Hoppa till sidans innehåll

Tipsethösten 2019 - slutställning

05 OKT 2019 19:29
  • Skapad: 05 OKT 2019 19:29

Ove gjorde det igen! Taktiken med en kupong med idel Almo-förluster bar även denna gång till första platsen, precis som 2004. Dessutom en andra plats 2014 och en tredje plats våren 2018! Stark jobbat Ove. Dessutom jobbar han in många kuponger, nästan 50 kuponger till detta tips! Så bra jobbat Ove. Tack och Grattis!

Almo/UEIF 2 - Olands FF 2 0-4

Plac.   Poäng      
1 Ove Nyberg, Morkarla 198   1 604 kr  
2 Peter Lundgren, Tierp 187   1 203 kr  
3 Mattias Lindvall, Österbybruk 178      802 kr 1 x 25 p
4 Mats Ekström, Gimo 178      401 kr 1 x 19 p
5 Milo Svensson, Österbybruk 176      
6 Bertil Tissier, Österbybruk 175      
7 Ellenor Karlsson, Österbybruk 174      
8 Kristofer Mårtensson, Alunda 173      
9 Affe Söderqvist, Gimo 173      
9 Majken Tranberg, Österbybruk 173      
11 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 173      
12 Jonny Gustavsson, Öregrund 169      
13 Bertil Johansson, Gimo 169      
14 Nova-Li Svensson, Österbybruk 168      
15 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 165      
16 Peter Freding, Uppsala 164      
17 Stella Svensson, Österbybruk 164      
18 Zixten Key, Lund 164      
19 Marion Törnkvist, Österbybruk 163      
20 Lasse P, Gamlis 163      
21 Maivor Enevåg, Gimo 162      
22 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 162      
23 Maineth Sandberg, Morkarla 162      
24 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 161      
25 Mikael Fredriksson, Uppsala 160      
26 Jennifer Nobelius, Västeråker Uppsala 160      
27 Barbro Gustavsson, Morkarla 157      
28 Sonny Westerberg, Österbybruk 157      
29 Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 156      
30 Sune Johansson, Alunda 155      
31 Staffan Wallin, Valde Gimo 155      
32 Martin Nyberg, Österbybruk 155      
33 5 systrar 1 bror 154      
34 Anne-Maria Österberg, Alunda 153      
35 Roger Jonsér, Alunda 153      
36 Pernilla Lundgren, Österbybruk 153      
37 Håkan Davidsson, Löddby Alunda 152      
38 Gunni Lantz, Skyndelstorp Alunda 152      
39 Magne Orebrand, Uppsala 151      
40 Bertil Johansson, Gimo 151      
41 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 150      
42 Lars-Ove Olsson, Östhammar 149      
43 Therese Tagerud, Morkarla 149      
44 Sven Ehrengren, Österbybruk 149      
45 Magnus Åhman, Borås 148      
46 Anne-Maria Österberg, Alunda 148      
47 Maria Åhman, Kilby Alunda 148      
48 Pia Westerlund, Öregrund 147      
49 Vera Nyberg, Visby 147      
50 Håkan Jansson, Lunda Alunda 147      
51 Bo Österberg, Kilby Alunda 147      
52 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 146      
53 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 146      
54 Sebastian Gunnarsson, Happsta Alunda 146      
55 Jonny Törnqvist, Brotorp Österbybruk 145      
56 Inga-Lill Kjettselberg, Morkarla 145      
57 Wärdshus Gimo, Gimo 145      
58 Neo Mattsson Tranberg, Österbybruk 145      
59 Marie Nyberg, Visby 145      
60 Kent Mattsson I 144      
61 Michael Karlsson, Gimo 144      
62 Lennart Johansson, Syding Ösby, Alunda 144      
63 Viktor Karlsson, Alunda 143      
64 Inga Zackrisson, Lindås 143      
65 Thomas Ohlström, Österbybruk 142      
66 Moa Johansson, Sävja Uppsala 142      
67 Maria Karlsson, Gräsbo Österbybruk 142      
68 Melker Nyberg, Österbybruk 142      
69 Carl Silfverforsen, Alunda 142      
70 Erik Davidsson, Västerberga Rasbo 142      
71 Brynäsaren, Kanalvägen Österbybruk 142      
72 Anne-Maria Österberg, Alunda 142      
73 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 141      
74 Bertil Tissier, Österbybruk 141      
75 Kerstin Persson, Gimo 141      
76 Elin Silfverforsen, Alunda 141      
77 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 141      
78 Bo Käll, Österbybruk 141      
79 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp Alunda 141      
80 Carina Söderberg, Uppsala 141      
81 Jonte Andersson, Onsby Alunda 140      
81 Lilla Onsby, Onsby Alunda 140      
83 Alvar Gustavsson, Morkarla 140      
84 Vanessa Karlsson, Gimo 140      
85 Lars-Erik Öhlén, Kungsbaka 140      
86 Magnus Åhman, Borås 140      
87 Anders Kjellin, Österbybruk 140      
88 Marita Andersson, Morkarla 140      
89 Tony Lundquist, Åkersberga 139      
90 Bertil Johansson, Gimo 139      
91 Tomas Ericsson, Morkarla 139      
92 Stefan Mattsson, Uppsala 139      
93 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 139      
94 Håkan Davidsson, Löddby Alunda 139      
95 Tommy Engström, Korsbron Gimo 139      
96 Anne-Maria Österberg, Alunda 138      
97 Kenneth Nordström, Gimo 138      
98 Lillebror Björkman, Morkarla 138      
99 Magne Orebrand, Uppsala 138      
100 Marie Nyberg, Österbybruk 138      
101 Bo Österberg, Kilby Alunda 138      
102 Åsa Sjöblom, Brotorp Österbybruk 138      
103 Peter Svedin, Gimo 138      
104 Hanna Brito Nyberg, Österbybruk 137      
105 Anne-Maria Österberg, Alunda 137      
106 Julia Söderberg, Uppsala 137      
107 Christina Söderberg, Uppsala 136      
108 Göran Gelinder, Alunda 136      
109 Tova Johansson, Löddby Alunda 135      
110 Nils Henriksson, Alunda 135      
111 Stig Josefsson, Alunda 135      
112 Olof Pousette, Uppsala 134      
113 Ulf Jettingstad, Morkarla 134      
114 Lisa Wikner, Helsingborg 134      
115 Roger Hedström, Gräsö 134      
116 Jörgen Lindström, Uppsala 134      
117 1 bror 5 systrar 134      
118 Ove Nyberg, Morkarla 134      
119 IP-gänget, Österbybruk 133      
120 Rolf Lundgren, Uppsala 133      
121 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 133      
122 Lars Torgny Karlsson, Bro Österbybruk 133      
123 Lovisa Karlsson, Gävle 133      
124 Rune "Tjotta", Hånsta 133      
125 Jacob Söderqvist, Uppsala 133      
126 Bertil Johansson, Gimo 133      
127 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 133      
128 Inga-Lena Sandström, Alunda 133      
129 Mjölk Jonte, Onsby Alunda 133      
130 Bertil Johansson, Gimo 133      
131 Alf Lundin, Skyndeln Alunda 132      
132 Kristina Andersson, Uppsala 132      
133 Alf Björkman, Morkarla 132      
134 Kristina Andersson, Uppsala 132      
135 Christer Hellgren, Österbybruk 132      
136 Leif Mattsson, Morkarla 132      
137 Robin Söderberg, Uppsala 131      
138 Ove Nyberg, Morkarla 131      
139 Bo Käll, Österbybruk 131      
140 Karin Orebrand, Uppsala 131      
141 Rolf Sandström, Alunda 131      
142 Sara Andersson, Bälinge 131      
143 Johan Åhman, Fors Gimo 130      
144 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 130      
145 Ulla Söderqvist, Mysslinge Alunda 130      
146 Robin Söderberg, Uppsala 130      
147 Rolf Nordin, Gimo 130      
148 Lotta Pettersson, Gimo 130      
149 Gunnar Söderkvist, Syding Ösby Alunda 130      
150 Maggan Larsson, Gimo 130      
151 Gullveg Klint, Valde Gimo 129      
152 Gittan Smith, Kungsbacka 129      
153 Zach Söderberg, Bälinge 129      
154 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 129      
155 Wärdshus Gimo, Gimo 129      
156 Håkan Ejneborn, Helsingborg 128      
157 Ingrid Goldwitz, Uppsala 128      
158 Leif Hägglund, Alunda 128      
159 Stig Österberg, Syding Ösby Alunda 128      
160 Saga Svedare, Alunda 128      
161 Håkan Jansson, Lunda Alunda 127      
162 Molly Nyberg, Österbybruk 127      
163 Anna & Mikael Liljeberg, Hedesunda 127      
164 Leif Andersson, Rasbo Nyvla 127      
165 Miranda Sjöblom, Brotorp Österbybruk 127      
166 Sune Johansson, Alunda 127      
167 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 127      
168 Mats Eriksson, Valde Gimo 127      
169 Christina Söderberg, Uppsala 127      
170 Håkan Mattsson, Österbybruk 127      
171 Pirre 1, Bälinge 126      
172 Anders Karlsson, Österbybruk 126      
173 Nils Henriksson, Alunda 126      
174 Phayong Iam Ek Johansson, Morkarla 126      
175 Birgitta Smith, Kungsbacka 126      
176 Emilia Backholm, Uppsala 126      
177 Anton Söderberg, Uppsala 125      
178 Alfie Björkman, Morkarla 125      
179 Mattias Nyberg, Morkarla 125      
180 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 125      
181 Roger Norén, Hånsta Alunda 125      
182 Erik Stark, Uppsala 125      
183 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 125      
184 Dick Mattsson, Alunda 124      
185 Eva Bengtsson, Uppsala 124      
186 Oliver Mattsson, Österbybruk 124      
187 Jonny Orebrand, Alunda 124      
188 Hugo Nyberg, Visby 124      
189 Gunilla Magnusson, Mangskog 124      
190 Jan Franzén, Jönköping 124      
191 Team Kungsbacka, Kungsbacka 124      
192 Bengt Eriksson, Munkfors 124      
193 Maj Gelinder, Alunda 124      
194 Johan Tirén, Ovanby Alunda 124      
195 Jane Lövgren, Karby Uppsala 123      
196 Lotta Ohlström, Österbybruk 123      
197 Fam. Jakobsson, Högsta Uppsala 123      
198 Ann Åhman, Kilby Alunda 123      
199 Fredrik Karlsson, Gimo 123      
200 Gunnar Söderkvist, Syding Ösby Alunda 123      
201 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 123      
202 Bitte II, Alunda 123      
203 Eva Hellgren, Österbybruk 123      
204 Sigrid Sjöblom, Brotorp Österbybruk 123      
205 Sören Johansson, Hammarby Alunda 122      
206 Kent Holm, Gålarmora Lövstabruk 122      
207 Staffan Wallin, Valde Gimo 122      
208 Carina Hägg, Knutsbol Alunda 122      
209 Lucas Skyllerman, Morkarla 122      
210 Tomas Bergkvist, Alunda 122      
211 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 121      
212 Allan Helén 121      
213 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 121      
214 Peter Jonsson, Skoby 121      
215 Tommy Pettersson, Alunda 121      
216 Elin Söderqvist, Gimo 121      
217 Rolf Nordin, Gimo 121      
218 Börje Krantz, Nyborg Alunda 121      
219 Strömsbro 3 121      
220 Alvar Gustavsson, Morkarla 121      
221 Gudrun Krantz, Nyborg Alunda 121      
222 Lars Johansson, Uppsala 120      
223 Lillebror Björkman, Morkarla 120      
224 Stig Bergström, Gimo 120      
225 Christer Grundström, Alunda 119      
226 Erling Lövgren, Karby Uppsala 119      
227 Frissan, Gimo 119      
228 Vivi-Ann Pettersson, Faringe Almunge 119      
229 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 119      
230 Liss-Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 119      
231 Alva Lamell, Alunda 119      
232 Gun-Britt Isaksson, Alunda 119      
233 Bernt Eriksson, Happsta Alunda 118      
234 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 118      
235 Åke Lydh, Österbybruk 118      
236 Frissan, Gimo 118      
237 Kent M II, Alunda 118      
238 Tomas Tranberg, Morkarla 118      
239 Wilmer Lindholm, Alunda 118      
240 Anette Magnusson, Mangskog 117      
241 Staffan Johansson, Löddby Alunda 117      
242 Lars-Ove Olsson, Östhammar 117      
243 Jonte, Onsby Alunda 117      
244 Margareta Larsson, Gimo 117      
245 Jöran Gelinder, Alunda 117      
246 Leif Söderberg, Uppsala 116      
247 Markus Eriksson, Gimo 116      
248 Andersson Nordling, Onsby Alunda 116      
249 Lars-Åke Jakobsson, Högsta Uppsala 116      
250 Alvar Gustavsson, Morkarla 116      
251 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 116      
252 Zoie Nyberg, Visby 116      
253 Kenneth Blom, Österbybruk 116      
254 Agneta Blom, Österbybruk 116      
255 Classe Mårtensson, Alunda 116      
256 Thomas Gahne, Uppsala 115      
257 Staffan Ekström, Morkarla 115      
258 Christer Ohlström, Österbybruk 115      
259 Tommy Pettersson, Alunda 115      
260 Krister Pettersson, Österbybruk 115      
261 Linus Johansson, Gimo 115      
262 Michael Karlsson, Gimo 115      
263 Zeth Lindholm, Stavby Alunda 115      
264 Erling Lövgren, Karby Uppsala 115      
265 Ulf Lundin, Morkarla 114      
266 Eva Helén 114      
267 Elisabeth Sundberg, Östhammar 114      
268 Sanna Andersson, Gimo 114      
269 Söderkulla Gård, Morkarla 114      
270 Bitte I, Alunda 114      
271 Marita Andersson, Morkarla 114      
272 Conny Thorén, Visby 113      
273 Barbro Eriksson, Uppsala 113      
274 Tomas Bergkvist, Alunda 113      
275 Ove Zackrisson, Lindås 113      
276 Eva o Kalle Mårtensson, Tollarp 113      
277 Peter Jonsson, Skoby 113      
278 Alvar Gustavsson, Morkarla 113      
279 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 113      
280 ICA-Peter 113      
281 Marina Käll, Österbybruk 113      
282 Marina Käll, Österbybruk 113      
283 Peter Jonsson, Skoby 112      
284 Joakim Roth, Jälsta Alunda 112      
285 Colin o Tuva  Davidsson, Västerberga Rasbo 112      
286 Göte Åhman, Alunda 112      
287 Marita Lundin, Morkarla 112      
288 Kent Johansson, Morkarla 112      
289 Jonny Orebrand, Alunda 112      
290 Freja Broman, Gimo 111      
291 Vitas Andersson, Gimo 111      
292 Tomas Orebrand, Nyköping 111      
293 Börje Krantz, Nyborg Alunda 111      
294 Arne Ericsson, Hammarby Alunda 111      
295 Ulf Lundin, Morkarla 110      
296 Sören Johansson, Hammarby Alunda 110      
297 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 110      
298 Olof Ahlén, Österbybruk 110      
299 Stig Josefsson, Alunda 109      
300 Joel Andersson, Gimo 109      
301 Mauri Holtari, Knutsbol Alunda 109      
302 Leif Söderberg, Uppsala 108      
303 Elvira Tranberg, Österbybruk 108      
304 Pirre 2, Bälinge 108      
305 Lennart Pettersson, Österbybruk 108      
306 Frissan, Gimo 108      
307 Margareta Jakobsson, Högsta Uppsala 108      
308 Inger Lydh, Österbybruk 108      
309 Nour Åhman, Fors Gimo 108      
310 Carola Gunnarsson, Happsta Alunda 108      
311 Emma Sjöblom, Gimo 108      
312 Ulla Pettersson, Fors Gimo 107      
313 Helena Jingåker, Andersbo Österbybruk 106      
314 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 106      
315 Käll Karlsson, Gräsbo Österbybruk 106      
316 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 106      
317 Barbro Gustavsson, Morkarla 106      
318 Gun Hägg, Gimo 106      
319 Alice Nyberg, Österbybruk 106      
320 Ove Lundin, Alunda 106      
321 Gerd Wallin, Gimo 105      
322 Hans Andersson, Alunda 105      
323 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 105      
324 Inga Alm, Alunda 104      
325 Dennis Larsson, Österbybruk 104      
326 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 104      
327 Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 104      
328 Team Mattsson, Alunda 104      
329 Bo Käll, Österbybruk 104      
330 Thorbjörn Lundin, Alunda 103      
331 Kenneth Hägg, Gimo 103      
332 Thomas Eriksson, Uppsala 103      
333 Ingrid Krantz, Skoby, Alunda 103      
334 Ritva Persson, Skarphärad Österbybruk 103      
335 Lars-Erik Åhman, Kilby Alunda 103      
336 Aron Thor Orebrand, Uppsala 102      
337 Diana Jettingstad, Morkarla 102      
338 Inga Alm, Alunda 102      
339 Annica Norén, Hånsta Alunda 102      
340 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 102      
341 Maria Åhman, Kilby Alunda 102      
342 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 101      
343 Ove Nyberg, Morkarla 101      
344 Iréne Nyberg, Morkarla 101      
345 Åke Sundberg, Östhammar 101      
346 Göran Söderqvist, Mysslinge Alunda 101      
347 Andreas Breidenskog, Alunda 101      
348 Liam Thor Orebrand, Uppsala 100      
349 Roger Lamell, Alunda 100      
350 Harriet Widén Åhman, Alunda 100      
351 Emmy Åhman, Fors Gimo 99      
352 Dick Mattsson, Alunda 99      
353 Patrik Lantz, Uppsala 99      
354 Gerth Westerlund, Gimo 98      
355 Camilla Skyllerman, Morkarla 98      
356 Camilla Etteborn, Alingsås 98      
357 Milly Söderqvist,Gimo 97      
358 Anders Persson, Skarphärad Österbybruk 97      
359 Martin Westin, Uppsala 97      
360 Alexander Werme, Gimo 97      
361 Per Sandberg, Morkarla 97      
362 Joel Andersson, Gimo 97      
363 Gunvor Eriksson, Knutsbol Alunda 96      
364 Nina Charles, Österbybruk 96      
365 Barbro Espeteg (tärning) 96      
366 Ingrid Söderberg, Kilby Alunda 96      
367 Kenneth Hägg, Gimo 96      
368 Pär Eriksson, Happsta Alunda 95      
369 Inger Hägglund, Alunda 95      
370 Gun Lyd, Österbybruk 95      
371 Dick Mattsson, Alunda 95      
372 Henrik "Pingen" Mattsson 95      
373 Eva Andersson, Gimo 95      
374 Rosis Söderlundh, Skillinge 95      
375 Linda Lamell, Alunda 95      
376 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 95      
377 Tomas Bendiksen, Ånö Östhammar 94      
378 Roger Andersson Rud, Gimo 94      
379 Annica Mårtensson, Alunda 94      
380 Gunhild Andersson, Gimo 92      
381 Aron Åhman, Fors Gimo 92      
382 Roger Lamell, Alunda 91      
383 Bertil Alm, Alunda 91      
384 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 91      
385 Laura Orebrand, Kilby Alunda 90      
386 Barbro Espeteg, Västerås 89      
387 Bertil Alm, Alunda 89      
388 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 89      
389 Barbro Espeteg, Västerås 89      
390 Elvis Andersson Rud, Gimo 89      
391 Chloe Mattsson, Österbybruk 89      
392 Rosis Söderlundh, Skillinge 88      
393 Gunilla Andersson, Gimo 87      
394 Gunvi Bergström, Gimo 85      
395 Lasse Öhlén, Kungsbacka 84      
396 Doris Andersson, Gimo 84      
397 Jonny Eriksson, Hammarby Alunda 84      
398 Dennis Lundin, Slite 83      
399 Frissan, Gimo 81      
400 Inger Lundin, Skyndeln Alunda 80      
401 Conny Pettersson, Fors Gimo 77      
Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46703458707, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

 

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan