Hoppa till sidans innehåll

Roffe vann tipset!

2017-07-01 18:27
  • Uppdaterad: 2017-07-01 18:35

Sista målet vinner brukar man säga i vissa sammanhang men så var det inte här, Roffe Lundgren kunde vinna ändå. Däremot så gjorde sista målet, Vattholmas reducering i sista minuten, att Gun Lydh spurtade till en tredje plats och skickade ner ledaren inför slutomgången, Margareta Jakobsson, till platsen utanför prispengarna. GRATTIS till vinnarna och TACK till eralla somvar med och hoppas vi syns och hörsi höst. Kuponger finns på första sidan. LÄNK HÄR.

Plac   Poäng    
1 Rolf Lundgren, Uppsala 192   1 640 kr
2 Eva Bengtsson, Uppsala 190   1 230 kr
3 Gun Lyd, Österbybruk 189   820 kr
4 Olav Mattsson, Gimo 189   410 kr
5 Margareta Jakobsson, Högsta 186    
6 Mellanbror Mattsson, Tranby      
  Storebror Karlsson, Norråsen Österbybruk 186    
8 Maria Storäng, Uppsala 185    
9 Ove Nyberg, Morkarla 185    
10 Maria Åhman, Kilby 182    
11 Christina Söderberg, Uppsala 180    
12 Gunhild Andersson, Gimo 178    
13 Bo Käll, Österbybruk      
  Lars-Gunnar Andersson, Gimo 178    
15 Ulla Pettersson, Fors Gimo 175    
16 Gun Lövström 2, Gimo 174    
17 Roger Lamell, Alunda 168    
18 Staffan Wallin, Valde Gimo 165    
19 L-E Åhman, Kilby 165    
20 Alf Lundin, Skyndeln 165    
21 Lars-Erik Åhman, Kilby 165    
22 Linda Lamell, Alunda 165    
23 Peter Jonsson, Skoby 164    
24 Tommy Ericsson, Alunda 164    
25 Andreas Breidenskog, Alunda 164    
26 Erik Kjellin, Österbybruk 163    
27 Bengt Lövström 2, Gimo 163    
28 Lars Johansson, Uppsala 163    
29 Maria Thuré, Fors Gimo 161    
30 Viktor Wikner, Uppsala 161    
31 Lasse o Gittan. Frillesås 160    
32 Göran Söderqvist, Mysslinge 160    
33 Pirre 160    
34 Jonas Österberg, Alunda 160    
35 Inger Hägglund, Alunda 159    
36 Bertil Alm, Alunda 159    
37 Mathias Mattsson, Uppsala 159    
38 Wilmer Lindholm, Stavby 159    
39 Dag Holm, Uppsala 158    
40 Perra Wallner, Kilby Fredsholm 158    
41 Inga Alm, Alunda 157    
42 Jesper Söderberg, Uppsala 156    
43 Nicklas Söderberg, Alunda 155    
44 Gerth Westerlund, Gimo 154    
45 Sofie Mårtensson, Alunda 154    
46 Jörgen Lindström, Uppsala 153    
47 Bertil Johansson, Gimo 153    
48 Jakob Johansson, Hammarby 153    
49 Gun Lövström 1, Gimo 153    
50 Pirre 153    
51 Bitte Mattsson, Alunda 152    
52 Elvira Tranberg, Österbybruk 152    
53 Mikael Skörd, Alunda 152    
54 Tomas Sweijer, Uppsala 151    
55 Classe o Annica, Klev 151    
56 Peter Jonsson, Skoby 151    
57 Leif Söderberg, Uppsala 151    
58 Gunhild Andersson, Gimo 150    
59 Mats Eriksson, Valde Gimo 150    
60 Bitte II, Alunda 150    
61 Maria Åhman, Kilby 149    
62 Joel Andersson, Morkarla 149    
63 Sara Andersson, Onsby 148    
64 Kerstin Orebrand, Klev 148    
65 Moa Lager, Gimo 147    
66 Ingrid Söderberg, Kilby 147    
67 Anne-Maria Österberg, Alunda 146    
68 Magnus Åhman, Borås 146    
69 Dick Mattsson, Alunda 146    
70 Börje Krantz, Nyborg Alunda 145    
71 Sune Johansson, Alunda 145    
72 Hans-Olof Lund, Österbybruk 145    
73 Marita Andersson, Morkarla 145    
74 Kristofer Mårtensson, Alunda 145    
75 Majken Gunnarsson, Alunda 144    
76 Nonno Andersson 1, Gimo 144    
77 Nonno Andersson 2, Gimo 144    
78 Leif Söderberg, Uppsala 144    
79 Majken Tranberg, Österbybruk 143    
80 Kristina Andersson, Uppsala 143    
81 Jan Hultqvist, Märsta 143    
82 Syjuntans experter, Alunda 142    
83 Ingegerd Eriksson, Alunda 142    
84 Dick Mattsson, Alunda 142    
85 Sissel Orebrand, Enköping 141    
86 Birgitta Mattsson, Gimo 141    
87 Karin Orebrand, Uppsala 141    
88 Siv Holmgren, Aspdal 140    
89 K-G o Eva Mårtensson, Hörby 140    
90 Inger Lundin, Skyndeln 140    
91 Mattias Bergman, Gimo 140    
92 Emmy Pettersson, Fors 140    
93 Lars-Åke Jakobsson, Högsta 140    
94 Jonas Lantz, Björklinge 139    
95 Denise & Jakob Johansson, Hammarby 139    
96 Donja, Alunda 139    
97 Tony Lundquist, Åkersberga 139    
98 Elis Thuré, Fors Gimo 139    
99 Carina Söderberg, Uppsala 139    
100 Kristofer Norén, Golvsta 139    
101 Anders Kjellin, Österbybruk 139    
102 Frissan, Gimo      
  Martin Nyberg, Österbybruk 138    
104 Vivi-Ann Pettersson, Trätmot Almunge 138    
105 Berit Åhman, Alunda 138    
106 Anne-Maria Österberg, Alunda 138    
107 Göran Westerman, Saringe 138    
108 Barbro Gustavsson, Morkarla 138    
109 Sofia Bäfve, Västerberga 138    
110 Anne-Maria Österberg, Alunda 138    
111 Maud Uddfeldt Levin, Uppsala 137    
112 Gustis 137    
113 Maggan Larsson, Gimo 137    
114 Tord Strannefors, Uppsala 137    
115 Karin Orebrand, Uppsala 137    
116 Håkan Björnberg, Björklinge 137    
117 Erik Davidsson, Västerberga 137    
118 Bertil Johansson, Gimo 136    
119 Mattias Nyberg, Morkarla 136    
120 Tommy Pettersson, Gimo 136    
121 Ann Söderberg, Uppsala 135    
122 Ingrid Goldwitz, Uppsala 135    
123 Kerstin Orebrand, Klev 135    
124 Martin Breidenskog, Alunda 135    
125 Nils-Erik Holm, Tierp 135    
126 Peter Jonsson, Skoby 135    
127 Rolf Lydh, Österbybruk 135    
128 Anne-Maria Österberg, Alunda 134    
129 Iréne Nyberg, Morkarla 134    
130 L-E Åhman, Kilby 134    
131 Marita Andersson, Morkarla 134    
132 Mats Fredriksson, Uppsala 134    
133 Nils Henriksson, Alunda 134    
134 Ove Lundin, Alunda 134    
135 Vivi-Ann Pettersson, Trätmot Almunge 134    
136 Bertil Johansson, Gimo 133    
137 Bertil Johansson, Gimo 133    
138 John Sandberg, Morkarla 133    
139 Sissel Orebrand, Enköping 133    
140 Åke Johansson, Löddby 133    
141 Håkan Mattsson, Österbybruk 132    
142 Lucas Philipsson, Morkarla 132    
143 Sune Johansson, Alunda 132    
144 Ulla Strannefors, Uppsala 132    
145 Amela Cohodarrvic, Uppsala 131    
146 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 131    
147 Bernt Eriksson, Happsta 131    
148 Gustis 131    
149 Lars-Åke Jakobsson, Högsta 131    
150 Johan Lundström, Knivsta 130    
151 Kristina Andersson, Uppsala 130    
152 Patrik Lantz, Uppsala 130    
153 Ann-Christin Davidsson, Östhammar 129    
154 Classe Mårtensson, Klev 129    
155 Diana Jettingstad, Morkarla 129    
156 Göte Åhman, Alunda 129    
157 Maria Isabell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 129    
158 Therese Strandell, Uppsala-Näs 129    
159 Anne-Maria Österberg, Alunda 128    
160 Barbro Andersson, Gimo 128    
161 Elisabeth Sundberg, Östhammar 128    
162 Eva Helén, Norrgärde Alunda 128    
163 Ingrid Söderberg, Kilby 128    
164 Maj Gelinder, Alunda 128    
165 Martin Johansson, Hammarby 128    
166 Peter Forsblom, Uppsala 128    
167 Stig Josefsson, Alunda 128    
168 Åsa Mårtensson, Alunda 128    
169 Inga-Lill Kjettselberg, Morkarla 127    
170 Jan Franzén, Jönköping 127    
171 Lina Strannefors, Uppsala 127    
172 No Name, ICA Alunda 127    
173 Staffan Ekström, Morkarla 127    
174 Barbro Espeteg, Västerås 126    
175 Daniel Hasselström, Almunge 126    
176 Denise Johansson, Hammarby 126    
177 Jacob Söderqvist, Gimo 126    
178 Jonny Orebrand, Alunda 126    
179 Mats Johansson, Aspdal 126    
180 Phayong Iam-ek Johaysson, Morkarla 126    
181 Victor Strömberg, Ånö Östhammar 126    
182 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 125    
183 Bengt Lövström 1, Gimo 125    
184 Harri Lundgren, Happsta 125    
185 Ingrid Söderberg, Kilby 125    
186 Jonny Orebrand, Alunda 125    
187 Kent Mattsson, Alunda 125    
188 Lennart Johansson, Syding Ösby 125    
189 Pia Nordling, Onsby Alunda 125    
190 Robin Söderberg, Uppsala 125    
191 Sara Andersson, Uppsala 125    
192 Sara Mårtensson, Klev Alunda 125    
193 Sverker Brundin, Snesslinge 125    
194 Carolina Svedare, Alunda 124    
195 Christina Söderberg, Uppsala 124    
196 Elin Silfverforsen, Alunda 124    
197 Kent Mattsson, Alunda 124    
198 Lasse Öhlén, Frillesås 124    
199 Micka o Anna, Gävle 124    
200 Nils Henriksson, Alunda 124    
201 Ted Eriksson, Golvsta Alunda 124    
202 Ulf Lundin, Morkarla 124    
203 Viktoria Mårtensson, Alunda 124    
204 Asta Palmqvist, Alunda 123    
205 Dick Mattsson, Alunda 123    
206 Elis Thuré, Fors Gimo 123    
207 Maineth Sandberg, Morkarla 123    
208 Rolf Nordin, Gimo 123    
209 Rune "Tjotta"Jansson, Hånsta 123    
210 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 123    
211 Colin Davidsson, Västerberga 122    
212 Lillebror Björkman, Morkarla 122    
213 Thorbjörn Börjesson, Gimo 122    
214 Andreas Wahlqvist, Gimo 121    
215 Chloé Mattsson, Österbybruk 121    
216 Gun-Britt Spångberg, Morkarla 121    
217 Göran Levin, Uppsala 121    
218 Katrin Hållinder, Gimo 121    
219 Linus Söderström, Halmstad 121    
220 Mikael Davidsson, Golvsta Alunda 121    
221 Ann-Britt Kvick Jansson, Lunda 120    
222 Henrik Tapper Österbybruk 120    
223 Håkan Davidsson, Strömsbro 120    
224 Jennie Kjellberg, Fastbol Alunda 120    
225 Joel Andersson, Morkarla 120    
226 Jonte Andersson, Onsby 120    
227 Peter Eklund, Östhammar 120    
228 Abed Moro, Steningehöjden 119    
229 L-G Andersson, Gimo 119    
230 Bengt Lövström 2, Gimo 118    
231 Bo Eriksson, Alunda 118    
232 Lars Karlsson, Bro Österbybruk 118    
233 Oliver Mattsson, Österbybruk 118    
234 Stig Österberg, Syding Ösby 118    
235 Fam. Nordström/Lydh, Österbybruk 117    
236 Helena Jingåker, Andersbo 117    
237 Robin Söderberg, Uppsala 117    
238 Sören Johansson, Hammarby 117    
239 Carl Oscar Walltin, Morkarla 116    
240 Gullveg Klint, Valde Gimo 116    
241 Inger Lydh, Österbybruk 116    
242 Mikael Larsson, Alunda 116    
243 Rolf Karlsson, Norråsen Österbybruk 116    
244 Alf Björkman, Morkarla 115    
245 Leif Hägglund, Alunda 115    
246 Magne Orebrand, Uppsala 115    
247 Ola Sundin, Gimo 115    
248 Roger Hedström, Gräsö 115    
249 Zeth Lindholm, Stavby 115    
250 Anne-Marie Israelsson, Morkarla 114    
251 Elisabeth Högberg, Uppsala 114    
252 Fredrik Lundqvist, Fors Gimo 114    
253 Laura Orebrand, Kilby 114    
254 Sten Josefsson, Österbybruk 114    
255 Tuva Davidsson, Västerberga 114    
256 Östen Bernelind, Jönninge 114    
257 Bo Österberg, Kilby 113    
258 Göran Gelinder, Alunda 113    
259 Margareta Jakobsson, Högsta 113    
260 Per Sandberg, Morkarla 113    
261 Annica Mårtensson, Klev 112    
262 Ann-Marie Nylén, Gimo 112    
263 Barbro Espeteg, Västerås 112    
264 Barbro Gustavsson, Morkarla 112    
265 Börje Krantz, Nyborg Alunda 112    
266 Kjell Renstål, Uppsala 112    
267 Lone Legue, Uppsala 112    
268 Micke Sandman, Uppsala 112    
269 Olle Ahlén, Österbybruk 112    
270 Svante Orebrand, Klev 112    
271 Ulf Lundin, Morkarla 112    
272 Östen Bernelind, Jönninge 112    
273 Bo Käll, Österbybruk 111    
274 Gunnar Holmgren, Gimo 111    
275 Håkan Jansson, Lunda 111    
276 Kjell Karlsson, Gräsbo Österbybruk 111    
277 Magne Orebrand, Uppsala 111    
278 Tony Söderström, Grän Uppsala 111    
279 Vera Nyberg, Visby 111    
280 Bo Käll, Österbybruk 110    
281 Carl Silfverforsen, Alunda 110    
282 Ingrid Krantz, Skoby 110    
283 Kerstin Persson, Gimo 110    
284 L-G Andersson, Gimo 110    
285 Madeleine Andersson, Åstorp Alunda 110    
286 Marina Käll, Österbybruk 110    
287 Mattias Ekman, Degerfors 110    
288 Niklas Nilsson, Folkärna 110    
289 Rolf Lundgren, Uppsala 110    
290 Stefan Eriksson, Östhammar 110    
291 Stig Hellberg, Bälinge 110    
292 Tomas Ericsson, Morkarla 110    
293 Tova Johansson, Löddby 110    
294 Birgitta Smith, Frillesås 109    
295 Conny Pettersson, Fors Gimo 109    
296 Foto Mjölkjonte, Onsby  109    
297 ICA-Peter 109    
298 Johan Åhman, Fors Gimo 109    
299 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 109    
300 Thomas Grehn, Åstorp Alunda 109    
301 Alvar Gustavsson, Morkarla 108    
302 Ingela Winberg, Österbybruk 108    
303 Lars-Ove Olsson, Östhammar 108    
304 Malin Åhman, Uppsala 108    
305 Ylva Sundgren Wallin, Valde Gimo 108    
306 Eric Lundin, Alunda 107    
307 Sten Josefsson, Österbybruk 107    
308 Östen Andersson, Bolka 107    
309 Camilla Skyllerman, Morkarla 106    
310 Mona Ingvarsson, Ekeby Alunda 106    
311 Peter Lundgren, Tierp 106    
312 Zoie Nyberg, Visby 106    
313 Aron Åhman, Fors Gimo 105    
314 Lennart Bengtsson, Östhammar  105    
315 Ulla o Conny Pettersson, Fors Gimo 105    
316 Åke Sundberg, Östhammar 105    
317 Cecilia Lantz, Uppsala 104    
318 Gert Amnell, Morkarla 104    
319 Nour Åhman, Fors Gimo 104    
320 Pia Westerlund, Öregrund 104    
321 Thord Palmqvist, Alunda 104    
322 Allan Helén, Norrgärde Alunda 103    
323 Christer Söderberg, Alunda 103    
324 Emilia Backholm, Uppsala 103    
325 Ingrid Krantz, Skoby 103    
326 Olle Ahlén, Österbybruk 103    
327 Roger Norén, Hånsta Alunda 103    
328 Brynäsarn, Kanalvägen, Ö-bruk 102    
329 Joakim Petersson, Östhammar 102    
330 Krister Wennman,Björklinge 102    
331 Marie Nyberg, Visby 102    
332 Martin Westin, Uppsala 102    
333 Annika Lager, Gimo 101    
334 Domarresan, Pulver med polare 101    
335 Jimmy Hillberg, Lunda  101    
336 Neo Mattsson Tranberg  Österbybruk 101    
337 Pernilla Lundgren, Österbybruk 101    
338 Staffan Wallin, Valde Gimo 101    
339 Tobias Kaj, Svenska Hyresmaskin 101    
340 Åke Lydh, Österbybruk 101    
341 Affe Björkman, Morkarla 100    
342 Stig Josefsson, Alunda 100    
343 Björn Lundin, Svenska Hyresmaskin 99    
344 Lovisa Karlsson, Gävle 99    
345 Molly Nyberg, Österbybruk 99    
346 Pär Höglund, Österbybruk 99    
347 Ulla Söderqvist, Mysslinge 99    
348 Björn Höglund, Uppsala 98    
349 Eva Helén, Norrgärde Alunda 98    
350 Juhani Salo, Österbybruk 98    
351 Juhani Salo, Österbybruk 98    
352 Leif Mattsson, Morkarla 98    
353 Malin Åhman, Uppsala 98    
354 Anne-Marie Pettersson, Uppsala 97    
355 Ann-Mari Åström, Gimo 97    
356 Fredrik Birgersson, Uppsala 97    
357 Mona Skörd, Björklinge 97    
358 Robin Söderberg, Uppsala 97    
359 Rolf Nordin, Gimo 97    
360 Sonny Westerberg, Österbybruk 97    
361 Jimmy Mattsson, Gimo 96    
362 Per Wiklund, Alunda 96    
363 Seidy Åkerlöf, Gimo 96    
364 Staffan Johansson, Löddby 96    
365 Bo Käll, Österbybruk 95    
366 Eva Andersson, Gimo 95    
367 Harriet Widén Åhman, Alunda 95    
368 Mats Ekström, Gimo 95    
369 Gunni Lantz, Skyndelstorp 94    
370 Magnus Åhman, Borås 94    
371 Ulrica Bergman, Gimo 94    
372 Viktor Karlsson, Alunda 94    
373 Marina Käll, Österbybruk 93    
374 Mats-Ola Mårtensson, Källbergatorp 93    
375 Sven-Olof Svensson, Österbybruk 93    
376 Ann-Britt Karlsson, Östhammar 91    
377 Ove Nyberg, Morkarla 91    
378 Milo Svensson, Österbybruk 90    
379 Stig Bergström, Gimo 90    
380 Andreas Rydåker, Österbybruk 89    
381 Jan Fondelius, Österbybruk 89    
382 Kent Johansson, Morkarla 89    
383 Elin Söderqvist, Gimo 88    
384 Kadri Skogberg, Uppsala 88    
385 Magne Wahlund, Österbybruk 88    
386 Carina Karlsson, Bro Österbybruk 87    
387 Conny Thorén, Visby 87    
388 Bengt Wahlund, Lund 86    
389 Gunvi Bergström, Gimo 86    
390 Sture Åhlén, Alunda 86    
391 Kent Holm, Gålarmora Lövstabruk 85    
392 L-Å Jakobsson, Högsta 85    
393 Mats Karlsson, Gimo 85    
394 Ulf Jettingstad, Morkarla 83    
395 Alvar Gustavsson, Morkarla 82    
396 Håkan Jansson, Lunda 82    
397 Jan Pettersson, Uppsala 81    
398 Lasse Gelinder, Flymyra Österbybruk 81    
399 Olof Pousette, Uppsala 81    
400 Håkan Davidsson, Strömsbro 80    
401 Torsten Jansson, Morkarla 80    
402 Stefan Karlsson, Andersbo Österbybruk 75    
403 Rolf Sandström, Alunda 74    
404 Thorbjörn Lundin, Alunda 74    
405 Torsten Jansson, Morkarla 71    
406 Anders Karlsson, Österbybruk 70    
407 Sanna Andersson, Gimo 69    
408 Jöran Gelinder, Alunda 67    
409 Lars Grandin, Uppsala 67    
410 Ove Nyberg, Morkarla 51    
Skribent: Leif Söderberg
Epost: This is a mailto link

 

  '

Postadress:
Almo BK - Fotboll
Lunda 128
74791 Alunda

Kontakt:
Tel: +46709652508, +46708131912
E-post: This is a mailto link

Se all info

Våra sponsorer!

Mälby Glas AB

 Panthera

ICA Alundahallen

ABT Bolagen

Alunda Bygg

Gustis AB

M Nyberg Bygg

Vaxverkstan

 

FSAB

Print och dekor

Upplands Energi

Fothälsan