Hoppa till sidans innehåll

Tipset hösten 2019 efter 11 matcher

22 SEP 2019 20:10
  • Skapad: 22 SEP 2019 20:10

Kräftgången fortsätter för Almo vilket gläder Peter Lundgren som fortsätter att ha framgångar med att tippa Almo-förluster. Och med det så har han säkrat en tipsvinst. En snabb kalkyl ger vid handen att oavsett resultat i de sista två matcherna så kan han inte komma sämre än trea! Bra jobbat Peter! Övriga platser är det betydligt mer öppet om bland de 17 första. Kvällens match var nästan kliniskt ren på målchanser men en dålig passning i eget straffområde gav Järlåsa Vittinge öppet mål så de kunde sätta segerbollen till 1-0.

Plac.   Poäng
1 Peter Lundgren, Tierp 183
2 Mattias Lindvall, Österbybruk 173
3 Ove Nyberg, Morkarla 171
4 Milo Svensson, Österbybruk 170
5 Bertil Johansson, Gimo 165
6 Jonny Gustavsson, Öregrund 163
7 Nova-Li Svensson, Österbybruk 163
8 Mats Ekström, Gimo 163
9 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 160
10 Stella Svensson, Österbybruk 159
11 Affe Söderqvist, Gimo  
  Majken Tranberg, Österbybruk 159
13 Bertil Tissier, Österbybruk 158
14 Zixten Key, Lund 158
15 Kristofer Mårtensson, Alunda 156
16 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 155
17 Maivor Enevåg, Gimo 154
18 Sune Johansson, Alunda 151
19 Barbro Gustavsson, Morkarla 151
20 5 systrar 1 bror 150
21 Ellenor Karlsson, Österbybruk 150
22 Staffan Wallin, Valde Gimo 150
23 Sonny Westerberg, Österbybruk 150
24 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 150
25 Martin Nyberg, Österbybruk 149
26 Maineth Sandberg, Morkarla 148
27 Magne Orebrand, Uppsala 147
28 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 147
29 Roger Jonsér, Alunda 147
30 Håkan Davidsson, Löddby Alunda 146
31 Marion Törnkvist, Österbybruk 146
32 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 146
33 Bertil Johansson, Gimo 146
34 Mikael Fredriksson, Uppsala 146
35 Lasse P, Gamlis 146
36 Peter Freding, Uppsala 145
37 Lars-Ove Olsson, Östhammar 145
38 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 145
39 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 145
40 Pernilla Lundgren, Österbybruk 145
41 Maria Åhman, Kilby Alunda 145
42 Håkan Jansson, Lunda Alunda 144
43 Therese Tagerud, Morkarla 144
44 Bo Österberg, Kilby Alunda 143
45 Pia Westerlund, Öregrund 142
46 Inga-Lill Kjettselberg, Morkarla 141
47 Neo Mattsson Tranberg, Österbybruk 141
48 Kent Mattsson I 140
49 Sebastian Gunnarsson, Happsta Alunda 140
50 Michael Karlsson, Gimo 139
51 Erik Davidsson, Västerberga Rasbo 138
52 Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 138
53 Carina Söderberg, Uppsala 138
54 Thomas Ohlström, Österbybruk 137
55 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 137
56 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 137
57 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 137
58 Brynäsaren, Kanalvägen Österbybruk 137
59 Vanessa Karlsson, Gimo 136
60 Lars-Erik Öhlén, Kungsbaka 136
61 Anne-Maria Österberg, Alunda 136
62 Bertil Tissier, Österbybruk 136
63 Peter Svedin, Gimo 135
64 Magnus Åhman, Borås 135
65 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 135
66 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 135
67 Håkan Davidsson, Löddby Alunda 135
68 Anne-Maria Österberg, Alunda 135
69 Jonte Andersson, Onsby Alunda  
  Lilla Onsby, Onsby Alunda 134
71 Alvar Gustavsson, Morkarla 134
72 Elin Silfverforsen, Alunda 134
73 Bertil Johansson, Gimo 133
74 Jennifer Nobelius, Västeråker Uppsala 133
75 Marie Nyberg, Visby 133
76 Stefan Mattsson, Uppsala 133
77 Tomas Ericsson, Morkarla 133
78 Tony Lundquist, Åkersberga 133
79 Sven Ehrengren, Österbybruk 132
80 Nils Henriksson, Alunda 132
81 Magne Orebrand, Uppsala 132
82 Anne-Maria Österberg, Alunda 132
83 Anne-Maria Österberg, Alunda 131
84 Tova Johansson, Löddby Alunda 130
85 Christina Söderberg, Uppsala 130
86 Ove Nyberg, Morkarla 130
87 Vera Nyberg, Visby 130
88 Jörgen Lindström, Uppsala 130
89 Stig Josefsson, Alunda 130
90 Roger Hedström, Gräsö 130
91 Melker Nyberg, Österbybruk 130
92 Marie Nyberg, Visby 130
93 Jonny Törnqvist, Brotorp Österbybruk 129
94 Bertil Johansson, Gimo 129
95 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 129
96 Wärdshus Gimo, Gimo 128
97 Rune "Tjotta", Hånsta 128
98 IP-gänget, Österbybruk 127
99 Bertil Johansson, Gimo 127
100 Christer Hellgren, Österbybruk 127
101 1 bror 5 systrar 127
102 Karin Orebrand, Uppsala 127
103 Rolf Lundgren, Uppsala 127
104 Alf Björkman, Morkarla 127
105 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 127
106 Lars Torgny Karlsson, Bro Österbybruk 127
107 Tommy Engström, Korsbron Gimo 127
108 Rolf Sandström, Alunda 127
109 Leif Mattsson, Morkarla 127
110 Sara Andersson, Bälinge 127
111 Lotta Pettersson, Gimo 126
112 Inga-Lena Sandström, Alunda 126
113 Gunnar Söderkvist, Syding Ösby Alunda 125
114 Ove Nyberg, Morkarla 125
115 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 125
116 Jacob Söderqvist, Uppsala 125
117 Zach Söderberg, Bälinge 125
118 Lillebror Björkman, Morkarla 125
119 Gittan Smith, Kungsbacka 124
120 Bo Käll, Österbybruk 124
121 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 124
122 Leif Hägglund, Alunda 124
123 Wärdshus Gimo, Gimo 124
124 Robin Söderberg, Uppsala 124
125 Moa Johansson, Sävja Uppsala 124
126 Viktor Karlsson, Alunda 124
127 Kerstin Persson, Gimo 124
128 Saga Svedare, Alunda 124
129 Marita Andersson, Morkarla 123
130 Anders Kjellin, Österbybruk 123
131 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 123
132 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 123
133 Sune Johansson, Alunda 123
134 Rolf Nordin, Gimo 123
135 Julia Söderberg, Uppsala 123
136 Ingrid Goldwitz, Uppsala 123
137 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 122
138 Emilia Backholm, Uppsala 122
139 Carl Silfverforsen, Alunda 122
140 Anna & Mikael Liljeberg, Hedesunda 122
141 Kenneth Nordström, Gimo 122
142 Anders Karlsson, Österbybruk 122
143 Nils Henriksson, Alunda 122
144 Magnus Åhman, Borås 122
145 Håkan Mattsson, Österbybruk 122
146 Christina Söderberg, Uppsala 122
147 Phayong Iam Ek Johansson, Morkarla 121
148 Pirre 1, Bälinge 121
149 Leif Andersson, Rasbo Nyvla 121
150 Gunilla Magnusson, Mangskog 121
151 Birgitta Smith, Kungsbacka 121
152 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 121
153 Anne-Maria Österberg, Alunda 121
154 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 120
155 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 120
156 Oliver Mattsson, Österbybruk 120
157 Jonny Orebrand, Alunda 120
158 Åsa Sjöblom, Brotorp Österbybruk 120
159 Mattias Nyberg, Morkarla 120
160 Bengt Eriksson, Munkfors 120
161 Miranda Sjöblom, Brotorp Österbybruk 119
162 Anton Söderberg, Uppsala 119
163 Roger Norén, Hånsta Alunda 119
164 Göran Gelinder, Alunda 119
165 Hugo Nyberg, Visby 119
166 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 118
167 Fredrik Karlsson, Gimo 118
168 Lisa Wikner, Helsingborg 118
169 Jan Franzén, Jönköping 118
170 Ann Åhman, Kilby Alunda 118
171 Staffan Wallin, Valde Gimo 118
172 Fam. Jakobsson, Högsta Uppsala 118
173 Ulf Jettingstad, Morkarla 117
174 Carina Hägg, Knutsbol Alunda 117
175 Gunnar Söderkvist, Syding Ösby Alunda 117
176 Börje Krantz, Nyborg Alunda 117
177 Strömsbro 3 117
178 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 117
179 Lucas Skyllerman, Morkarla 117
180 Tomas Bergkvist, Alunda 117
181 Olof Pousette, Uppsala 117
182 Gun-Britt Isaksson, Alunda 116
183 Sören Johansson, Hammarby Alunda 116
184 Mjölk Jonte, Onsby Alunda 116
185 Alvar Gustavsson, Morkarla 116
186 Eva Hellgren, Österbybruk 116
187 Jane Lövgren, Karby Uppsala 116
188 Bitte II, Alunda 116
189 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 115
190 Lars Johansson, Uppsala 115
191 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 115
192 Alva Lamell, Alunda 115
193 Peter Jonsson, Skoby 115
194 Stig Bergström, Gimo 115
195 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 115
196 Tommy Pettersson, Alunda 115
197 Allan Helén 115
198 Leif Söderberg, Uppsala 114
199 Rolf Nordin, Gimo 114
200 Erling Lövgren, Karby Uppsala 114
201 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 114
202 Kristina Andersson, Uppsala 114
203 Kristina Andersson, Uppsala 114
204 Elin Söderqvist, Gimo 114
205 Kent Holm, Gålarmora Lövstabruk 114
206 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 114
207 Wilmer Lindholm, Alunda 114
208 Robin Söderberg, Uppsala 114
209 Lillebror Björkman, Morkarla 113
210 Christer Grundström, Alunda 113
211 Staffan Johansson, Löddby Alunda 113
212 Anette Magnusson, Mangskog 113
213 Liss-Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 113
214 Lars-Ove Olsson, Östhammar 113
215 Krister Pettersson, Österbybruk 113
216 Frissan, Gimo 113
217 Bo Käll, Österbybruk 113
218 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 113
219 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 113
220 Lovisa Karlsson, Gävle 113
221 Maggan Larsson, Gimo 113
222 Åke Lydh, Österbybruk 112
223 Alvar Gustavsson, Morkarla 112
224 Johan Åhman, Fors Gimo 112
225 Frissan, Gimo 112
226 Bo Österberg, Kilby Alunda 112
227 Jonte, Onsby Alunda 111
228 Andersson Nordling, Onsby Alunda 111
229 Erling Lövgren, Karby Uppsala 111
230 Margareta Larsson, Gimo 111
231 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 111
232 Michael Karlsson, Gimo 111
233 Classe Mårtensson, Alunda 111
234 Agneta Blom, Österbybruk 111
235 Zeth Lindholm, Stavby Alunda 111
236 Markus Eriksson, Gimo 110
237 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 110
238 Mats Eriksson, Valde Gimo 110
239 Zoie Nyberg, Visby 110
240 Staffan Ekström, Morkarla 110
241 Håkan Jansson, Lunda Alunda 110
242 Inga Zackrisson, Lindås 110
243 Marita Andersson, Morkarla 109
244 Jonny Orebrand, Alunda 109
245 Christer Ohlström, Österbybruk 109
246 Tommy Pettersson, Alunda 109
247 Alvar Gustavsson, Morkarla 109
248 Maj Gelinder, Alunda 109
249 ICA-Peter 109
250 Marina Käll, Österbybruk 109
251 Bitte I, Alunda 109
252 Thomas Gahne, Uppsala 109
253 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 109
254 Söderkulla Gård, Morkarla 108
255 Ulf Lundin, Morkarla 108
256 Barbro Eriksson, Uppsala 108
257 Colin o Tuva  Davidsson, Västerberga Rasbo 108
258 Tomas Bergkvist, Alunda 108
259 Eva Bengtsson, Uppsala 108
260 Kent Johansson, Morkarla 108
261 Elisabeth Sundberg, Östhammar 108
262 Sanna Andersson, Gimo 108
263 Kenneth Blom, Österbybruk 108
264 Eva Helén 108
265 Marina Käll, Österbybruk 108
266 Leif Söderberg, Uppsala 107
267 Peter Jonsson, Skoby 107
268 Eva o Kalle Mårtensson, Tollarp 107
269 Ove Zackrisson, Lindås 107
270 Erik Stark, Uppsala 107
271 Alfie Björkman, Morkarla 107
272 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 107
273 Börje Krantz, Nyborg Alunda 107
274 Joakim Roth, Jälsta Alunda 107
275 Vitas Andersson, Gimo 106
276 Dick Mattsson, Alunda 106
277 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 106
278 Göte Åhman, Alunda 106
279 Olof Ahlén, Österbybruk 106
280 Sigrid Sjöblom, Brotorp Österbybruk 106
281 Mauri Holtari, Knutsbol Alunda 105
282 Tomas Orebrand, Nyköping 105
283 Lotta Ohlström, Österbybruk 105
284 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 104
285 Joel Andersson, Gimo 104
286 Stig Josefsson, Alunda 104
287 Ulf Lundin, Morkarla 104
288 Sören Johansson, Hammarby Alunda 104
289 Pirre 2, Bälinge 104
290 Elvira Tranberg, Österbybruk 104
291 Ove Lundin, Alunda 103
292 Lennart Pettersson, Österbybruk 103
293 Jöran Gelinder, Alunda 103
294 Gullveg Klint, Valde Gimo 103
295 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 102
296 Nour Åhman, Fors Gimo 102
297 Carola Gunnarsson, Happsta Alunda 102
298 Frissan, Gimo 102
299 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 102
300 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 101
301 Inger Lydh, Österbybruk 101
302 Håkan Ejneborn, Helsingborg 101
303 Barbro Gustavsson, Morkarla 101
304 Hans Andersson, Alunda 100
305 Team Mattsson, Alunda 100
306 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 100
307 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 100
308 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 100
309 Kent M II, Alunda 100
310 Ulla Pettersson, Fors Gimo 100
311 Alice Nyberg, Österbybruk 100
312 Tomas Tranberg, Morkarla 100
313 Molly Nyberg, Österbybruk 99
314 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 99
315 Inga Alm, Alunda 98
316 Andreas Breidenskog, Alunda 98
317 Gerd Wallin, Gimo 98
318 Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 98
319 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 98
320 Linus Johansson, Gimo 98
321 Dennis Larsson, Österbybruk 98
322 Maria Åhman, Kilby Alunda 98
323 Annica Norén, Hånsta Alunda 98
324 Thomas Eriksson, Uppsala 98
325 Diana Jettingstad, Morkarla 97
326 Kenneth Hägg, Gimo 97
327 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 97
328 Gun Hägg, Gimo 97
329 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 97
330 Ove Nyberg, Morkarla 96
331 Inga Alm, Alunda 96
332 Aron Thor Orebrand, Uppsala 96
333 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 96
334 Team Kungsbacka, Kungsbacka 96
335 Iréne Nyberg, Morkarla 96
336 Åke Sundberg, Östhammar 95
337 Conny Thorén, Visby 95
338 Marita Lundin, Morkarla 95
339 Dick Mattsson, Alunda 95
340 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 95
341 Camilla Etteborn, Alingsås 95
342 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 95
343 Liam Thor Orebrand, Uppsala 95
344 Patrik Lantz, Uppsala 95
345 Johan Tirén, Ovanby Alunda 95
346 Bo Käll, Österbybruk 95
347 Peter Jonsson, Skoby 94
348 Gerth Westerlund, Gimo 94
349 Roger Lamell, Alunda 94
350 Emmy Åhman, Fors Gimo 94
351 Martin Westin, Uppsala 93
352 Camilla Skyllerman, Morkarla 93
353 Joel Andersson, Gimo 93
354 Per Sandberg, Morkarla 93
355 Freja Broman, Gimo 93
356 Anders Persson, Skarphärad Österbybruk 92
357 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 92
358 Emma Sjöblom, Gimo 92
359 Milly Söderqvist,Gimo 92
360 Alexander Werme, Gimo 91
361 Eva Andersson, Gimo 91
362 Kenneth Hägg, Gimo 91
363 Rosis Söderlundh, Skillinge 91
364 Nina Charles, Österbybruk 91
365 Linda Lamell, Alunda 91
366 Pär Eriksson, Happsta Alunda 90
367 Barbro Espeteg (tärning) 90
368 Henrik "Pingen" Mattsson 90
369 Dick Mattsson, Alunda 89
370 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 89
371 Thorbjörn Lundin, Alunda 89
372 Gunvor Eriksson, Knutsbol Alunda 89
373 Annica Mårtensson, Alunda 89
374 Roger Andersson Rud, Gimo 89
375 Inger Hägglund, Alunda 88
376 Tomas Bendiksen, Ånö Östhammar 88
377 Helena Jingåker, Andersbo Österbybruk 88
378 Roger Lamell, Alunda 87
379 Bertil Alm, Alunda 87
380 Gunhild Andersson, Gimo 86
381 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 86
382 Elvis Andersson Rud, Gimo 85
383 Harriet Widén Åhman, Alunda 85
384 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 84
385 Rosis Söderlundh, Skillinge 84
386 Laura Orebrand, Kilby Alunda 84
387 Chloe Mattsson, Österbybruk 84
388 Bertil Alm, Alunda 83
389 Gunilla Andersson, Gimo 83
390 Barbro Espeteg, Västerås 83
391 Barbro Espeteg, Västerås 83
392 Gun Lyd, Österbybruk 82
393 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 82
394 Gunvi Bergström, Gimo 80
395 Doris Andersson, Gimo 80
396 Lasse Öhlén, Kungsbacka 78
397 Dennis Lundin, Slite 78
398 Frissan, Gimo 75
399 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 74
400 Conny Pettersson, Fors Gimo 73
401 Aron Åhman, Fors Gimo 73

 

Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46703458707, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

 

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan