh, Skillinge 36
322 Sune Johansson, Alunda 36
323 Thorbjörn Lundin, Alunda 36
324 Ulla Pettersson, Fors Gimo 36
325 Barbro Espeteg, Västerås 35
326 Bertil Alm, Alunda 35
327 Bertil Alm, Alunda 35
328 Bo Österberg, Kilby Alunda 35
329 Carl Silfverforsen, Alunda 35
330 Elvira Tranberg, Österbybruk 35
331 Erik Stark, Uppsala 35
332 Gerth Westerlund, Gimo 35
333 Gun Lyd, Österbybruk 35
334 Helena Jingåker, Andersbo Österbybruk 35
335 Håkan Ejneborn, Helsingborg 35
336 IP-gänget, Österbybruk 35
337 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 35
338 Leif Hägglund, Alunda 35
339 Marita Lundin, Morkarla 35
340 Melker Nyberg, Österbybruk 35
341 Patrik Lantz, Uppsala 35
342 Roger Andersson Rud, Gimo 35
343 Sanna Andersson, Gimo 35
344 Tomas Bendiksen, Ånö Östhammar 35
345 Andersson Nordling, Onsby Alunda 34
346 Aron Thor Orebrand, Uppsala 34
347 Barbro Eriksson, Uppsala 34
348 Barbro Espeteg, Västerås 34
349 Camilla Skyllerman, Morkarla 34
350 Emmy Åhman, Fors Gimo 34
351 Freja Broman, Gimo 34
352 Gerd Wallin, Gimo 34
353 Magnus Åhman, Borås 34
354 Mjölk Jonte, Onsby Alunda 34
355 Pirre 2, Bälinge 34
356 Pär Eriksson, Happsta Alunda 34
357 Team Kungsbacka, Kungsbacka 34
358 Åke Lydh, Österbybruk 34
359 Alva Lamell, Alunda 33
360 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 33
361 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 33
362 Chloe Mattsson, Österbybruk 33
363 Hans Andersson, Alunda 33
364 Harriet Widén Åhman, Alunda 33
365 Håkan Mattsson, Österbybruk 33
366 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 33
367 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 33
368 Martin Westin, Uppsala 33
369 Ove Lundin, Alunda 33
370 Sara Andersson, Bälinge 33
371 Thomas Gahne, Uppsala 33
372 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 32
373 Johan Åhman, Fors Gimo 32
374 Camilla Etteborn, Alingsås 31
375 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 29
376 Frissan, Gimo 29
377 Jöran Gelinder, Alunda 29
378 Dennis Lundin, Slite 27
379 Lasse Öhlén, Kungsbacka 26
380 Thomas Eriksson, Uppsala 26
381 Alexander Werme, Gimo 25
382 Elvis Andersson Rud, Gimo 25
383 Gunvi Bergström, Gimo 25
384 Gunvor Eriksson, Knutsbol Alunda 25
385 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 25
386 Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 25
387 Åke Sundberg, Östhammar 25
388 Gun-Britt Isaksson, Alunda 24
389 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 24
390 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 24
391 Aron Åhman, Fors Gimo 23
392 Conny Pettersson, Fors Gimo 23
393 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 23
394 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 23
395 Johan Tirén, Ovanby Alunda 23
396 Lillebror Björkman, Morkarla 23
397 Mats Eriksson, Valde Gimo 23
398 Per Sandberg, Morkarla 23
399 Conny Thorén, Visby 22
400 Laura Orebrand, Kilby Alunda 22
401 Jacob Söderqvist, Uppsala 21

 

Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46703458707, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

 

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan